Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Εννοώ όπως μια ομάδα φτιάχνει ένα νόμισμα έτσι να κάνει το κράτος, να γίνονται οι πληρωμές με αυτό κλπ. Να είναι το επίσημο νόμισμα δηλαδή.

Γιατί σε ένα θέμα στα νέα σχετικά με το mining αναφέρθηκε ότι Αμερική, Ρωσία, Αγγλία και άλλοι ετοιμάζουν τα δικά τους νομίσματα.

Αντί για ευρω/δραχμή να έχουμε δηλαδή crypto-drachmas με κωδικό DRX; Μμμμ it could happen!!!

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Xanou96 είπε

Αν γινει αυτο δεν θα εχει ουσια οπως ολοι καταλαβαινουν,εκτος και αν ειναι κατι που δεν μπορω να φανταστω/σκευτω αυτη τη στιγμη.

Γιατί δεν θα έχει ουσία;

52 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αντί για ευρω/δραχμή να έχουμε δηλαδή crypto-drachmas με κωδικό DRX; Μμμμ it could happen!!!

Ναι κάπως έτσι, ένα κρυπτονόμισμα που θα το δέχονται όλοι και το κράτος. Θα πληρώνουν και θα πληρώνονται με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά κανένα κράτος δεν θα εφαρμόσει ποτέ τον όρο "κρύπτο" στο κρυπτονόμισμα. Γιατί να το κάνει άλλωστε? Δαπανάει τόσα έξοδα σε ελεγκτικούς μηχανισμούς και θα προσφέρει επισήμως οικονομική ανωνυμία. Στην καλύτερη θα είναι ένα επώνυμο blockchain που η επιβράβευση από την επαλήθευση θα είναι νέα νομίσματα ή κάτι σαν ομόλογα. Που και αυτό δύσκολο είναι γιατί θα χάσει την ισχύ του  να τυπώνει χρήμα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, τί έχει να κερδίσει ένα κεντρικό διεφθαρμένο σύστημα από την παντοτινή και αναλλοίωτη καταγραφή όλων των συναλλαγών του? Να μην αναφέρω κάν ότι τα περισσότερα crypto είναι deflationary και η σημερινή οικονομία στηρίζεται στο inflation. Ο μόνος λόγος που ακούγεται ότι ακούγεται από βενεζουέλες και ρωσίες είναι απλά για να εκμεταλλευτούν το hype. Το παρόν σύστημα τους βολεύει υπερβολικά για να τολμήσουν να το αλλάξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά τα περισσότερα κρύπτο έχουν τη σημερινή δυναμική και όλας γιατί οι κυβερνήσεις το επιτρέπουν. Αν παγκόσμια(τεσπα σε 150 κράτη)πουν σε όλες τις επιχειρήσεις ότι απαγορεύεται η χρήση κρύπτο κλπ κλπ(θα απαγορευτεί όποια επιχείρηση δέχεται κρύπτο να κάνει business στη χώρα etc etc)και δε θα δέχεστε και το θέσουν παράνομο ε δε θα υπήρχαν και λόγοι σε τόσους να τζογάρουν. Από εκεί και πέρα είναι επένδυση και ο καθένας που παίζουμε χρήματα ξέρουμε ότι υπάρχει περίπτωση να τα χάσουμε όλα από τη μία μέρα στην άλλη. Μη τρελαθούμε και όλας δλδ.

Όλο αυτό σήμερα, τώρα που μιλάμε είναι ένα speculation game. Σήμερα κατά την άποψή μου αυτό ξαναλέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Γιατί δεν θα έχει ουσία;

Ναι κάπως έτσι, ένα κρυπτονόμισμα που θα το δέχονται όλοι και το κράτος. Θα πληρώνουν και θα πληρώνονται με αυτό.

νομίζω η ποιο σωστή απάντηση σε αυτό το θέμα για τα κράτη και τα crypto έινια αυτή εδώ και που είναι και η ουσία της ύπαρξης του Bitcoin.

τώρα αυτή εδώ η pic έχει πολύ πλάκα

DVJcVBAUMAAm6NY.jpg

 

όπως και αυτή εδώ :P

DVFGjTMV4AAixPF.jpg:large

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 λεπτά πριν, chek2fire είπε

νομίζω η ποιο σωστή απάντηση σε αυτό το θέμα για τα κράτη και τα crypto έινια αυτή εδώ και που είναι και η ουσία της ύπαρξης του Bitcoin.

 

 

Mε κάθε σεβασμό αλλά δεν ισχύει το πρώτο οπότε όλο το ρημάδι το τουίτ είναι παντελώς άστοχο. Ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας παγκόσμια(presumption of innocence:one is considered innocent unless proven guilty και στα λατινικά ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat.). Αυτό ΙΜΗΟ βέβαια δεν παίζει ρόλο...μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί το BTC. Σαν asset περισσότερο IMHO και όχι σαν currency(δύσκολο να υπάρξει currency χωρίς δυνατότητα κλειδώματος price από central banks).

Από εκεί και πέρα...αν κάποιος θέλει να ξεφύγει από το "βρώμικο" κόσμο του FIAT χρήματος (προφανώς όχι της οικονομίας...δε γίνεται να ξεφύγεις από οικονομία παρά μόνο να αλλάξεις μοντέλα και να ψάξεις κάτι άλλο από το υπάρχον monetary system) απορώ γιατί να χρησιμοποιήσεις ένα σύστημα το οποίο έχει "βρωμήσει" η πλειοψηφία του κόσμου μιας και πλήρωσε με χρήμα για να το αποκτήσει (σε ελάχιστα ακόμα μέρη μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και είναι αποδεκτό).

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Mε κάθε σεβασμό αλλά δεν ισχύει το πρώτο οπότε όλο το ρημάδι το τουίτ είναι παντελώς άστοχο. Ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας.

Έχεις διαβάσει τι περιλαμβάνουν οι πολιτικές KYC/AML/AFC; Απλά για να καταλάβεις πώς φαινομενικά αθώες-"λογικές" διατάξεις, εύκολα μπορεί να μετατραπούν σε γκεσταπίτικες, να σου πω ότι κάποια στιγμή με τον πατέρα μου, έγινε φασαρία σε κατάστημα τράπεζας για ανάληψη, όχι μεγάλου ποσού (έχουμε και CC για να μην ξεχνιόμαστε), από λογαριασμό του, επειδή η ταμίας ήθελε πρόσφατη βεβαίωση από το ΙΚΑ όταν είναι ακόμα συνταξιούχος και χρειάστηκε να παρέμβει η διευθύντρια του υπ/τος για να λυθεί το "πρόβλημα", δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι δυνητικά τι σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λολ...εεε...μη μπλέκεις την Ελλάδα και τη θετεις σα παγκόσμιο παράδειγμα στο τραπεζικό τομέα.

 

Θα κάτσω να διαβάσω τις θέσεις του "φούτμπολ μάνατζερ" έτσι όπως μου τις είπες για να ενημερωθώ λίγο πάνω στη γνώση μου στα τραπεζικά μέσες άκρες ή αν θες εξήγησε μου τι εννοείς με ένα πμ και που πας τη συζήτηση.

 

Σου έχει πεί κάποιος ότι τα λεφτά που βάζεις σε μια τράπεζα είναι δικά σου γενικά; Αν ναι αναθεώρησε.

 

Αυτό βέβαια που έγραψες δεν έχει σχέση με το quote που έκανες.

 

Αν θες στείλε μου ένα πμ να το συζητήσουμε (θα προτιμούσα σε λίγο πιο χαλαρό τόνο απο το παραπάνω "ξερολεζικο υφακι" μιας και συζήτηση κάνουμε χαλαρά συζητάμε).

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι προκύπτει απ'το παράδειγμα ότι το τεκμήριο της αθωότητας δεν ισχύει, εκτός αν θεωρείς φυσιολογικό να χρειάζεσαι δικαιολογητικά για να κάνεις ανάληψη τα λεφτά "σου" (=να αποδείξεις ότι είσαι αθώος δλδ). Το νομικό πλαίσιο στα χρηματοπιστωτικά είναι αρκετά διαφορετικό από το κοινό ποινικό δίκαιο - που εκεί σαφέστατα ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας, αν και εκεί ακόμα όχι ακριβώς, αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη κουβέντα - όπως και για το "παγκόσμια", μερικές χιλιάδες κόσμου στην Τουρκία πχ μάλλον έχουν αντίθετη άποψη :P.

Know Your Client / Anti Money Laundering / Anti Financial Crime είναι οι "θέσεις" των στόπερς αν θες να τις ψάξεις και δεν έχουν σχέση με το Ελλαδιστάν, είναι παγκόσμιες πρακτικές. Και την συζήτηση δεν την πάω πουθένα, σου λέω απλώς ότι υπάρχει ήδη το αντίστοιχο του mass-surveillance & τρομονόμου στα οικονομικά και το να μπλοκαριστείς από καθόλα νόμιμα χρήματα που έχεις σε λογαριασμούς σου είναι πολύ πιο απλό από όσο αφήνεις να εννοηθεί και άρα δεν θεωρώ τόσο άστοχο το συγκεκριμένο τουίτ.

Δεν ξέρω τι σε ξενίζει στον τόνο μου, δεν το έγραψα με υφάκι ξερολέζικο ή ότι άλλο, μπορεί απλά να φταίει ότι είναι αργά, σόρρυ αν αυτό εισέπραξες.

Back on topic, 0.018 το LTC, όχι άσχημα για τα δεδομένα των τελευταίων ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zio10 είπε

Γιατί δεν θα έχει ουσία;

Ναι κάπως έτσι, ένα κρυπτονόμισμα που θα το δέχονται όλοι και το κράτος. Θα πληρώνουν και θα πληρώνονται με αυτό.

 

Αλλο κρυπτονομισμα, αλλο ηλεκτρονικο χρημα. Ηλεκτρονικο χρημα υπαρχει πολυ καιρο, δεν προκειται για κατι καινουριο. Και ολοι γνωριζουμε οτι τα τελευταια χρονια πολλα κρατη ασκουν πιεση για τον σταδιακο παραγκωνισμο (με τελικο στοχο την καταργηση) των μετρητων.

Η μορφη του ηλεκτρονικου χρηματος που θελουν ομως ειναι φυσικα πληρως centralized και ελεγχομενη απο τους ιδιους. Ακομα περισσοτερο μαλιστα απο τη σημερινη κατασταση αφου τα μετρητα ακομα τους χαλανε τη μαγια.

Η καινοτομια του bitcoin (και ολου του κινηματος που ξεκινησε με αυτο) ειναι οτι επιτρεπει μεσω της τεχνολογιας του blockchain την υλοποιηση αποκεντρωμενου χρηματος (η tradable asset, δεν θα κολλησουμε σε ορισμους τωρα) που λειτουργει χωρις να απαιτει εμπιστοσυνη σε κεντρικη οντοτητα.

Η τεχνολογια αυτη μαλιστα δεν εχει καποιο ιδιαιτερο πλεονεκτημα οταν εφαρμοζεται για να υλοποιησει παραδοσιακα κεντροποιημενα συστηματα, οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι μια κλασικη ΒΔ τα καταφερνει πολυ πιο αποτελεσματικα. Οποτε το να φτιαξεις ενα κεντροποιημενο κρυπτονομισμα ειναι ανουσιο γιατι θα εχει τα use cases παραδοσιακου ηλεκτρονικου χρηματος και τα inefficiencies του blockchain. The worst of both worlds :D

Δεν τους εμποδιζει κανεις (αν θελανε που δεν βλεπω γιατι) να εχουν δικο τους ηλεκτρονικο χρημα και να το βαλουν σε ανταλλακτηρια με κρυπτονομισματα. Αυτο δεν το κανει κρυπτονομισμα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με λίγα λόγια το νόμισμα του μέλλοντος.  Τώρα πραγματικά είναι η ευκαιρία για όσους δεν πρόλαβαν πέρσι να αγοράσουν κρυπτο νόμισμα. Νομίσματα όπως το Ripple  Θα εκτοξευθούν το 18.Επενδύστε όσο είναι νωρίς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συφορουμίτη @Zaknafein επειδή θέλω να συνεχίσω τη καριέρα μου μετά το MSc που τελείωσα μου στα χρηματοοικονομικά και επειδή διαβιάζω για anti money lontrey για να συνεχίσω ως risk assesment η ως audit actuary να σου πω ότι δεν έχω δει τίποτα ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ γκεμπελιστικό στο συγκεκριμένο certification. Επίσης μάλλον δε κατάλαβες ότι τα λεφτά που τοποθετείς σε μια τράπεζα είναι μόνο δικά της. Αυτό είναι ντε φάκτο και παίρνεις το χαρτί της κατάθεσης και την ασφάλεια(αν έχεις καταθέσει κάτω από ένα ΧΧΧ.ΧΧΧ ποσό σήμερα) ότι τα χρήματά σου είναι ασφαλισμένα, με τον ίδιο τρόπο που δεν είναι δικά σου και τα λεφτά που έχεις δώσει σε ένα καζίνο και κρατάς μάρκες. Αν θες να είναι δικά σου παπλωματάκι και σεντούκι και δε βλέπω προσωπικά κάτι περίεργο. Από  σου ανέφερα το μην αναφέρεις την Ελλάδα για το παράδειγμα που ανέφερες με το πατέρα σου και όχι για τις 3 πολιτικές, όπως επίσης άλλο το χρηματοοικονομικά ιδρύματα και άλλο τράπεζες(αλλά στην ελλάδα δεν έχουμε ούτε pension fund, ούτε building societies, credit funds etc etc)αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις κάποια άποψη που σεβαστή αλλά δε νομίζω να συναντηθούμε ποτέ ας το κλείσουμε εδώ και συγνώμη από μένα απλά στο γραπτό λόγο ίσως παρερμήνευσα εγώ κάποια πράγματα.

Και για το on topic: το κέρατο το τράγιο είπαμε να περιμένεις λίγο ρε LTC. Να πέφτες λίγο ακόμα και να πηγαίνανε όλοι στο ETH. Με 80€ που πήραμε  στο 140$ τι να καμουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Αλλο κρυπτονομισμα, αλλο ηλεκτρονικο χρημα. Ηλεκτρονικο χρημα υπαρχει πολυ καιρο, δεν προκειται για κατι καινουριο. Και ολοι γνωριζουμε οτι τα τελευταια χρονια πολλα κρατη ασκουν πιεση για τον σταδιακο παραγκωνισμο (με τελικο στοχο την καταργηση) των μετρητων.

Η μορφη του ηλεκτρονικου χρηματος που θελουν ομως ειναι φυσικα πληρως centralized και ελεγχομενη απο τους ιδιους. Ακομα περισσοτερο μαλιστα απο τη σημερινη κατασταση αφου τα μετρητα ακομα τους χαλανε τη μαγια.

Η καινοτομια του bitcoin (και ολου του κινηματος που ξεκινησε με αυτο) ειναι οτι επιτρεπει μεσω της τεχνολογιας του blockchain την υλοποιηση αποκεντρωμενου χρηματος (η tradable asset, δεν θα κολλησουμε σε ορισμους τωρα) που λειτουργει χωρις να απαιτει εμπιστοσυνη σε κεντρικη οντοτητα.

Η τεχνολογια αυτη μαλιστα δεν εχει καποιο ιδιαιτερο πλεονεκτημα οταν εφαρμοζεται για να υλοποιησει παραδοσιακα κεντροποιημενα συστηματα, οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι μια κλασικη ΒΔ τα καταφερνει πολυ πιο αποτελεσματικα. Οποτε το να φτιαξεις ενα κεντροποιημενο κρυπτονομισμα ειναι ανουσιο γιατι θα εχει τα use cases παραδοσιακου ηλεκτρονικου χρηματος και τα inefficiencies του blockchain. The worst of both worlds :D

Δεν τους εμποδιζει κανεις (αν θελανε που δεν βλεπω γιατι) να εχουν δικο τους ηλεκτρονικο χρημα και να το βαλουν σε ανταλλακτηρια με κρυπτονομισματα. Αυτο δεν το κανει κρυπτονομισμα.

Thanks. Εννοούσα κρυπτονόμισμα, όχι ηλεκτρονικό χρήμα. Πχ μια χώρα σε πτώχευση ή και σε άλλη περίπτωση δεν ξέρω ποια.

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

νομίζω η ποιο σωστή απάντηση σε αυτό το θέμα για τα κράτη και τα crypto έινια αυτή εδώ και που είναι και η ουσία της ύπαρξης του Bitcoin.

τώρα αυτή εδώ η pic έχει πολύ πλάκα

DVJcVBAUMAAm6NY.jpg

όπως και αυτή εδώ :P

DVFGjTMV4AAixPF.jpg:large

Δεν κάνουν κατά καιρούς δημοπρασίες για κατασχεμένα βρώμικα bitcoins; Αυτά πώς χαρακτηρίζονται βρώμικα; Από το πορτοφόλι που βρίσκονται; Αποχαρακτηρίζονται κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex1991ander είπε

  Με λίγα λόγια το νόμισμα του μέλλοντος.  Τώρα πραγματικά είναι η ευκαιρία για όσους δεν πρόλαβαν πέρσι να αγοράσουν κρυπτο νόμισμα. Νομίσματα όπως το Ripple  Θα εκτοξευθούν το 18.Επενδύστε όσο είναι νωρίς !!!

Crypto  και ripple δεν πάνε μαζι.

Το ripple είναι ένα εξολοκλήρου premined centralised coin χωρίς καμία χρησιμότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...