Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, chek2fire είπε

σκέψου λίγο το game theory και θα δεις κάτι τέτοιο είναι φοβερό δύσκολο σε ένα asset σαν το Bitcoin. Δεν αμφισβητώ την επιστημονική σου κατάρτιση αλλά απλά θεωρώ ότι βασίζεται σε κάτι που γνωρίζεις όπως τα χρηματιστηριακά προϊόντα και ότι μεταφέρεις την ίδια ανάλυση σε κάτι που δεν γνωρίζεις η καλύτερα δεν έχεις κατανοήσει όπως είναι το Bitcoin.

Θεώρησε το Bitcoin σαν ένα ψηφιακό χρυσό που ένα μεγάλο ποσοστό του έχει εξορυχθεί από τον δημιουργό του σε μη spendable διευθύνσεις (10% περίπου) , ένα άλλο μεγάλο μέρος του έχει χαθεί για διάφορους λόγους ένα μεγάλο μέρος του βρίσκεται ακήνητο σε γνωστές διευθύνσεις για πολλά χρόνια με αρκετούς να το θεωρούν και αυτό "χαμένο" και μένει μετά ένα μέρος του που βρίσκεται διάσπαρτο στην κυριολεξία κοντά στο εκατομμύριο διευθύνσεις. 

Σίγουρα τα ανταλλακτήρια έχουν μεγάλο μέρος στην κατοχή τους από αυτά τα ψηφιακά νομίσματα αλλα δεν νομίζω όλα μαζί να ξεπερνούν το 10% των συνολικών αποθεματικών. 

Πες μου ποια τύχη θα έχει κάποιος που  έχει στην κατοχή του ας πούμε 100 δισεκατομμύρια δολάρια και που θα μπει σε μια αγορά με τόσο χαμηλή ρευστότητα και με ένα τόσο σπάνιο asset και θα αποφασίσει να το κάνει σκούπα. Δλδ να αγοράσει όλα τα τεμάχια του.

Αρχικά όπως είπα και πριν θα συναντήσει μεγάλη δυσκολία να βρει την ποσότητα που θέλει και θα πέσει στην επόμενη μεγάλη παγίδα ότι ο χρόνος θα τρέχει εις βάρος του.

Δλδ την ίδια στιγμή θα ρίχνει χρήμα σε αυτή την αγορά τα ψηφιακά νομίσματα θα αρχίσουν να ανεβαίνουν υπερβολικά και τότε θα μπεί άλλο ένα παράδοξο στην προσπάθεια αυτού του κακόβουλου να αγοράσει όλα τα νομίσματα και να τα κρασάρει μετά την αγορά. Το FOMO(fear of missing out)

Δλδ όσο αυξανετε τόσο απότομα η ισοτιμία θα υπάρξει μεγάλο ανταγωνισμός από άλλα μεγάλα κεφάλαια για να πάρουν θέση σε αυτή την νέα ανερχόμενη κερδοφόρα αγορά και στην κυριολεξία θα ακυρώσουν όλη την προσπάθεια για χειραγώγηση της.

Το ποστ σου δεν απαντά σε καμία ερώτηση ή προβληματισμό που σου τέθηκαν και απλά ξανά λες "τα δικά σου", εμπλουτισμένα με εικασίες και υποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100 δις; κάποιος;;;;;;;;;

2+ δις£ ήταν τα ΚΑΘΑΡΑ κέρδη (net profit)(my bad ta pre tax. Έχω την εντύπωση γιατί το είχα ψάξει για συνέντευξη ότι έχω δει net profit) της Lloyds group το 2016 σε μια χρονιά με το brexit (consumer/customer uneasiness) μέσα. EDIT: ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ...Θα ξενέρωνα αν είχα κάνει τόσο μεγάλο λάθος (private stuff)...εδώ το group annual report profit of the year:2,514 (page 34).2.5 Billions

100 δις; χώρια ότι η crypto economia με ένα τόσο μικρό capmark είναι "αστεία". Υπάρχουν τουλάχιστον 3 μεγαλύτερες και "φουσκωμένες" αγορές αυτή τη στιγμή(και τις ξέρω εγώ...που είμαι ας πούμε ο πραγματικά τελευταίος τροχός της αμάξης με λεφτά πραγματικό αέρα). ΑΝ όμως κάποια στιγμή λόγω και του από της φύσης του και του-έλλειψη regulation- & του price flactuation(η διακύμανσή της τιμής)είναι τεράστια και μπορείς να την κινήσεις όπως θες και μπορείς να επηρεάσεις(domino effect/behavioral finance)την αγορά. H νομίζεις δε γίνεται; δε γίνεται με FUD? δε γίνεται με το να ρίξεις 2,3,4,5 νομίσματα; δε γίνεται αν επηρεάσεις το ποσοστό κατοχής του BTC?

Μιλάμε για Central Banks. Μιλάμε για 5 CB. Δε ξέρω αν ωφελεί να συζητάμε ακριβώς γιατί τα ποσά που μου αναφέρεις είναι πολύ μακριά και μικρά από ότι έχω στο μυαλό μου. Σέβομαι αυτά που μου λες απλά νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά τα ποσά( το Quantitative Easy του signore Mario μοίρασε περίπου 2+ trillion of €). 

Kαι σου ξαναλέω: σήμερα οι κυβερνήσεις παγκόσμια απλά παρακολουθούν ή και επιτρέπουν. ΑΝ αύριο το πρωί τα 50 πιο δυνατά κράτη(και άρα θα ακολουθηθούν και από τα υπόλοιπα 130 λογικά)πουν"δε το δεχόμαστε". 

Και μη ξεχνάμε εγώ και εσύ είμαστε δύο τύποι που το δεχόμαστε. Σε διαφορετικό ίσως βαθμό. Υπάρχει μια τρομακτική πλειοψηφία ακόμα που είτε το αγνοεί είτε το αποκαλεί φούσκα. Και όχι σε emergin or developing markets... Ε τι στο καλό διαολε. Γιατί πολλοί δεν ασχολούνται να μάθουν για κάτι τόσο πολύτιμο (μη πείς fear,uncertainty and doubt pls) 10 χρόνια από την αρχή.


ΥΓ:αν θες μπορείς να μου στείλεις λίγο σε πμ πως ακριβώς δουλεύει το θέμα στην Ιαπωνία με τα BTC? θα μείνεις σε ξενοδοχείο πληρώνοντας σε BTC?η τιμή; θα ξοδέψεις BTC για φαγητό κτλ΄?

ΥΓ:ελπίζω και εσύ να μένεις ξύπνιος για να βλέπεις super bowl :P . Πάμε ρε Πάτριοτς :D. Edit: :( ένα sack έγινε ρε φίλε σε όλο το παιχνίδι...στο τελευταίο 2λεπτο...Πάνω στον Brady...

 

Edit:μη βασιζεσαι στην επιστημονική μου κατάρτηση και στην(ελάχιστη ίσως) μικρή μου εμπειρία γιατί πραγματικά τα περισσότερα ασχολούμαι μόνος μου και τα διαβάζω και σε κάποια δυστυχώς χάνομαι και εγώ διότι ο τομέας των χρηματοοικονομικών είναι λίγο χειρότερος από την ελληνική γραφειοκρατία. Συζήτηση κάνουμε.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μην πάτε με την λογική "hodl hodl θα ανέβει" γιατί μόνο χαμένοι θα βγείτε. Τα μόνο κέρδη βρίσκονται στα pumps & dumps δηλαδή κάθε φορά που πέφτει 30% να αγοράσετε και όταν ανέβει 20% να τα κάνετε φιατ. Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι όλο πέφτει και ότι δεν επανέρχεται ποτέ. πέφτει 30% και όταν αρχίζει να ανεβαίνει ο κόσμος ελπίζει. όμως ποτέ δεν ανεβαίνει στο 30% που έχασε. αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πέφτει χωρίς ο κόσμος να το καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, chek2fire said:

πηγαίνε σε οποιαδήποτε τράπεζα στο κόσμο ακόμα και σε τράπεζες που βρίσκονται σε ιχσυρά οικονομικές χώρες,, μπες μέσα στο μεγαλύτερο τους κεντρικό υποκατάστημα και ζήτα να κάνεις ανάληψη ένα εκατομμύριο δολάρια. Να τα έχεις δλδ και να ζητήσεις το 1 εκατομμύριο δολάρια που έχεις στον λογαριασμό σου να τα πάρεις στην τσέπη σου έτσι γιατί σου κάπνισε. γιατί σε έπιασε τρέλα ξέρω γω και γιατί στην τελική δικό σου είναι το χρήμα και ζητάς να το τραβήξεις.

Θα στο δώσουν άμεσα? όχι,. Θα στο δώσουν? όχι και με τίποτα την ίδια μέρα. Στην Ελλάδα μπορεί να μην σε άφηναν να τραβήξεις ούτε καν 200.000 ακόμα και προ capital control. Και μιλάω να τραβήξεις cash.

Κάνε ένα βήμα παραπάνω τώρα. Ζήτα το χρήμα σου να μεταφερθεί άμεσα ας πούμε στην Ιαπωνία. Θα στο κάνουν. Φυσικά και όχι και θα περάσεις από μια ατελείωτη γραφειοκρατία ώστε να μπορέσεις να αποδείξεις για ποιο λόγο και που το πας αυτό το χρήμα που στην τελική γράφω ότι σου ανήκει και υποτίθεται ότι το κάνεις ότι θέλεις.

Τώρα γιατί λένε πολλοί για κορόιδα και μιλάνε για φούσκες για το Bitcoin.

Η μεγαλύτερη φούσκα και η μεγαλύτερη κοροϊδία στην ανθρώπινη ιστορία είναι το τραπεζικό σύστημα και οι πραγματικοί κυβερνήτες αυτού του κόσμου είναι αυτοί που έχουν στήσει αυτή την απάτη και αυτό το μεγαλειώδες scam.

Εδω στο Οσλο η περισσότερες τράπεζες δεν εχουν καν ταμεία. Περυσι ηθελα να αλλαξω κορονες σε ευρω για να κατέβω και πηρα να ρωτησω πιος τροπος με συμφέρει πιο πολύ για να μου πουν οτι μονο ΑΤΜ και οτι γενικοτερα δεν ασχολουνται με cash θελουν λεει να γινουν κοινωνια χωρις μετρητα. Μονα ζυγα δικα τους. Ολοι η σκανδηναβια ετσι. Α προτάσσουν οτι ειναι και για την ασφάλεια μας. 

Επεξ/σία από pant13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pant13 είπε

Εδω στο Οσλο η περισσότερες τράπεζες δεν εχουν καν ταμεία. Περυσι ηθελα να αλλαξω κορονες σε ευρω για να κατέβω και πηρα να ρωτησω πιος τροπος με συμφέρει πιο πολύ για να μου πουν οτι μονο ΑΤΜ και οτι γενικοτερα δεν ασχολουνται με cash θελουν λεει να γινουν κοινωνια χωρις μετρητα. Μονα ζυγα δικα τους. Ολοι η σκανδηναβια ετσι. Α προτάσσουν οτι ειναι και για την ασφάλεια μας. 

Αφού δεν σου είπαν ότι το κάνουν για να μην εχεις και όλη αυτή την βρωμία από το χάρτινο χρήμα.... πάλι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

 

Και μη ξεχνάμε εγώ και εσύ είμαστε δύο τύποι που το δεχόμαστε. Σε διαφορετικό ίσως βαθμό. Υπάρχει μια τρομακτική πλειοψηφία ακόμα που είτε το αγνοεί είτε το αποκαλεί φούσκα. Και όχι σε emergin or developing markets... Ε τι στο καλό διαολε. Γιατί πολλοί δεν ασχολούνται να μάθουν για κάτι τόσο πολύτιμο (μη πείς fear,uncertainty and doubt pls) 10 χρόνια από την αρχή.

 

Οχι σε developing markets γιατι εκει εχουν φαει την ψυχρολουσια τους με το "πραγματικο" χρημα και εχουν αλλαξει λιγο τη φιλοσοφια τους.

Η πλειοψηφια ομως σωστα λες δεν ασχολειται γιατι δεν εχει αμεσο ενδιαφερον για τα χαρακτηριστικα των κρυπτονομισματων. Δεν ειναι κατι αμεσα απαραιτητο στον πρωτο κοσμο ουτε εχουν ολοι σε εκτιμηση τα προνομια που δινουν. Οπως ακριβως εχουν γραμενα και τα προνομια που δινει το FOSS και αμα αρχισεις και τους λες τα προτερηματα σε κοιτανε σαν εξωγηινο. Δεν καταλαβαινουν καν γιατι καποιος πρεπει να ενδιαφερεται. Και δεν τους κατηγορω, δεν ειναι υποχρεωμενοι να ενδιαφερονται.

Και φυσικα ακομα πιο δυσκολο το κανει το γεγονος οτι οντως το συγκεκριμενο θεμα θελει, εκτος απο γνωσεις οικονομικων, και καποιες σοβαρες (σιγουρα πολυ πανω απο το μεσο ορο) γνωσεις πληροφορικης για να κατανοησεις και να εκτιμησεις τη λειτουργια του. Και ποιος καθεται σημερα να μπλεξει και να διαβασει για πραγματα εκτος του ενδιαφεροντος του και χωρις καποιο αμεσο, απτο συμφερον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μπορει να το βρειτε ενδιαφερον

https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html

Μου αρέσει που οι 8 τελευταιοι είναι ψυχαναγκαστικοί και εχουν αφίσει ακριβώς 10000 νομίσματα.

Όσο για τους πρώτους..... ποιος ξέρει με τι ασχολούνται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μπλέξει λίγο τα μπούτια σας με τις τράπεζες κ το φίατ. Άλλο καπέλο το ένα, άλλο το άλλο, είναι αλληλένδετα στο σημερινό οικονομικό μοντέλο, αλλά δεν είναι απαραίτητη αυτή η σύνδεση, κάποτε υπήρχαν τράπεζες χρυσού πχ, που δεν μπορούσαν να τυπώσουν κοπανιστό αέρα ε χαρτονομίσματα εννοώ, οπότε με την πρώτη υποψία ότι η τράπεζα δεν είχε επαρκές απόθεμα έπεφτε bank run και γινότανε χαμός.

Η ιδέα της κεντρικής τράπεζας / lender of last resort ήταν ένας ιδιοφυής τρόπος για να λυθεί αυτό το πολύ πραγματικό πρόβλημα, που ευτυχώς εμείς το ζήσαμε σε σχετικά light μορφή το '15 και πραγματικά αμφιβάλλω αν σήμερα θα είχαμε τα διάφορα τεχνολογικά θαύματα, συμπεριλαμβανομένης της DLT, αν δεν υπήρχε αυτό το μοντέλο.

Αλλά νομίζω αυτή η συζήτηση αρμόζει περισσότερο στο νήμα του BTC, εδώ υποτίθεται ότι είναι για trading #hodl #moon #κατηφόρα κτλ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κρατώ πως ελάχιστα άτομα με ουσιαστικά απεριόριστη ρευστότητα σε btc μπορούν κάλλιστα να χειραγωγησουν την αγορά... Αυτό βέβαια μπορεί να συμβαίνει σε όλα τα coins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεγάλη άνοδο στο bitcoin  και σε άλλα κρυπτονομίσματα δεν την έπιασα...αλλά λόγω δουλειάς μου, ασχολήθηκα με τα κρυπτονομίσματα από τέλη Δεκεμβρίου πιο εντατικά, όπου μέσω της ανάλυσής μου έβλεπα την πτώση στο  Bitcoin από τα 14300$ στα 8500$ από την πρώτη κιόλας ανάλυσή μου. Χθες ανέβασα αυτή την ανάλυση. Σόρυ αν κάποιους δεν τους βολεύει οτι είναι στην αγγλική γλώσσα αλλά έχω πολλούς επισκέπτες από το εξωτερικό. Σίγουρα το trading και οι αναλύσεις έχουν πολλούς τεχνικούς όρους, αν χρειαστείτε βοήθεια ή έχετε κάποια απορία μπορείτε να με ρωτήσετε. καλή συνέχεια σε όλους, και όσοι ασχολείστε με τα κρυπτονομίσματα με σκοπό το trading...προσέχτε πάρα πολύ και να έχετε πάντα στο νου σας ένα επίπεδο τιμών από το οποίο και κάτω δεν θα είστε διατεθιμένοι να ρισκάρετε άλλο...πχ αγοράζετε LTC/USD στα 143$ ελπίζοντας προσδοκώντας την άνοδό του (φυσικά). Αν όμως δεν σας βγαίνει η κίνηση τι θα κάνετε? Βάλτε ένα όριο στην χασούρα...το λεγόμενο στοπ. Προσωπικά αγόρασα LTC/USD στα 103$ και αν πέσει κάτω από τα 95$ θα τα πουλήσω γιατί πιστεύω οτι μετά θα μπορεί να πάει μέχρι και 50$....καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, glyfadas7 είπε

Την μεγάλη άνοδο στο bitcoin  και σε άλλα κρυπτονομίσματα δεν την έπιασα...αλλά λόγω δουλειάς μου, ασχολήθηκα με τα κρυπτονομίσματα από τέλη Δεκεμβρίου πιο εντατικά, όπου μέσω της ανάλυσής μου έβλεπα την πτώση στο  Bitcoin από τα 14300$ στα 8500$ από την πρώτη κιόλας ανάλυσή μου. Χθες ανέβασα αυτή την ανάλυση. Σόρυ αν κάποιους δεν τους βολεύει οτι είναι στην αγγλική γλώσσα αλλά έχω πολλούς επισκέπτες από το εξωτερικό. Σίγουρα το trading και οι αναλύσεις έχουν πολλούς τεχνικούς όρους, αν χρειαστείτε βοήθεια ή έχετε κάποια απορία μπορείτε να με ρωτήσετε. καλή συνέχεια σε όλους, και όσοι ασχολείστε με τα κρυπτονομίσματα με σκοπό το trading...προσέχτε πάρα πολύ και να έχετε πάντα στο νου σας ένα επίπεδο τιμών από το οποίο και κάτω δεν θα είστε διατεθιμένοι να ρισκάρετε άλλο...πχ αγοράζετε LTC/USD στα 143$ ελπίζοντας προσδοκώντας την άνοδό του (φυσικά). Αν όμως δεν σας βγαίνει η κίνηση τι θα κάνετε? Βάλτε ένα όριο στην χασούρα...το λεγόμενο στοπ. Προσωπικά αγόρασα LTC/USD στα 103$ και αν πέσει κάτω από τα 95$ θα τα πουλήσω γιατί πιστεύω οτι μετά θα μπορεί να πάει μέχρι και 50$....καλή συνέχεια σε όλους.

Ωραιος, δεν ειμαι πολυ φαν των elliot waves για να είμαι ειλικρινής(δεν τα έψαξα και δεν τα κατάλαβα ποτέ) αλλά καλή ανάλυση συνέχισε το. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το correlation που έχουν τις τελευταίες μέρες πάντως, τζάμπα κόπος η ξεχωριστή ανάλυση. Πολύ μικρές διαφοροποιήσεις μέχρι στιγμής, παντού αρκούδες :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...