Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εγω με ενα "περιεργο" τροπο το γουσταρω απειρα αυτο.. :P 

<7.5k σε gdax 

Αν είχα κρατήσει κανένα ευρώ μπορεί να το γούσταρα κι εγώ...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ερχεται να το κανω short στο bitfinex πραγματικα, πιστευω μεχρι την επομενη δευτερα θα εχει παει 6k.. :P  Παντως ενα buy order ~6.2k θα βαλω, βαριεμαι για DCA παμε all in για 6k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Έχετε μπλέξει λίγο τα μπούτια σας με τις τράπεζες κ το φίατ. Άλλο καπέλο το ένα, άλλο το άλλο, είναι αλληλένδετα στο σημερινό οικονομικό μοντέλο, αλλά δεν είναι απαραίτητη αυτή η σύνδεση, κάποτε υπήρχαν τράπεζες χρυσού πχ, που δεν μπορούσαν να τυπώσουν κοπανιστό αέρα ε χαρτονομίσματα εννοώ, οπότε με την πρώτη υποψία ότι η τράπεζα δεν είχε επαρκές απόθεμα έπεφτε bank run και γινότανε χαμός.

 

Παρακαλώ αν μπορείς elaborate λίγο που σε έχω μπλέξει και θα προσπαθήσω(αν μπορώ) να το ξεδιαλύνω. Δε νομίζω ότι έχω μπλέξει κανένα μπούτι.

Τράπεζες χρυσού; κανόνα του χρυσού και Μπρέτον Γουντς εννοείς; αν εννοείς αυτό τότε: ευτυχώς που δε συνέχισαν να στηρίζονται σε αυτό το σύστημα. Επίσης ήταν ένα σύστημα όχι τυπώματος αλλά exchange rate. Έχει διαφορά.

 

Αναφορά σε κείμενο

Η ιδέα της κεντρικής τράπεζας / lender of last resort ήταν ένας ιδιοφυής τρόπος για να λυθεί αυτό το πολύ πραγματικό πρόβλημα, που ευτυχώς εμείς το ζήσαμε σε σχετικά light μορφή το '15 και πραγματικά αμφιβάλλω αν σήμερα θα είχαμε τα διάφορα τεχνολογικά θαύματα, συμπεριλαμβανομένης της DLT, αν δεν υπήρχε αυτό το μοντέλο.

Η Bank of England ουσιαστικά(με διαφορετική μορφή)υπάρχει από εποχής 17ου αιώνα και θεωρείται εκ των παλαιοτέρων CB(δε θυμάμαι αν είναι η παλαιότερη edit:με ένα απλό γουγλοσερτς απλά αναφέρω ότι είναι δεύτερη με πρώτη την ΚΤ της Σουηδίας). Προφανώς και οι μορφές των CB έχουν αλλάξει ανά εποχές αλλά προφανώς καταλαβαίνεις ότι ο όρος αυτός δεν ίσχυε και απλά χρησιμοποιήθηκε αργότερα. Ο lender of last resort όπως ονομάστηκαν οι CB ήρθε πριν και μετά τον 1st WW(γιατί προφανώς κάπως οι κυβερνήσεις πρέπει να δημιουργήσουν inflation για να κάνουν πολέμους/μετά από πολέμους). Επίσης εκτός από lender of last resort φροντίζουν και για το regulation και τα stress test των τραπεζών. Γενικά η λειτουργία τους δεν είναι απλά: παίρνουμε και δανείζουμε σε εποχές σοκ.

Είμαι λίγο αντίθετος στο στοπ προσωπικά στα cryptos από την άποψη του ότι δεν υπάρχει limits down and up. Προσωπικά δε θα ήθελα να βάλω ένα στοπ πχ σε τιμή του εκάστοτε crypto και μετά από 5 μέρες να έχω χάσει ιδιαίτερα πολλά χρήματα. Στη συγκεκριμένη αγορά πάντα βάζω ένα ποσό ανά μήνα(10-20-100-1000 λίρες) και περιμένω κάποια στιγμή απλά να βγάλω τα χρήματα. Λόγω του μικρού μάρκετ cap προσωπικά θεωρώ ότι δεν έχουμε δει ATH σε αρκετά cryptos. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα TA αλλά δε ξέρω αν στη συγκεκριμένη αγορά ακολουθούνται τα turning points στο βαθμό που βλέπεις να γίνεται στα stock(δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα δλδ.Δεν έχω ασχοληθεί να διαβάσω ακόμα καλύτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν είχα κρατήσει κανένα ευρώ μπορεί να το γούσταρα κι εγώ...:P

Είχα ένα κανόνα! 1-2 φορές fiat το χρόνο να βάλω. Έχω κάψει την 1η, πάω για 2η απο Φεβρουάριο. Δεν ξέρω, οι εκπτώσεις μου φαίνονται εξωπραγματικές. Ούτε εμένα μου περισσεύουν αλλά... Αχχχχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αναμένω ripple στο 0.01 ευρώ.

Εσύ δεν θα αγόραζες στα 10 λεπτά? Tώρα αναμένεις στο 1 λεπτό ? Κάνεις σκληρά παζάρια αδερφέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Είχα ένα κανόνα! 1-2 φορές fiat το χρόνο να βάλω. Έχω κάψει την 1η, πάω για 2η απο Φεβρουάριο. Δεν ξέρω, οι εκπτώσεις μου φαίνονται εξωπραγματικές. Ούτε εμένα μου περισσεύουν αλλά... Αχχχχ

Εξωπραγματικές είναι, μόνιμες μην είναι! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σορτάκηδων είναι κι ένας απ'τους λόγους που έχει τις διακυμάνσεις αυτές, ο σορτάκιας κάποια στιγμή θα κατοχυρώσει κέρδη / κλείσει θέση.

ETH < 0.1 :(

@shadowfax-1- Παλαιότερα τον ρόλο της σημερινής τράπεζας τον έπαιζαν κυρίως τα βασιλικά/εκκλησιαστικά θησαυροφυλάκια (eg https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_finance)και κάποιοι φεουδάρχες / μεγαλέμποροι / τοκογλύφοι της εποχής κτλ (κάτι σαν venture capitalists της εποχής και με ολίγο από σημερινή τράπεζα). Το μοντέλο δανείζω & δανείζομαι και εκμεταλλεύομαι κέρδη από αυτή την διαχείριση, είτε με τη μορφή τόκου, είτε με εμπορεύσιμο είδος, δεν έχει απαραίτητα σχέση με το φίατ, αυτό λέω, και όχι δεν αναφερόμουν σε Μπρέτον Γουντς κτλ, αλλά για αρκετά παλαιότερα.

Αναφέρθηκα στο concept του lender of last resort, γιατί αυτή ήταν η 2ης θεμελιώδης αλλαγή των ΚΤ, πέραν απ'τον συντονιστικό/ελεγκτικό τους ρόλο, που οδήγησε σε μακροπρόθεσμη (σχετικά πάντα) οικονομική σταθερότητα και είναι ουσιαστικά μέρος του fiat monetary system, γιατί μόνο με καθεστώς φίατ μπορούσαν και μπορούν να ανταποκριθούν στις μεγάλες κρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα εμπλακεί καθόλου σε όλο αυτό το πανηγυρακι και δεν το είχα κάνει γιατί δεν τα πιστεύω όλα αυτά τα νομίσματα.

Μεχρι που πριν λίγες μέρες σκέφτηκα ότι αφού δεν τα πιστεύω ας ποντάρω να πέσουν,αυτό και έκανα λοιπόν,σορταρα το Bitcoin και από ότι φαίνεται ήμουν τυχερός αφού το έκανα σε καλή στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να μάθω εάν μπορώ να αγοράσω με Leupay bitcoin-eth etc?Κάπου διάβασα πως η Leupay μπλόκαρε λογαριασμό χρήση που αγόρασε bitcoin μέσω αυτής. Παίζει να είναι αλήθεια?!

Την Πειραιώς, δεν μου τη δέχεται το coinbase και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την Εθνική αλλά έχω αρκετές δεύτερες σκέψεις με τις ελληνικές τράπεζες. Προτάσεις?Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με χρεωστική/πιστωτική κάρτα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω εμβάσματος (πχ. web banking). Η πειραιώς χρεώνει 2,5 για επείγουσα αποστολή και τα λεφτά μπαίνουν σε 1,5 με 2 ώρες στο coinbase αν η συνναλλαγη γίνει πριν τις 3 το μεσημέρι νομίζω. Η εθνική χρεώνει 10 ευρώ για το επείγον οπότε αναγκαστικά πας στην απλή αποστολή που στοιχίζει 1 ευρώ και η συναλλαγή γίνεται την επόμενη μέρα. Απλή αποστολή μπορεί να γίνει και στην Πειραιώς με 1 ευρώ και τα λεφτά μπαίνουν την επόμενη μέρα. Αν κάνεις απλή αποστολή Παρασκευή τα λεφτά θα μπούν Δευτέρα. Αν κανεις επείγουσα αποστολή την Παρασκευή μετά τις 3-4 το μεσημέρι τα λεφτα θα μπούν πάλι την δευτέρα.

Επεξ/σία από kokyriakidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...