Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Λολ...εεε...μη μπλέκεις την Ελλάδα και τη θετεις σα παγκόσμιο παράδειγμα στο τραπεζικό τομέα.

Θα κάτσω να διαβάσω τις θέσεις του "φούτμπολ μάνατζερ" έτσι όπως μου τις είπες για να ενημερωθώ λίγο πάνω στη γνώση μου στα τραπεζικά μέσες άκρες ή αν θες εξήγησε μου τι εννοείς με ένα πμ και που πας τη συζήτηση.

Σου έχει πεί κάποιος ότι τα λεφτά που βάζεις σε μια τράπεζα είναι δικά σου γενικά; Αν ναι αναθεώρησε.

Αυτό βέβαια που έγραψες δεν έχει σχέση με το quote που έκανες.

Αν θες στείλε μου ένα πμ να το συζητήσουμε (θα προτιμούσα σε λίγο πιο χαλαρό τόνο απο το παραπάνω "ξερολεζικο υφακι" μιας και συζήτηση κάνουμε χαλαρά συζητάμε).

και γιατί να μην είναι δικό σου το χρήμα. Δεν φτάνει που τους δίνεις λευκή επιταγή στις τράπεζες για να το κάνουν ότι θέλουν αλλά το μεταχιρίζονται σαν να είναι δικό τους. Αλλος ενας λόγος ύπαρξης των αποκεντρωμένων ψηφιακών νομισμάτων και του Bitcoin.

Για ποιο λόγο δλδ να θέλεις άδεια από τρίτους για να διαχειριστείς το χρήμα σου η για να το μεταφέρεις στην άλλη άκρη του κόσμου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, chek2fire είπε

και γιατί να μην είναι δικό σου το χρήμα. Δεν φτάνει που τους δίνεις λευκή επιταγή στις τράπεζες για να το κάνουν ότι θέλουν αλλά το μεταχιρίζονται σαν να είναι δικό τους. Αλλος ενας λόγος ύπαρξης των αποκεντρωμένων ψηφιακών νομισμάτων και του Bitcoin.

Για ποιο λόγο δλδ να θέλεις άδεια από τρίτους για να διαχειριστείς το χρήμα σου η για να το μεταφέρεις στην άλλη άκρη του κόσμου?

Ποια νομιμη δραστηριοτητα που μπορει να κανει καποιος  εμποδιζεται απο τριτους? (πλην περιπτωσεων cc φυσικα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw δε ξερω αν το ανεφερε κανεις αυτες τις μερες, αλλα το ETN ενεργοποιησε το mobile mining. 

Μεσω της εφαρμογης σε play store(δε γνωριζω για ios) βαζεις το κινητο να κανει "mining" εικονικα,ωστοσο πληρωνεσαι κανονικα σε ETN.
Ουσιαστικα κανει ενα benchmark το κινητο σου και σου δινει ενα αντιστοιχο H/s με το οποιο κανεις mine. 
Με LG G5 SE βγαζω 28-30 H/s. Δεν το εχω αφησει αρκετες ωρες ανοιχτο ωστε να δω ποσο επιβραβευει περιπου αλλα λογικα σημερα θα το τεσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zanskou είπε

Κατάθεση μέσω κάρτας στο Kraken γίνεται με κάποιο τρόπο ;

Για αμεσότερη μεταφορά χρημάτων δηλαδη αντί εμβάσματος.

 

Στο κρακεν με εμβασμα απο πειραιως με high priority μου κανει λιγοτερο απο ωρα. Τι τη θες την καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pournaras είπε

Στο κρακεν με εμβασμα απο πειραιως με high priority μου κανει λιγοτερο απο ωρα. Τι τη θες την καρτα;

 

οντως ; τελευταια φορα εκανε καπου 2 μερες μέσω Alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

και γιατί να μην είναι δικό σου το χρήμα. Δεν φτάνει που τους δίνεις λευκή επιταγή στις τράπεζες για να το κάνουν ότι θέλουν αλλά το μεταχιρίζονται σαν να είναι δικό τους. Αλλος ενας λόγος ύπαρξης των αποκεντρωμένων ψηφιακών νομισμάτων και του Bitcoin.

Για ποιο λόγο δλδ να θέλεις άδεια από τρίτους για να διαχειριστείς το χρήμα σου η για να το μεταφέρεις στην άλλη άκρη του κόσμου?

Όταν ανοίγεις λογαριασμό σου δίνουν χαρτιά και σου λένε: αδερφέ τα λεφτά σου που βάζεις εδώ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΌΜΑΣΤΕ εμείς. Τσεκαρε το αυτό (δεν είναι ελληνική πατέντα περιέργως... Αλλά έτσι δουλεύουν (. Για άνοιγμα λογαριασμού έτσι.

 

Κάνετο βρε αδερφέ αλλά απλά: όχι μέσω intermediary. Δεν τους δίνεις λευκή επιταγή. Τους τα δίνεις να στα φυλάξουν. Αν στο μέλλον τα πράγματα δε πάνε καλά και πουν οι τράπεζες και οι κυβερνήσεις ότι δεν δέχονται το btc(άρα και οι εταιρείες με έδρα τα παραπάνω κράτη). Διαχειρισου τα χρήματα που έχεις στο πορτοφόλι σου. Για τη τράπεζα τα χρήματα σου δεν είναι asset αλλά liability και γενικά είναι διαφορετικός ο τρόπος λογιστικής στις τράπεζες και στα financial institutions. Δεν είναι σαν να είναι δύο τους αυτό σου λέω: είναι δικό τους για όσο είναι μέσα στη τράπεζα.

 

Δε σου λέω αν συμφωνώ. Σου λέω τη πραγματικότητα που ίσχυε και ισχύει.

 

Οι τράπεζες σου δίνουν κάποιες δυνατότητες (πχ να μπορείς να τραβήξεις τα λεφτά από παντού. ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΕΊΓΜΑ η Ελλάδα. Στην Ευρώπη Ισπανός και μαλτέζος τράβηξαν δωρεάν τα λεφτά από το Δουβλίνο). ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ κοινωφελή ιδρύματα.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Επίσης μάλλον δε κατάλαβες ότι τα λεφτά που τοποθετείς σε μια τράπεζα είναι μόνο δικά της. Αυτό είναι ντε φάκτο και παίρνεις το χαρτί της κατάθεσης και την ασφάλεια(αν έχεις καταθέσει κάτω από ένα ΧΧΧ.ΧΧΧ ποσό σήμερα) ότι τα χρήματά σου είναι ασφαλισμένα, με τον ίδιο τρόπο που δεν είναι δικά σου και τα λεφτά που έχεις δώσει σε ένα καζίνο και κρατάς μάρκες.

Δεν θα έλεγα ότι είναι το ίδιο με τις μάρκες του καζίνο, αλλά ναι ξέρω τι εννοείς και το κατανοώ πλήρως - αυτό δεν αλλάζει βέβαια το γεγονός ότι πολλές "τοποθετήσεις" όπως τις λες δεν είναι από επιλογή, αλλά αναγκαστικά λόγω νομοθεσίας, οπότε εκεί υπάρχει ένα θεματάκι θα έλεγα... δλδ είναι υποχρεωτικό να δανείσω τα λεφτά μου στην τράπεζα και μετά αυτή έχει δικαίωμα-υποχρέωση να ασκεί έλεγχο πάνω μου, για τα λεφτά μου.

Αναφορά σε κείμενο

5.  For the purposes of point (b) of paragraph 3, Member States shall apply a maximum threshold per customer and per single transaction, whether the transaction is carried out in a single operation or in several operations which appear to be linked. That maximum threshold shall be established at national level, depending on the type of financial activity. It shall be sufficiently low in order to ensure that the types of transactions in question are an impractical and inefficient method for money laundering or terrorist financing, and shall not exceed EUR 1 000.

Αυτό απλά για να ξέρεις ποιο είναι το όριο που από εκεί κ πάνω θεωρείται ότι είναι ύποπτο και πρέπει να ενεργοποιηθούν  τα σχετικά AML/CFT policies. Είσαι δηλαδή de facto ύποπτος (όχι ένοχος όμως, οπότε το τεκμήριο της αθωότητας ισχύει μεν, πλην όμως το κριτήριο για την... υποψία είναι τόσο χαμηλό που γκριζάρει την κατάσταση, ειδικά αν σκεφτείς ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου λίγο-πολύ πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας).

Τέσπα θα συμφωνήσω ότι διαφωνούμε, καλή τύχη με το certification, θα σου χρειαστεί και ελπίζω να κοιτάς ήδη έξω για εργασία, γιατί εδώ δύσκολα τα πράγματα.

@zio10 Χαρακτηρίζονται από τον κάτοχο και τον τρόπο απόκτησης (προϊόν εγκλήματος/ξεπλύματος), μετά τη σχετική δημοπρασία θεωρούνται καθαρά προφανώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε @Christospliakos

Screenshot_20180204-142358.jpg.2368de8f9914dd1980f78011e380e722.jpg@Zaknafein

Είμαι ήδη έξω για αυτό και μιλάω τελείως διαφορετικά για περιβάλλον των institution here in comparison with Greeks Fin.Inst.

 

Προφανώς και πολλές επιλογές δεν είναι από επιλογή. Έτσι"δουλεύει" το monetary system" παρόλα αυτά. 

 

Αυτό που θέλω να πώ ότι σήμερα πρέπει να αλλάξεις ταυτότητα, δίπλωμα και ένα κάρο άλλα. Δεν είναι μόνο το τραπεζικό σύστημα.

 

Σήμερα που μιλάμε για να πάρει κάποια επιχείρηση btc etc έχουν"πάρει άδεια"έμμεσα από κυβερνήσεις και τράπεζες. Στο λέω γιατί και εγώ διαφωνώ με πάρα πολλά και συμφωνώ με αρκετά απλά δεν είναι θέμα μόνο τραπεζικό ο έλεγχος.

 

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Φίλε @Christospliakos

Screenshot_20180204-142358.jpg.2368de8f9914dd1980f78011e380e722.jpg@Zaknafein

Είμαι ήδη έξω για αυτό και μιλάω τελείως διαφορετικά για περιβάλλον των institution here in comparison with Greeks Fin.Inst.

Προφανώς και πολλές επιλογές δεν είναι από επιλογή. Έτσι"δουλεύει" το monetary system" παρόλα αυτά. 

Αυτό που θέλω να πώ ότι σήμερα πρέπει να αλλάξεις ταυτότητα, δίπλωμα και ένα κάρο άλλα. Δεν είναι μόνο το τραπεζικό σύστημα.

Σήμερα που μιλάμε για να πάρει κάποια επιχείρηση btc etc έχουν"πάρει άδεια"έμμεσα από κυβερνήσεις και τράπεζες. Στο λέω γιατί και εγώ διαφωνώ με πάρα πολλά και συμφωνώ με αρκετά απλά δεν είναι θέμα μόνο τραπεζικό ο έλεγχος.

Θα μπορουσε να ειμαι στους Beta επειδη οντως ειχα στειλει αιτηση.

Αλλα εχει ηδη 9000 ατομα ενεργα.

Screenshot_2018-02-04-16-29-37.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Christospliakos είπε

Θα μπορουσε να ειμαι στους Beta επειδη οντως ειχα στειλει αιτηση.

Αλλα εχει ηδη 9000 ατομα ενεργα.

Screenshot_2018-02-04-16-29-37.png

...δουλεύει και στο background ή πρέπει να έχεις την εφαρμογή και την οθόνη μόνιμα ανοιχτή? 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ge-lyk είπε

...δουλεύει και στο background ή πρέπει να έχεις τη σελίδα μόνιμα ανοιχτή? 

Δουλευει και στο background.

Σου βγαζει και notification οτι δουλευει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Christospliakos είπε

Btw δε ξερω αν το ανεφερε κανεις αυτες τις μερες, αλλα το ETN ενεργοποιησε το mobile mining. 

Μεσω της εφαρμογης σε play store(δε γνωριζω για ios) βαζεις το κινητο να κανει "mining" εικονικα,ωστοσο πληρωνεσαι κανονικα σε ETN.
Ουσιαστικα κανει ενα benchmark το κινητο σου και σου δινει ενα αντιστοιχο H/s με το οποιο κανεις mine. 
Με LG G5 SE βγαζω 28-30 H/s. Δεν το εχω αφησει αρκετες ωρες ανοιχτο ωστε να δω ποσο επιβραβευει περιπου αλλα λογικα σημερα θα το τεσταρω.

Επιτέλους θα βγάλω το 3310 από το συρτάρι μου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...