Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, glyfadas7 είπε

Την μεγάλη άνοδο στο bitcoin  [...]....καλή συνέχεια σε όλους.

Ενδιαφέρον τοποθέτηση. Για εμάς που ενδιαφερόμαστε για ΤΑ, θα μας βοηθήσεις πολύ. Έχεις δίκιο για τα stop-limit στο trading, καθώς δεν το χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, αν και έχω καταλάβει πως δουλεύει, με αποτέλεσμα να κάνω hold  (να μην πουλάω σε χασούρα) , να αναμένω την άνοδο του νομίσματος η οποία μπορεί να αργήσει πολύ. Άρα ίσως σε συμφέρει να έχεις μια μικρή χασούρα προσωρινά αλλά να είσαι διαθετιμένος να αγόρασεις σε μεγαλύτερο dip απο το να περιμένεις την άνοδο.

Όσο αφορά τα elliot-waves, τα οποία φαινεται να κατέχεις, θα γνωρίζεις ότι χωρίζονται και σε μικρότερα waves στα ήδη υπάρχοντα waves. Δηλαδή παντού μπορείς να δεις waves και κάπου χάνεις την μπάλα IMO. Δεν είμαι οικονομολόγος ή τίποτα τέτοιο άλλα  το χω ψάξει ιντερνετικά λίγο το πράμα και καταλαβαίνω πως λειτουργούν.

Τέλος, κι αν θες, βάλε περισσότερα coins στην ανάλυση σου. Ακόμα και μικρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ETH κραταει πολυ καλυτερα παντως σε btc pair.

Αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να σπρωξω λιγα fiat ακομα σε btc νομιζω long term ειναι πολυ καλη τιμη, και 6k να παει οκ ενταξει nvm δεν ειναι και τρελη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Ενδιαφέρον τοποθέτηση. Για εμάς που ενδιαφερόμαστε για ΤΑ, θα μας βοηθήσεις πολύ. Έχεις δίκιο για τα stop-limit στο trading, καθώς δεν το χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, αν και έχω καταλάβει πως δουλεύει, με αποτέλεσμα να κάνω hold  (να μην πουλάω σε χασούρα) , να αναμένω την άνοδο του νομίσματος η οποία μπορεί να αργήσει πολύ. Άρα ίσως σε συμφέρει να έχεις μια μικρή χασούρα προσωρινά αλλά να είσαι διαθετιμένος να αγόρασεις σε μεγαλύτερο dip απο το να περιμένεις την άνοδο.

Όσο αφορά τα elliot-waves, τα οποία φαινεται να κατέχεις, θα γνωρίζεις ότι χωρίζονται και σε μικρότερα waves στα ήδη υπάρχοντα waves. Δηλαδή παντού μπορείς να δεις waves και κάπου χάνεις την μπάλα IMO. Δεν είμαι οικονομολόγος ή τίποτα τέτοιο άλλα  το χω ψάξει ιντερνετικά λίγο το πράμα και καταλαβαίνω πως λειτουργούν.

Τέλος, κι αν θες, βάλε περισσότερα coins στην ανάλυση σου. Ακόμα και μικρότερα.

δύσκολο φίλε μου να βάλω και άλλα....δεν υπάρχει χρόνος...κυρίως με μετοχές ισοτιμίες και εμπορεύματα εξωτερικό ασχολούμαι και επειδή είναι η δουλειά μου (Διαχειριστής χαρτοφυλακίου) δεν περισσεύει πολύς χρόνος για να προσθέσω και άλλα στην καθημερινη ρουτίνα

25 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Ενδιαφέρον τοποθέτηση. Για εμάς που ενδιαφερόμαστε για ΤΑ, θα μας βοηθήσεις πολύ. Έχεις δίκιο για τα stop-limit στο trading, καθώς δεν το χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, αν και έχω καταλάβει πως δουλεύει, με αποτέλεσμα να κάνω hold  (να μην πουλάω σε χασούρα) , να αναμένω την άνοδο του νομίσματος η οποία μπορεί να αργήσει πολύ. Άρα ίσως σε συμφέρει να έχεις μια μικρή χασούρα προσωρινά αλλά να είσαι διαθετιμένος να αγόρασεις σε μεγαλύτερο dip απο το να περιμένεις την άνοδο.

Όσο αφορά τα elliot-waves, τα οποία φαινεται να κατέχεις, θα γνωρίζεις ότι χωρίζονται και σε μικρότερα waves στα ήδη υπάρχοντα waves. Δηλαδή παντού μπορείς να δεις waves και κάπου χάνεις την μπάλα IMO. Δεν είμαι οικονομολόγος ή τίποτα τέτοιο άλλα  το χω ψάξει ιντερνετικά λίγο το πράμα και καταλαβαίνω πως λειτουργούν.

Τέλος, κι αν θες, βάλε περισσότερα coins στην ανάλυση σου. Ακόμα και μικρότερα.

τα κύματα είναι μεγάλη κουβέντα και παρόλο που ασχολούμαι με αυτά τα τελευταία 15 χρόνια, ακόμη θεωρώ τον εαυτό μου μαθητή. Είναι πολύ δύσκολη και περίπλοκη θεωρία και το πως μπορεί κάποιος να βασιστεί πάνω της και να κάνει trading είναι περίπλοκο. Είναι πολύ αμφισβητούμενη από πολλούς του χώρου κυρίως γιατί η ημιμάθεια βασιλεύει.   Γενικά δεν είναι το μόνο εργαλείο που χρησιμοποιώ για τις αναλύσεις μου.

Επεξ/σία από glyfadas7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι τυχαίο πάντως ότι το crash του Bitcoin συνέπεσε την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή με το crash μιας άλλης φουσκωμένης αγοράς κατά τα άλλους bubble του χρηματιστήριου της Νέας Υόρκης.

Η σημερινή εικόνα είναι ενδεικτική στο τι γίνετε. 

 

Και για άλλη μια φορά γιαυτό το crash μεριικούς κανόνες που πρέπει να θυμόμαστε όλοι 

Το Bitcoin είναι αυτό που ορίζει την άνοδο και την κάθοδο συνολικά της αγοράς.

Αν κρασάρει το bitcoin είναι απλά αυτοκτονικό να θεωρήσει κάποιος ότι θα μετριάσει τις απώλειες του επενδύοντας σε κάποιο alt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το λεγόμενο risk sentiment, υπάρχουν περίοδοι που τα μεγάλα κεφάλαια κυνηγούν μεγαλύτερες αποδόσεις (κ άρα μεγαλύτερο ρίσκο) και περίοδοι που το αποστρέφονται και στρέφονται στα λεγόμενα "safe haven" assets, τύπου US TBills, Bunds, Yen κτλ και αυτό επηρεάζει και τα cryptos, σε κάποιο βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν είναι τυχαίο πάντως ότι το crash του Bitcoin συνέπεσε την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή με το crash μιας άλλης φουσκωμένης αγοράς κατά τα άλλους bubble του χρηματιστήριου της Νέας Υόρκης.

Η σημερινή εικόνα είναι ενδεικτική στο τι γίνετε. 

Και για άλλη μια φορά γιαυτό το crash μεριικούς κανόνες που πρέπει να θυμόμαστε όλοι 

Το Bitcoin είναι αυτό που ορίζει την άνοδο και την κάθοδο συνολικά της αγοράς.

Αν κρασάρει το bitcoin είναι απλά αυτοκτονικό να θεωρήσει κάποιος ότι θα μετριάσει τις απώλειες του επενδύοντας σε κάποιο alt. 

η κορύφωση και πτώση του Bitcoin συνέπεσε φίλε μου με την είσοδο στο CME και στο CBOE συμβολαίων (futures) με υποκείμενο το bitcoin. Τυχαίο?δεν νομίζω...όσοι είναι πιο μεγάλοι και ασχολούνται με το Χρηματιστήριο το δικό μας, θα θυμούνται οτι τα παράγωγα προϊόντα και κυρίως futures (συμβόλαια) επι μετοχών και δεικτών ξεκίνησαν στο ΧΑ τον Αύγουστο του 1999. Τυχαίο και πάλι?Βέβαια δεν ευθύνονται τα προϊόντα αυτά καθ'αυτά για την πτώση του ΧΑ αλλά οι αδαείς και ημιμαθείς, ψάχνουν δικαιολογίες για την ανικανότητά τους και ρίχνουν το φταίξιμο αλλού και όχι στην φούσκα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 04/02/2018 στις 2:54 ΠΜ, παπι είπε

6001€ χαμηλό στο κρακεν. Εχω εντολή εδω και κατι βδομάδες στο 6000€....... Ημαρτον

Λογικά σήμερα θα είσαι οκ όπως παει. Αν εχεις ακομα την εντολή φυσικά

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Λογικά σήμερα θα είσαι οκ όπως παει. Αν εχεις ακομα την εντολή φυσικά

Ναι, έβαλα άλλη μια 5800

Δώστε κάνα λινκ για το πώς αποθηκεύω bitcoin σε φυσική μορφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://fortune.com/2018/02/04/banks-ban-buying-bitcoin-credit-card/

https://www.theguardian.com/business/2018/feb/05/lloyds-bank-bans-buying-bitcoins-credit-cards

Μάλλον παίζει κι αυτό για τις τελευταίες μέρες, το οποίο μάλλον άργησε... speculation + credit σπάνια έχει καλή κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, παπι είπε

Ναι, έβαλα άλλη μια 5800

Δώστε κάνα λινκ για το πώς αποθηκεύω bitcoin σε φυσική μορφή. 

Όταν λες φυσική μαρφή;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εγω με ενα "περιεργο" τροπο το γουσταρω απειρα αυτο.. :P 

<7.5k σε gdax 

Εγώ από την αλλη εχω δώσει όλα τα ripple (που είχα περισσότερα χρήματα), τα εκανα USD και απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω ξανα. εχω βάλει τις εντολες και περιμένω.

Το εμβασμα της πειραιως με χρέωση 2.5€ πόση ώρα κανει να εμφανιστεί συνήθως; Νομίζω ότι γραφατε για 2-3 ώρες; Έδωσα την εντολή το σαββάτο και εδινε σημερινή ημερομηνία εκτελεσης αλλα ακομα δεν εχει μπεί κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Όταν λες φυσική μαρφή;

Κάνα qr σε a4 και πλαστικοποιηση. Εκτός από το hash του wallet και το pass, θέλει τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...