Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Μάλλον θα χρειαστείς άλλο ρούτερ.

Αν η αδερφή σου βλέπει τις σειρές μέσα από κάποια εφαρμογή, μπορεί να ρυθμίζεται το max down. Πχ στο popcorn γίνεται αυτό.

Σε ποια εκδοση του Popcorn γινεται γιατι εγω οσα εχω κατεβασει ολα αυτα τα χρονια δεν ειχε ποτε

Screenshot_29.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλοι μου, διάβασα σχεδόν όλο το νήμα για τον συγκεκριμένο ρούτερ. Θέλω να κάνω το εξής: Θέλω να αποκτήσω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του voip και να τις αλλάξω βάζοντας δικό μου πάροχο, μιας και η σταθερή γραμμή μου δεν είναι voip. Υπάρχει κάποιος τρόπος (όχι με netcat) να ανακτηθούν στοιχεία (username και password) ώστε να μου δίνουν πρόσβαση σ' αυτή τη λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kvkpls είπε

Φίλοι μου, διάβασα σχεδόν όλο το νήμα για τον συγκεκριμένο ρούτερ. Θέλω να κάνω το εξής: Θέλω να αποκτήσω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του voip και να τις αλλάξω βάζοντας δικό μου πάροχο, μιας και η σταθερή γραμμή μου δεν είναι voip. Υπάρχει κάποιος τρόπος (όχι με netcat) να ανακτηθούν στοιχεία (username και password) ώστε να μου δίνουν πρόσβαση σ' αυτή τη λειτουργία;

Εξήγησε λίγο τι εννοείς όταν λες ότι η γραμμή σου δεν είναι voip? Αν δεν είναι voip τι ρυθμισεις θες να περάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fingolfingr είπε

Εξήγησε λίγο τι εννοείς όταν λες ότι η γραμμή σου δεν είναι voip? Αν δεν είναι voip τι ρυθμισεις θες να περάσεις?

Το τηλέφωνό μου δεν είναι voip. Θέλω να χρησιμοποιήσω τη λειτουργία voip που έχει ο ρούτερ, αλλά για άλλη εταιρία, οπότε πρέπει να βάλω άλλα στοιχεία μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω το username και το password της γραμμης μου καθως οταν εκανα νεα γραμμη στο σπιτι που μετακομισα και εβαλα adsl μου τα ειχανε στειλει θα μπορεσω να τα εκμεταλλευτω για να βαλω δικο μου router για vdsl 50αρα η θα αλλαξουν τα στοιχεια;

Επισης θυμαμαι παλια στις adsl της wind υπηρχε και ενα default που μπορουσες να βαλεις στο router

username: [email protected]
password: winduser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος έκανε αναβάθμιση σε Wind Fiber 100 και του στείλανε αυτό το ρούτερ. Αν και είναι μόνο 2,4G, λέει σα μηχάνημα η τα ανάθεμα ? Περίμενα να του δώσουν το 789.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 10:05 ΠΜ, vforvaggelis είπε

Εγω που εχω το username και το password της γραμμης μου καθως οταν εκανα νεα γραμμη στο σπιτι που μετακομισα και εβαλα adsl μου τα ειχανε στειλει θα μπορεσω να τα εκμεταλλευτω για να βαλω δικο μου router για vdsl 50αρα η θα αλλαξουν τα στοιχεια;

Επισης θυμαμαι παλια στις adsl της wind υπηρχε και ενα default που μπορουσες να βαλεις στο router

username: [email protected]
password: winduser

Μπορείς να το κάνεις ναι.

Πλέον username και pass είναι (και?) ο αριθμός τηλεφώνου.

1 ώρα πριν, teo_3 είπε

Φίλος έκανε αναβάθμιση σε Wind Fiber 100 και του στείλανε αυτό το ρούτερ. Αν και είναι μόνο 2,4G, λέει σα μηχάνημα η τα ανάθεμα ? Περίμενα να του δώσουν το 789.

Καλύτερα να βάλει κάποιο aftermarket!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση,

έχω το technicolor ως βασικό ρουτερ  και ένα AP tp link c7

θέλω να ενεργοποιήσω το DMZ για το xbox

το ενεργοποιώ στο AP ή στο technicolor ? υπόψιν ότι το xbox συνδέεται στο AP

 

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vforvaggelis μονο της wind που εχω ασχοληθει ξεκλειδώνει , ακομη και τα τελευταια..

αλλα ειναι σε mips και ζοριζεται, καλυτερα ενα tg789 ή ενα DGA4130 που ειναι σε arm και πιο δυνατα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spell1977 είπε

@vforvaggelis μονο της wind που εχω ασχοληθει ξεκλειδώνει , ακομη και τα τελευταια..

αλλα ειναι σε mips και ζοριζεται, καλυτερα ενα tg789 ή ενα DGA4130 που ειναι σε arm και πιο δυνατα...

Δεν μου δινουν tg789 οι κεραταδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@spell1977

Στις 16/7/2020 στις 9:50 ΠΜ, spell1977 είπε

@vforvaggelis μονο της wind που εχω ασχοληθει ξεκλειδώνει , ακομη και τα τελευταια..

αλλα ειναι σε mips και ζοριζεται, καλυτερα ενα tg789 ή ενα DGA4130 που ειναι σε arm και πιο δυνατα...

Κατάφερες να ξεκλειδώσεις και αυτά με το τελευταίο firmware  της wind; Δώσε πληροφορίες πώς το έκανες αν μπορείς σε παρακαλώ.

Επεξ/σία από nefilim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους. Θελω να αλλαξω τους DNS Servers απ το ρουτερ για να περνούν ολες οι συσκευες του δικτυου απ τον ιδιο DNS. Ενω τους εχω αλλαξει στο GUI του router μου βγαζει δυο "ακυρους" server πριν τους 8.8.8.8 και 1.1.1.1. Ξερει κανεις να μου πει για ποιο λογο δεν μπορω να βαλω σαν πρωτη (και μοναδικη επιλογη) αυτους που θελω εγω.
Υ.Γ. Οταν αλλαζω τους DNS μονο του υπολογιστη μου (απ το change adapter settings) τοτε φευγουν οι δυο ακυρες ΙΡ αλλα συνεχιζουν να ισχυουν για αλλες συσκευες

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ο IP του router σου σε IPv6 και IPv4.

Δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση του DNS του παρόχου εξ' όσων γνωρίζω.

Πρέπει να τους αλλάξεις στα properties της σύνδεσης σου, στα windows (Όπως και έκανες)

 

Επεξ/σία από gkagg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Αναβαθμίζω την 50άρα σε 100άρα στην wind.

Έχω το απαισιότατο  tg788 και όταν τους ζήτησα να μου αλλάξουν και το ρούτερ με την αναβάθμιση της γραμμής μου είπαν ότι δεν χρειάζεται γιατί το technicolor υποστηρίζει και την 100αρα. Παίζει όντως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...