Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να παίξω με open dns 

σαν admin βλέπω πως με αφήνει να αλλάξω το πεδίο του dns όμως δεν λειτουργεί σωστά 

με AP tp link d7 σε δοκιμές πχ block netflix μπλοκάρεται μόνο από λίγες συσκευες 

μήπως κάτι γίνετε με τις IP  ή είναι θέμα χρόνου ?
 

 

σδδδ.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , έχω και εγώ το 788 v3 πείρα κωδικόυς από wind και προφανώς δεν δουλεύει. Θέλω να βάλω ρούτερ μπροστά από το technicolor και μου είπαν και σαν username να βάλω το σταθερό. Ούτε αυτό δουλεύει. Διάβασα τις περισσότερες σελίδες δεν είδα να βγαίνει άκρη? Τα κατάφερε τελικά κανείς να βάλει άλλο ρούτερ μπροστά από αυτό? (Δεν το θέλω σε bridge mode λογικά γιατί θέλω τα τηλέφωνα να δουλέυουν στο technicolor) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,πριν λιγες ημερες προσπαθησα να βάλω ενα αλλο router πισω απο το technicolor προκειμένου να δημιουργηθει ενα quest δικτυο το οποίο θα είναι isolated απο το 192.168.1.0 ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.....Εχει κανείς καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω??? Σκέφτηκα να αλλάξω router αλλα νομλιζω οτι θα βρώ συμπληγάδες μπροστά μου απο τα ξεφτέρια της wind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, syllaido είπε

καλημέρα,πριν λιγες ημερες προσπαθησα να βάλω ενα αλλο router πισω απο το technicolor προκειμένου να δημιουργηθει ενα quest δικτυο το οποίο θα είναι isolated απο το 192.168.1.0 ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ.....Εχει κανείς καμία ιδέα τί μπορώ να κάνω??? Σκέφτηκα να αλλάξω router αλλα νομλιζω οτι θα βρώ συμπληγάδες μπροστά μου απο τα ξεφτέρια της wind

δεν βγαίνει ευκολα άκρη. πήρα 18 φορές τηλέφωνω . μια με είπα οτι το fixed ip είνια bridged mode μετα είπα απλα disable στο ιντερνετ και βάλε καλώδιο με κωδικούς στο καινούργιο παλι τπτ. ένας μου πρότεινε να άλλαξω το ρουτερ αλλα θα πρέπει λέει να τους πάρω τηλ για να κανουν detect την mac address του νεου δεν το επιχειρώ για κανένα λόγο . με παραξενεύει οτι με τους κωδικους που μου δώσαν αν τους βάλω χωρις να αλάξω τπτ στο technicolor λεει authentication failed . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

δεν βγαίνει ευκολα άκρη. πήρα 18 φορές τηλέφωνω . μια με είπα οτι το fixed ip είνια bridged mode μετα είπα απλα disable στο ιντερνετ και βάλε καλώδιο με κωδικούς στο καινούργιο παλι τπτ. ένας μου πρότεινε να άλλαξω το ρουτερ αλλα θα πρέπει λέει να τους πάρω τηλ για να κανουν detect την mac address του νεου δεν το επιχειρώ για κανένα λόγο . με παραξενεύει οτι με τους κωδικους που μου δώσαν αν τους βάλω χωρις να αλάξω τπτ στο technicolor λεει authentication failed . 

Επειδή τα ξεφτερια της εξυπηρέτησης πελατών δεν ξέρουν που τους πάνε τα 5 η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.  Οι κωδικοί που περιέχουν το σταθερό τηλέφωνο μας χρησιμοποιούνται μόνο όταν δεν υπάρχει καφαο της εταιρείας στη γειτονιά μας και συνδεομαστε στο κέντρο του dslam του ΟΤΕ. Όταν έχουμε καφαο στη γειτονιά συνδεόμαστε στο καφαο με το [email protected]. όσο για τη mac address πρέπει να την καταχωρήσουν στην καρτέλα μας ώστε να παίξει το voip με το technicolor ρουτερ. Δεν παίζει με κανένα άλλο ρούτερ το voip εννοείται λογω της υλοποίησης του από την εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλικαρια να κανω μια ερωτηση.Εδω και καμια εβδομαδα εχω αυτο στα Log "DS scan parser : tcp port scan: 78.46.91.85 scanned at least 10 ports at 46.246.209.59. (1 of 1) : 78.46.91.85 46.246.209.59 40 57 TCP 80->65404 [...R..] seq 548293 ack 0 win 0" ταυτοχρονα πεφτει κ η συνδεση,εχει φαει κανενα σκαλωμα το ρουτερ η εγω εχω φαει  κατι κ μου ριχνει τη συνδεση?Τελικα αυτη η ip ειναι η hybrid tv του σκαι κ αλλη μια που ειδα ηταν του fb.Ειναι λογικο να κανουν port scanning και αν ναι ειναι λογικο να κρασαρει τη συνδεση το ρουτερ?

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2020 στις 7:55 ΜΜ, johnyn2005 είπε

Επειδή τα ξεφτερια της εξυπηρέτησης πελατών δεν ξέρουν που τους πάνε τα 5 η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.  Οι κωδικοί που περιέχουν το σταθερό τηλέφωνο μας χρησιμοποιούνται μόνο όταν δεν υπάρχει καφαο της εταιρείας στη γειτονιά μας και συνδεομαστε στο κέντρο του dslam του ΟΤΕ. Όταν έχουμε καφαο στη γειτονιά συνδεόμαστε στο καφαο με το [email protected]. όσο για τη mac address πρέπει να την καταχωρήσουν στην καρτέλα μας ώστε να παίξει το voip με το technicolor ρουτερ. Δεν παίζει με κανένα άλλο ρούτερ το voip εννοείται λογω της υλοποίησης του από την εταιρεία. 

το [email protected] είναι το password? generic είναι για όλους ? Η εννοείς ότι και για usernme και για password βάζω το id που είναι του στυλ [email protected]

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το [email protected] δεν παίζει...τουλάχιστον σε μένα. Πρέπει να ζητήσεις να σου πουν τα δικά σου στοιχεία. Αν καταφέρεις βέβαια και βρείς υπάλληλο που να ξέρει τι είναι τα στοιχεία της adsl σύνδεσης. Εμένα μου έλεγαν ότι είναι κάτω απο το ρούτερ😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εμένα που δεν με αφήνει να μπω στο μενού έχει κανείς καμία ιδέα? Φορτώνει μέχρι τα πρώτα 4 εικονίδια και τέλος.... (192.168.1.254)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gogosbmx είπε

Καλησπέρα. Εμένα που δεν με αφήνει να μπω στο μενού έχει κανείς καμία ιδέα? Φορτώνει μέχρι τα πρώτα 4 εικονίδια και τέλος.... (192.168.1.254)

Κλαφτα. Για να μπορέσεις να μπεις πρέπει να κλείσεις από το κουμπί του το router, να το ανοίξεις πάλι και να περιμένεις κάνα 10λεπτο. Σκάει το admin επειδή η wind το έχει πετσοκόψει το firmware. Οπότε και κάθε λίγες ώρες, αν θες να μπεις στο admin, χρειάζεσαι reboot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djspy21 είπε

Το [email protected] δεν παίζει...τουλάχιστον σε μένα. Πρέπει να ζητήσεις να σου πουν τα δικά σου στοιχεία. Αν καταφέρεις βέβαια και βρείς υπάλληλο που να ξέρει τι είναι τα στοιχεία της adsl σύνδεσης. Εμένα μου έλεγαν ότι είναι κάτω απο το ρούτερ😭

Μου είπαν ότι είναι το username που υπάρχει ήδη και το τηλέφωνο αλλά άμα βάλω το τηλέφωνο βακομα και στο technicolor δεν μπαίνει βγάζει authentication failed. Ένα άλλο θέμα είναι ότι δεν έχει ρυθμίση για pass through ούτε για bridge 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2020 στις 10:56 ΠΜ, azuli είπε

Ενα καλο επιχειρημα για να μου αλλαξουν το 788 με 789?

Εσεις που σας το αλλαξαν τι τους ειπατε?

Γιατι δεν ηξερα οτι εν ετει 2020 οι τυποι δεν δινουν 5ghz..ελεος..

Παραθέτω αυτά που τους έγραψα στο email (στο οποίο μου απάντησαν τηλεφωνικά μετά από ένα μήνα σχεδόν) και μου άλλαξαν το TG788v3 με το TG789vacV2

"Καλησπέρα σας,
πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή internet από ADSL σε 50Mbps VDSl, έπειτα από προσφορά που μου έγινε. Δυστυχώς με την αναβάθμιση αυτή η τηλεφωνική γραμμή έγινε VoIP, το οποίο είχε ως επακόλουθο να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό που μου στείλατε (Technicolor tg788v v3) και να μην μπορώ πλέον να χρησιμοποιώ το modem/router (FritzBox 7490) που είχα στη γραμμή μέχρι στιγμής.
Με μεγάλη δυσαρέσκεια παρατήρησα τα παρακάτω :
1) Το συγκεκριμένο modem/router έχει περιορισμένο μενού για παραμετροποιήσεις, καθώς προφανώς είναι "κλειδωμένο" από εσάς
2) Δεν διαθέτει print server, το οποίο χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο modem/router που είχα στη γραμμή
3) Εκπέμπει μόνο στα 2.4GHz με πρωτόκολλο 802.11n, οπότε όλες οι συσκευές που έχω και παίζουν στα 5GHz 802.11ac υποχρεωτικά θα πρέπει να συνδεθούν σε υποδεέστερη συχνότητα/μετάδοση δεδομένων
4) Δεν διαθέτει ρυθμίσεις για parental controls, τα οποία χρησιμοποιούσα και είναι κάτι που διαθέτουν όλα τα modem/routers της αγοράς
5) Το UI του πολλές φορές "παγώνει" με αποτέλεσμα να χρειάζεται restart, το οποίο κάνει κανά 5λεπτο...απαράδεκτο
6) Έχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται αρκετά (ίσως γι' αυτό και να "παγώνει" το UI του αρκετές φορές)
7) Οι θύρες lan που διαθέτει είναι 100Mbps και δεν διαθέτει θύρα usb3, τα οποία υποβαθμίζουν όλο το εσωτερικό δίκτυο (σύνδεση δίσκων σε usb2 και διαμοιρασμός μέσω lan), κάτι το οποίο δεν υπήρχε με το modem/router που είχα στη γραμμή
8 Αναγκάστηκα να αγοράσω ups (έξτρα επιβάρυνση για εμένα) για το modem/router, καθώς ο συναγερμός του σπιτιού που συνδέεται με την τηλεφωνική γραμμή, η οποία πλέον είναι VoIP, βγαίνει εκτός σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Επιπλέον παρατηρώντας τα σημεία 5 & 6 το συγκεκριμένο modem/router δεν είναι αξιόπιστο για συνεχή λειτουργία, οπότε δεν παρέχει ασφάλεια

Για όλα τα παραπάνω σημεία που αναφέρω, αξιοπιστία/ασφάλεια/παραμετροποιήσεις/μεταφορά δεδομένων κτλ, θέλω να μου στείλετε τις ρυθμίσεις VoIP (ή να έρθει τεχνικός σας να τις περάσει) ώστε να χρησιμοποιήσω τον δικό μου εξοπλισμό (FritzBox 7490) τον οποίο χρησιμοποιούσα χωρίς προβλήματα έως πριν την αναβάθμιση της γραμμής σε VDSL. Γνωρίζω ότι είναι κάτι που το κάνουν και οι ανταγωνιστές σας Cosmote (στέλνει τις ρυθμίσεις μέσω SMS ή εξυπηρετεί μέσω της τεχνικής υποστήριξης) & Vodafone (έχω γραμμή με VoIP στη Vodafone, εξυπηρετεί μέσω τεχνικής υποστήριξης), για να μπορούν οι τελικοί χρήστες να χρησιμοποιούν δικό τους εξοπλισμό και μάλιστα προσφέρουν και οι ίδιοι advanced modem/router ξεκλείδωτα (https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20370959)
Αναμένω την απάντησή σας
"

Είχα βάλει και έξτρα σως τότε, αλλά η αλλαγή έγινε.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα σε όλη την ομάδα!
Δοκίμασα και εγώ το εν λόγω modem router και δυστυχώς διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πουθενά (συνδεόμενος ως admin) επιλογή για Bridge mode, προς στιγμήν χάρηκα που διάβασα κάπου πως αν μπω ως engineer εκεί θα έβρισκα την επιλογή αλλά μάταια...καθώς στο πίσω μέρος του modem δεν εγραφε πουθενά access code για να το χρησιμοποιήσω ως pass για τα credentials.

Ήθελα να ρωτήσω για να αποφύγω να καλώ το support και οχι τιποτα άλλο με χρεώνουν κιολας για τις κλήσεις (ασχετως αν καλώ απο το σταθερό της ίδιας της σύνδεσης).

α) Bridge mode ενεργοποιείται τελικά στο modem ?
β) Για την ενεργοποίηση του VoIp υπάρχει κάποιο κόστος ενεργοποίησης? Και αν το ενεργοποιήσουν, μετά το παντρεύομαι ή αν βάλω άλλο modem θα μπορεί η τηλεφωνική συσκευή να συνδεθεί ξανά με τον παλιό τρόπο?
γ) Αν υποθέσουμε οτι παίζει με Bridge, γινεται να μη χάσω την VoIp λειτουργία?

Επεξ/σία από hablando
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έκανα αίτημα βλάβης τηλεφωνικώς και ενώ τους είπα και κανονίσαμε να μου αποστείλουν το 789 μου έστειλαν πάλι το 788. Τι να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...