Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύγκριση Delonghi vs Saeco (Philips) vs Hamilton Beach (ίδια με την Arielli)

Delonghi Espresso Icona Eco 311.R (122€)

Philips Saeco HD8423 (90€)

Αναφέρει μέχρι και την μυρωδιά πλαστικού....

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατι μιλατε με ατομα με ψυχολογικα θεματα και μεγαλομανεις,ηθελα να ηξερα.Δεν χρειαζεται πολυ δυσκολια να καταλαβετε ενα ψωνιο.

Εχω πιει εσπρεσσο και απο καλες καφετεριες και απο φιλους,γνωστους με ακριβες καφετιερες. Η διαφορα στη γευση,οπως τον πινω εγω σκετο,ειναι,αν υπαρχει πολυ μικρη.Και οχι δεν χρειαζεται να αλεθεις τον καφε για να ειναι ευγεστος. Μια χαρα ειναι οι καφεδες του σουπερμαρκετ και τους αγοραζουν εκατομμυρια κοσμος σε ολες τις ηπειρους για να φτιαξουν εσπρεσσο.

Προφανως καποια ατομα θελουν να δικαιολογησουν τις ακριβες αγορες τους η πουλανε οι ιδιοι ακριβες μηχανες και τους κανει ζημια οι φτηνες τυπου Arielli. Don't feed the trolls.

Επεξ/σία από benign
  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κλείσει το τόπικ απο τις προσβολές, μια απορία.

Με δυο καφέδες ανα μέρα, θέλει καθάρισμα περίπου μια φορά τον μήνα; Και αν ναι, πως; Ταμπλέτες αφαλάτωσης, "ξινό", ξίδυ; Τι βάζουμε;
(Προφανώς το κουπάκι το πλένω μετά απο κάθε χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να προμηθευτείς ένα ειδικό βουρτσακι για να καθαριζεις τη ντουζιέρα σου μετά από κάθε χρηση. Το πιο safe είναι το ξινό για αφαλάτωση. Αναλόγως τη σκληρότητα του νερού σου και τα άλατα εξαρτάται η περίοδος αφαλάτωσης και βέβαια ποσους καφέδες κάνεις. Αν έχεις πολλά άλατα μπορείς να πάρεις μια κανάτα britta με λίγα χρήματα

Επεξ/σία από gsisr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Πριν κλείσει το τόπικ απο τις προσβολές, μια απορία.

Με δυο καφέδες ανα μέρα, θέλει καθάρισμα περίπου μια φορά τον μήνα; Και αν ναι, πως; Ταμπλέτες αφαλάτωσης, "ξινό", ξίδυ; Τι βάζουμε;
(Προφανώς το κουπάκι το πλένω μετά απο κάθε χρήση).

Όχι, κάθε 3 μήνες με λευκό ξύδι, και το σχόλιο του @benign -που θα μπορούσε βέβαια να διατυπωθεί λιγότερο ας πούμε ωμά- δεν είναι προσβολή αλλά δυστυχώς συνηθισμένη 30άχρονη Ελληνική πραγματικότητα με τις γνωστές συνέπειες... 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, keysmith είπε

άμα έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης (δεν διακόπτει την θέρμανση του νερού) η μηχανή είναι επικίνδυνη. θα μπουρούσε να σκάσει ο λέβητας αλλά ελπίζεις να δουλέψει η δεύτερη ασφάλειά της (εκτόνωση ατμού κάπου, νομίζω από το ακροφύσιο αφρόγαλου).  

Οι θερμοστάτες δύσκολο να βγήκαν ελαττωματικοί από το εργοστάσιο και να μην σταματάν την θέρμανση. Το αντίθετο συμβαίνει όταν χαλάνε θερμοστάτες δεν ξεκινάει η θέρμανση καθόλου όχι δε σταματάει.

Μάλλον πρόβλημα με το λαμπάκι έχετε (αυτό απλά δεν ανάβει) και όχι με το θερμοστάτη.

Πάντως η καφετιέρα ήταν αρκετά ζεστή. Την είχα 15-20 λεπτά σε λειτουργία, περιμένοντας να ανάψει το λαμπάκι, μέχρι να την σβήσω και ήταν αρκετά ζεστή όλη. Για να κρυώσει τελείως και να την ξαναπακετάρω περίμενα κοντά στην ώρα. Όταν παραλάβω την επόμενη θα ρωτήσω αν υπήρχε κάποιο "πόρισμα" από το service.:D 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το ξινο παιδια προσοχη... εχω το χρησιμοποιησα και μετα αντι για πλαστικουρα μυριζε ξινο ο καφες στην αριελι... τι να πω... επισης παρατηρησα οτι μετα το ξινο σαν να επεσε η πιεση της μηχανης μεχρι που δεν εβγαζε καν καφε... οποτε προσοχη... καλυτερα λεμονι θα προτεινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Της εκανα αφαλλατωση με ξινο μετα απο κανα χρονο... Ακολουθησα την διαδικασια να ριξω μικροποσοτητα ξινο στην κανατα του νερου της και να αφηνω να τρεχει απλα να καθαρισει... το εκανε 3-4 φορες.... καθε φορα απο την υψηλη θερμοκρασια, αφου ειχε θερμανθει η μηχανη εβγαζε καυτο ξινο με νερο και πραγματικα μυριζε σαν σιδερο... μπορει η αφαλλατωση να εγινε αλλα για να καθαρισεις μετα την μυρωδια-γευση ξινο πρεπει να φας πολλους κακους καφεδες στην μαπα και αν εισαι ψιρας παντα θα σου μυριζει ξινο και πιστεψε με ειναι κατι σαν σιδερο η γευση του.... Οποτε καλυτερα οχι... χρησιμοποιησε αν βρεις ειδικες ταμπλετες αν και δεν το εχω δοκιμασει... τουλαχιστον δεν θα μυριζει... αλλιως λεμονακι κανα μηλοξυδο κατι τετοιο... αλλα πιστεψε αν πιασει αλατα η μηχανη τοτε θα ειναι ηδη για πεταμα... αυτες οι αριελι εχουμ μια διαρκεια ζωης μετα χαλαει το λαστιχακι στο μπρικι και για ανταλλακτικα ουτε λογος... επισης χανει την δυναμη της η μηχανη στην πιεση, ετσι και αλλιως μετα απο καποια χρονια, οποτε οταν θα εχει πιασει τοσα αλατα που θα επηραζουν την λειτουργια τους θα εχει ηδη χαλασει απο τα προαναφερθεντα.. οποτε ξεχνα το... απλα που και που ριχνε λεμονακι και μην την αφηνεις καιρο χωρις χρηση... εγω μετα απο ενα χρονο την ανοιξα και απλα δεν ειχε καν πιεση να ριξει καφε... ως γνωστον τα αλατα βγαινουν οταν υπαρχει ακινησια... ολως παραδοξως την ανοιξα ολοκληρη και δεν ειδα κανενα σωληνακι βουλωμενο, ειχε χασει την πιεση της, επεσε ου λεν το μοτερ και πηγε για πεταμα...

Επεξ/σία από liverpoolman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίνοντας και γω espresso σκέτο θα έλεγα πως οι Jacobs, lavazza κτλ συσκευασμένοι, δεν πλησιάζουν καν την πλούσια γεύση του φρέσκου, καλοφτιαγμένου καφέ από καφεκοπτείο. Ίσως επίσης σε αυτούς μια ακριβή μηχανή δεν αξίζει, διότι δεν έχουν και πολλά να δώσουν. Εν ολίγοις αντί της φράπας μια χαρά είναι, αλλά όχι και ότι βγάζεις και ίδιο καφέ με entry level καλές μηχανές, ούτε ο φρέσκος, καλός (και ακριβότερος δυστυχώς) καφές είναι κόλπο για να μας τρώνε λεφτά....Τουλάχιστον αυτά μου λέει ο ουρανίσκος μου :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2018 στις 3:07 ΜΜ, keysmith είπε

Ενα καφέ φτιάχνεις και δεν είναι rocket science. Μια απλή αρχή ισχύει. Ζεστό νερό περνάει μέσα από καφέ με κάποια πίεση και του παίρνει αρώματα και γεύση. Στην Ιταλία που τον "εφηύραν" με το χέρι ασκείται η πίεση (σαν κουλοχέρι μηχανές). Ούτε μετρητές bar ούτε προσεκτική πίεση, όχι πολύ όχι λίγο και άμα το κάνεις λίγο αλλιώς βγαίνει νεροζούμι.

 

Στις 9/2/2018 στις 3:07 ΜΜ, keysmith είπε

ο καφές εσπρέσσο που "μάθαμε" να μας αρέσει στην Ελλάδα να σας πω  ότι είναι "ταπεινός"

Στην Ελλαδα ο εσπρεσσο ειναι χωμα,απεχει απο τον πραγματικο εσπρεσσο.Ασε τα μπαριστονια να πηγαινουνε σε "σεμιναρια" και να ρυθμιζουν μυλους και μηχανες.

Μιλαμε για τη χωρα που εφηυρε το "φρεντο",απλα για να ξεφυγει λιγο απο το φραπεδονι που πλεον ηταν ντεμοντε.

 

Επεξ/σία από webparts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, benign είπε

Γατι μιλατε με ατομα με ψυχολογικα θεματα και μεγαλομανεις,ηθελα να ηξερα.Δεν χρειαζεται πολυ δυσκολια να καταλαβετε ενα ψωνιο.

Εχω πιει εσπρεσσο και απο καλες καφετεριες και απο φιλους,γνωστους με ακριβες καφετιερες. Η διαφορα στη γευση,οπως τον πινω εγω σκετο,ειναι,αν υπαρχει πολυ μικρη.Και οχι δεν χρειαζεται να αλεθεις τον καφε για να ειναι ευγεστος. Μια χαρα ειναι οι καφεδες του σουπερμαρκετ και τους αγοραζουν εκατομμυρια κοσμος σε ολες τις ηπειρους για να φτιαξουν εσπρεσσο.

Προφανως καποια ατομα θελουν να δικαιολογησουν τις ακριβες αγορες τους η πουλανε οι ιδιοι ακριβες μηχανες και τους κανει ζημια οι φτηνες τυπου Arielli. Don't feed the trolls.

Φίλε δεν νομίζω ότι κάποιος   άνθρωπος έχει "μεγαλομανίες" όταν απλά δεν θέλει να μυρίζει ή να γεύεται "πλαστικούρα" στον καφέ που πίνει.

Ακόμη και σε μία "Bosch Tassimo" που είχα παλιότερα , συνάντησα το ίδιο "πρόβλημα".

Βέβαια δεν ήταν ούτε και αυτή, τόσο ακριβή.

Κάπου στα 80 Ευρώ είχε κοστίσει αλλά η μυρωδιά δεν "έλεγε" να φύγει.

Το ότι πληρώνεις , παίρνεις , ισχύει.

Επεξ/σία από Leon90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με delonghi entry level προσφατα αγορασμενη πινω καφε χωρις ιχνος πλαστικουρας με πολλη κρεμα... Οποτε η πλαστικουρα δεν εχει να κανει με τα λεφτα που δινεις απαραιτητα αλλα μετην ποιοτητα κατασκευης... Με 100 ευρω παιρνιες αξιοπρεπεστατη μηχανη εσπρεσσο κατα τη γνωμη μου, το παιχνιδι παιζεται στην ικανοτητα για αφρογαλα στον καπουτσινο που και αυτο ειναι θεμα προσπωπικης ικανοτητας... Συγκεκριμενα εγω εκανα καλο καπουτσινο , αλλα μην φανταστειτε σχεδιακια κτλ ουτε καν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...