Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τον πιέζω καθόλου, πλέον δεν τον ισιάζω καν, απλά το κουνάω λίγο και στρώνει μόνος του.
Ξέρω πως δεν χρειάζεται πάτημα, και αυτός είναι ο λόγος που μου έκανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι οδηγίες πάντως λένε για πρώτο και τρίτο κουμπάκι, αν καταλαβα καλά (γιατί είναι google translate από κινεζικά τα αγγλικα τους λογικά). Σίγουρα λέτε το δεύτερο κουμπάκι;

Με το τρίτο βγηκε κάτι σαν εσπρέσο πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Οι οδηγίες πάντως λένε για πρώτο και τρίτο κουμπάκι, αν καταλαβα καλά (γιατί είναι google translate από κινεζικά τα αγγλικα τους λογικά). Σίγουρα λέτε το δεύτερο κουμπάκι;

Με το τρίτο βγηκε κάτι σαν εσπρέσο πάντως.

1ο  προθέρμανση και το 3ο για ροή. Το δεύτερο πρέπει να είναι έξω όχι πατημένο. Σβήνει με παρατεταμένο πάτημα του 1ου. (την έχω πατήσει, έψαχνα πως κλείνει.)

Επεξ/σία από mourtias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι την έχετε και είστε γνωστες του καφε... πίνετε ο καφές που κάνει η μηχανή με ένα αξιόλογο χαρμάνι?η πάνε τσάμπα τα λεφτά?μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα?η θα πίνω καμένο καφέ και θα πάει για πέταμα?

Επεξ/σία από georsev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι την έχουν φίλε δεν είναι γνώστες του καφέ, ή απλά έχουν επίγνωση ότι πήραν ένα μηχάνημα που βγάζει ένα νεροζούμι που μοιάζει με εσπρεσσο. Για κάτω από 100Ε και μέχρι τα 300+ μόνο νεσπρεσσο, iperspresso ή κάνα μπρικι. όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά. διάβασα κάτι και για Preinfusion πριν(υποθέτω με τον κλασικό σάπιο illy, lavazza ή και ότι άλλο σάπιο προαλεσμένο βρίσκεται στα sm έτσι;) και δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω αλλά τελοσπάντων...ο καθένας με ότι είναι ευχαριστημένος..αν θες για περισσότερα μπες στο greekespresso, coffeeheat.. διαφορετικά οι επιλογές είναι αυτές οι τρεις και μόνο, αν θες τουλάχιστον να λες ότι κινούμε προς τη "σωστή" κατεύθυνση..

Επεξ/σία από gsisr
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gsisr είπε

όσοι την έχουν φίλε δεν είναι γνώστες του καφέ, ή απλά έχουν επίγνωση ότι πήραν ένα μηχάνημα που βγάζει ένα νεροζούμι που μοιάζει με εσπρεσσο. Για κάτω από 100Ε και μέχρι τα 300+ μόνο νεσπρεσσο, iperspresso ή κάνα μπρικι. όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά. διάβασα κάτι και για Preinfusion πριν(υποθέτω με τον κλασικό σάπιο illy, lavazza ή και ότι άλλο σάπιο προαλεσμένο βρίσκεται στα sm έτσι;) και δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω αλλά τελοσπάντων...ο καθένας με ότι είναι ευχαριστημένος..αν θες για περισσότερα μπες στο greekespresso.. διαφορετικά οι επιλογές είναι αυτές οι τρεις και μόνο..

Δεν ζητάω να πιω καφέ όπως τον πίνω έξω σε μαγαζιά που είναι γνωστες να κάνουν καφέ...αλλά θέλω να πιω ένα αξιοπρεπές καφέ που να πίνετε..διότι και έξω έχει πάρα πολλά μαγαζιά τα οποία δεν κάνουν καθόλου καλό καφε,λόγο του χαρμανιου που περνούν η λόγο ότι η μηχανή είναι ακαθαριστη χωρίς συντήρηση..δεν γίνεται με τόσες κριτικές και τόσα post να είναι τόσο άθλιος η να μη  ξέρουν τι πινουν όλοι τους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με το πρώτο σκέλος θα συμφωνήσω.. το τί καφέ πίνουν εξαρτάται.. άλλος μπορεί να γουστάρει τη σαπίλα του σούπερ μαρκετ. το γεγονός είναι ένα. ο εσπρεσσο απαιτεί μύλο, μηχανή που να πληρεί συγκεκριμένες απαιτήσεις(θερμοκρασιακή σταθερότητα, σωστή θερμοκρασία εκχύλισης, σωστή πίεση κλπ), συγκεριμένους χρόνους-ratio εκχύλισης, σωστή κατανομή του καφέ στο pf, σωστά πατήματα, σωστό νερό και βέβαια καθαριότητα. Αν δεχτούμε ότι με τα 40Ε φτιάχνουμε ένα ζουμί που φέρνει σε εσπρεσσο οκ μια χαρά είναι. Ειδικά αν το πλακώσεις στο γάλα ή αν θες να φτιάχνεις κάνα φρεντάκι βαρύ γλυκό ακόμα καλύτερα

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε καθαρά εσπρέσσο και σκέτο φυσικά..εκεί καταλαβαίνεις τον καφέ...δεν μιλάω για μύλους να κόβεις καφέ εσύ..διότι τι να το κάνεις να κόβεις καφέ εσύ και να έχεις αυτή την καφετιέρα...δεν ζητάω υπερβολές πιστεύω να καταλαβαίνεις..θέλω να παιρνω έτοιμο κομμένο καφέ και μιλάμε για πολύ λίγους καφέδες την εβδομάδα...για αυτό και δεν θέλω να μπλεχτω σε πιο ακριβή μηχανή με μύλο αλλά από την άλλη θέλω να αποφύγω τις κάψουλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε γιατί θέλεις να δυσκολεύεις τη ζωή σου; πάρε εκεί μια νεσπρεσσο να πατάς ένα κουμπί και να τελειώνει η ιστορία. μπορείς να βρεις και αξιοπρεπείς κάψουλες άλλως κατασκευαστών πιο φθηνές. γιατί να μπλέκεις με σάπιους καφέδες από sm γεμισμα portafilter, άδειασμα pf καθάρισμα και τα συναφή. πάρε μια νεσπρέσσο νομίζω η φθηνότερη παίζει στα 60Ε και ξενοιάζεις.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gsisr είπε

οπότε γιατί θέλεις να δυσκολεύεις τη ζωή σου; πάρε εκεί μια νεσπρεσσο να πατάς ένα κουμπί και να τελειώνει η ιστορία. μπορείς να βρεις και αξιοπρεπείς κάψουλες άλλως κατασκευαστών πιο φθηνές. γιατί να μπλέκεις με σάπιους καφέδες από sm γεμισμα portafilter, άδειασμα pf καθάρισμα και τα συναφή. πάρε μια νεσπρέσσο νομίζω η φθηνότερη παίζει στα 60Ε και ξενοιάζεις.

Όπως είπα και παραπάνω δεν θέλω κάψουλες!!γιατι είναι σάπιοι οι αλεσμενοι καφέδες? ποιός σου τα είπε αυτά?ενα καλό χαρμάνι με πολυ καλή αποθήκευση και στο ψυγείο θα έχεις πιστεύω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από μια nesspreso που σε δεσμεύει το καφέ που θα περνεις και δεν έχεις τις επιλογές που θα έχεις σε αυτή την περίπτωση...τέλος πάντων..το χόμπι του καφέ ξεφεύγει πολύ αν θέλεις να δώσεις λεφτά πολλά..αλλά για 5-10 καφέδες την εβδομάδα δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις λεφτά..και επίσης δεν νομίζω να βγάζει τόσο άθλιο καφέ όπως τα περιγράφεται μερικοί..δλδ οι άλλοι είναι τόσο άσχετοι που η πίνουν νερό η πίνουν καμένο καφέ δεν τους νοιάζει τι πινουν...

Επεξ/σία από georsev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' όσα έχω διαβάσει σε εξειδικευμένα φόρουμ εξωτερικού και εσωτερικού, συμπέρανα πως το «σπορ» είναι ακριβό.

Και παρουσιάζει τα ίδια χαρακτηριστικά άλλων ακριβών «σπορ», όπως την δημιουργία του τέλειου ηχο-συστήματος για τους «χαϊφιντελάδες».

Ή το κυνήγι του τέλεια φιλτραρισμένου πόσιμου νερού με την τοποθέτηση πανάκριβων φίλτρων νερού στο σπίτι.

Σε όλα αυτά τα «σπορ» τα χαρακτηριστικά των«οπαδών» τους είναι τα ίδια. Οι ομάδες αυτές έχουν τα χαρακτηριστικά μια αίρεσης (π.χ. apple fans), όπου για να ενταχθείς πρέπει να ακολουθήσεις τους κανόνες που έχουν διαμορφωθεί από την ομάδα μέσα από την σπατάλη άπειρου χρόνου, πολύ χρήματος και την απόκτηση πείρας μέσα από την διαδικασία. 

Ο «τέλειος espresso» δεν έχει παγιωμένα χαρακτηριστικά αφού ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα. Είναι το αδιάκοπο κυνήγι του απλησίαστου τέλειου που κάνει γοητευτικό το «σπορ».

Εφόσον έχει τόσες πολλές παραμέτρους ο «τέλειος espresso», και εφόσον οι γνώμες είναι τόσες πολλές και διαφορετικές όσες και οι συμμετέχοντες στο «σπορ», δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει ποτέ ένα ολοκληρωμένο σύστημα συσκευών και προδιαγραφών για να πει κάποιος, εδώ είμαστε , το βρήκαμε, αυτά θα αγοράσεις και αυτό θα κάνεις για να έχεις το τέλειο αποτέλεσμα.

Βάσει όλων των παραπάνω, ο καθένας πορεύεται με βάση τα γούστα του, τις απαιτήσεις του, τις ανάγκες του, τον χρόνο του, το χρήμα του, τον χώρο του.

Αυτά και τω Θεώ δόξα. 

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georsev είπε

Όπως είπα και παραπάνω δεν θέλω κάψουλες!!γιατι είναι σάπιοι οι αλεσμενοι καφέδες? ποιός σου τα είπε αυτά?ενα καλό χαρμάνι με πολυ καλή αποθήκευση και στο ψυγείο θα έχεις πιστεύω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από μια nesspreso που σε δεσμεύει το καφέ που θα περνεις και δεν έχεις τις επιλογές που θα έχεις σε αυτή την περίπτωση...τέλος πάντων..το χόμπι του καφέ ξεφεύγει πολύ αν θέλεις να δώσεις λεφτά πολλά..αλλά για 5-10 καφέδες την εβδομάδα δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις λεφτά..και επίσης δεν νομίζω να βγάζει τόσο άθλιο καφέ όπως τα περιγράφεται μερικοί..δλδ οι άλλοι είναι τόσο άσχετοι που η πίνουν νερό η πίνουν καμένο καφέ δεν τους νοιάζει τι πινουν...

 

για ποια χαρμάνια μιλάς;; ένας καφές με το που τον αλέσεις σε ένα τέταρτο έχει χάσει όλα του τα χαρακτηριστικά! και μιλάμε τώρα για τους εμπορικούς lavazza και illy που είναι αλεσμένοι και αποθηκευμένοι μη πω και ένα χρόνο πριν από τη μέρα που εσύ τους αγοράζεις; μην έχουμε αυταπάτες! γιατί νομίζεις ότι βγήκαν τα Pressurized καλαθάκια;;; γιατί γέμισε ο τόπος θέματα και παράπονα του τύπου "γιατί δε μου βγάζει καϊμάκι η καινούρια μηχανή που αγόρασα;;;;" "γιατί τρέχει τόσο γρήγορα ο καφές και δε κάνει κρέμα;;" το θέμα της καψουλας nespresso που το απορρίπτεις να το ψάξεις καλύτερα. άπειρες επιλογές σου δινει. γιατί με την arrieli ή κάθε είδους arrieli τι επιλογές έχεις; σάπιο lavazza ή illy ή τελοσπάντων φρέσκο συσκευασμένο απ το καφεκοπτείο και άριστα συντηρημένο στο ψυγείο. στο ψυγείο ούτε κόκκο δε συντηρείς φίλε μου.

Τεσπά ότι είταν να ειπωθεί ειπώθηκε. Ο καθένας επιλέγει

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι "αψεγάδιαστοι" που αναζητούν "τέλεια κατανομή πίεσης", "ακριβής Χ θερμοκρασία" και ότι τα άλλα όλα είναι νεροζούμια είναι ελιτιστές που άσκοπα αναζητούν το τέλειο! Για την νομίζουν ότι όσο πιο πολύπλοκο το κάνουν και ακατόρθωτο για του πιο πολλούς τόσο πιο τέλειος έιναι ο καφές τους!.. 

ΛΑΘΟΣ. Ενα καφέ φτιάχνεις και δεν είναι rocket science. Μια απλή αρχή ισχύει. Ζεστό νερό περνάει μέσα από καφέ με κάποια πίεση και του παίρνει αρώματα και γεύση. Στην Ιταλία που τον "εφηύραν" με το χέρι ασκείται η πίεση (σαν κουλοχέρι μηχανές). Ούτε μετρητές bar ούτε προσεκτική πίεση, όχι πολύ όχι λίγο και άμα το κάνεις λίγο αλλιώς βγαίνει νεροζούμι. Μια χαρά καφές βγαίνει τις περισσότερες φορές απλά μπορεί να είναι λίγο αλλιώς από την επόμενη φορά που θα κάνεις την διαδικασία λίγο διαφορετικά. Ούτε καλύτερος ούτε χειρότερος ούτε νεροζούμι απλά διαφορετικός 

Εχω πιει καφέ από επαγγελματική καφετιέρα 30.000€ (καφετέριας που διαφήμιζε ότι έχει την καλύτερη/ακριβότερη μηχανή του εμπορίου και εκπαιδευμένους μαπρίστες με ψαγμένα χαρμάνια μονοπικιλιακών και άλλα ελιτίστικα) και μόνο που δεν το έφτυσα! Είχα δίκαιο ή ήμουν "ανεκπαίδευτος"; Αφού δεν μου άρεσε έτσι είναι το γούστο; Ενα "νεροζούμι" (κατά τα γούστα μου) έπινα από την καφεριέρα των 30000 και από άλλες πιο ταπεινές έπινα "καλύτερο" (για τα γούστα μου) γιατί απλά καλύτερος μου φαινόταν. Δεν υπάρχει ευαγγέλιο πόσο πικνός πρέπει να είναι ο καφές ή πόσο αρωματικός ή με πόσο ακριβώς καϊμάκι. Η όρεξη είναι.. κολοκυθόπιτα (ως γνωστόν) και ο καφές εσπρέσσο που "μάθαμε" να μας αρέσει στην Ελλάδα να σας πω  ότι είναι "ταπεινός" γιατί είναι 70 αράμπικα 30 ρομπούστα (ή καλύτερα για μένα 60-40) και άσε τον άλλο να αγοράζει 1000€ μηχανή να του σπρώξει ζεστό νερό σε αλεσμένο 100% αράμπικα καφέ (που άμα πάρετε ως "απαίδευτοι" όπως εγώ θα σας φανεί ελαφρύς). Με το ζόρι δε γίνεται να μας αρέσει. 

Τι θέλω να πω με τα παραπάνω; Θέλω να πω ότι ΟΛΟΙ εσείς που χθες δεν είχατε καφετιέρα και θέλετε να πάρετε μία, πάρτε αυτήν! Μπορεί να έχει αδυναμίες (πχ δοχείο, πλαστικά) αλλά όταν στα σχόλια 9 στου 10 λένε βγάζει καλό καφέ θα πει ότι βγάζει και δε θα πει ό 1 στους 10 έχει δίκαιο που λέει ότι δε βγάζει! Γιατί δεν υπάρχει δίκαιο στο "γούστο" και στην περίπτωσή μας αφού τους περισσότερους τους αρέσει ο καφές που φτιάχνει αρα μάλλον στατιστικά και σε εσάς θα αρέσει. Και τελικά αν δεν σας αρέσει και παρά τα δύο τρία κόλπα που δοκιμάσατε (χαρμάνια, προθερμάνσεις, αλέσματα) δε γίνεται τίποτα τότε οκ, 40€ χάσατε δλδ 10 καφέδες έξω. Χαρίστε την ή πετάξτε την. 

Αφήστε τους ελιτιστές να μιλάνε ότι για να πιεις καφέ θέλεις 500€ και χαρμάνια από καλόγερους στη Κούβα που ζούνε σε σπηλιές και κατουράνε μαϊμούδες τους σπόρους :lol:. Καφέ φτιάχνεις, δε στέλνεις πύραυλο στο διάστημα. Αμα το αναπτύξετε το άθλημα τόσο και δε σας αρκεί η ταπεινή arielli, όταν σας χαλάσει (θα γίνει κάποτε) ή/και πριν πάρτε ακριβότερη να δείτε τι χάνατε τόσο καιρό.. :P 

  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι φίλε ότι πεις. και με το zastava μπαίνω σε μια πίστα και λέω ότι τρέχω. τί σημαίνει ότι θα κάνω τους χρόνους που θα κάνει το evo ή το zastava έχει τα "προσόντα" του evo. μη παραπληροφορείται μερικοί. ναι εσύ πίνεις νεροζούμε με 30Ε κι εγώ πίνω espresso με μηχανή και μύλο. αυτό δεν αλλάζει όσο και να νομίζεις ότι έπιασες τον παπά απ τα @ρχιδια με τα 30Ε της arrieli

δεχτείτε ότι ο σωστός espresso είναι ακριβό άθλημα όπως σωστά ειπώθηκε και παραπάνω.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o ορσμός του Hi-Fi-ντελίστα.. έχει σύστημα του χιλιάρικου, πάει σ αυτόν με του κατοστάρικου:
- δεν ακούς μουσική, @@ρια ακούς!
έρχεται δίπλα του ο άλλος με σύστημα του 10χίλιαρου
- δεν ακούς μουσική, @@ρια ακούς!
πάει αυτός στον άλλο με σύστημα 100κ απο την CES
- δεν ακούς μουσική, @@ρια ακούς!

έ, τσακωθείτε τώρα ποιός άκουγε μουσική και ποιός @@ρια!  :)   
..βλέπε εσπρέσσο και "νεροζούμι" αντίστοιχα

Επεξ/σία από MakisCE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...