Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί ρε συ gsisr (και άλλοι) είσαι απόλυτος;

Όλοι με τις μηχανές κάτω των 300 ευρώ και χωρίς μύλο πίνουμε νεροζούμι και μόνο εσείς με τις καλές μηχανές και το νερό σαμαρίνα 2€ / λίτρο πίνετε εσπρέσσο.

Πριν βγουν όλες αυτές οι μηχανές με τις σταθερές πιέσεις, τις αυτόματες αντλίες και όλα αυτά, δεν έπιναν εσπρέσσο δηλαδή; Μπορεί να ασκούσαν πίεση χειροκίνητα ή άλλος να χρησιμοποιούσε το μπρίκι ή ποιος ξέρει τι άλλο και όλα λέγονταν εσπρέσσο. Τώρα λες σε κάποιον για μπρίκι και αμέσως σου λέει "με μπρίκι δεν είναι εσπρέσσο αλλά μόκα. εσπρέσσο πίνεις μόνο με .... τάδε και τάδε". Κάποια περίοδο για ευκολία το τυποποίησαν και είπαν εσπρέσσο θα ονομάζεται τόση πίεση, τόση θερμοκρασία, κτλ.

Σίγουρα δεν πίνουμε το ίδιο καλής ποιότητας εκχύλισμα όπως εσύ με τον μύλο και την καλή μηχανή, δεν χρειάζεται όμως να είμαστε και τόσο απόλυτοι και να μηδενίζουμε τα πάντα. Με αυτό το σκεπτικό και εμείς να σου πούμε ότι πιάστηκες στην παγίδα του μάρκετινγκ για μύλους, ακριβές μηχανές, δυναμομετρικά tamper και ποιος ξέρει τι άλλο. Έγινε ακριβό σπορ επειδή το επιτρέψαμε να γίνει πέφτοντας σε αυτή τη παγίδα.

Γίνεστε σαν κάποιους μηδενιστές που έρχονται και σου λένε "μόνο με carbon σκελετό κάτω των 150gr κάνεις ποδήλατο. όλοι εσείς με τα αλουμίνια είστε νουμπάδες".

Για κάποιον που θέλει να πίνει ένα καφέ εφάμιλλο των καταστημάτων αλλά με μικρό κόστος, μια χαρά είναι αυτές οι μηχανές. Και μη μου πεις ότι στα καταστήματα η ποιότητα είναι καλύτερη από αυτές τις (ομολογουμένως όχι καλές) μηχανές και ότι πλησιάζει αυτόν που πίνεις εσύ.

Δεν μου αρέσει που ανέφερα άσχετο παράδειγμα με το ποδήλατο απλά το κάνω επειδή αναφέρθηκε η περίπτωση του Hifi. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που βγήκε ένα επίχρυσο hdmi καλώδιο και έκανε κάτι χιλιάρικα και όταν το δοκίμασαν είχε 5% καλύτερη απόδοση από το καλώδιο των 3 ευρώ. Δικαίωμα του καθενός να δώσει 1000€ για 5% καλύτερη απόδοση αλλά μην μηδενίζεις και την επιλογή του άλλου να έχει λίγο χειρότερη ποιότητα για τόσο μεγάλη διαφορά.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, gsisr είπε

όσοι την έχουν φίλε δεν είναι γνώστες του καφέ, ή απλά έχουν επίγνωση ότι πήραν ένα μηχάνημα που βγάζει ένα νεροζούμι που μοιάζει με εσπρεσσο. Για κάτω από 100Ε και μέχρι τα 300+ μόνο νεσπρεσσο, iperspresso ή κάνα μπρικι. όλα τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά. διάβασα κάτι και για Preinfusion πριν(υποθέτω με τον κλασικό σάπιο illy, lavazza ή και ότι άλλο σάπιο προαλεσμένο βρίσκεται στα sm έτσι;) και δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω αλλά τελοσπάντων...ο καθένας με ότι είναι ευχαριστημένος..αν θες για περισσότερα μπες στο greekespresso, coffeeheat.. διαφορετικά οι επιλογές είναι αυτές οι τρεις και μόνο, αν θες τουλάχιστον να λες ότι κινούμε προς τη "σωστή" κατεύθυνση..

και γιατί να παίρνεις συσκευασμένο απτο σούπερ? εγω παίρνω λίγο λίγο απτό καφεκοπτείο στην γειτονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για κάποιον που έχει μια άλφα εμπειρία με τον κόσμο του espresso μια τέτοια μηχανή δεν του κάνει.... 

Γενικοί προβληματισμοί:

- Για σκέτο espresso δεν θα την αγόραζα πάντως, οι κάψουλες είναι καλύτερη λύση.... Εγώ είμαι του cappuccino οπότε μετριάζεται η ποιότητα του καφέ :P  

- Εννοείται  δεν αγοράζουμε ποτέ καφέ απο σουπερμάρκετ ότι και μηχανή να έχουμε... Πάντα φρέσκο από κάποιο μαγαζί καφέ, ακόμα και coffee island .....

- Ότι και μηχανή να έχουμε, καθημερινά βάζουμε φρέσκο νερό.

- Πριν φτιάξουμε τον espresso μας, πρώτα κάνουμε την διαδικασία χωρίς καφέ έτσι ώστε να ζεστάνουμε τα πάντα.....

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Γιατί ρε συ gsisr (και άλλοι) είσαι απόλυτος;

Όλοι με τις μηχανές κάτω των 300 ευρώ και χωρίς μύλο πίνουμε νεροζούμι και μόνο εσείς με τις καλές μηχανές και το νερό σαμαρίνα 2€ / λίτρο πίνετε εσπρέσσο.

Πριν βγουν όλες αυτές οι μηχανές με τις σταθερές πιέσεις, τις αυτόματες αντλίες και όλα αυτά, δεν έπιναν εσπρέσσο δηλαδή; Μπορεί να ασκούσαν πίεση χειροκίνητα ή άλλος να χρησιμοποιούσε το μπρίκι ή ποιος ξέρει τι άλλο και όλα λέγονταν εσπρέσσο. Τώρα λες σε κάποιον για μπρίκι και αμέσως σου λέει "με μπρίκι δεν είναι εσπρέσσο αλλά μόκα. εσπρέσσο πίνεις μόνο με .... τάδε και τάδε". Κάποια περίοδο για ευκολία το τυποποίησαν και είπαν εσπρέσσο θα ονομάζεται τόση πίεση, τόση θερμοκρασία, κτλ.

Σίγουρα δεν πίνουμε το ίδιο καλής ποιότητας εκχύλισμα όπως εσύ με τον μύλο και την καλή μηχανή, δεν χρειάζεται όμως να είμαστε και τόσο απόλυτοι και να μηδενίζουμε τα πάντα. Με αυτό το σκεπτικό και εμείς να σου πούμε ότι πιάστηκες στην παγίδα του μάρκετινγκ για μύλους, ακριβές μηχανές, δυναμομετρικά tamper και ποιος ξέρει τι άλλο. Έγινε ακριβό σπορ επειδή το επιτρέψαμε να γίνει πέφτοντας σε αυτή τη παγίδα.

Γίνεστε σαν κάποιους μηδενιστές που έρχονται και σου λένε "μόνο με carbon σκελετό κάτω των 150gr κάνεις ποδήλατο. όλοι εσείς με τα αλουμίνια είστε νουμπάδες".

Για κάποιον που θέλει να πίνει ένα καφέ εφάμιλλο των καταστημάτων αλλά με μικρό κόστος, μια χαρά είναι αυτές οι μηχανές. Και μη μου πεις ότι στα καταστήματα η ποιότητα είναι καλύτερη από αυτές τις (ομολογουμένως όχι καλές) μηχανές και ότι πλησιάζει αυτόν που πίνεις εσύ.

Δεν μου αρέσει που ανέφερα άσχετο παράδειγμα με το ποδήλατο απλά το κάνω επειδή αναφέρθηκε η περίπτωση του Hifi. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που βγήκε ένα επίχρυσο hdmi καλώδιο και έκανε κάτι χιλιάρικα και όταν το δοκίμασαν είχε 5% καλύτερη απόδοση από το καλώδιο των 3 ευρώ. Δικαίωμα του καθενός να δώσει 1000€ για 5% καλύτερη απόδοση αλλά μην μηδενίζεις και την επιλογή του άλλου να έχει λίγο χειρότερη ποιότητα για τόσο μεγάλη διαφορά.

Καλά άρχισες να το πηγαίνεις αλλά το χασες κάπου. Όντως έξω μπορείς να πιεις κακό καφέ αλλά πρέπει να δεις και το γιατί. Αρύθμιστα και βρώμικα μηχανήματα, όπως και κακή πρώτη ύλη. Εκεί είναι η απάντηση. Μιας και ανέφερες ιταλούς και παλιές εποχές, θα σου πω πως το e61 group ανακαλύφθηκε  60 χρόνια πριν και χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα που σημαίνει πως κάτι ξέραν από καφέ οι παλιοί όπως και τις βασικές αρχές παρασκευής εσπρεσσο που τις έκαναν και πράξη.

Τέλος ναι ο εσπρεσσο είναι ένα παρασκευασμα που απαιτεί καλή πρώτη ύλη, μηχανήματα και σωστές συνθήκες παρασκευής. Είναι ακριβό άθλημα και δεν αλλάζει, όπως και πχ το σοβαρό gaming. Ε πως να το κάνουμε, δεν γίνεται με φθηνά μηχανήματα. Μπορεις όμως να παίζεις και cundy crush η cut the rope και να το θεωρείς gaming. Ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georsev είπε

Μιλάμε καθαρά εσπρέσσο και σκέτο φυσικά..εκεί καταλαβαίνεις τον καφέ...δεν μιλάω για μύλους να κόβεις καφέ εσύ..διότι τι να το κάνεις να κόβεις καφέ εσύ και να έχεις αυτή την καφετιέρα...δεν ζητάω υπερβολές πιστεύω να καταλαβαίνεις..θέλω να παιρνω έτοιμο κομμένο καφέ και μιλάμε για πολύ λίγους καφέδες την εβδομάδα...για αυτό και δεν θέλω να μπλεχτω σε πιο ακριβή μηχανή με μύλο αλλά από την άλλη θέλω να αποφύγω τις κάψουλες...

Τις κάψουλες θέλεις να τις αποφύγεις για λόγους κόστους ή κάτι άλλο; Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι για την περίπτωσή σου οι κάψουλες είναι η καλύτερη λύση.

24 λεπτά πριν, gsisr είπε

Καλά άρχισες να το πηγαίνεις αλλά το χασες κάπου. Όντως έξω μπορείς να πιεις κακό καφέ αλλά πρέπει να δεις και το γιατί. Αρύθμιστα και βρώμικα μηχανήματα, όπως και κακή πρώτη ύλη. Εκεί είναι η απάντηση. Μιας και ανέφερες ιταλούς και παλιές εποχές, θα σου πω πως το e61 group ανακαλύφθηκε  60 χρόνια πριν και χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα που σημαίνει πως κάτι ξέραν από καφέ οι παλιοί όπως και τις βασικές αρχές παρασκευής εσπρεσσο που τις έκαναν και πράξη.

Τέλος ναι ο εσπρεσσο είναι ένα παρασκευασμα που απαιτεί καλή πρώτη ύλη, μηχανήματα και σωστές συνθήκες παρασκευής. Είναι ακριβό άθλημα και δεν αλλάζει, όπως και πχ το σοβαρό gaming. Ε πως να το κάνουμε, δεν γίνεται με φθηνά μηχανήματα. Μπορεις όμως να παίζεις και cundy crush η cut the rope και να το θεωρείς gaming. Ok

Το θέμα είναι πόσο ευχαριστιέται ο καθένας με αυτό που κάνει. Αν αυτός με την arielli ευχαριστιέται κάθε μέρα τον καφέ του κι αυτός με το μύλο, την ακριβή μηχανή και τις ρυθμίσεις όλο ψάχνει και όλο είναι ανικανοποίητος τι να λέει;

Το ίδιο και με το gaming, αν απολαμβάνει κάποιος να παίζει σε ένα παλιό μηχάνημα η στο κινητό του και αντίστοιχα ο άλλος μετράει frames και χάνει την ουσία πάλι δεν έχει νόημα.

Θέλω να πω ότι δεν είναι ένα θέμα που είναι τόσο απόλυτο. Έχει διαβαθμίσεις και είναι πολύ σωστό το παράδειγμα με τα hi fi. Αντίστοιχα συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα, με τα ρολόγια και με πάρα πολλά άλλα πράγματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρα βγαζουμε το συμπερασμα οτι σε αυτη τη ζωη οτι και να κανουμε θα πρεπει να ειμαστε λεφταδες ή εστω να δουλευουμε μονο για να τα χαλαμε σε οτι ακριβοτερο υπαρχει στον τομεα του να πιιουμε,φαμε ή ασχοληθουμε με κατι  ειτε ειναι καφες ειτε videogaming ειτε αυτοκινητο-μηχανες και παει λεγοντας...

μια μεση λυση προφανως δεν υπαρχει για σενα για το λογο οτι μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα ή/και απο ιδεολογια?

οπως ανεφερες εκτους του καφε του δικου σου , μετα το "σοβαρο gaming" υπαρχει το candy crash saga? τιποτα αλλο δηλαδη ενδιαμεσα?

εσυ δηλαδη οπως τα λες εχεις δωσει για καφε και παιχνιδι οσα ισως εχω δωσει εγω για καφε,παιχνιδι,μηχανη,ψαροτουφεκο,σκι  ας πουμε?

παρ΄ολα αυτα τα απολαμβανω και τα χαιρομαι αρκετα ολα κι ας μην ειναι τοπ κατηγοριας, γιατι θα επρεπε να διαλεξω ενα απο αυτα.   

ισως ειναι και θεμα τι στανταρ βαζει ο καθενας και τι εμπειριες εχει σε μια κατηγορια (οπως εσυ στον καφε) που για να ικανοποιηθει πρεπει να κινηθει ψηλα...

σε αυτο που συμφωνω μαζι σου αν και δεν το λες ξεκαθαρα ειναι οτι αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με κατι πρεπει πιθανον να δωσεις αρκετα χρηματα σε εξοπλισμο. οπως εγω προτιμω να δινω το κατι παραπανω καπου (οχι στον καφε).

οταν εγω πινω ελαχιστους καφεδες μεσα στη βδομαδα δεν νομιζω να καταλαβω διαφορα με αυτη που πηρα των 40ευρω απο μια αλλη με 300-400 ευρω. αρα εισαι απολυτος και δεν βοηθας τους αρχαριους για το νεροζουμι που λες γιατι αυτο το νεροζουμι για μενα ειναι καφες. δεν με ενδιαφερει να το ψαξω παραπανω.  τα αλλα παιδια που εδωσαν καποιες πληροφοριες για την παρασκευη του καφε και τη συντηρηση της μηχανης βοηθησαν τυπους σαν εμενα και απο οτι καλαβαινω και αυτοι πρεπει να εχουν και καλο εξοπλισμο για καφε.

μακαρι να αντεξει αυτη η φθηνη κατασκευη και στο μελλον ισως δοκιμασουμε και κατι καλυτερο

Επεξ/σία από johni41
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τις κάψουλες θέλεις να τις αποφύγεις για λόγους κόστους ή κάτι άλλο; Γιατί κι εγώ πιστεύω ότι για την περίπτωσή σου οι κάψουλες είναι η καλύτερη λύση.

Το θέμα είναι πόσο ευχαριστιέται ο καθένας με αυτό που κάνει. Αν αυτός με την arielli ευχαριστιέται κάθε μέρα τον καφέ του κι αυτός με το μύλο, την ακριβή μηχανή και τις ρυθμίσεις όλο ψάχνει και όλο είναι ανικανοποίητος τι να λέει;

Το ίδιο και με το gaming, αν απολαμβάνει κάποιος να παίζει σε ένα παλιό μηχάνημα η στο κινητό του και αντίστοιχα ο άλλος μετράει frames και χάνει την ουσία πάλι δεν έχει νόημα.

Θέλω να πω ότι δεν είναι ένα θέμα που είναι τόσο απόλυτο. Έχει διαβαθμίσεις και είναι πολύ σωστό το παράδειγμα με τα hi fi. Αντίστοιχα συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα, με τα ρολόγια και με πάρα πολλά άλλα πράγματα.

Δεν θέλω κάψουλες διότι περιοριζεσαι για το τι καφέ θα πάρεις,δεν έχεις πολλές επιλογες..δεν σκέφτομαι για το οικονομικό λογο..δεν ζητάω υπερβολες..για αυτό θέλω να δοκιμάσω την μηχανή αυτή..μπορεί και να μην με ικανοποιει αλλά είμαι περίεργος με τις τόσες καλές κριτικές που έχει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε ξέρω πως αλλιώς να το διατυπώσω για να γίνω κατανοητός. Άντε ας το πω συνταγή. Η συνταγή του εσπρεσσο λοιπόν απαιτεί σωστή πρώτη ύλη, σωστό μηχάνημα και σωστές παραμέτρους εκχύλισης. Τώρα αν εσύ ευχαριστιέσαι τον καφε απο τη νεσπρεσσο, arrieli και δε ξέρω γω τι άλλο μεγεια σου με χαρά σου. Εσπρεσσο όμως δε πίνεις. Πίνεις κάτι τύπου εσπρεσσο. Τι μου μπλεκεται hifi και 1002 ασυναρτησίες. Γιατί απλά δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι η συνταγή του εσπρεσσο είνα αυτή και έχει ακριβά υλικά;

@johni41 λέω ακριβώς ότι αναφέρεις! τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο! δέχομαι ότι μπορείς να πιείς κατι τύπου εσπρεσσο που να σ ευχαριστεί και έκανα και την αντίστοιχη πρόταση. Για χαμηλό budget προτίμησε nespresso, iperspresso ή μπρίκι με έναν χειροκίνητο μύλο ή έστω φρεσκοαλεσμένο απέξω.

@georsev η νεσπρεσσο ένα σκασμό επιλογές σε γεύσεις και ποιότητες σου δίνει. μπήκες στο site της; εδώ τι παραπάνω περιμένεις να βρεις;

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, georsev είπε

Δεν θέλω κάψουλες διότι περιοριζεσαι για το τι καφέ θα πάρεις,δεν έχεις πολλές επιλογες..δεν σκέφτομαι για το οικονομικό λογο..δεν ζητάω υπερβολες..για αυτό θέλω να δοκιμάσω την μηχανή αυτή..μπορεί και να μην με ικανοποιει αλλά είμαι περίεργος με τις τόσες καλές κριτικές που έχει...

εγω δεν πινω καθημερινα καφε. η γυναικα μου πινει 1-2 και μια χαρα της φαινεται αυτο που πινει τωρα. ελεγα να παρω απο το lidl οταν τη φερει μιας και εχει και 3χρονια εγγυηση αλλα και 20ευρω μαλλον πανω. 

οποτε ειπα να ξεκινησουμε με αυτη και βλεπουμε. νομιζω οτι δεν θα απογοητευτεις εφοσον ζητας απλα ενα καφε

2 λεπτά πριν, gsisr είπε

δε ξέρω πως αλλιώς να το διατυπώσω για να γίνω κατανοητός. Άντε ας το πω συνταγή. Η συνταγή του εσπρεσσο λοιπόν απαιτεί σωστή πρώτη ύλη, σωστό μηχάνημα και σωστές παραμέτρους εκχύλισης. ώρα αν εσύ ευχαριστιέσαι τον καφε απο τη νεσπρεσσο, arrieli και δε ξέρω γω τι άλλο μεγεια σου με χαρά σου. Εσπρεσσο όμως δε πίνεις. Πίνεις κάτι τύπου εσπρεσσο. Τι μου μπλεκεται hifi και 1002 ασυναρτησίες. Γιατί απλά δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι η συνταγή του εσπρεσσο είνα αυτή και έχει ακριβά υλικά;

ετσι οπως το λες δεκτο ειναι. δεν εχω κατσει να διαβασω τιποτα σχετικο με καφε εκτος αυτου και ενος προηγουμενου θεματος με arielli παλι! απο εκει και περα προσωπικα μου φτανει μεχρι εδω στο χωρο του καφε. τουλαχιστον για τωρα.

Επεξ/σία από johni41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουν διαβαθμισεις σιγουρα.. Υπαρχει το ανεκτο, το  μετριο, το αξιοπρεπες και το αψογο, και φυσικα σε ολα αυτα παντα εμπεριεχεται υποκειμενισμος... Μετα απο ενα σημειο δινεις πολλα περισσοτερα για να εχεις λιγο καλυτερο αποτελεσμα... δλδ. ειναι οι λεπτομερειες που λενε, και αφοραν μονο αυτους που τις αντιλαμβανονται... Αυτο συμβαινει σε ολα τα πραγματα... Εδω ομως μιλαμε για την αριελι, την οποια και εγω οσο την ειχα και ειμαι νουμπας στο θεμα καφε ελεγα οκ ειναι συμφωνα με την τιμη κτλ... Αυτο που μου την εδινε ομως ηταν η πλαστικουρα στην γευση του καφε που οφειλονταν στην κακη ποιοτητα κατασκευης και τελικα ηταν βασικο για μενα... Επισης ο καφες μου φαινονταν σχεδον παντα πικρος, οπως πολλες φορες το εχετε ζησει σιγουρα σε καφετεριες.... Αργοτερα καταλαβα οτι πολυ απλα ο καφες οταν ειναι ετσι ειναι καμμενος... Οποτε συμπερασμα, γιατι να μην δωσεις λιγα παραπανω, οχι 300 κτλ αλλα 80-100 και να πινεις εναν αξιοπρεπη καφε και μαλιστα καλυτερο απο καψουλα νεσπρεσοο, επειδη εχει τυχει να τον συγκιρνω... Απο εκει και περα αν θες καπουτσινο ακομα και το ακροφυσιο που εχει κανει αξιοπρεπες αφρογαλα σε αντιθεση με αυτο της αριελι... εχουμε και λεμε λοιπον... οχι γεσυη πλαστικουρας, οχι καμμενος (πικρος που δεν γλυκαινει με τπτ καφες) και αξιοπρεπες αφρογαλο( οχι τελειο οπως στα μαγαζια) και τελος φρεσκος καφες οχι κονσερβα και πιο νοστημος απο νεσπρεσσο (ο οποιος ειναι αξιοπρεπης επισης)... Γιατι λοιπον να μην δωσει τα30-40 ευρω παραπανω δεν αξιζει? (συν οτι υπαρχουν αναταλλακτικα αν χαλασει κατι ενω αυτο δεν συμβαινει στις φτηνες μαρκες)

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιτέλους και κάτι λογικό που διάβασα μέχρι τώρα! παίδες δεν είδα αν η αρριελι λειτουργεί με boiler η θερμομπλοκ αλλά αν λειτουργεί με μποιλερ ψάξτε το λίγο από τι υλικό ειναι κατασκευασμένο, τι επικαθήσεις και διαβρώσεις δέχεται που περνάνε στο νερό που μπαίνει στο καφέ σας αλλά και τι άλλο είδους υλικό έρχεται σε επαφή με τον καφέ σας όπως το shower screen, ο διανομέας κλπ. 

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Ολα εχουν διαβαθμισεις σιγουρα.. Υπαρχει το ανεκτο, το  μετριο, το αξιοπρεπες και το αψογο, και φυσικα σε ολα αυτα παντα εμπεριεχεται υποκειμενισμος... Μετα απο ενα σημειο δινεις πολλα περισσοτερα για να εχεις λιγο καλυτερο αποτελεσμα... δλδ. ειναι οι λεπτομερειες που λενε, και αφοραν μονο αυτους που τις αντιλαμβανονται... Αυτο συμβαινει σε ολα τα πραγματα... Εδω ομως μιλαμε για την αριελι, την οποια και εγω οσο την ειχα και ειμαι νουμπας στο θεμα καφε ελεγα οκ ειναι συμφωνα με την τιμη κτλ... Αυτο που μου την εδινε ομως ηταν η πλαστικουρα στην γευση του καφε που οφειλονταν στην κακη ποιοτητα κατασκευης και τελικα ηταν βασικο για μενα... Επισης ο καφες μου φαινονταν σχεδον παντα πικρος, οπως πολλες φορες το εχετε ζησει σιγουρα σε καφετεριες.... Αργοτερα καταλαβα οτι πολυ απλα ο καφες οταν ειναι ετσι ειναι καμμενος... Οποτε συμπερασμα, γιατι να μην δωσεις λιγα παραπανω, οχι 300 κτλ αλλα 80-100 και να πινεις εναν αξιοπρεπη καφε και μαλιστα καλυτερο απο καψουλα νεσπρεσοο, επειδη εχει τυχει να τον συγκιρνω... Απο εκει και περα αν θες καπουτσινο ακομα και το ακροφυσιο που εχει κανει αξιοπρεπες αφρογαλα σε αντιθεση με αυτο της αριελι... εχουμε και λεμε λοιπον... οχι γεσυη πλαστικουρας, οχι καμμενος (πικρος που δεν γλυκαινει με τπτ καφες) και αξιοπρεπες αφρογαλο( οχι τελειο οπως στα μαγαζια) και τελος φρεσκος καφες οχι κονσερβα και πιο νοστημος απο νεσπρεσσο (ο οποιος ειναι αξιοπρεπης επισης)... Γιατι λοιπον να μην δωσει τα30-40 ευρω παραπανω δεν αξιζει? (συν οτι υπαρχουν αναταλλακτικα αν χαλασει κατι ενω αυτο δεν συμβαινει στις φτηνες μαρκες)

Αυτό με την πλαστικουρα στην γεύση αν ισχύει ναι όντος είναι μεγάλο θέμα...δεν ξέρω κατά πόσο είναι υγιεινό και ανεκτο...μερικοί γράφουν όμως ότι το παθαίνεις όταν δεν την συντηρείς κατά κάποιο τρόπο...το ότι πικρίζει δεν σημαίνει ότι είναι Καμμένος ο καφές..αλλά σημαίνει ότι είναι ακαθαριστη η μηχανή..τέλος πάντων είναι μιδαμινα τα λεφτά που εχει..και σαφώς σωστά σκέφτεσαι για τα επιπλέον λεφτά για κάτι καλύτερο....αλλά αν όντως ισχύουν τι να πω..όσοι την έχουν πάρει να μην καταλαβαίνουν τι πίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, γιατί τόσος λόγος;

Δεν αγοράζετε οικόπεδο. Μια αξιοπρεπέστατη μηχανούλα με 40€ που σίγουρα κάνει, αν όχι καλύτερο τουλάχιστον τον ίδιο καφέ που αγοράζετε στο πόδι από διάφορα τυροπιτάδικα και τον ακριβοπληρώνετε.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

δε ξέρω πως αλλιώς να το διατυπώσω για να γίνω κατανοητός. Άντε ας το πω συνταγή. Η συνταγή του εσπρεσσο λοιπόν απαιτεί σωστή πρώτη ύλη, σωστό μηχάνημα και σωστές παραμέτρους εκχύλισης. Τώρα αν εσύ ευχαριστιέσαι τον καφε απο τη νεσπρεσσο, arrieli και δε ξέρω γω τι άλλο μεγεια σου με χαρά σου. Εσπρεσσο όμως δε πίνεις. Πίνεις κάτι τύπου εσπρεσσο. Τι μου μπλεκεται hifi και 1002 ασυναρτησίες. Γιατί απλά δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι η συνταγή του εσπρεσσο είνα αυτή και έχει ακριβά υλικά;

@johni41 λέω ακριβώς ότι αναφέρεις! τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο! δέχομαι ότι μπορείς να πιείς κατι τύπου εσπρεσσο που να σ ευχαριστεί και έκανα και την αντίστοιχη πρόταση. Για χαμηλό budget προτίμησε nespresso, iperspresso ή μπρίκι με έναν χειροκίνητο μύλο ή έστω φρεσκοαλεσμένο απέξω.

@georsev η νεσπρεσσο ένα σκασμό επιλογές σε γεύσεις και ποιότητες σου δίνει. μπήκες στο site της; εδώ τι παραπάνω περιμένεις να βρεις;

Το θέμα είναι όμως αν είναι κοινά αποδεκτό ότι εσπρέσο πίνεις από ένα ποσό και πάνω και ποιο είναι αυτό το ποσό. Πχ εσύ ανέφερες τα 300€ και μύλο αν δεν κάνω λάθος. Αυτό το δέχονται όλοι όσοι ασχολούνται ή θα έρθει κάποιος άλλος  και θα πει με 300€ μηχανή νομίζεις ότι πίνεις εσπρέσο. Αυτό λέω, μήπως είναι σχετικό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άντε αφού με ρωτάς..καταρχάς το βασικότερο στον εσπρεσσο είναι ο μύλος και όχι η μηχανή. όπως και να χει αυτή τη στιγμή η πιο entry level μηχανή είναι αυτή https://www.bestprice.gr/item/2149897573/gaggia-baby.html και ο πιο entry level μύλος αυτός https://www.skroutz.gr/s/4664810/Graef-CM-702.html (μπορείς βέβαια να πάρεις και κάποιον χειροκίνητο αλλά....)

Απο κει και πέρα όμως η μηχανή αυτή έχει μεν τις προδιαγραφές να κάνει σωστό espresso αλλά δεν έχεις κανέναν έλεγχο της θερμοκρασίας. πας κοινώς στα τυφλά. Οπότε αν πεις ότι έχω όρεξη και ξεκινάω τώρα ζεστά και δεν αναβαθμίζω για αρκετό καιρό θες αυτήν http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2 και έναν τουλάχιστον κλασικό mazzer μύλο στην κατηγορία των 64mm μαχαιριών που βρίσκεις μεταχείρο με το κιλό γύρω στα 250Ε. 

Αλλά μετά ταβάνι είναι ο ουρανός. Αν πίνεις πολλά ροφήματα με γάλα ζεστά η μηχανή αυτή δεν σου κάνει γιατί δεν μπορεί να κάνει ταυτόχρονα espresso αλλά και αφρόγαλο γιατί ειναι μονού μπόιλερ. Κοινώς έχεις ένα boiler που πρέπει να είναι γυρω στους 95 βαθμούς για να κάνεις εσπρεσσο και να κάνεις γάλα πρέπει να ανέβεις στους 125. οπότε αντίο θερμοκρασιακή σταθερότητα και τέλος πάντων ευκολία. Οπότε χρειάζεται να πας σε κάτι τέτοιο http://www.barista.gr/el/nuova-simonelli-oscar-ii-2015-apo-022016-2.  Κοινώς παιδιά δεν είναι αδίκως ακριβό άθλημα. Όλα έχουν τη λογική και την εξήγησή τους. Αυτοί που έχουν ψώρα με τον espresso πρέπει να ξέρουν πως θέλει φράγκα για εξοπλισμό. Αλλιώς η arrieli και η κάθε arrieli δε θα πουλούσε 40Ε.....

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...