Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, dimitris1090t είπε

https://www.skroutz.gr/s/9178272/Izzy-6823-Barista.html

Σχετικά με αυτή τι λέτε?? Αξίζει τα 30€ παραπάνω ή να πάρω την arielli της προσφορά?

Την συγκεκριμενη την ειχε το apothema stock γυρω στα 50 ευρω πριν κανενα μηνα, δεν ξερω αν την εχει ακομη.

Εχουν περασει απο τα χερια μου 3-4 arielli + 1 finlux απο eshop + 1 silvercrest apo lidl.

ΒΓαζουν γενικα τον ιδιο καφε. Το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Στην περιπτωση μου μονο του lidl μακροημερευσε. Ολες οι αλλες χαλασαν πριν (εντος εγγυησης ευτυχως) αλλα το προβλημα ηταν οτι και πριν χαλασαουν ειχαν διαφορα θεματα (υπολειτουργουσαν , εκαναν πολυ θορυβο ενω μια -finlux- δουλευε με πατεντα (ευτυχως χαλασε εντος εγγυησης).

Ειπα να ανεβω κατηγορια και πηρα μια Saeco. Διπλη τιμη βεβαια αλλα τουλαχιστον κατασκευαστικα αλλη κλαση, σερβις και ανταλλακτικα παντου και πολυ λειτουργικη.

Ο καφες ελαφρως καλυτερες απο τις αλλες. Περιμενω να περασει λιγος καιρος να δω την αντοχη της.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, dimitris1090t είπε

https://www.skroutz.gr/s/9178272/Izzy-6823-Barista.html

Σχετικά με αυτή τι λέτε?? Αξίζει τα 30€ παραπάνω ή να πάρω την arielli της προσφορά?

Την έχω 3 μήνες τώρα και την είχα πάρει γιατί έψαχνα κάτι φτηνό, αλλά παράλληλα και καλό και είχα καταλήξει σε αυτή. Με τουλάχιστον 2 καφέδες τη μέρα μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλό καφέ, με καλό σώμα και πολύ καλό καϊμάκι. Και το αφρόγαλα είναι αρκετά αξιόλογο.

Πάμε όμως στα προβλήματα. Στις 2 πρώτες βδομάδες βγήκε η βίδα που συγκρατεί το πλαστικό με το μεταλλικό μέρος του πορταφιλτερ, επειδή όπως όλος ο κόσμος (το λέει και στο manual) το κοπανάω για να βγει ο καφές. Δεν ασχολήθηκα με εγγυήσεις και αντικαταστάσεις, επειδή και χρόνο θα μου έτρωγε και μάλλον θα είχα το ίδιο πρόβλημα και με το καινούριο, οπότε το έφτιαξα με πατέντα. Επίσης μετά από τον πρώτο μήνα όταν έφτιαχνα αφρόγαλα σαν να μην είχε την πίεση που είχε στην αρχή ο ατμός. Οπότε το γύρισα στο ζεστό νερό και το έβαλα να δουλέψει στο φουλ, όπου μου πέταξε από το ακροφύσιο μια πολύ μικρή ροζ κομμένη φλατζούλα. Δεν έχω ιδέα από που βγήκε, από τότε (2 μήνες πριν) δουλεύει μια χαρά, αλλά δεν σου κρύβω ότι περιμένω κάποια στιγμή να πάθει κάτι.

Συμπερασματικά κάνει αρκετά καλό καφέ, όμως η κατασκευή είναι αρκετά φτηνιάρικη, όμως σε αυτά τα λεφτά συμβιβάζεσαι. Όταν έχω περισσότερα λεφτά θα πάω σε πιο ακριβή, αλλά προς το παρόν δεν το έχω μετανιώσει, αφού τα λεφτά της τα έχει ήδη βγάλει σίγουρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sarakinos είπε

Ίδιο αποτέλεσμα με άλλα entry level μοντέλα όπως Delonghi,Philips με πολύ λιγότερα χρήματα. Αξίζει για καθημερινά καφεδάκια

Συμφωνώ πλήρως. Εχω αγοράσει και άλλες καφετιέρες παλιότερα (delonghi μεταξύ άλλων που χάλασε σε 2.5 χρόνια). Καμία διαφορά σε ποιότητα καφέ και σε θέματα ποιότητας.

Για να πάρεις καλή μηχανή άλλωστε χρειάζεσα από 250 ευρώ και πάνω. Οπότε η συγκεκριμένη μια χαρά είναι, για όσο αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή απότι κατάλαβα στα χρήματα αυτά οτι και να πάρει κανείς έχει τι ίδιο αποτέλεσμα!

Επεξ/σία από dimitris1090t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια Αριελι παλιο μοντελο ,του 2014,μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα και ο καφες που κανει ειναι πολυ καλος.Καμμια διαφορα δεν μπορω να καταλαβω απο καφετερια παρα λιγο μονο στο αρωμα. Το μονο αρνητικο οτι ειναι λιγο θορυβωδης οταν βγαινει ο καφες πραγμα που δεν με ενοχλει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, louben είπε

Την συγκεκριμενη την ειχε το apothema stock γυρω στα 50 ευρω πριν κανενα μηνα, δεν ξερω αν την εχει ακομη.

Εχουν περασει απο τα χερια μου 3-4 arielli + 1 finlux απο eshop + 1 silvercrest apo lidl.

ΒΓαζουν γενικα τον ιδιο καφε. Το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Στην περιπτωση μου μονο του lidl μακροημερευσε. Ολες οι αλλες χαλασαν πριν (εντος εγγυησης ευτυχως) αλλα το προβλημα ηταν οτι και πριν χαλασαουν ειχαν διαφορα θεματα (υπολειτουργουσαν , εκαναν πολυ θορυβο ενω μια -finlux- δουλευε με πατεντα (ευτυχως χαλασε εντος εγγυησης).

Ειπα να ανεβω κατηγορια και πηρα μια Saeco. Διπλη τιμη βεβαια αλλα τουλαχιστον κατασκευαστικα αλλη κλαση, σερβις και ανταλλακτικα παντου και πολυ λειτουργικη.

Ο καφες ελαφρως καλυτερες απο τις αλλες. Περιμενω να περασει λιγος καιρος να δω την αντοχη της.

Εννοείς Philips Saeco?
 

Ποια πήρες;

Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ Arielli και της δικής σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, louben είπε

Την συγκεκριμενη την ειχε το apothema stock γυρω στα 50 ευρω πριν κανενα μηνα, δεν ξερω αν την εχει ακομη.

Εχουν περασει απο τα χερια μου 3-4 arielli + 1 finlux απο eshop + 1 silvercrest apo lidl.  ΒΓαζουν γενικα τον ιδιο καφε.

Το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Στην περιπτωση μου μονο του lidl μακροημερευσε. Ολες οι αλλες χαλασαν πριν (εντος εγγυησης ευτυχως) αλλα το προβλημα ηταν οτι και πριν χαλασαουν ειχαν διαφορα θεματα (υπολειτουργουσαν , εκαναν πολυ θορυβο ενω μια -finlux- δουλευε με πατεντα (ευτυχως χαλασε εντος εγγυησης).

Ειπα να ανεβω κατηγορια και πηρα μια Saeco. Διπλη τιμη βεβαια αλλα τουλαχιστον κατασκευαστικα αλλη κλαση, σερβις και ανταλλακτικα παντου και πολυ λειτουργικη.

Ο καφες ελαφρως καλυτερες απο τις αλλες. Περιμενω να περασει λιγος καιρος να δω την αντοχη της.

Χωρίς να έχω δει την λειτουργεί των υπολοίπων που λες, αλλά με βάση τα  χαρακτηριστικά που διαβάζω και οπτικά όπως φαίνονται   , θεωρώ ότι το πάνω ισχύει! σε μεγάλο βαθμό. ( μιας και πρέπει να είναι φασόν υλοποιήσεις )

Έχω στην κατοχή μου ένα σκυλί μαύρο silvercrest αλλά! πιστεύω ότι πλέον έχει πέσει η απόδοση της και για κάποιο λόγο δεν είμαι ευχαριστημένος με τον καφέ που παράγει πλέον, ( στα υπόλοιπα και εμένα κάνει αρκετό θόρυβο οπότε πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι που απλά υπάρχει και σχετίζεται με τα υλικά κατασκευής της μηχανής.)

Δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει η ARIELLI KM-150BS από το μοντέλο που έχω αλλά  σκέφτομαι να πάω σε κάτι καλύτερο  μιας και μετά από τόσα χρόνια πιστεύω θα υπάρχουν  καλύτερες περιπτώσεις

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aristarhos είπε

Εννοείς Philips Saeco?
 

Ποια πήρες;

Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ Arielli και της δικής σου;

ΝΑι πηρα τη Philips Saeco 8423/11.

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης σε κανενα επιπεδο. Ειναι πολλες σκαλες πανω. Το group να δεις μονο (στο οποιο και πασχουν ολες οι φτηνες καφετιερες ) θα καταλαβεις.

Μπορεις να πας και σε καποιο Κωτσοβολο που την εχει , αν ατην δεις απο κοντα,. ΘΑ καταλαβεις τι εννοω.

Ολες οσες προαναφερα ειναι φασον Κινεζικες οπως προανεφερα. Ηθελα να παρω κατι που κυκλοφορει και εκτος ελλαδας (Πχ ΑΜΑΖΟΝ) λογω προδιαγραφων.Προς το παρον παντως δεν το εχω μετανοιωσει (αν και την εχω για λιγο χρονικο διαστημα)>.

Απο τις ΚΙνεζικες , απο οσο εχω καταλαβει , ειναι ρουλετα αν σου βγει καλη (συνηθως οχι). Θελω να πιστευω οτι στην περιπτωση μου ισχυει το αναποδο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Έχει pressurized portafilter αυτή, σωστά; 
Επειδή ενδιαφέρομαι να την πάρω εδώ και καιρό, έχεις, καταλήξει σε τι καφέ αποδίδει σωστά;

Αγοράζεις έτοιμο ή αλέθεις και αν αλέθεις σε τι κόψιμο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.

8 ώρες πριν, louben είπε

ΝΑι πηρα τη Philips Saeco 8423/11.

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης σε κανενα επιπεδο. Ειναι πολλες σκαλες πανω. Το group να δεις μονο (στο οποιο και πασχουν ολες οι φτηνες καφετιερες ) θα καταλαβεις.

Μπορεις να πας και σε καποιο Κωτσοβολο που την εχει , αν ατην δεις απο κοντα,. ΘΑ καταλαβεις τι εννοω.

Ολες οσες προαναφερα ειναι φασον Κινεζικες οπως προανεφερα. Ηθελα να παρω κατι που κυκλοφορει και εκτος ελλαδας (Πχ ΑΜΑΖΟΝ) λογω προδιαγραφων.Προς το παρον παντως δεν το εχω μετανοιωσει (αν και την εχω για λιγο χρονικο διαστημα)>.

Απο τις ΚΙνεζικες , απο οσο εχω καταλαβει , ειναι ρουλετα αν σου βγει καλη (συνηθως οχι). Θελω να πιστευω οτι στην περιπτωση μου ισχυει το αναποδο.

 

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Χωρίς να έχω δει την λειτουργεί των υπολοίπων που λες, αλλά με βάση τα  χαρακτηριστικά που διαβάζω και οπτικά όπως φαίνονται   , θεωρώ ότι το πάνω ισχύει! σε μεγάλο βαθμό. ( μιας και πρέπει να είναι φασόν υλοποιήσεις )

Έχω στην κατοχή μου ένα σκυλί μαύρο silvercrest αλλά! πιστεύω ότι πλέον έχει πέσει η απόδοση της και για κάποιο λόγο δεν είμαι ευχαριστημένος με τον καφέ που παράγει πλέον, ( στα υπόλοιπα και εμένα κάνει αρκετό θόρυβο οπότε πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι που απλά υπάρχει και σχετίζεται με τα υλικά κατασκευής της μηχανής.)

Δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει η ARIELLI KM-150BS από το μοντέλο που έχω αλλά  σκέφτομαι να πάω σε κάτι καλύτερο  μιας και μετά από τόσα χρόνια πιστεύω θα υπάρχουν  καλύτερες περιπτώσεις

Οπως το πες για την silvercrest,,,σκυλι του καφε!!!Επςιδη ειμαι ακριβως στα ιδια απο θεμα διαρκειας κ χρησης,,,χωρις ν μ χει δειξει η Σιλβερκρεστ μεχρι τωρα σημαδια κουρασης,,,να τη αφησω στην μπαντα και να αντικαταστησω με την αριελλι του θεματος....η να εξαντλησω την διαρκεια ζωης της Σιλβερκρεστ, και μετα παμε σε καλυτερη....?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαχνα καιρό για φτηνή καφετιέρα εσπρέσο, χθες που είδα το θέμα αποφάσισα να αγοράσω και εγώ την Αριέλι του θέματος. Ελπίζω να βγει καλή. Thanx anyway !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα. Το πρωί κάναμε 2 καφέδες . εγώ δεν πινω συχνα οπότε μου φάνηκε μια χαρά. Νομίζω έχει πιο έντονη γεύση σε σχέση με το κλασικό μπρίκι για εσπρέσσο. Λογικό μάλλον, με τη μεγαλύτερη πίεση βγάζει και πιο πολύ ουσία....

Και της γυναίκας μου άρεσε αλλά ήθελε περισσότερο καφέ στο κρουπ μου είπε. Ο μεσημεριανος θα γίνει όπως θέλει και θα μου πει γνώμη. 

Δοκιμασα να κάνω ζεστό αφρογαλα με τον ατμό. Μεγάλη αποτυχία. Μπουρμπουληθρες έκανε και στην ουσία ζέστανε το γάλα και πανω πανω είχε λίγο σαν αφρογαλα με μεγάλες φυσαλίδες. Θέλει πολύ μεγαλύτερη πίεση νομιζω για να μπορεί να κανει σωστο αφρογαλα. 

Πάντως αν αντέξει να λειτουργεί για 2-3 χρόνια θα είμαστε μια χαρά για τα λεφτά της. Για αρχή είναι καλά. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johni41 είπε

Παρέλαβα. Το πρωί κάναμε 2 καφέδες . εγώ δεν πινω συχνα οπότε μου φάνηκε μια χαρά. Νομίζω έχει πιο έντονη γεύση σε σχέση με το κλασικό μπρίκι για εσπρέσσο. Λογικό μάλλον, με τη μεγαλύτερη πίεση βγάζει και πιο πολύ ουσία....

Και της γυναίκας μου άρεσε αλλά ήθελε περισσότερο καφέ στο κρουπ μου είπε. Ο μεσημεριανος θα γίνει όπως θέλει και θα μου πει γνώμη. 

Δοκιμασα να κάνω ζεστό αφρογαλα με τον ατμό. Μεγάλη αποτυχία. Μπουρμπουληθρες έκανε και στην ουσία ζέστανε το γάλα και πανω πανω είχε λίγο σαν αφρογαλα με μεγάλες φυσαλίδες. Θέλει πολύ μεγαλύτερη πίεση νομιζω για να μπορεί να κανει σωστο αφρογαλα. 

Πάντως αν αντέξει να λειτουργεί για 2-3 χρόνια θα είμαστε μια χαρά για τα λεφτά της. Για αρχή είναι καλά. 

θελει και λιγες δοκιμες σε χαρμανια κτλπ... τωρα για το αφρογαλα διαβασα οτι θελει γενικα λιγο κοπο για να βρεις πως θα το κανεις καλο καθε φορα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, johni41 είπε

Παρέλαβα. Το πρωί κάναμε 2 καφέδες . εγώ δεν πινω συχνα οπότε μου φάνηκε μια χαρά. Νομίζω έχει πιο έντονη γεύση σε σχέση με το κλασικό μπρίκι για εσπρέσσο. Λογικό μάλλον, με τη μεγαλύτερη πίεση βγάζει και πιο πολύ ουσία....

Και της γυναίκας μου άρεσε αλλά ήθελε περισσότερο καφέ στο κρουπ μου είπε. Ο μεσημεριανος θα γίνει όπως θέλει και θα μου πει γνώμη. 

Δοκιμασα να κάνω ζεστό αφρογαλα με τον ατμό. Μεγάλη αποτυχία. Μπουρμπουληθρες έκανε και στην ουσία ζέστανε το γάλα και πανω πανω είχε λίγο σαν αφρογαλα με μεγάλες φυσαλίδες. Θέλει πολύ μεγαλύτερη πίεση νομιζω για να μπορεί να κανει σωστο αφρογαλα. 

Πάντως αν αντέξει να λειτουργεί για 2-3 χρόνια θα είμαστε μια χαρά για τα λεφτά της. Για αρχή είναι καλά. 

Για το αφρόγαλα που λες, βγάλε το πλαστικό απ' το steamer και κράτα το πιο μέσα (2εκ.) στο γάλα. Δηλαδή εκεί που ξεκινάει το 2ο κομμάτι του ακροφύσιου (ξεβιδώνει κιόλας - θα το καταλάβεις).
Επίσης μην βάλεις την πίεση στο τέρμα, βάλτο στα 3/4. Έχω χρησιμοποιήσει πολλές arielli και κάποιες είχαν αυτό το προβληματάκι. 
Βέβαια για να φτιάξεις αφρόγαλα σε αυτή τη μηχανή πρέπει να το κάνεις με τον ίδιο τρόπο οπως σε μια επαγγελματική μηχανή. Δεν είναι δύσκολο, αλλά μπορεί να κάψεις μερικές φορές το γάλα μέχρι να το πετύχεις (αν γνωρίζεις τη διαδικασία απλά βάλτο στα 3/4 και θα το πετύχεις άμεσως). Κι εγώ την είχα πατήσει στην αρχή αλλά μετά έφτιαχνα το ίδιο καλό αφρόγαλα όπως και σε μια επαγγελματική μηχανή.


 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, johni41 είπε

Δοκιμασα να κάνω ζεστό αφρογαλα με τον ατμό. Μεγάλη αποτυχία. Μπουρμπουληθρες έκανε και στην ουσία ζέστανε το γάλα και πανω πανω είχε λίγο σαν αφρογαλα με μεγάλες φυσαλίδες. Θέλει πολύ μεγαλύτερη πίεση νομιζω για να μπορεί να κανει σωστο αφρογαλα. 

 

24 λεπτά πριν, billiboo είπε

τωρα για το αφρογαλα διαβασα οτι θελει γενικα λιγο κοπο για να βρεις πως θα το κανεις καλο καθε φορα

Αυτό ακριβώς billiboo. Johni41, σε γενικές γραμμές, η παρασκευή αφρόγαλου σε αυτού του τύπου τις συσκευές είναι μεγάλο αγκάθι αλλά με λίγη εξάσκηση (και αρκετά πιτσιλίσματα :)) φτάνουμε σε ικανοποιητικό επίπεδο. Η εμπειρία η δική μου με αυτού του τύπου τις μηχανές, και μετά από άπειρους πειραματισμούς, λέει το εξής:

Γάλα τύπου "φρέσκο", πλήρες (μπλε) και παγωμένο. Γέμισμα το μπρίκι μέχρι τη μέση. Γυρνάμε το διακόπτη του ακροφύσιου, περιμένουμε να ανάψει και αφού το ενεργοποιούμε, το αφήνουμε να εκτονωθεί μόνο του μιά φορά για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να βάλουμε το μπρίκι από κάτω. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία και τη δεύτερη φορά τοποθετούμε το ακροφύσιο ίσα-ίσα να μπεί στο γάλα. Όχι μέσα και βαθιά. Το ενεργοποιούμε και κάνουμε ομαλές-συμμετρικές κυκλικές κινήσεις για λίγα δευτερόλεπτα. Δεν το παιδεύουμε, αν χρειαστεί το απενεργοποιούμε, το αφήνουμε να ξαναζεσταθεί και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία. Δοκίμασέ το και πες μου.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...