Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ascaso i-steel http://www.ascaso.com/div-espresso-coffee-machines-grinders/i-steel-1.html

Ευχαριστώ , σκέφτομαι να αφοπλίσω πλήρως την Bezzera  μου

Spoiler

Εννοείται πλάκα κάνω :P, απλά ήθελα μια απλή για Ελλάδα αφού τη Bezzera την έχω στην  Ολλανδία.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ την έχω παραγγείλει (κάτοχος μιας nespresso) και είμαι σε δίλημμα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου να φτιάξω espresso, άραγε είναι εύκολο ή θέλει πειράματα με τις ώρες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Silenzio είπε

εγώ την έχω παραγγείλει (κάτοχος μιας nespresso) και είμαι σε δίλημμα επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου να φτιάξω espresso, άραγε είναι εύκολο ή θέλει πειράματα με τις ώρες ?

κοιτα εγω που δεν εχ ξανακανει μονος μου ποτε, δεν δυσκολευτηκα καθολου την πρωτη φορα. ευκολο σαν την nespresso  δεν θα ειναι, ουτε το ιδιο καθαρα ομως ειναι πολυ πιο οικονομικος ο καφες και μπορεις να εισαι πιο ευέλικτος με τις γευσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή καφετιέρα για τα χρήματά της. Εχω το αδελφάκι της την 130 (πολύ παρόμοια και με ίδιο εσωτερικό σχεδόν).

 

Τα έχουμε γράψει και σε άλλα θέματα. Για τα χρήματά της είναι καλή με εξαίρεση την ποιότητα κατασκευής που τα πλαστικά είναι φτηνά, Επίσης το δοχείο νερού αφήνει μια σχετική μυρωδιά,. Για αυτό αλλάζουμε το νερό πριν την κάθε χρήση και με προθέρμανση (αφίνουμε πρώτα χωρίς καφέ να τρέξει νερό κανα μικρό μπρίκι) "αλλάζουμε" το νερό στο εσωτερικό. Μετά ο καφές είναι σούπερ. 

Η αντλία που πρέπει να είναι ίδια με την δικιά μου είναι ulka (ιταλική?) που έχουν πολύ ακριβότερες μηχανές (εκτός αν σε αυτές τις παρτίδες τίποτα άλλαξε). Το ξέρω γιατί εμένα μου κώλυσε (να μια βλάβη) και χρειάστηκε να την λύσω και να την επισκευάσω με καθαρισμό (φασαρία αλλά φτιάχνει ενώ άλλες άθλιες κινέζικες δεν ανοίγουν καν).

Οπως όλες οι καφετιέρες θέλουν συντήρηση δλδ αφαλάτωση κάθε που βλέπετε μείωση στη ροή νερού (με ειδικά υγρά/ταμπλέτες από το δοχείο νερού). Θέλουν πριν και μετά την χρήση να κυλίσει νερό με το φίλτρο πάνω (με τις τρυπίτσες) να αδειάσει ο καφές μέσα. Το φίλτρο επίσης το ίδιο μπορεί να βουλώσει για αυτό το καθαρίζουμε με ροή νερού σκέτου ή το μουλιάζουμε κάθε τόσο σε σαπουνόνερο ζεστό. Επίσης καμιά φορά θέλει ξεβίδωμα το κάτω φιλτράκι που ακουμπάει το κλείστρο βγάζοντας μια (κ..λο)βιδα που είναι αρκετά σφιχτή και θέλει πλατύ και κοντό κατσαβίδι. Αμα το βγάλεις έχει ελατήριο και μπίλια και αφαιρούνται και αυτά και μπορείς να διοχετεύσεις για άλατα υγρό κατευθείαν στον λέβητα. ΠΡΟΣΟΧΗ μην καείτε αμα δεν ξέρετε! Αυτα που λέω (άνοιγμα και αντλίες λέβητες) πρέπει να σου πιάνει το χέρι. Έχει καυτό νερό υπό πίεση μέσα δεν πειράζουμε αν δεν ξέρουμε (κάηκα από μία για να "μάθω"). Για τους περισσότερους απλά αφαλατικό υγρό μέσω του δοχείου νερού. 

Χωρίς αφαλατώσεις θα σας πάει κανα 2 χρόνια .

 

Υ.Γ. Το κλείστρο ΔΕΝ το κοπανάμε να αδειάσει ο καφές και μετά γκρινιάζουμε που σπάει η βίδα με το πλαστικό! Το αδειάζουμε με κουταλάκι και ξεπλένουμε. Υπάρχουν ανταλλακτικά είναι συμβατά με παλιές χαλασμένες καφετιέρες σχεδόν όλων των φτηνών είναι ίδια (κλείστρα φίλτρα). 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλεσμένο espresso  παίρνω απο καφεκοπτεία όταν κατέβω  στη χώρα . Έχω 2 αυτη και το μεγαλύτερο μοντέλο  3 χρονια . Κατι που θυμήθηκα  - για τις οδηγίες στα ελλ. μπορείς να στείλεις στο eshop mail και στις στέλνουν αμέσως . Τα δοχειο νερου της θέλει καλό καθάρισμα με λευκό ξίδι και τη τρέχεις μερικές φόρες με νερό αλλιώς θα έχεις πλούσια γεύση πλαστικού :P

Επεξ/σία από Damachi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, keysmith είπε

Το κλείστρο ΔΕΝ το κοπανάμε να αδειάσει ο καφές και μετά γκρινιάζουμε που σπάει η βίδα με το πλαστικό! Το αδειάζουμε με κουταλάκι και ξεπλένουμε. Υπάρχουν ανταλλακτικά είναι συμβατά με παλιές χαλασμένες καφετιέρες σχεδόν όλων των φτηνών είναι ίδια (κλείστρα φίλτρα). 

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι το ίδιο το manual της μηχανής αναφέρει πως για να βγει ο καφές από το φίλτρο το χτυπάμε ανάποδα. Γιαυτο άλλωστε έχει και ένα πλαστικό ποδαράκι, ώστε να μην πέφτει το φίλτρο όταν το γυρνας ανάποδα να το χτυπήσεις. Δεν ξέρω κανέναν που να καθαρίζει το φίλτρο με κουταλάκι. Το ότι χάλασε δείχνει απλά την κακή ποιότητα κατασκευής. Οι καλές οι μηχανές έχουν σίδερο μέχρι την άκρη της λαβής και όσο και να κοπανάς πιο πιθανό είναι να σπάσει το χέρι σου, παρά η λαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα φτάσουμε να αδειάζουμε το portafilter με το κουταλάκι κάθε φορά, τότε μένουμε με την nespresso με διάφορες κάψουλες απο τα markets.

Διαδικασίες που θα κάνεις μία - δύο φορές και μετά θα βαρεθείς να κάνεις και πολύ λογικό άλλωστε.

Όπως είπε και ο αποπάνω, αναφέρεται στο manual ξεκάθαρα πως βγαίνει ο καφές.

Εμένα η βίδα μου έσπασε σχτικά σύντομα και την έχω αποθηκεύσει. Βέβαια δεν είναι ο μοναδικός λόγος αυτός, γιαυτό και δεν θα την ξανάπαιρνα.

Τις περισσότερες φορές το φθηνό είναι ακριβό και όλοι ξέρουμε τον λόγο. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andreasece είπε

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι το ίδιο το manual της μηχανής αναφέρει πως για να βγει ο καφές από το φίλτρο το χτυπάμε ανάποδα. Γιαυτο άλλωστε έχει και ένα πλαστικό ποδαράκι, ώστε να μην πέφτει το φίλτρο όταν το γυρνας ανάποδα να το χτυπήσεις. Δεν ξέρω κανέναν που να καθαρίζει το φίλτρο με κουταλάκι. Το ότι χάλασε δείχνει απλά την κακή ποιότητα κατασκευής. Οι καλές οι μηχανές έχουν σίδερο μέχρι την άκρη της λαβής και όσο και να κοπανάς πιο πιθανό είναι να σπάσει το χέρι σου, παρά η λαβή.

οκ να το δεχτώ αν και δε θυμάμαι να λέει κάτι τέτοιο το δικό μου μάνουαλ (ίσως να το λέει βέβαια) και δεν το βρίσκω πολύ λογικό καθώς το κατακάθι "πετρώνει" όταν είναι στουμπωμένο (έχει διπλή δόση πχ για φρεντο εσπρέσσο). Το πως καθαρίζει βέβαια είναι πως βολεύεται ο καθένας. Επιμένω πως με κουταλάκι καθαρίζει μια χαρά. Και δεν εννοώ αδιάζω το κατακάθι με το κουταλάκι. Το "σπάω" και γυρνόντας το κουτάλι (περιστροφή) και μετά  ανάποδα (με την ασφάλεια) το αδειάζω (ως αποκολλημένα πέφτουν). Μπορώ να σου πω είναι πιο γρήγορο από το κοπάνημα. Δηλαδή προφανώς και έχει ασφάλεια να μη φύγει το φίλτρο (και εγώ την χρησιμοποιώ) ώστε αφού το καθαρίσεις (με κουταλάκι :P ) να τινάξεις τα υπολείμματα χωρίς να χάσεις το φίλτρο.

Δοκίμασε αν θέλεις και εσύ κουταλάκι (μία στροφή να το σπάσεις το κατακάθι και μετά τίναγμα και ξέπλυμα που κάνεις έτσι και αλλιώς). Νομίζω θα σε βολέψει. Το "κοπάνιμα" το βρίσκω εκτός από ζημιάρικο και φασαριόζικο πρωινιάτικα.. (ο γείτονας θα βρίζει :) )

Τώρα για την ποιότητα Επειδή για την μηχανή μου έχω μαζέψει ανταλλακτικά από άλλες "ανώνυμες" (και η "arielli" τέτοια είναι βγαίνει η ίδια και με άλλα ονοματα) ολες οι φτηνές ίδια ποιότητα έχουν στα κλείστρα (το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι σε πάρα πολλές) μηχανές έως και 150€ (που είναι απάτη να τις πάρεις με αυτήν να έχει 40€ και να είναι η "ίδια").

 

Η μηχανή ειναι ΚΑΛΗ πάντως με τους περιορισμούς στην ποιότητα πλαστικών και άλλων σημείων όπως είπαμε. 

 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φάση, το portafiller είναι μόνιμο πάνω? Γιατί όταν αδειάζω τον καφέ ή γενικά αν προσπαθήσω να το βγάλω, δεν βγαίνει.(φαντάζομαι ότι απλά ξεβιδώνω την βίδα από κάτω).

Αφρόγαλα με απλό γάλα ημέρας δεν παίζει να καταφέρω να κάνω, ε? (είναι μπλε/πλήρες, αλλά ακόμα και που έβγαλα το πλαστικό από το ακροφύσιο, πάλι αφρόγαλα δεν βγήκε)
Κατά τα άλλα μια χαρά μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JustGud είπε

Τι φάση, το portafiller είναι μόνιμο πάνω? Γιατί όταν αδειάζω τον καφέ ή γενικά αν προσπαθήσω να το βγάλω, δεν βγαίνει.(φαντάζομαι ότι απλά ξεβιδώνω την βίδα από κάτω).

Αφρόγαλα με απλό γάλα ημέρας δεν παίζει να καταφέρω να κάνω, ε? (είναι μπλε/πλήρες, αλλά ακόμα και που έβγαλα το πλαστικό από το ακροφύσιο, πάλι αφρόγαλα δεν βγήκε)
Κατά τα άλλα μια χαρά μηχανή.

Portafilter λέγεται ολόκληρο.

Εννοείς το «καλαθάκι». Αυτό το συγκρατεί εσωτερικά ένα σίδερο σε σχήμα U (το Νο 2).

Το λύνεις για καθάρισμα ξεβιδώνοντας τις βίδες στο κάτω μέρος αλλά αν δεν ξέρεις μην το πειράζεις γιατί μπορεί να δυσκολευτείς να το ξανασυναρμολογήσεις.

Λογικά η μηχανή αυτή θα έχει Pressurized Portafilter σαν αυτό.

Επειδή θα είναι φθηνιάρικο, καλό θα είναι να μην το κοπανάτε να αδειάσει ο καφές και να μην το σφίγγετε δυνατά κρατώντας το από την άκρη όταν το τοποθετείτε, γιατί θα σπάσει το πλαστικό με την βίδα στο χερούλι.

vjLtn1D.jpg

Οι φθηνές οικιακές μηχανές espresso έχουν Pressurized portafilter. Από μέσα έχει έναν πλαστικό μηχανισμό με βαλβίδα και ελατήριο (σχήμα), έτσι ώστε όταν πέσει το ζεστό νερό και ανέβει η πίεση, η βαλβίδα θα ανοίξει περίπου στα 9 bar. Έτσι, δεν χρειάζεται να απασχολείστε με διαβαθμίσεις αλέσματος αφού θεωρητικά ό,τι κόκους και να βάλετε στην ίδια πίεση θα γίνει η εκχύλιση του καφέ. Ίσως δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλοκομμένος.

Οι επαγγελματικές δεν έχουν βαλβίδα στο portafilter. Και ο καφές εξαρτάται από την άλεση, την πίεση του καφέ μέσα στο καλαθάκι (tampering) και τη μηχανή.

Επεξ/σία από aristarhos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...