Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια συμβουλή για το καθάρισμα από προηγούμενο καφέ. Αν περιστέψετε το μεταλλικό φίλτρο (ποτηράκι) τότε σε μια και μόνο θέση που έχει την εγκοπή αυτό βγαίνει. Δεν χρειάζεται ούτε κουταλάκι ούτε χτύπημα. Βάλτε τα και τα δύο κάτω από άφθονο νερό και καλύτερα πριν βάλετε καφέ σκουπίστε με χαρτί.

Οι νοικοκύρηδες το καθαρίζουν αμέσως με το που φτιάξουν το καφέ και τότε η διαδικασία είναι πιο εύκολη γιατί κάτω από τη βρύση κρυώνει αμέσως και ο καφές καθαρίζει πανεύκολα γιατί είναι ακόμη υδαρής. Αφήνουμε να τρέξει και η καφετιέρα λίγο νερό χωρίς το φίλτρο, σκουπίζουμε τα πάντα με λίγο χαρτί και το πρωί που θα έχετε μόνο τον καφέ να βάλετε χωρίς το καθάρισμα θα με θυμηθείτε. 

Επεξ/σία από mourtias
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Federacion είπε

Θέλει και μύλο έτσι; 

Μονο αν παρεις χυμα ,αλλιως αγοραζεις ετοιμο,συσκευασμενο καφε απο το σουπερμαρκετ,το βαζεις σε καλο κουτι που να κλεινει καλα για να μην φευγει το αρωμα και το τοποθετεις στο ψυγειο.Εγω Lavazza παιρνω,αυτος μου αρεσει πιο πολυ.

https://www.skroutz.gr/c/81/trofima.html?keyphrase=Lavazza

Με αφρoγαλα δεν ασχολουμαι γιατι δεν μου αρεσει,θελω την γευση του καφε αυτουσια με το ξανθο,χρυσο καιμακι του,οχι φλωριες. :)

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, aristarhos είπε

Portafilter λέγεται ολόκληρο.

Εννοείς το «καλαθάκι». Αυτό το συγκρατεί εσωτερικά ένα σίδερο σε σχήμα U (το Νο 2).

Το λύνεις για καθάρισμα ξεβιδώνοντας τις βίδες στο κάτω μέρος αλλά αν δεν ξέρεις μην το πειράζεις γιατί μπορεί να δυσκολευτείς να το ξανασυναρμολογήσεις.

Λογικά η μηχανή αυτή θα έχει Pressurized Portafilter σαν αυτό.

Επειδή θα είναι φθηνιάρικο, καλό θα είναι να μην το κοπανάτε να αδειάσει ο καφές και να μην το σφίγγετε δυνατά κρατώντας το από την άκρη όταν το τοποθετείτε, γιατί θα σπάσει το πλαστικό με την βίδα στο χερούλι.

vjLtn1D.jpg

Οι φθηνές οικιακές μηχανές espresso έχουν Pressurized portafilter. Από μέσα έχει έναν πλαστικό μηχανισμό με βαλβίδα και ελατήριο (σχήμα), έτσι ώστε όταν πέσει το ζεστό νερό και ανέβει η πίεση, η βαλβίδα θα ανοίξει περίπου στα 9 bar. Έτσι, δεν χρειάζεται να απασχολείστε με διαβαθμίσεις αλέσματος αφού θεωρητικά ό,τι κόκους και να βάλετε στην ίδια πίεση θα γίνει η εκχύλιση του καφέ. Ίσως δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλοκομμένος.

Οι επαγγελματικές δεν έχουν βαλβίδα στο portafilter. Και ο καφές εξαρτάται από την άλεση, την πίεση του καφέ μέσα στο καλαθάκι (tampering) και τη μηχανή.

όχι δεν έχει pressurized portafilter. Σκέτο καλαθάκι (φίλτρο). Οι "καλύτερες" έχουν τέτοιο. Δε χρειάζεται όμως τέτοιο να υπάρχει και το θεωρώ υπερβολή. Ο λόγος είναι απλός.

α) η αντλία (ulka δλδ επώνυμη) είναι θεωρητικά 15bar πολύ πάνω από τα 9 που απαιτεί ο esspresso αν και νομίζω τελικά οι ατνλίες δεν σπρώχνουν σταθερά με 15bar.

β) Το κατω μέρος του λέβητα που εφάπτεται (εκεί που βρίσκεται το "σουρωτήρι" ) και που συνδέεται το κλείστρο και έχει μια βίδα που μπορείς να βγάλεις να καθαρίσεις μέσα (ελπίζω να έγινα κατανοητός που αναφέρομαι). έχει μέσα αυτό ελατήριο με βαλβίδα που (φαντάζομαι) λειτουργεί ως ελεγκτής πίεσης και απελευθερώνει το νερό σε συγκεκριμένη πίεση. Δεν ξέρω αν είναι ρυθμισμένο να λειτουργεί στα 15 ή 9 bar αλλά η λειτουργία του θεωρητικά έχει να κάνει με το να μην τρέχει χωρίς λόγο ο λέβητας νερό. (πατάει μια μπίλια/φλάντσα δε θυμάμαι και φράσσει τη ροή νερού μέχρι να ασκηθεί πίεση δλδ να σπρώξει η αντλία νερό). Ίσως δεν έχει 9bar αντίσταση αλλά έτσι και αλλιώς λόγω του (α) (ότι η αντλία είναι 15bar) νομίζω δεν απαιτείται κιόλας. Πάντως η ροή νερού δεν ξεκινά με 0 πίεση (λογικό). 

Τέτοιο κλείστρο με βαλβίδα που περιγράφεις δεν έχει αυτή η κατηγορία τιμής αν και είμαι σίγουρος μπορείς να αγοράσεις εκ των υστέρων και δεν βρίσκω λόγω να μην λειτουργεί εφόσον διατομές είναι ίδιες (παρατήρησα σαν να είναι στην φτηνή κατηγορία τουλάχιστον). Παρόλα αυτά δε νομίζω ότι χρειάζεται ή ότι θα βελτίωνε.

pre-brewing (pre-infusion)

προσωπική παρατήρηση είναι  για καλύτερο καφέ κατά τα γούστα μου εφαρμόστε την μέθοδο pre-brewing (pre-infusion)  που σε εμάς εφαρμόζεται χειροκίνητα κάπως έτσι.

  1. ζεσταίνεται η καφετιέρα. (πράσινο λαμπάκι).
  2. Ανοίγουμε την ροή που περνά από τον καφέ.
  3. Μόλις το λαμπάκι σβήσει (καθώς ήλθε κρύο νερό στο λέβητα) και πριν αρχίσει η ροή (μπορεί να έφυγε μια δυο σταγόνες) σβήνουμε την ροή
  4. μέχρι να ξαναζεσταθεί πάλι ο λέβητας να πιάσει θερμοκρασία (να ξανα-ανάψει το πράσινο) οπότε και ξανα ανοίγουμε οριστικά τη ροή μέχρι να πάρουμε την ποσότητα που θέλουμε (εσπρέσο, λούγκο, αμερικάνο). Το ξαναζέσταμα θέλει 15'' για να γίνει. Εν τω μεταξύ ο καφές "βραζει" (μαγηρεύεται δλδ) με το πρώτο νερό και έτσι λένε κάποιοι βγάζει πιο πολύ γεύση (με κύνδινο να καεί όμως). Επίσης μετά ξαναπερνάει πιο ζεστό νερό και έχει μεγαλύτερη επίδραση στον καφέ. Με αυτά και με τα άλλα κάποιοι το προτιμούν έτσι και εγώ μαζί.

Ενα ψαγμένο άρθρο για να δούμε τι συμβαίνει στη μέθοδο αυτή που όμως απευθύνεται για πιο προγραμματιζόμενες μηχανές εδώ. Και με εμάς μπορούν να γίνουν μικροί πειραματισμοί με το χρόνο αναμονής (πχ άλλος δεν περιμένει να ξαναζεσταθεί τελείως ή άλλος το αφήνει περισσότερο). Πάντως γνώμη μου είναι έτσι βγάζει ακόμα καλύτερο καφέ πιο πλούσιο σε γεύση.

Στο τέλος πάντα είναι θέμα γούστου και όρεξης δλδ κολοκυθόπιτα..

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την παρομοια 130bs που εχει βγει πολυ καλη στα 3,5 χρονια λειτουργιας της. Θελουν ξυδονερο μια φορα το εξαμηνο για να δουλευουν ΟΚ. Πριν λιγους μηνες παρα το ξυδιασμα η μηχανη δεν εβγαζε καφε, αλλα τον πεταγε διαρροη απο το σημειο που βιδωνει η χειρολαβη της καφετιερας οταν βαζετε να φτιαξετε καφε. Το προβλημα ηταν στο καλαθακι που βαζουμε τον καφε. Αυτο εχει 2 μερη το πανω με τις πολλες τρυπες που καθεται ο καφες, και το κατω που εχει μια μονη μικρη τρυπουλα. Στο πανω ειχαν βουλωσει απο αλατα οι τρυπες. Για να το βγαλετε και να το καθαρισετε, βαζετε το καλαθακι στην καταψυξη κανα 2ωρο, μετα αμεσα σε βραστο νερο (συστολη-διαστολη), κατοπιν το πιανετε με μια πετσετα οπως ειναι καυτο και το χτυπατε δυνατα αναποδα. Ετσι βγαινει το πανω μερος το οποιο μπορειτε να το καθαρισετε με μια καρφιτσα στις τρυπουλες. 

Η 150 εχει μια διαφορα με την 130, το κουμπι ΟΝ το κρατας πατημενο και δεν το πατας απλα για να κλεισει.

Το service της Arielli ειναι Βουλγαρια (για αυτο εχει βουλγαρικα και αγγλικα μονο το μανιουαλ) οποτε ου μπλεξεις. Αλλα η αντλια της ειναι σκυλι, μου εχει μεινει χωρις νερο αρκετες φορες, εχει βουλωσει αρκετες και δεν επαθε τιποτα.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το φίλτρο/καλαθάκι (αυτό με τις πολλές τρύπες πάνω και την μία τρυπούλα κάτω) υπάρχει ως ανταλλακτικό (βεβαιωθείτε για διάμετρο) για όποιον του βούλωσε και δεν μπορεί να το ξεβουλώσει. Υπάρχει και στην Ελλάδα σε καταστήματα με καφετιέρες λίγο πιο ακριβό (περί τα 10€).

Έχω βάλει και άλλης μάρκας σε arielli 130 όταν "χάθηκες" το αυθεντικό σε φίλο μου. Ολα (μάλλον) ίδια είναι τα "2 cup filter" όπως λέγονται με διαφορές κάτω *υπάρχουν σε άλλες με πολλές τρύπες πάνω κάτω. 

Αμα βουλώσει δοκιμάστε σε βραστό νερό με απορρυπαντικό πιάτων για 24 ώρες. Αλλά μπορεί να μην ξεβουλώσει. Μου έτυχε και αυτό σε μία 150 φίλης μου (όλοι έχουμε arielli :P) οπότε το αλλάξαμε με νέο και η καφετιέρα ξαναδούλεψε.

Γενικά καθαρίζουμε ΚΑΙ το φίλτρο μαζί με την καφετιέρα (όταν αφαλατώνουμε αφήνουμε το νερό να περάσει από μέσα καθώς και πριν τον η μετά την παρασκευή καφέ με σκέτο νερό). 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2018 στις 10:49 ΠΜ, sarakinos είπε

Ίδιο αποτέλεσμα με άλλα entry level μοντέλα όπως Delonghi,Philips με πολύ λιγότερα χρήματα. Αξίζει για καθημερινά καφεδάκια

Δεν ισχυει για κανεναν λογο... Συγκεκριμενα ειχα αριελλι απο τις πρωτες προσφορες του eshop... Ο καφες εβγαινε καμμενος σχεδον παντα... εκτος αυτο το βασικοτερο μειωνεκτημα πουθ δεν λυθηκε ποτε ηταν οτι η γευση ειχε κατι απο "πλαστικιλλα"... Αυτο ωφειλονταν στις σωληνωσεις της καφιετερας... Αντικατασταθηκε προσφατα με delongi των 70 ευρω και η διαφορα ειναι διαστημικη...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Δεν ισχυει για κανεναν λογο... Συγκεκριμενα ειχα αριελλι απο τις πρωτες προσφορες του eshop... Ο καφες εβγαινε καμμενος σχεδον παντα... εκτος αυτο το βασικοτερο μειωνεκτημα πουθ δεν λυθηκε ποτε ηταν οτι η γευση ειχε κατι απο "πλαστικιλλα"... Αυτο ωφειλονταν στις σωληνωσεις της καφιετερας... Αντικατασταθηκε προσφατα με delongi των 70 ευρω και η διαφορα ειναι διαστημικη...

Συμφωνω απολυτα και το ειπα και παραπανω.

Μετα απο πολλες arielli finlux, silvercrest ειπα και εγω να κανω αναβαθμιση και πηρα μια saeco. Δεν τιθεται επουδενι συγκριση σε κανενα επιπεδο σε σχεση με τις προηγουμενες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μισοί λέτε μέχρι και 150 ευρώ καφετιέρα είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς και οι υπόλοιποι ότι μια επώνυμη delonghi-phillips στα 70-100 ευρώ είναι άλλη κατηγορία.

άντε τώρα να βγάλεις άκρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως οτι arielli εχω παρει το εχω στειλει πισω μεσα σε μια βδομαδα με προβλημα..

Τραγικες κατασκευες..

Επεξ/σία από webparts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gpapadakis είπε

 Πριν λιγους μηνες παρα το ξυδιασμα η μηχανη δεν εβγαζε καφε, αλλα τον πεταγε διαρροη απο το σημειο που βιδωνει η χειρολαβη της καφετιερας οταν βαζετε να φτιαξετε καφε. Το προβλημα ηταν στο καλαθακι που βαζουμε τον καφε. Αυτο εχει 2 μερη το πανω με τις πολλες τρυπες που καθεται ο καφες, και το κατω που εχει μια μονη μικρη τρυπουλα. Στο πανω ειχαν βουλωσει απο αλατα οι τρυπες. Για να το βγαλετε και να το καθαρισετε, βαζετε το καλαθακι στην καταψυξη κανα 2ωρο, μετα αμεσα σε βραστο νερο (συστολη-διαστολη), κατοπιν το πιανετε με μια πετσετα οπως ειναι καυτο και το χτυπατε δυνατα αναποδα. Ετσι βγαινει το πανω μερος το οποιο μπορειτε να το καθαρισετε με μια καρφιτσα στις τρυπουλες. 

Σε αυτό το θέμα κάτι πολλοί δεν το ξέρουν ή δεν προσέχουν.

Αριστερά έχει τρία κουμπάκια.

1)  on - of

2) Για καφέ εσπρέσο 

3)Για αφρόγαλα.

Για εσπρέσο πατάμε το πρώτο και το δεύτερο και όταν ανάψει το πράσινο είμαστε έτοιμοι.Αν κατά λάθος πατήσουμε το τρίτο που είναι για αφρόγαλα το νερό ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία και πετάει το νερό από την πάνω πλευρά του φίλτρου.Για αυτό προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

οι μισοί λέτε μέχρι και 150 ευρώ καφετιέρα είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς και οι υπόλοιποι ότι μια επώνυμη delonghi-phillips στα 70-100 ευρώ είναι άλλη κατηγορία.

άντε τώρα να βγάλεις άκρη.

Οι μισοι λες οτι ειπαν οτι ειναι το ιδιο πραγμα... ενω μονο ενας το εγραψε και οταν του ζητησαμε να το συζητησει δεν απανταει... οι αλλοι που εχουμε δοκιμασει και απο τα δυο συμφωνουμε σιγουρα... εξαρταται τι ζηταει ο καθενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JustGud είπε

Μερικές φορές ζορίζεται να κάνει εκχύλιση και πετάει τον καφέ από την πάνω μεριά του pf, τι φάση?

Εάν πατήσεις ακόμα πιό πολύ με το ταμπεράκι τον καφέ, μπορεί η συσκευή και να ανατιναχθεί.

Καλά ρε σείς, πόσες φορές ακόμα θα γράψουμε πως σε αυτές τις συσκευές ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΜΕ/ΠΑΤΑΜΕ τον καφέ αλλά απλά τον ισιάζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στην izzy τον πατάω με αρκετή δύναμη και δεν έχει τρέξει ποτέ από πάνω καφές. Ίσα ίσα έχει καλύτερη ροή, αν δεν τον πατήσω καλά για κάποιο λόγο πιτσιλάει και χαλάει και το καϊμάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...