Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Sheriff είπε

ωχ μολις το ειδα, Η προσφορά ισχύει μέχρι 31/12/2021

τι κανω παω εντερ ονλαιν ζερο; ;;; με επιασε πανικος τωρα, διπλες τιμες απο πριν + εξτρα παγιο

😲

 

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...τί ωραία που τα έλεγες. Αλλά εγώ για 2η συνεχόμενη μέρα ΔΕΝ κατάφερα να πάω στο ραντεβού ΔΕΗ.

Τα έκανα (έβαλα τις 2Κ κιλογαμώρες μου το 4μηνο, έβαλα και όριο ΚΟΤ=1400) και ναι ο Ηρων(ιάρης) με συμφέρει καλύτερα (ΑΝ δεν καταφέρω και αύριο να πάω ΔΕΗ)...Θενκς μαν.

Tώρα είναι αμφίβολο αν θα προλάβετε με παλιές τιμές, κάντε ό,τι νομίζετε

5 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

δεν συμφέρει να βγάλεις το κοτ και να πας Βολτον ?

Εδώ που φτάσανε τα πράγματα, σε εναλλακτικό συμφέρει ΗΡΩΝ + ΚΟΤ, όχι Volton χωρίς ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

 

Εδώ που φτάσανε τα πράγματα, σε εναλλακτικό συμφέρει ΗΡΩΝ + ΚΟΤ, όχι Volton χωρίς ΚΟΤ

Εγώ που υπολογίζω 3500kwh το 4μηνο μου βγάζει 444ευρώ όφελος Volton

Και εαν υπολογίσω 1700kwh ΟΡΙΟ ΚΟΤ μου βγάινει 213ευρώ ΗΡΩΝ

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος

Επίσης με σχεδόν ίδιες χρεώσεις στην κιλοβατώρα τα πάγια είναι 300ευρώ.... 119ευρώ αντίστοιχα.... ΠΟΣΑ να γλυτώσεις απο το ρημαδοΚΟΤ....

 

Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Εγώ που υπολογίζω 3500kwh το 4μηνο μου βγάζει 444ευρώ όφελος Volton

Και εαν υπολογίσω 1700kwh ΟΡΙΟ ΚΟΤ μου βγάινει 213ευρώ ΗΡΩΝ

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος

Σύγκρινε στη στήλη "τελική με ΦΠΑ"

Γιατί στη στήλή 'Οφελος' δε μπορείτε να καταλάβετε ότι το μείον είναι ζημία.

Επίσης ανεβάστε screenshot, δε μπορούμε να μαντέψουμε αν οι 3500 είναι ημερήσιο ή νυχτερινό κι αν έχετε ΚΟΤ-Α ή ΚΟΤ-Β

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σύγκρινε στη στήλη "τελική με ΦΠΑ"

Γιατί στη στήλή 'Οφελος' δε μπορείτε να καταλάβετε ότι το μείον είναι ζημία.

Το καταλαβαίνουμε τι εννοείς..
Και απο την στήλη που λές το ίδιο μου βγαίνει (λογικο)

Πες χοντρικά όλες ημερήσιες δεν θα χαθούμε εκεί έτσι και αλλιώς εκτίμηση κάνουμε δεν θα είναι πάντα το ίδιο (ΚΟΤ-Β) (Βασικά ποιά είναι η διαφορά του ΚΟΤ-Α/ΚΟΤ-Β)

Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LuNaTiC είπε

Το καταλαβαίνουμε τι εννοείς..
Και απο την στήλη που λές το ίδιο μου βγαίνει (λογικο)

Πες χοντρικά όλες ημερήσιες δεν θα χαθούμε εκεί έτσι και αλλιώς εκτίμηση κάνουμε δεν θα είναι πάντα το ίδιο (ΚΟΤ-Β) (Βασικά ποιά είναι η διαφορά του ΚΟΤ-Α/ΚΟΤ-Β)

To Κοτ α είναι φτηνότερο λόγω ΚΕΑ Αλλά δε σε νοιάζουν αυτά γιατί χάνεις το Κοτ ούτως η άλλως λόγω υπέρβασης κατανάλωσης. Σε σκέτο τιμολόγιο χρεωνεσαι και ο Ήρων όντως έχει υψηλό πάγιο για τόση μεγάλη κατανάλωση. Μαλάκια λοιπόν που δε πηγες Έντερ όταν έπρεπε, τώρα ξεμεινεσ με τις μαλακίες. 

Υπόψιν αν καταλήξεις Volton ξηλώσει το Κοτ πριν πας και πες τους να ΜΗ σε βάλουν στο Volton KOT από μόνοι τους. Γιατί μπορει να δούμε ΚΟΤ στο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου και να σε πάνε Κοτ από μόνοι τους

Εdit: korakie βάλε καπου σημείωση στο excel να μετράνε μόνο τη κατανάλωση των εκκαθαριστικών. Έχω δει πολλούς κατά καιρούς να διπλόμετρανε τα εναντι

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To Κοτ α είναι φτηνότερο λόγω ΚΕΑ Αλλά δε σε νοιάζουν αυτά γιατί χάνεις το Κοτ ούτως η άλλως λόγω υπέρβασης κατανάλωσης. Σε σκέτο τιμολόγιο χρεωνεσαι και ο Ήρων όντως έχει υψηλό πάγιο για τόση μεγάλη κατανάλωση. Μαλάκια λοιπόν που δε πηγες Έντερ όταν έπρεπε, τώρα ξεμεινεσ με τις μαλακίες. 

Υπόψιν αν καταλήξεις Volton ξηλώσει το Κοτ πριν πας και πες τους να ΜΗ σε βάλουν στο Volton KOT από μόνοι τους. Γιατί μπορει να δούμε ΚΟΤ στο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου και να σε πάνε Κοτ από μόνοι τους

Εdit: korakie βάλε καπου σημείωση στο excel να μετράνε μόνο τη κατανάλωση των εκκαθαριστικών. Έχω δει πολλούς κατά καιρούς να διπλόμετρανε τα εναντι

το ΚΟΤ τώρα το ενεργοποίησα.... δεν το είχα
Και στο φυσικοαεριοαγελαδος που ειμαι τωρα δεν ξερω αν θα χρησιμοποιηθει καπου και τι ωφελος θα εχει / αν έχει....
έχω απογοητευτεί δεν κάνω τπτ μεχρι να αλλάξει κάτι δραματικά μου φαίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

το ΚΟΤ τώρα το ενεργοποίησα.... δεν το είχα
Και στο φυσικοαεριοαγελαδος που ειμαι τωρα δεν ξερω αν θα χρησιμοποιηθει καπου και τι ωφελος θα εχει / αν έχει....
έχω απογοητευτεί δεν κάνω τπτ μεχρι να αλλάξει κάτι δραματικά μου φαίνεται

 

Αμα μείνεις σε ρητροπρογραμμα το μόνο που θα αλλάξει δραματικά είναι η τσέπη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αμα μείνεις σε ρητροπρογραμμα το μόνο που θα αλλάξει δραματικά είναι η τσέπη σου

ε αυτό θα αλλάξω και ως εκεί....αυτό το volton ή το ήρων δε βλέπω κάτι άλλο να συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ζενίθ σε ρεύμα και αέριο. Μονοφασικο, χωρίς νυχτερινό η κοινωνικό τιμολόγιο με κατανάλωση τελευταίου λογαριασμού 172kwh. Σε ποια εταιρία και με ποιο συμβόλαιο συμφέρει να πάω; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

ε αυτό θα αλλάξω και ως εκεί....αυτό το volton ή το ήρων δε βλέπω κάτι άλλο να συμφέρει

Για το Volton θα πρέπει προηγουμένως να ακυρώσεις το ΚΟΤ. Αλλιώς θα σε πετάξει στο Volton KOT με ρήτρα αναπροσαρμογής. Αλλά τσέκαρε και τη κατανάλωση σου.... είσαι 100% σίγουρος ότι καις 3500kw το 4μηνο; Τους εκκαθαριστούς μετράς μόνο, όχι και τους έναντι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 11:54 ΠΜ, MasterBlaster είπε

Πως τον μπερδεύω ακριβώς; Δεν είπα κάντε το Home Enter σε 10 ημέρες, είπα κάντε το σήμερα...επίσης πως αν περιμένετε μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα αλλάξει και η ΔΕΗ. Αυτό άκουσα αριστερά δεξία...έτυχε και το άκουσα. Μπορεί να είναι φήμη ή μπαρούφα. Δεν χειραγωγώ και δεν κατευθύνω. Από εκεί και ύστερα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Δεν σημαίνει πως επειδή το άκουσα θα γίνει, ούτε πως δεν θα γίνει. Και στο κάτω κάτω δεν κρέμεται και το μέλλον του κόσμου από αυτό. 🙄

Παρότι έπεσα έξω στην ημερομηνία, μάλλον έπρεπε να με είχατε ακούσει! (sorry που το παίζω εξυπνάκιας!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Παρότι έπεσα έξω στην ημερομηνία, μάλλον έπρεπε να με είχατε ακούσει! (sorry που το παίζω εξυπνάκιας!)

Αναμενόμενο ήταν... δε γινόταν με ΟΤΣ 300 να πουλάνε 100. Σε καλό βγήκε πάντως γιατί αρκετοί έτρεξαν άρον άρον το περασμένο μήνα, διαφορετικά θα το άφηναν κλασικά τελευταία στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Donmitsos10 είπε

Καλησπέρα. Έχω ζενίθ σε ρεύμα και αέριο. Μονοφασικο, χωρίς νυχτερινό η κοινωνικό τιμολόγιο με κατανάλωση τελευταίου λογαριασμού 172kwh. Σε ποια εταιρία και με ποιο συμβόλαιο συμφέρει να πάω; Ευχαριστώ 

δεη enter

μέχρι Πέμπτη οι αιτήσεις για τις παλιές τιμές , ήταν μέχρι τέλος του έτους αλλά το κόψανε , γίνεται πανικός αυτές τις μέρες , πρώτα κλείσε ραντεβού και σταμάτα να διαβάζεις

αφού κλείσεις , συνεχεια ΜΟΝΟ εκεί για τυχών απορίες (μόνο στο άλλο θέμα και διαβάζεις τελευταίες σελίδες , αφού κλείσεις ραντεβού ξέχασα να σου τονίσω)

4 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

το ΚΟΤ τώρα το ενεργοποίησα.... δεν το είχα

τι όριο έχεις ? μήπως το ξεπερνάς και θα το χάνεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τι όριο έχεις ? μήπως το ξεπερνάς και θα το χάνεις ?

Περίληψη... 3500kw 4μηνο είπε (δεν έχει επιβεβαιώσει αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί του μετρώντας μόνο εκκαθαριστική κατανάλωση και όχι έναντί), ΚΟΤ 1700... Δε θέλει ΔΕΗ, κοιτάει ΗΡΩΝ και Volton, του είπα αν πάει Volton να βγάλει το ΚΟΤ γιατί θα τον πετάξουν power κοτ, δε ξέρω αν το διάβασε ή θα έρθει σε κάνα δίμηνο να μας πει ότι πήγε volton κι έφαγε ρήτρα αναπροσαρμογής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Περίληψη... 3500kw 4μηνο είπε (δεν έχει επιβεβαιώσει αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί του μετρώντας μόνο εκκαθαριστική κατανάλωση και όχι έναντί), ΚΟΤ 1700... Δε θέλει ΔΕΗ, κοιτάει ΗΡΩΝ και Volton, του είπα αν πάει Volton να βγάλει το ΚΟΤ γιατί θα τον πετάξουν power κοτ, δε ξέρω αν το διάβασε ή θα έρθει σε κάνα δίμηνο να μας πει ότι πήγε volton κι έφαγε ρήτρα αναπροσαρμογής.

ασε τότε να κάνει τα δικά του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...