Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι οτι δεν θέλω ΔΕΗ... δεν προλαβαίνω να μπω στα προγράμματά τους... Συμφέρει με αυτες τις καταναλώσεις να μπω σε ENTER ή  ONLINE κατόπιν αλλαγής τον τιμών?

οι κιλοβατώρες είναι ~3600 το 4μηνο εκκαθαριστικού λογαριασμού...

οι έναντι επειδή βαριέμαι να μετράω μου έρχονταν ~550kw...

Βασικά τώρα που το κοιτάζω δεν υπάρχει στο excel καθόλου στα προγράμματα με ΟΤΣ ...
Στην περίπτωσή μου με τις αυξημένες καταναλώσεις το να έχω μια έκπτωση 45% στις κιλοβατώρες , ένα χαμηλό πάγιο δεν με συμφέρει καλύτερα απο το να πάω κάπου αλλού με υψηλότερη δεδομένα την κιλοβατώρα ακόμα και αν δεν έχει ΟΤΣ ?

Στην τελική εννοώ η έκπτωση που θα έχω δεν θα είναι πάνω κάτω ίδιο ποσό με την ρήτρα που θα πληρώσω ? Μπορεί να υπολογιστεί κάπως ?

το τρέχων πρόγραμμά μου είναι το https://www.fysikoaerioellados.gr/product/reyma-oikiako-nychterino-maxi/?product-category=household&product-commodity=electric-power
 



 

Υγ... Το διάβασα για το ΚΟΤ και το έχω υπόψιν (ευχαριστώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενημέρωση:

Μέχρι σήμερα το Only home plus KOT του Ηρωνα. Τρεχάτε, αύριο αλλάζουν οι τιμές μου είπαν στο τηλέφωνο.

Περιμένω τηλέφωνο για να προχωρήσω την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

οι κιλοβατώρες είναι ~3600 το 4μηνο εκκαθαριστικού λογαριασμού...

τότε με 1400 όριο δεν έχει νόημα καν να το ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ, τέλος αυτό

6 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Βασικά τώρα που το κοιτάζω δεν υπάρχει στο excel καθόλου στα προγράμματα με ΟΤΣ ...

δες το maxi 50% , πάνω κάτω τα ίδια είναι

8 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Στην τελική εννοώ η έκπτωση που θα έχω δεν θα είναι πάνω κάτω ίδιο ποσό με την ρήτρα που θα πληρώσω ? Μπορεί να υπολογιστεί κάπως ?

😂

τώρα κοιτάς και για ρήτρα ??????🤣

το οτι δεν μπορείς να την υπολογίσεις δε σημαίνει οτι είναι μικρή

Στα μπακαλίστικά θα πάρεις +0,20€/kw καπέλο στη διαφημιζόμενη τιμή (0,05885) για τετράμηνο

μείον 0,13*1200 κρατική επιδότηση σε €

6 λεπτά πριν, baladisk είπε

Ενημέρωση:

Μέχρι σήμερα το Only home plus KOT του Ηρωνα. Τρεχάτε, αύριο αλλάζουν οι τιμές μου είπαν στο τηλέφωνο.

Περιμένω τηλέφωνο για να προχωρήσω την αίτηση.

πως και δεν πήγες online ? ή να κόψεις το ΚΟΤ και να μπεις enter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τότε με 1400 όριο δεν έχει νόημα καν να το ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ, τέλος αυτό

δες το maxi 50% , πάνω κάτω τα ίδια είναι

😂

τώρα κοιτάς και για ρήτρα ??????🤣

το οτι δεν μπορείς να την υπολογίσεις δε σημαίνει οτι είναι μικρή

Στα μπακαλίστικά θα πάρεις +0,20€/kw καπέλο στη διαφημιζόμενη τιμή (0,05885) για τετράμηνο

μείον 0,13*1200 κρατική επιδότηση σε €

Δεν κοιτάζω για ρήτρα... προσπαθώ να υπολογίσω με το πρόγραμμα που ήδη έχω... (που έχει ρήτρα) αν τα χρήματα που θα πληρώνω στην τελική αν θα είναι το ίδιο ... λιγότερο... ή περισσότερο απο το να πάω σε ένα πρόγραμμα που αποδεδειγμένα θα έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διπλάσια τιμή στην κιλοβατώρα....

Αν είχα κατανάλωση μικρή δε θα το σκεφτόμουν καν...

Το ΚΟΤ ΟΡΙΟ μου είναι 1700kw απο οτι υπολογίζω... και πάλι με πετάει εκτός αν δηλώνω μικρές καταναλώσεις στις μετρήσεις μου και πληρώνω τους εκκαθαριστικούς (δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι απο αυτό...λέμε)

Θα κοιτάξω στο excel αυτό που είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τώρα κοιτάς και για ρήτρα ??????🤣

το οτι δεν μπορείς να την υπολογίσεις δε σημαίνει οτι είναι μικρή

Στα μπακαλίστικά θα πάρεις +0,20€/kw καπέλο στη διαφημιζόμενη τιμή (0,05885) για τετράμηνο

μείον 0,13*1200 κρατική επιδότηση σε €

πως και δεν πήγες online ? ή να κόψεις το ΚΟΤ και να μπεις enter ?

είναι σε άλλο όνομα η παροχή και δεν υπάρχει καταχωρημένο κινητό σε τράπεζα για να γίνει πιστοποίηση για έκδοση υπεύθυνης δήλωσης online που ζητάει η δεη. Η παροχή που είχα στο όνομά μου την έκανα έχω πιστοποιημένο κινητό, δυστυχώς η αδερφή δεν έχει και δουλεύει από το πρωί μέχρι το απόγευμα (πρακτική σε δικαστήρια χωρίς δυνατότητα απουσίας) και ως εκ τούτου καταλήγω εκεί. δεν χρειάζεται χαρτουρα μου ειπε. θα με καλέσει σε λίγο.

δεν γίνεται να περιμένω αν θα της καπνίσει της watt n wolt να βάλει ρήτρα.

ας είναι ακριβότερο αλλά θα είναι σταθερό και θα προλάβω και τις τιμές αυτές με κοτ κιολας, αυριο αλλαζουν ολα μου ειπαν.

δεν ξεπερνώ τις 1000 το τετράμηνο,.

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baladisk είπε

είναι σε άλλο όνομα η παροχή και δεν υπάρχει καταχωρημένο κινητό σε τράπεζα για να γίνει πιστοποίηση για έκδοση υπεύθυνης δήλωσης online που ζητάει η δεη. Η παροχή που είχα στο όνομά μου την έκανα έχω πιστοποιημένο κινητό, δυστυχώς η αδερφή δεν έχει και δουλεύει από το πρωί μέχρι το απόγευμα (πρακτική σε δικαστήρια χωρίς δυνατότητα απουσίας) και ως εκ τούτου καταλήγω εκεί. δεν χρειάζεται χαρτουρα μου ειπε. θα με καλέσει σε λίγο.

δεν γίνεται να περιμένω αν θα της καπνίσει της watt n wolt να βάλει ρήτρα.

ας είναι ακριβότερο αλλά θα είναι σταθερό και θα προλάβω και τις τιμές αυτές με κοτ κιολας, αυριο αλλαζουν ολα μου ειπαν.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τώρα κοιτάς και για ρήτρα ??????🤣

Είναι σαν τις γυναίκες που κοιτάνε τις βιτρίνες και μέχρι να ψωνίσουν έχει βγει η σεζόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Είναι σαν τις γυναίκες που κοιτάνε τις βιτρίνες και μέχρι να ψωνίσουν έχει βγει η σεζόν

αν είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείς τον προβληματισμό που έχω τότε μπορείς να τον μεταφράσεις / παρομοιάσεις όπως θες φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, baladisk είπε

Ενημέρωση:

Μέχρι σήμερα το Only home plus KOT του Ηρωνα. Τρεχάτε, αύριο αλλάζουν οι τιμές μου είπαν στο τηλέφωνο.

Περιμένω τηλέφωνο για να προχωρήσω την αίτηση.

Ωχ... τώρα μ'έφτιαξες μεσημεριάτικά... αλλαγές στο only home πάνε πακέτο με τις αλλαγές στο only business.

🤕

Εκτός κι αν αφήσουν αμετάβλητα τα προγράμματα και αρχίσουν πλέον να εφαρμόζουν το ΚΟΤ μόνο σε ρητροπρογράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, baladisk είπε

ας είναι ακριβότερο αλλά θα είναι σταθερό και θα προλάβω και τις τιμές αυτές με κοτ κιολας, αυριο αλλαζουν ολα μου ειπαν.

πάρε γραπτώς οτι το ΚΟΤ θα κουμπώσει στο πρόγραμμα που θες γιατί ο κάθε πάροχος μπορεί να σε πετάξει σε όποιο θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

απολύτως τίποτα

Στο εξελ βάζοντας καταναλώσεις μου έβγαλε (στο περίπου τώρα αλλά είναι ενδεικτικό...) στα οικιακά χωρίς ρήτρα τελική με ΦΠΑ 1510ευρώ... (Volton Basic Fixed)
Και στο 50άρι παρόμοιο πρόγραμμα με αυτο που έχω (45%) 2540ευρώ

Και ρωτάω... είναι τόσο μεγάλη η χρέωση της ρήτρας που συμφέρει κατά ~1000 ευρώ το χρόνο !!! να πάς σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα μεν... αλλα με διπλάσια τιμή κιλοβατώρας και διπλάσια πάγια ?

 
Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, baladisk είπε

Ενημέρωση:

Μέχρι σήμερα το Only home plus KOT του Ηρωνα. Τρεχάτε, αύριο αλλάζουν οι τιμές μου είπαν στο τηλέφωνο.

Περιμένω τηλέφωνο για να προχωρήσω την αίτηση.

Ξέρω είσαι σε χωριό είπες... αλλά αν θες να βγάλεις άκρη γρήγορα, πας στη πόλη αν έχει κατάστημα ΗΡΩΝ και υπογράφεις επιτόπου. Εγώ που έκανα το επαγγελματικό άλλαξα πάροχο σε 2 μέρες.

ΗΡΩΝ και τηλέφωνα είναι θανατηφόρος συνδιασμός, να έχεις το κινητό μαζί σου και στη τουαλέτα. Άμα χάσεις τη κλήση (αν σε πάρουν ποτέ) χαιρετίσματα. Ο κοράκιος περιμένει μόνο μερικούς μήνες, κι ακόμα τoν παίρνουν τηλέφωνο για το αέριο. 😅

Και το πιο βασικό αυτο που σου είπε, βεβαιώσουν ότι το ΚΟΤ συνδιάζεται ακόμα και θα συνεχίσει να συνδιάζεται με τον Οnly Home Plus

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LuNaTiC είπε

είναι τόσο μεγάλη η χρέωση της ρήτρας που συμφέρει κατά ~1000 ευρώ το χρόνο !!! να πάς σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα μεν... αλλα με διπλάσια τιμή κιλοβατώρας και διπλάσια πάγια ?

ναι

όπως αν δεις το "Πρόγραμμά σας" στα οικιακά χωρίς ρήτρα που είναι με τις παλιές τιμές (περίπου ίδιες με το enter)

τώρα καταλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι

όπως αν δεις το "Πρόγραμμά σας" στα οικιακά χωρίς ρήτρα που είναι με τις παλιές τιμές (περίπου ίδιες με το enter)

τώρα καταλαβαίνεις

Καλά σε αυτό μου βγάζει 1046ευρώ... αλλά δεν μπορώ να το έχω δυστυχώς...

Οπότε πάμε καρφωτοί για Volton... οκ !
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...