Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, marmagia είπε

Εδώ και 3-4 μέρες έχω δει έναν λογαριασμό 5€ στον ηρων. Νέα παροχή. Θα έπρεπε να έχει μπει το -50€ δώρο αλλα υποθέτω ότι δεν μπήκαν. Ζητάω λογαριασμό και μιυ λένε αηδίες. Ποσό καιρό πια παίρνει να "συγχρονίσει" όπως λένε το σύστημα; 

Καμιά 10ριά μέρες στην καλύτερη των περιπτώσεων. Εγώ πάντα παίρνω τηλέφωνο* μετά από 1 εργάσιμη και ζητάω να μου στείλουν τον λογαριασμό (PDF) στο email μου. Αν σου πούνε ότι δε γίνεται, γίνεται.

*2130333000, αν λέει ότι έχει πρόβλημα η τηλεφωνική σύνδεση σημαίνει πώς έχει άλλος κατηλλειμένη τη γραμμή και ξαναδοκιμάζεις.

Υπόψιν ότι το περιθώριο πληρωμής είναι 20 μέρες από την έκδοση (40 μέρες αν έχεις ΚΟΤ). Είναι τραγικό ότι πολλοί πληρώνουν χωρίς καν να βλέπουν τι πληρώνουν.

Γι'αυτό μπορείς να κάνεις παράπονο στο MyRAE, ότι δεν αποστέλλονται στην ώρα τους τα PDF και δεν τηρούνται οι προθεσμίες εξόφλησης όπως ορίζει ο Κώδικας Προμήθειας.

Το 50άρι αν δεις ότι δε το έβαλαν, κάνε αίτημα αμφισβήτησης μαζί με ταυτότητα. Γράψε όνομα, αφμ, παροχή στο κείμενο του mail και στείλτα. https://heron.gr/media/jllgz0c4/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού.pdf

Και ζήτα γραπτή απάντηση, μη περιμένεις να βγάλεις άκρη τηλεφωνικώς.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Υπόψιν ότι το περιθώριο πληρωμής είναι 20 μέρες από την έκδοση (40 μέρες αν έχεις ΚΟΤ). Είναι τραγικό ότι πολλοί πληρώνουν χωρίς καν να βλέπουν τι πληρώνουν.

Δυστυχώς ανήκω κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία, αφού η NOVA Energy δεν εκδίδει ηλεκτρονικούς λογαριασμούς (!!) και ο έντυπος έρχεται πάντα ληγμένος (Μεσόγεια, άγονη γραμμή για τα ΕΛΤΑ). Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι πελάτες της το σύστημα της Volton, από την οποία παίρνει ρεύμα.

Πάλι καλά λέω που στέλνουν ειδοποίηση στο Viber (ή και σε email) για να μπορώ να πληρώνω εγκαίρως και να μη φάω κανένα πρόστιμο.

Ας όψεται η αίτηση για ΔΕΗ Home Online που κλείνει 1 μήνα από την πρώτη επικοινωνία και 15 ημέρες από την αποστολή της υπογεγραμμένης σύμβασης (έχει κολλήσει στο ΔΕΔΗΕΕ παρά τα τηλέφωνα και τα emails που έχω κάνει).

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Geoponer είπε

Δυστυχώς ανήκω κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία, αφού η NOVA Energy δεν εκδίδει ηλεκτρονικούς λογαριασμούς (!!) και ο έντυπος έρχεται πάντα ληγμένος (Μεσόγεια, άγονη γραμμή για τα ΕΛΤΑ). Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι πελάτες της το σύστημα της Volton, από την οποία παίρνει ρεύμα.

Πάλι καλά λέω που στέλνουν ειδοποίηση στο Viber (ή και σε email) για να μπορώ να πληρώνω εγκαίρως και να μη φάω κανένα πρόστιμο.

Ας όψεται η αίτηση για ΔΕΗ Home Online που κλείνει 1 μήνα από την πρώτη επικοινωνία και 15 ημέρες από την αποστολή της υπογεγραμμένης σύμβασης (έχει κολλήσει στο ΔΕΔΗΕΕ παρά τα τηλέφωνα και τα emails που έχω κάνει).

Aνοίγεις αίτημα στο MyRAE προς ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ ταυτόχρονα (προμηθευτής και διαχειριστής).

Κλείνεις adblock, ανεβάζεις αποδεικτικά σε 1 pdf κάτω των 3mb, ζητάς εξηγήσεις για ποιο λόγο έχει κολλήσει.

Πατάς το πράσινο κουμπί μόνο αν διευθετηθεί η υπόθεση και το αίτημα κλείνει.

Διαφορετικά αν θες να προσθέσεις απάντηση, πατάς το κόκκινο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν απάντησε σήμερα ο ΗΡΩΝ μέσω ΡΑΕ

Αναφορά σε κείμενο

Καλημέρα σας,
σχετικά με το αίτημα του κου ........ σας ενημερώνουμε ακολούθως:
Σύμφωνα με τον Γενικό Όρο 7.3 της Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας που έχετε υπογράψει με την Εταιρεία μας, προβλέπεται ρητά ότι ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόσει την πίστωση ή τη χρέωση της Ρήτρας Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς στις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις του Λογαριασμού στις περιπτώσεις ακραίων μεταβολών της χονδρεμπορικής τιμής αγοράς της Ηλεκτρικής Ενέργειας, όταν η τιμή αυτή είναι κάτω από 0,04 €/kWh (Κάτω όριο LI) ή όταν η τιμή αυτή είναι πάνω από  0,05 €/kWh (Άνω όριο Lu). Σε κάθε περίπτωση, όταν η χονδρεμπορική τιμή της αγοράς ενέργειας παραμένει εντός των ως άνω αναφερόμενων ορίων, τότε δεν εφαρμόζεται καμία επιπλέον πίστωση ή χρέωση στις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις του Λογαριασμού σας.
H Ρήτρα Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς εφαρμόζεται από τον Ιούλιο του 2020 στα πλαίσια της συμμόρφωσης της Εταιρείας μας με τις «Κατευθυντήριες οδηγίες για τη διαφάνεια και την επαληθευσιμότητα των χρεώσεων στο ανταγωνιστικό σκέλος των τιμολογίων χαμηλής τάσης» της ΡΑΕ (Αριθμός Απόφασης 409/2020-ΦΕΚ Β’ 1364/14-04-2020) ενώ η σχετική ενημέρωση για την τροποποίηση των Γενικών Όρων που διέπουν τις Συμβάσεις Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, σύμφωνα με τις Κατευθυντήριες Οδηγίες της ΡΑΕ, πραγματοποιήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα της Εταιρείας μας 60 ημέρες  πριν την εφαρμογή ισχύος της εν λόγω τροποποίησης https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021/
Επισημαίνουμε δε ότι η χρέωση της Ρήτρας Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς αντικατέστησε τη Ρήτρα ΟΤΣ που ίσχυε μέχρι τότε στους Γενικούς Όρους Εμπορικών Προγραμμάτων της Εταιρείας μας, η οποία επίσης εφαρμοζόταν κατά τη διακριτική ευχέρεια του Προμηθευτή στην περίπτωση που το κόστος της χονδρεμπορικής τιμής αγοράς της ενέργειας κυμαινόταν εκτός των ορίων που είχαν οριστεί στις εκάστοτε Συμβάσεις μας.
Βάσει λοιπόν όλων των παραπάνω συμφωνηθέντων μεταξύ ημών, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε πως οι χρεώσεις για την Ρήτρα Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς είναι καθ’ όλα νόμιμες και ορθές και ως εκ τούτου δεν προκύπτει επιστροφή ποσού καθώς η  σταθερή τιμή kWh, βάσει Γενικών & Ειδικών Όρων του Εμπορικού Προγράμματος που έχετε συμφωνήσει, και αναγράφεται στην Αίτηση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας παραμένει η ίδια.
Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ανατρέξετε στην ιστοσελίδα της Εταιρείας μας https://www.heron.gr/faq/ όπου περιγράφονται αναλυτικά η Ρήτρα Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς καθώς και ο τρόπος υπολογισμού αυτής.
Κλείνοντας, σας επισημαίνουμε ότι η Ρήτρα Αναπροσαρμογής / Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς εφαρμόζεται από όλους  τους Προμηθευτές Ηλεκτρικής Ενέργειες με την ίδια ή με διαφορετική ονομασία, σύμφωνα με τις «Κατευθυντήριες Οδηγίες για την διαφάνεια και την επαληθευσιμότητα των χρεώσεων στο ανταγωνιστικό σκέλος των τιμολογίων Χαμηλής Τάσης» της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (Αριθμός Απόφασης ΡΑΕ 409/2020, ΦΕΚ Β΄1364/14-04-2020).
Παραμένουμε  στη διάθεση του κου  ........για όποια  νέα πληροφορία ή διευκ΄ρινηση  ζητηθεί.

 

 

Να προσθέσω ότι εγώ δεν έλαβα καμία ενημέρωση για να μπω σε κάποιο site να διαβάσω νέους όρους

Επίσης αν καταλαβαίνω καλά αναφέρει ότι αν είναι ανάμεσα σε 0.04 - 0.05 τότε δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Έχω λογαριασμό που τον έχω ανεβάσει και στη ΡΑΕ για τον Ιούλιο που βλέπω την παρακάτω χρέωση

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς
290kWhX0,047145€/kWh= 13,67

Προφανώς δεν είναι τα 14ε το θέμα , αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω θα έπρεπε να έχω χρέωση για τα 0.047 αφού είναι μέσα στο όριο του 0.04-0.05 ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

@korakios @ekrepali

Μόλις βγήκε ο τελικος απο nrg, να σημειώσω δεν μου βάλανε ρήτρα αποχώρησης (τους τιμα που κάνανε τα προβλεπόμενα), ούτε τα 25ε (αρχικά) δεν με ζήτησαν πισω. Το μόνο παράξενο είναι η κρατική επιδότηση, νομίζω  είναι λιγότερη και επίσης οτι δεν βάλανε κάποιες λιγοστές κιλοβατορες της νυχτιάς στις ημερήσιες, για ρίξτε μια ματιά. 

Spoiler

Περίοδος Κατανάλωσης 23/09/2021-25/11/2021

Ημέρες: 64

692682170_(53).png.321b5dd3b4454e9e665400ac0ee1cdc9.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

Καλημέρα

@korakios @ekrepali

Μόλις βγήκε ο τελικος απο nrg, να σημειώσω δεν μου βάλανε ρήτρα αποχώρησης (τους τιμα που κάνανε τα προβλεπόμενα), ούτε τα 25ε (αρχικά) δεν με ζήτησαν πισω. Το μόνο παράξενο είναι η κρατική επιδότηση, νομίζω  είναι λιγότερη και επίσης οτι δεν βάλανε κάποιες λιγοστές κιλοβατορες της νυχτιάς στις ημερήσιες, για ρίξτε μια ματιά. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Περίοδος Κατανάλωσης 23/09/2021-25/11/2021

Ημέρες: 64

692682170_(53).png.321b5dd3b4454e9e665400ac0ee1cdc9.png

 

 

Η επιδότηση πρέπει να είναι 8 + 31 + 25  = 64 μέρες. Σωστή είναι.

Στο ΚΟΤ φυσικά πρέπει να μπούνε και οι νυχτερινές, τι όριο έχεις; Έχουν κάνει το ίδιο και σε παλιούς λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η επιδότηση πρέπει να είναι 8 + 31 + 25  = 64 μέρες. Σωστή είναι.

Στο ΚΟΤ φυσικά πρέπει να μπούνε και οι νυχτερινές, τι όριο έχεις; Έχουν κάνει το ίδιο και σε παλιούς λογαριασμούς;

1900 ειναι το οριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, lazarnik είπε

1900 ειναι το οριο

1900 για 120 μέρες

Χ για 64 μέρες

Χ = 1900*64/120 = 1013 αναλογικό όριο

Σωστά σου έδωσαν ΚΟΤ για 1013, έκανες υπέρβαση.

edit: Aυτά να τα βλέπει ο κόσμος... πόσο σημαντικό είναι το νυχτερινό στο ΚΟΤ. Στο παράδειγμα σου αν κάποιος δεν είχε νυχτερινό και έκαιγε 60kw παραπάνω, θα έκανε υπέρβαση πάνω από 10% και θα έχανε το ΚΟΤ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μ εχει ζαλισει η Elpedison για προσφορες..Ξεκινανε το παραμυθι με την πολυ φτηνη κιλοβατωρα 0,058 την πιο φτηνη της αγορας..😄 Οποτε τους λεω σημερα, η τελικη τιμη μαζι με την ρητρα ποσο θα παει; αυτο θελω να ξερω! τα βρηκε δυσκολα ο τυπος, δεν ειχε απαντηση οποτε με συνδεει με αλλο τμημα...Περιμενω βγαινει μια κοπελια της λεω πριν ξεκινησει "εχω μεσο ορο 450 kw το μηνα, ποση θα ειναι η ρητρα προμηθειας που θα πληρωνω επιπλεον,ποσο θα φτασει η τιμη της kwh" ? Μου λεει στα σιγουρα κ καλα πως βασει για τη δικη μου περιπτωσης η ρητρα θα ναι 0,03-0,035 /kw επιπλεον κι οτι γενικα η elpediton εκει χρεωνει την ρητρα με τα σημερινα δεδομενα! Με αλλα λογια θα παμε συνολικα max χρεωση κιλαβατωρας στα 0,09-0,10..Πως το βλεπετε;; Αν οντως ισχυει αυτο, για τα δεδομενα της αγορας ειναι καλα; Εγω νομιζω δεν ειναι κ ασχημα...Α και παγιο 4,5 το μηνα! 

Εχω ξεμεινει στον ΗΡΩΝ, ακομη δεν εχει τελειωσει η περιοδος τιμολογησης χωρις ρητρα βασει συμβολαιου και περιμενω τον εκκαθαριστικο να δω τι θα κανω μετα...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι επαιζε καποιο ρολο, μιας και η τιμη ειναι ιδια, αλλα για το τυπικο . 😛 

ολα τελειά, θα είναι στην υπόληψη μου αν μελλοντικά αλλάξει κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

 Μου λεει στα σιγουρα κ καλα πως βασει για τη δικη μου περιπτωσης η ρητρα θα ναι 0,03-0,035 /kw επιπλεον κι οτι γενικα η elpediton εκει χρεωνει την ρητρα με τα σημερινα δεδομενα!

Με μέσο όριο ΤΕΑ 200 συν επιδότηση κυβέρνσης... 0.30 όχι 0.03 😛 Κατέβασε το excel στην υπογραφή του κοράκιου

228939539_.jpg.24b3ec9f3937b58a06e16b4d5c23e78a.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Λοιπόν απάντησε σήμερα ο ΗΡΩΝ μέσω ΡΑΕ

 

Να προσθέσω ότι εγώ δεν έλαβα καμία ενημέρωση για να μπω σε κάποιο site να διαβάσω νέους όρους

Επίσης αν καταλαβαίνω καλά αναφέρει ότι αν είναι ανάμεσα σε 0.04 - 0.05 τότε δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Έχω λογαριασμό που τον έχω ανεβάσει και στη ΡΑΕ για τον Ιούλιο που βλέπω την παρακάτω χρέωση

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς
290kWhX0,047145€/kWh= 13,67

Προφανώς δεν είναι τα 14ε το θέμα , αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω θα έπρεπε να έχω χρέωση για τα 0.047 αφού είναι μέσα στο όριο του 0.04-0.05 ?

Απαντάω στον εαυτό μου για να σας ενημερώσω ότι δεν αποδέχθηκα την απάντηση και τους έστειλα  το παρακάτω. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή αν κατάλαβα κάτι λάθος αλλά εγώ απάντησα

Αναφορά σε κείμενο

Θα ήθελα να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις :

1) Αναφέρετε ότι στη σελίδα https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021 είχατε ανεβάσει τους νέους όρους 60 ημέρες πριν την εφαρμογή τους .

Πρώτον δεν είχα καμία ενημέρωση σύμφωνα με τους νέους όρους , ότι ανεβάσατε μία σελίδα σας καλύπτει απο την ενημέρωση στον πελάτη?

Δευτερον , αφού ανέβηκε η ενημέρωση στις 01/07/2021 σημαίνει ότι μέχρι 01/09/2021 δεν θα έπρεπε να ισχύουν οι νέες χρεώσεις . Γιατί τότε στους λογαριασμούς που έχω ανεβάσει στο αίτημα υπάρχουν χρεώσεις για τον μήνα 07 και 08 ?

2) Αν κατάλαβα καλά για το όριο 0.04 - 0.05 δεν θα έπρεπε να ισχύει ρήτρα . Γιατί έχει γίνει αναπροσαρμογή στον λογαριασμό του Αυγούστου ? Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς 2526kWhX0,047984€/kWh= 121,21 Είναι και εντός των ορίων και δεν έχουν περάσει οι 60 ημέρες ενημέρωσης (απο το site γιατί προσωπικά δεν έγινε ποτέ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Λοιπόν απάντησε σήμερα ο ΗΡΩΝ μέσω ΡΑΕ

 

Να προσθέσω ότι εγώ δεν έλαβα καμία ενημέρωση για να μπω σε κάποιο site να διαβάσω νέους όρους

Επίσης αν καταλαβαίνω καλά αναφέρει ότι αν είναι ανάμεσα σε 0.04 - 0.05 τότε δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Έχω λογαριασμό που τον έχω ανεβάσει και στη ΡΑΕ για τον Ιούλιο που βλέπω την παρακάτω χρέωση

Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς
290kWhX0,047145€/kWh= 13,67

Προφανώς δεν είναι τα 14ε το θέμα , αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω θα έπρεπε να έχω χρέωση για τα 0.047 αφού είναι μέσα στο όριο του 0.04-0.05 ?

 Λογικα ειναι η επιπλεον χρεωση περαν του ανω οριου 0.05, των 290kwh που καταναλωθηκαν τον Ιουλιο.

Στην απαντηση, σου λεει οτι η ρητρα εφαρμοζεται απο Ιουλιου του 2020. Ασχετα αν δεν χρεωθηκες για ενα χρονο, επειδη η τιμη κυμαινοταν εντος οριων.

Κατα τα αλλα, η απαντηση ειναι η κλασικη...κλαψα για το τι εχει βρει την αγορα ενεργειας και οτι ολοι πλειτονται, επειδη δεν εχει επειχηρηματα να αντιδικησει.

Επεξ/σία από bjj-p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα 296 kw στα 60€

Nrg  save 

Καίω κάπου 300-330 το μήνα τι με συμφέρει να βάλω;

Δεη home online?

Επίσης είμαι στην nrg  από αρχές Σεπτέμβρη έχω δώσει 50€ εγγύηση 

και με κανανε έκπτωση 20€ στον πρώτο λογαριασμο 

Αν φύγω επιβαρύνομαι κάτι;

15AE6B96-B877-4D83-A767-9468B1F804DE.png

9E9AA595-DE7C-4707-95C2-9F1D33A2939A.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Επίσης αν καταλαβαίνω καλά αναφέρει ότι αν είναι ανάμεσα σε 0.04 - 0.05 τότε δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

μικρή σημασία έχει , δεν το αναφέρεις καν

κάνεις απόρριψη του αιτήματος και ζητάς την τηλεφωνική παρουσίαση του προγράμματος ωστε να φανεί οτι δεν υπήρχε καμία ενημέρωση για την ύπαρξη της κρυφής χρέωσης αναπροσαρμογής

edit , το έχεις προχωρήσει μόνος σου το θέμα (κακώς)

ενημέρωσέ μας για εξελίξεις

5 ώρες πριν, energy52 είπε

Πως το βλεπετε;;

μακρυά

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Μου ήρθε και μένα 296 kw στα 60€

Nrg  save

έφαγες τζάμπα ρήτρα ενώ το πρόγραμμα είχε επιλογή να έβαζες fixed (καταργηθηκε πλέον, αυτό τουλάχιστον ίσως χρησιμεύσει σε μετέπειτα καταγγελία)

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Δεη home online?

άργησες λίγες μέρες , κατέβασε το excel της υπογραφής μου

1 ώρα πριν, patsakos. D είπε

Αν φύγω επιβαρύνομαι κάτι;

ναι , 2,5€* υπόλοιποι μήνες , δες όμως μήπως γράφει ο λογαριασμός σου ή ο προηγούμενος οτι μπορείς να φύγεις λόγω αλλαγής όρων ,

μπορείς να διεκδικήσεις τη ρήτρα αναπροσαρμογής και μετά αποχώρησης

Αναφορά σε κείμενο

ια τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

επίσης βάλε αν μπορείς τους λογαριασμούς σε spoiler

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Με μέσο όριο ΤΕΑ 200 συν επιδότηση κυβέρνσης... 0.30 όχι 0.03 😛 Κατέβασε το excel στην υπογραφή του κοράκιου

μια σημείωση , η ΤΕΑ που βάζετε αυξάνεται με το συντελεστή 15%, (βοηθά για ρεαλιστικό ετήσιο υπολογισμό ) , άρα αν θέλετε να δείτε πόσο ακριβώς βγαίνει όπως τώρα με 200 να μηδενίζετε το συντελεστή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...