Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Γνώμη για το https://www.watt-volt.gr/zero/;

Στο σπίτι έχω ένα παλιό πακέτο χωρίς δέσμεση στα 0,068κατι το οποίο δεν εμφανίζει στην ιστοσελίδα

Το παλιό πακέτο W&V χωρίς δέσμευση έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 🥒

Το Ζero είτε οικιακό είτε επαγγελματικό είναι μεγαλύτερο 🥒 καθώς πληρώνεις το 100% της χονδρικής ρεύματος. Κυριολεκτικά το χειρότερο πρόγραμμα της αγοράς.

Κρίμα για το οικιακό έχασες τα φτηνά προγράμματα της ΔΕΗ που ίσχυαν ως 2/12. Φαντάσου πως και με τις νέες τιμές 0.17-0.18/kwh πάλι της ΔΕΗ είναι τα φτηνότερα.

Στο επαγγελματικό ακόμα μεγαλύτερο δράμα η κατάσταση... 0.20 τα σταθερά και τρελά πάγια. Εσύ που το θες για αγροτική χρήση (χωρίς να είσαι αγρότης δε δικαιούσαι αγροτικό τιμολόγιο) θα πληρώνεις τα κέρατα του και σε προμήθεια και σε ρυθμιζόμενες χρεώσεις όπου οι αγρότερες σε κάποιες έχουν απαλλαγή. Σκέψου καλά τι πας να κάνεις.... θα σου σκάσουν χιλιάρικα...

Τσέκαρε το excel στη υπογραφή του κοράκιου, κατέβασε το. Κάνε υπολογισμούς.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για το σπίτι το home energy plus της watt & volt με 0,08277 χωρίς ΟΤΣ (αυτήν την στιγμή τουλάχιστον) 

Δεν αξίζει να πάω σε άλλο πρόγραμμα; 

 

Ο πρόσφατος λογαριασμός έναντι που βγήκε 01-12 δεν μου χρέωσαν ΟΤΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, elen46 είπε

Το γραφω(εναρξη 12/7 οικιακο και 28/7 επαγγελματικο Γ21)

Πω πω. Κι εσύ στο οικιακό έχασες τα φτηνά της ΔΕΗ πού ίσχυαν μέχρι 2/12. Τώρα το φτηνότερο σταθερό της ΔΕΗ (myhomeonline) είναι 0.17

Επαγγελματικό δεν υπάρχει τίποτα φτηνότερο απ'το νέο της EFA! Όλα στο θεό. Σ'εμένα με 12000kw βγάζει ίδια χρέωση με τη Protergia που έχει 0.14 αλλά μεγαλύτερο πάγιο.

Καταργήθηκε και το Only Βusiness Plus του ΗΡΩΝ χτες ή προχτές το οποίο είχε 0.11 και κλιμακωτό πάγιο. Τώρα το ονόμασαν Business Fix με 0.20 χρέωση

444.jpg.c9f6b61ffb6835d6b0d5d48fd8e88220.jpg

Βασικά πάρε τώρα τηλέφωνο 213033300 στον ΗΡΩΝ και ρώτα μήπως μπορούν να σου δώσουν έστω και τελευταία στιγμή το Only Βusiness Plus  Αν λέει πως έχει πρόβλημα η γραμμή, ξαναδοκίμασε... μόνο ένας μπορεί να πιάσει γραμμή στο σταθερό. Παρακάλεσε τους. Αν σου λένε όχι, κάνε κι ένα τηλέφωνο στο κατάστημα ΗΡΩΝ της περιοχής σου μήπως μπορούν να στο δώσουν ακόμα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Έχω για το σπίτι το home energy plus της watt & volt με 0,08277 χωρίς ΟΤΣ (αυτήν την στιγμή τουλάχιστον) 

Δεν αξίζει να πάω σε άλλο πρόγραμμα; 

 

Ο πρόσφατος λογαριασμός έναντι που βγήκε 01-12 δεν μου χρέωσαν ΟΤΣ 

Παλιό πακέτο χωρίς δέσμευση με 0.082, αποκλείεται να μην έχει ΟΤΣ. Εκτός κι αν έχουν ξεχάσει να βάλουν ΟΤΣ στο τμημα τιμολόγησης όπως οι ΕΛΤΑτζήδες. 🤪 Από πότε έχετε να κάψετε ρεύμα στο σπίτι; Ο έναντι δε παίζει ρόλο, στην εκκαθάριση θα φανεί τι χρεώνουν.

 

3 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Το zero απο τι καταλαβα δεν συμφερει σε καμια περιπτωση

Πάρε φόρα και πέσε από ένα γκρεμό, θα βγεις πιο αλώβητος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Το zero απο τι καταλαβα δεν συμφερει σε καμια περιπτωση

To zero εχει ονομαστεί έτσι επειδή αφήνουν μηδέν ευρώ στον τραπεζικό λογαριασμό σου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν πας ΔΕΗ, δεσμεύεσαι με νέο πέναλτυ 60 ευρώ.

Αν κάτσεις ΕFA θα σας βγάλουν τη πίστη για να σας δώσουν την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού.

Υπάρχει και η λύση που περιγράφω εδώ, να κάτσεις EFA και να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

 

Αν το κέρδος σου είναι μεγαλύτερο από 120, τότε κάθεσαι. Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

Εσύ ειδικά που είσαι σε επαγγελματικό όπου η ΔΕΗ δεν έχει σταθερό πρόγραμμα και θα είσαι αναγκασμένος όπου κι αν πας να πληρώσεις ακριβή προμήθεια και να δεσμευτείς με νέα υψηλή ρήτρα... κάθεσαι EFA και βλέπεις του χρόνου.

Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

Το ίδιο ακριβώς πράγμα. Κάθε πρόγραμμα έχει ένα μαθηματικό τύπο που βγάζει ένα ανώτατο όριο χονδρικής, αν η χονδρική είναι παραπάνω πληρώνεις το καπέλο.

Υπάρχει και το "κόστος προμήθειας ρεύματος" που αναγράφει η W&V στο πρόγραμμα Zero που είναι το 100% της χονδρικής. Δεν υπάρχει ρήτρα εδώ, το πληρώνεις όλο. 🥒

Ευχαριστω πολύ για την άμεση ενημέρωση! 

Έχω ήδη διαβάσει τις οδηγίες σου σχετικά με την καταγγελία της σύμβασης και θα κάνω μια προσπάθεια. 

Απλά σκέφτομαι να αποχωρήσω από την efa λίγο πριν την λήξη του 60ημερου ή και πριν την λήξη του 6μηνου αν μπορέσω να κατοχυρώσω την αποχώρηση χωρίς ρήτρα. 

Διότι παραμένοντας στην EFA και συνυπολογιζοντας το μηνιαίο πάγιο των 19.9€ με 1300kwh ανά τετράμηνο, η χρέωση ανά κιλοβατώρα θα είναι αθροιστικά περίπου 0.25€😭 (19.9€ :1300kwh = 0.061 + 0.185 = 0.2462).

Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρώ ότι μάλλον θα πρέπει να μεταβώ σε κάποιον άλλο παροχο... 

Συνεχίζω λοιπόν την αναζήτηση άλλων παροχών και μάλλον προχωράω συγχρόνως σε καταγγελία. 

Επεξ/σία από tazman75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tazman75 είπε

Ευχαριστω πολύ για την άμεση ενημέρωση! 

Έχω ήδη διαβάσει τις οδηγίες σου σχετικά με την καταγγελία της σύμβασης και θα κάνω μια προσπάθεια. 

Απλά σκέφτομαι να αποχωρήσω από την efa λίγο πριν την λήξη του 60ημερου ή και πριν την λήξη του 6μηνου αν μπορέσω να κατοχυρώσω την αποχώρηση χωρίς ρήτρα. 

Διότι παραμένοντας στην EFA και συνυπολογιζοντας το μηνιαίο πάγιο των 19.9€ με 1300kwh ανά τετράμηνο, η χρέωση ανά κιλοβατώρα θα είναι αθροιστικά περίπου 0.25€😭 (19.9€ :1300kwh = 0.061 + 0.185 = 0.2462).

Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρώ ότι μάλλον θα πρέπει να μεταβώ σε κάποιον άλλο παροχο... 

Συνεχίζω λοιπόν την αναζήτηση άλλων παροχών και μάλλον προχωράω συγχρόνως σε καταγγελία. 

Για τις 60 μέρες μην είσαι σίγουρος. Μπορεί να το γράφει η efa αλλά ο νόμος προβλέπει 30. Σε κάθε περιπτωση παντως μην το αφήσεις για την τελευταια στιγμή γιατί χλωμό να προλάβεις.

Κατι που πρέπει να διευκρινιστεί ειναι το εξης: Στην ειδοποιηση η ΕΦΑ λέει οτι μπορείς μετά το 6μηνο να μεταβείς αζημιως σε άλλο προγραμμά της με 0.185 χρέωση. Η τιμη αυτή ειναι δεσμευτική απο τώρα; Δηλαδή αν τότε εχει μειωθεί το κοστος της ενεργειας δεν θα μπορείς να μεταβεις στο αντίστοιχο προγράμμα με την χρεωση που θα ισχυει τότε;

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tazman75 είπε

Έχω ήδη διαβάσει τις οδηγίες σου σχετικά με την καταγγελία της σύμβασης και θα κάνω μια προσπάθεια. 

 

  Κάτι δε διάβασες καλά. Δε κάνεις καταγγελία σύμβασης, απλά φεύγεις και η καταγγελία γίνεται αυτόματα.

12 λεπτά πριν, tazman75 είπε

Απλά σκέφτομαι να αποχωρήσω από την efa λίγο πριν την λήξη του 60ημερου ή και πριν την λήξη του 6μηνου αν μπορέσω να κατοχυρώσω την αποχώρηση χωρίς ρήτρα.

  30 μέρες έχεις περιθώριο να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου, όχι 60.

12 λεπτά πριν, tazman75 είπε

Ευχαριστω πολύ για την άμεση ενημέρωση! 

Έχω ήδη διαβάσει τις οδηγίες σου σχετικά με την καταγγελία της σύμβασης και θα κάνω μια προσπάθεια. 

  Κάτι δε διάβασες καλά. Δε κάνεις καταγγελία σύμβασης, απλά φεύγεις και η καταγγελία γίνεται αυτόματα.

12 λεπτά πριν, tazman75 είπε

 

μάλλον προχωράω συγχρόνως σε καταγγελία. 

Όχι καταγγελία. 🤯  Δεν έχω γράψει οδηγίες για καταγγελία.

Είπανε δοκιμάσετε να ανοίξετε αίτημα στο MyRAE ζητώντας να μετατεθεί το δικαίωμα σας για καταγγελία σύμβασης (δηλαδή αλλαγή παρόχου) μετά το 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, popopo είπε

Το 6 μηνο της σύμβασής μου με efa λήγει 24/3/22.

Βάσει της εκτίμησης της χειμερινής μου κατανάλωσης (~1.500 kwh ή 14kwh/ημέρα), για τους υπόλοιπους 3,5 μήνες από σήμερα, υπολογίζω (χωρίς τις ρυθμιζόμενες) (χρέωση efa + ρήτρα αποχώρησης) = (χρέωση DEH online).

Ποιά η γνώμη σας; Αξίζει να περάσω τον χειμώνα με τις χαμηλές χρεώσεις περιμένοντας πιθανόν καλύτερα τιμολόγια εναλλακτικών από Απρίλιο, ή να φύγω από τώρα προκειμένου να προλάβω και νέες αυξήσεις τιμολογίων;

αφού ήδη τα υπολόγισες , αν βγαίνει ίδιο με της ΔΕΗ , μπαίνεις ΔΕΗ αν σπάσουν οι τιμές φεύγεις απο ΔΕΗ με πολύ μικρότερη ρήτρα αποχώρησης

11 ώρες πριν, filop είπε

Εκκαθάριστικο κάθε Μήνα προηγούμενος ήταν 42 ευρώ και μέσο όρο οι λογαριασμοί μου δν πήγαιναν πάνω από 60-90 (βαριά)

0,24 η ρήτρα καλή φάση , δες στην υπογραφή μου τα βήματα αμφισβήτησης

@filop edit 0,33 η ρήτρα ?????????????????????????????????????????????????????????

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

τελικά 0,24 είναι 😁

δες στην υπογραφή μου τα βήματα αμφισβήτησης , είσαι άμεσα για καταγγελία στις αρχες

μέχρι και η πίστωση ΤΕΜ είναι λάθος , όλος ο λογαριασμός είναι για ΡΑΕ

7 ώρες πριν, tazman75 είπε

Και αν ναι  είναι προτιμότερο, να εξαντλησω όλο το 6μηνο με το όφελος χρέωσης 0.078kwh  και να αποχωρήσω μετά πληρώνοντας την ρήτρα αποχώρησης ή να φύγω λίγο πριν την λήξη των 60 ημερών που έχω περιθώριο για να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα; 

Την βοήθεια σας παρακαλώ!!! 

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες στα επαγγελματικά τι παίζει (πίκρα)

7 ώρες πριν, MrRush είπε

Η ρήτρα κόστους προμήθειας με την ρήτρα αναπροσαρμογής έχουν διαφορά;

όχι , ο καθένα το βαπτίζει διαφορετικά

4 ώρες πριν, Qwerty_ είπε

Γνώμη για το https://www.watt-volt.gr/zero/;

Στο σπίτι έχω ένα παλιό πακέτο χωρίς δέσμεση στα 0,068κατι το οποίο δεν εμφανίζει στην ιστοσελίδα

δες το excel της υπογραφής μου , είναι απάτη

4 ώρες πριν, Qwerty_ είπε

Έχω για το σπίτι το home energy plus της watt & volt με 0,08277 χωρίς ΟΤΣ (αυτήν την στιγμή τουλάχιστον) 

Δεν αξίζει να πάω σε άλλο πρόγραμμα; 

 

Ο πρόσφατος λογαριασμός έναντι που βγήκε 01-12 δεν μου χρέωσαν ΟΤΣ 

αν δε σε φόρτωσαν στις "Συμπληρωματικές Χρεώσεις" τη "ρήτρα κόστους προμήθειας" κάθεσαι

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πω πω. Κι εσύ στο οικιακό έχασες τα φτηνά της ΔΕΗ πού ίσχυαν μέχρι 2/12. Τώρα το φτηνότερο σταθερό της ΔΕΗ (myhomeonline) είναι 0.17

Επαγγελματικό δεν υπάρχει τίποτα φτηνότερο απ'το νέο της EFA! Όλα στο θεό. Σ'εμένα με 12000kw βγάζει ίδια χρέωση με τη Protergia που έχει 0.14 αλλά μεγαλύτερο πάγιο.

Καταργήθηκε και το Only Βusiness Plus του ΗΡΩΝ χτες ή προχτές το οποίο είχε 0.11 και κλιμακωτό πάγιο. Τώρα το ονόμασαν Business Fix με 0.20 χρέωση

444.jpg.c9f6b61ffb6835d6b0d5d48fd8e88220.jpg

Βασικά πάρε τώρα τηλέφωνο 213033300 στον ΗΡΩΝ και ρώτα μήπως μπορούν να σου δώσουν έστω και τελευταία στιγμή το Only Βusiness Plus  Αν λέει πως έχει πρόβλημα η γραμμή, ξαναδοκίμασε... μόνο ένας μπορεί να πιάσει γραμμή στο σταθερό. Παρακάλεσε τους. Αν σου λένε όχι, κάνε κι ένα τηλέφωνο στο κατάστημα ΗΡΩΝ της περιοχής σου μήπως μπορούν να στο δώσουν ακόμα.

ΗΡΩΝ με τιποτε...κακη εμπειρια...ή θα παραμεινω efa ή θα επιστρεψω protergia εαν δεν ζητησουν εκ νεου καταβολη εγγυησης(ως παλιος συνεπης πελατης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fragma είπε

Για τις 60 μέρες μην είσαι σίγουρος. Μπορεί να το γράφει η efa αλλά ο νόμος προβλέπει 30. Σε κάθε περιπτωση παντως μην το αφήσεις για την τελευταια στιγμή γιατί χλωμό να προλάβεις.

Κατι που πρέπει να διευκρινιστεί ειναι το εξης: Στην ειδοποιηση η ΕΦΑ λέει οτι μπορείς μετά το 6μηνο να μεταβείς αζημιως σε άλλο προγραμμά της με 0.185 χρέωση. Η τιμη αυτή ειναι δεσμευτική απο τώρα; Δηλαδή αν τότε εχει μειωθεί το κοστος της ενεργειας δεν θα μπορείς να μεταβεις στο αντίστοιχο προγράμμα με την χρεωση που θα ισχυει τότε;

Ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση! 

Είχα ψάξει αρκετά τους όρους πριν υπογράψω την μετάβαση στην efa και μετά από ενημέρωση από εκπρόσωπο της εταιρείας είδα πως όντως υπήρχε παράγραφος όπου αναφέρονταν πως σε περίπτωση που αλλάξουν οι τιμές λόγω έκτακτων συνθηκών έχω περιθώριο 60 ημερών να μεταβώ σε άλλο παροχο χωρίς ρήτρα. 

Βέβαια πολλοί όροι έχουν καταρρεύσει το τελευταίο διάστημα οπότε ίσως είναι ποιο συνετό να μην προκαλώ άλλο την τύχη μου και να αποχωρήσω εντός του 30ημερου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tazman75 είπε

είδα πως όντως υπήρχε παράγραφος όπου αναφέρονταν πως σε περίπτωση που αλλάξουν οι τιμές λόγω έκτακτων συνθηκών έχω περιθώριο 60 ημερών να μεταβώ σε άλλο παροχο χωρίς ρήτρα. 

αν μπορείς να ποστάρεις την παράγραφο

5 λεπτά πριν, elen46 είπε

ΗΡΩΝ με τιποτε...κακη εμπειρια...ή θα παραμεινω efa ή θα επιστρεψω protergia εαν δεν ζητησουν εκ νεου καταβολη εγγυησης(ως παλιος συνεπης πελατης)

σου ήρθε και σένα ειδοποίηση ?

Δες την καρτέλα με τα επαγγελματικά να δεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Κάτι δε διάβασες καλά. Δε κάνεις καταγγελία σύμβασης, απλά φεύγεις και η καταγγελία γίνεται αυτόματα.

  30 μέρες έχεις περιθώριο να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου, όχι 60.

  Κάτι δε διάβασες καλά. Δε κάνεις καταγγελία σύμβασης, απλά φεύγεις και η καταγγελία γίνεται αυτόματα.

Όχι καταγγελία. 🤯  Δεν έχω γράψει οδηγίες για καταγγελία.

Είπανε δοκιμάσετε να ανοίξετε αίτημα στο MyRAE ζητώντας να μετατεθεί το δικαίωμα σας για καταγγελία σύμβασης (δηλαδή αλλαγή παρόχου) μετά το 6μηνο.

Έχεις δίκιο σχετικά με την διατύπωση μου σχετικά με την καταγγελία, παρασύρθηκα διότι σε προηγούμενη ανάρτηση σου έγραψες '' καταγγελία στην RAE''. Προφανώς η σωστή διατύπωση θα ήταν αίτημα στην MYRAE! 

Σχετικά δε με την προθεσμία αποχώρησης χωρίς ρήτρα όντως θα ήταν ποιο συνετό να αποχωρήσω εντός 30ημερου (και μάλλον έτσι θα πράξω) αν και όπως ανέφερα σε απάντηση μου σε άλλον συνφορουμιτη, στους όρους του συμβολαίου μου αναφέρεται ότι έχω δικαίωμα να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα εντός 60 ημερών από την ημερομηνία ενημέρωσης μου. 

Ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...