Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας ημέρα, 

Μου ήρθε χθες και εμένα ενημέρωση από EFA για τις νέες χρεώσεις. 

Η έναρξη του συμβολαίου ήταν στις 01/10 οπότε το 6μηνο λήγει στις 31/3

Η τετραμηνιαία κατανάλωση μου κυμαίνεται στις 1300-1400Kwh

Είμαι όμως σε Γ21 επαγγελματικό (με νέες χρεώσεις κιλοβατώρας 0.185€ - μηνιαίο πάγιο 19.9€ - ρήτρα αποχώρησης 120€) και αναρωτιέμαι αν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποιο άλλο πρόγραμμα που να συμφέρει καλύτερα από την EFA. 

Και αν ναι  είναι προτιμότερο, να εξαντλησω όλο το 6μηνο με το όφελος χρέωσης 0.078kwh  και να αποχωρήσω μετά πληρώνοντας την ρήτρα αποχώρησης ή να φύγω λίγο πριν την λήξη των 60 ημερών που έχω περιθώριο για να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα; 

Την βοήθεια σας παρακαλώ!!! 

IMG_20211208_000840.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, popopo είπε

Βρήκα στο αρχείο της efa:

Επομένως όσοι μείνουν, θα έχουν έκπτωση από τον 2ο εκκαθαριστικό και μετά.

Προσπαθούσα κι εγώ να βρω γιατί δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας, μου ελυσες την απορία φίλε.

Βέβαια αυτό που βρήκες σημαίνει ότι δεν θα δω ποτε αυτή την έκπτωση αφού ο πρώτος εκκαθαριστικος θα εκδοθεί Ιανουάριο και ο επόμενος 4 μήνες μετά δηλαδή το Μάιο που θα την έχω κάνει για άλλο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Προσπαθούσα κι εγώ να βρω γιατί δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας, μου ελυσες την απορία φίλε.

Βέβαια αυτό που βρήκες σημαίνει ότι δεν θα δω ποτε αυτή την έκπτωση αφού ο πρώτος εκκαθαριστικος θα εκδοθεί Ιανουάριο και ο επόμενος 4 μήνες μετά δηλαδή το Μάιο που θα την έχω κάνει για άλλο πάροχο.

Θα πρέπει να υπολογιστεί η έκπτωση στον τελικό που θα σου εκδώσει η efa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ekrepali said:

Στον ΗΡΩΝ θα κοιτάς πάντα τη θετική πλευρά των πραγμάτων... μπορείς να σου έβαζαν 3750kw αντί για 375kw. Ή μπορεί να έδινες δική σου μέτρηση 1kw και να έβαζαν 10000kw. 🤪

Δε νομίζω να βγάλεις άκρη με τους μαλάκες, δηλαδή να ακυρώσουν τον λογαριασμό. Πιθανολογώ ότι θα σου βάλουν 60 ευρώ έναντι και τον Δεκέμβριο και τον Γενάρη. Όταν βγει ο εκκαθαριστικός τον Φεβρουάριο ή αν καταφέρεις να βάλεις μέτρηση στο μεσοδιάστημα θα βγει πιστωτικός λογαριασμός. Μετά αφήνεις μέσα τα λεφτά σαν κουμπαρά για να πληρώνονται τα δημοτικά τέλη ή τα παίρνεις σε IBAN.

 

 

Ξέρεις όμως ποιο είναι το πρόβλημα; Ο δεδδηε πέρασε για την κλασική μέτρηση του τετραμήνου στις 19/11 νομίζω. Αυτοί έρχονται τώρα 25/11 και εμφανίζουν λογαριασμό με περίοδο τιμολόγησης 5-19/10. 
δηλαδη ο άλλος λογαριασμός που είναι εκκαθαριστικός που βρίσκεται; Θα τον αναζητήσω ως 15/12;

ασε που δε με αφήνει να δώσω εγώ μετρήσεις να τελειώνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Ενημερωτικά, ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός γι' αυτό. Είχε υπογραφεί τέλη Οκτώβρη, πριν αποσύρουν τα προηγούμενα πακέτα. Την έκανε την μπινιά της όμως η W+V και αντί για το παλαιό Srandard22, μας έβαλε στο Fix22 με διπλάσιες χρεώσεις (0,209€+15€ πάγιο ανά μήνα, αντί για 0,11€+1€ πάγιο).

Άντε κυνήγα τους τώρα... Εν τω μεταξύ είχαν μία μέθοδο που σου έστελναν τα συμβόλαια και υπέγραφες ηλεκτρονικά, αλλά μετά από λίγες ημέρες τα link λήγουν, οπότε τώρα δεν έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας. Θα ζητήσω να παρουσιάσουν τα συμβόλαια βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να αντικρούσουμε.😠

Νενικήκαμεν! Και μάλιστα σχετικά εύκολα!

Πρώτα μου έστειλαν οι δικοί μου το ηλεκτρονικό συμβόλαιο και επιβεβαίωσα τις παλιές τιμές. Κάλεσα στο τηλ. κέντρο τους και αφού τους τα είπα και με είχαν στο περίμενε κανα 10λεπτο, μου είπαν ότι όντως έχει γίνει λάθος (εγώ το λέω πουστιά αλλά anyway, τι δουλειά μας να κάνουμε...) και θα γίνει νέα τιμολόγηση.

Πάνω από 170€ γλυτωμένα μόνο από αυτόν το λογαριασμό.✌️

Όσο σκέφτομαι όμως πόσοι άλλοι στη θέση μου θα την πατάνε και θα πληρώνουν κερατιάτικα...😠

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Η ρήτρα κόστους προμήθειας με την ρήτρα αναπροσαρμογής έχουν διαφορά;

Έτσι όπως το καταλαβαίνω, είναι οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος. Δηλαδή "ρήτρα κόστους προμήθειας" είναι η τιμή χονδρικής που αγοράζει ο πάροχος και ρήτρα αναπροσαρμογής είναι το κόστος που σου μετακυλίει εσένα βάση αυτής της χονδρικής που αγόρασε.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, popopo είπε

Το 6 μηνο της σύμβασής μου με efa λήγει 24/3/22.

Βάσει της εκτίμησης της χειμερινής μου κατανάλωσης (~1.500 kwh ή 14kwh/ημέρα), για τους υπόλοιπους 3,5 μήνες από σήμερα, υπολογίζω (χωρίς τις ρυθμιζόμενες) (χρέωση efa + ρήτρα αποχώρησης) = (χρέωση DEH online).

Ποιά η γνώμη σας; Αξίζει να περάσω τον χειμώνα με τις χαμηλές χρεώσεις περιμένοντας πιθανόν καλύτερα τιμολόγια εναλλακτικών από Απρίλιο, ή να φύγω από τώρα προκειμένου να προλάβω και νέες αυξήσεις τιμολογίων;

Αν πας ΔΕΗ, δεσμεύεσαι με νέο πέναλτυ 60 ευρώ.

Αν κάτσεις ΕFA θα σας βγάλουν τη πίστη για να σας δώσουν την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού.

Υπάρχει και η λύση που περιγράφω εδώ, να κάτσεις EFA και να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

 

3 ώρες πριν, trelas007 είπε

κι γω πανω κατω τις ίδιες καταναλώσεις. Το 6μήνο μου με efa είναι μέχρι τις 13/4/2022.

Το κέρδος που έχω για το για το επόμενο διάστημα είναι μεγαλύτερο από 120€ αν χρειαστεί να φύγω μετά το περας του 6μήνου. Παράλληλα, αν οι τιμές συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία  και δεν υπάρχουν εναλλακτικές θα μεταφερθώ στο νέο EFA me 0,1628€/kwh + 13,11€/μήνα πάγιο (οπου είναι αποδεκτά ακριβότερα από το τρέχων πρόγραμμα της ΔΕΗ).

Το μόνο που μπορεί να με σακατέψει είναι η τυχόν 2η ανατίμηση στο fix πρόγραμμα της efa οπου δεν θα έχω μαντήλι να κλαψω.

Τα παραπάνω ειναι προσωπικές σκέψεις, δεν προτείνω τίποτα κ σε κανεναν. 

Εχει σκεφτεί κανένας κάτι άλλο διαφορετικό το οποίο δεν περνάει απο το μυαλό μου?

Αν το κέρδος σου είναι μεγαλύτερο από 120, τότε κάθεσαι. Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

2 ώρες πριν, tazman75 είπε

Καλή σας ημέρα, 

Μου ήρθε χθες και εμένα ενημέρωση από EFA για τις νέες χρεώσεις. 

Η έναρξη του συμβολαίου ήταν στις 01/10 οπότε το 6μηνο λήγει στις 31/3

Η τετραμηνιαία κατανάλωση μου κυμαίνεται στις 1300-1400Kwh

Είμαι όμως σε Γ21 επαγγελματικό (με νέες χρεώσεις κιλοβατώρας 0.185€ - μηνιαίο πάγιο 19.9€ - ρήτρα αποχώρησης 120€) και αναρωτιέμαι αν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποιο άλλο πρόγραμμα που να συμφέρει καλύτερα από την EFA. 

Και αν ναι  είναι προτιμότερο, να εξαντλησω όλο το 6μηνο με το όφελος χρέωσης 0.078kwh  και να αποχωρήσω μετά πληρώνοντας την ρήτρα αποχώρησης ή να φύγω λίγο πριν την λήξη των 60 ημερών που έχω περιθώριο για να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα; 

Την βοήθεια σας παρακαλώ!!! 

IMG_20211208_000840.jpg

Εσύ ειδικά που είσαι σε επαγγελματικό όπου η ΔΕΗ δεν έχει σταθερό πρόγραμμα και θα είσαι αναγκασμένος όπου κι αν πας να πληρώσεις ακριβή προμήθεια και να δεσμευτείς με νέα υψηλή ρήτρα... κάθεσαι EFA και βλέπεις του χρόνου.

Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Η ρήτρα κόστους προμήθειας με την ρήτρα αναπροσαρμογής έχουν διαφορά;

Το ίδιο ακριβώς πράγμα. Κάθε πρόγραμμα έχει ένα μαθηματικό τύπο που βγάζει ένα ανώτατο όριο χονδρικής, αν η χονδρική είναι παραπάνω πληρώνεις το καπέλο.

Υπάρχει και το "κόστος προμήθειας ρεύματος" που αναγράφει η W&V στο πρόγραμμα Zero που είναι το 100% της χονδρικής. Δεν υπάρχει ρήτρα εδώ, το πληρώνεις όλο. 🥒

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν πας ΔΕΗ, δεσμεύεσαι με νέο πέναλτυ 60 ευρώ.

Αν κάτσεις ΕFA θα σας βγάλουν τη πίστη για να σας δώσουν την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού.

Υπάρχει και η λύση που περιγράφω εδώ, να κάτσεις EFA και να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

 

Αν το κέρδος σου είναι μεγαλύτερο από 120, τότε κάθεσαι. Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

Εσύ ειδικά που είσαι σε επαγγελματικό όπου η ΔΕΗ δεν έχει σταθερό πρόγραμμα και θα είσαι αναγκασμένος όπου κι αν πας να πληρώσεις ακριβή προμήθεια και να δεσμευτείς με νέα υψηλή ρήτρα... κάθεσαι EFA και βλέπεις του χρόνου.

Και προσπαθείς επίσης να διεκδικίσεις το δικαίωμα να καταγγείλεις το σύμβαση αζημίως μετά τη λήξη του 6μήνου κι όχι να σε αναγκάσουν να επιλέξεις τώρα τι θα κάνεις.

Το ίδιο ακριβώς πράγμα. Κάθε πρόγραμμα έχει ένα μαθηματικό τύπο που βγάζει ένα ανώτατο όριο χονδρικής, αν η χονδρική είναι παραπάνω πληρώνεις το καπέλο.

Υπάρχει και το "κόστος προμήθειας ρεύματος" που αναγράφει η W&V στο πρόγραμμα Zero που είναι το 100% της χονδρικής. Δεν υπάρχει ρήτρα εδώ, το πληρώνεις όλο. 🥒

Εγώ πάντως έκλεισα ραντεβού στη ΔΕΗ στις 15/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς ekrepali.Επειδή κι εγώ έλαβα την εκβιαστική ενημέρωση της EFA (Δεν προτίμησα my home online ,καλά να πάθω) η καταγγελία στη ραε πρέπει να γίνει τώρα?

Απαράδεκτη και ύπουλη  η πρακτική τους να μαζέψουν κόσμο με το fix και στον πρώτο λογαριασμό να σε ενημερώνουν για αυξήσεις για να βγάλουν τα σπασμένα από τη ρήτρα αποχώρησης.Απλά ξεφτίλες!

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Προς ekrepali.Επειδή κι εγώ έλαβα την εκβιαστική ενημέρωση της EFA (Δεν προτίμησα my home online ,καλά να πάθω) η καταγγελία στη ραε πρέπει να γίνει τώρα?

Απαράδεκτη και ύπουλη  η πρακτική τους να μαζέψουν κόσμο με το fix και στον πρώτο λογαριασμό να σε ενημερώνουν για αυξήσεις για να βγάλουν τα σπασμένα από τη ρήτρα αποχώρησης.Απλά ξεφτίλες!

Πότε ήταν η 1η μέρα εκπροσώπησης; Κοίτα το πρώτο λογαριασμό.

Οι αυξήσεις μετά το 6μηνο είναι νόμιμες. Αυτό που δε θεωρώ νόμιμο είναι να γίνεται η ενημέρωση τώρα και όχι μετά το 6μηνο...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Προσπαθούσα κι εγώ να βρω γιατί δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας, μου ελυσες την απορία φίλε.

Βέβαια αυτό που βρήκες σημαίνει ότι δεν θα δω ποτε αυτή την έκπτωση αφού ο πρώτος εκκαθαριστικος θα εκδοθεί Ιανουάριο και ο επόμενος 4 μήνες μετά δηλαδή το Μάιο που θα την έχω κάνει για άλλο πάροχο.

Και γω efa fixed.Ελαβα τον 1ο εκκαθαριστικο (μετρηση δεδδηε 4/11)οπου περιελαμβανε την εκπτωση συνεπειας μετα απο τρεις εναντι(εναρξη 12/7)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

5 λεπτά πριν, Qwerty_ είπε

Watt & Volt προς το παρόν δεν μου έχει έρθει κάτι απρόσμενο (βγαίνουν οι λογαριασμοί ανα δίμηνο). Ο πρόσφατος λογαριασμός της ΔΕΗ για την αποθήκη είχε υπενθύμιση να γίνει επικαιροποίηση στοιχείων για το αγροτικό τιμολόγιο.

Έλα να σε γλυτώσουμε κι εσένα πριν τα εγκεφαλικά.

Ποιο πρόγραμμα υπέγραψες και πότε; Γ1 είναι ή Γ21;

edit: Eγώ όπως σου είπα... αποθήκη με γεώτρηση χωρίς να είσαι αγρότης δε θα μπορέσεις να πάρεις αγροτικό, μάλλον Γ21 πρέπει να βάλεις.

edit2: Κάτσε να ξεμπερδευτώ... 2 παροχές έχεις; Μια οικιακή W&V συν την αποθήκη/γεώτρηση που θες κι αυτή να της πας W&V;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πότε ήταν η 1η μέρα εκπροσώπησης; Κοίτα το πρώτο λογαριασμό.

Οι αυξήσεις μετά το 6μηνο είναι νόμιμες. Αυτό που δε θεωρώ νόμιμο είναι να γίνεται η ενημέρωση τώρα και όχι μετά το 6μηνο...

12/10/21.

Κι εγώ σε αυτό αναφέρομαι, τις αυξήσεις τις είχα δεδομένες μετά το εξάμηνο,αλλά ή ενημέρωση δεν μπορεί να γίνει μόλις ξεκινάει το εξάμηνο! Είναι σαν να σου την έχουνε στημένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elen46 είπε

Και γω efa fixed.Ελαβα τον 1ο εκκαθαριστικο (μετρηση δεδδηε 4/11)οπου περιελαμβανε την εκπτωση συνεπειας μετα απο τρεις εναντι(εναρξη 12/7)

Πότε ήταν η 1η μέρα εκπροσώπησης; Κοίτα το πρώτο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...