Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, leotzian είπε

Στην αίτηση αναφέρει αν θέλω να περνώ λογαριασμό με email πάντως.

Τελικά με εμένα για να μην σαν απασχολώ άλλο, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε να κοιτάξω καλύτερο απο δεη και ελτα ΜΕ ΚΟΤ?

Ευχαριστώ άπαντες.

Στην ηλεκτρονική αίτηση αλλά και στην έντυπη δεν είδα κάπου να δηλώνεις οτι έχεις ΚΟΤ . Πως ενεργοποιησεις το ΚΟΤ ή ενεργοποιείτε αυτόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, antykaps είπε

Στην ηλεκτρονική αίτηση αλλά και στην έντυπη δεν είδα κάπου να δηλώνεις οτι έχεις ΚΟΤ . Πως ενεργοποιησεις το ΚΟΤ ή ενεργοποιείτε αυτόματα

Καλημερα... Για να εισαι ΚΟΤ θα πρεπει να το δηλωσεις πρωτα τωρα που ανοιξε η εφαρμογη...

 

https://www.idika.gr/kot/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόκειται σύντομα να μπω σε νεόδμητο σπίτι, κοιτάω να πάω σε συνδυαστικό πακέτο φυσικό αέριο και ρεύμα.

Για ΔΕΗ δεν πολύ ψήνομαι, έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο παροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, antykaps είπε

Στην ηλεκτρονική αίτηση αλλά και στην έντυπη δεν είδα κάπου να δηλώνεις οτι έχεις ΚΟΤ . Πως ενεργοποιησεις το ΚΟΤ ή ενεργοποιείτε αυτόματα

Τα δεδομένα τα παίρνουνε από τον ΔΕΔΔΗΕ που τα παίρνει από την ΗΔΙΚΑ γίνεται αυτόματα.

Υπ' όψιν ρώτησα τα ΕΛΤΑ αν και στην αίτηση αναφέρει για να λαμβάνεις ηλεκτρονικό λογαριασμό, μου είπαν ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί αυτό ακόμα στην πράξη. Βέβαια αν ανοίξεις λογαριασμό στο  myelta.energeia  ( κάπως έτσι μου το είπανε ) με τους κωδικούς σου βλέπεις όλη την πορεία και την χρέωση του λογαριασμού.

Εξοφλείται σε όλες τις τράπεζες μέσω web banking, και το ΟΤΣ το άνω όριο είναι το 65, το δε συμβόλαιο αν και έχει δέσμευση 1 έτος στην πράξη δεν χρεώνουν τίποτε για να αποχωρήσεις ποιο πριν

Όπως ότι το 10% συνέπεια δεν δίδεται σε δικαιούχους ΚΟΤ.

Το σκέφτομαι για τα ΕΛΤΑ με την κατανάλωση που εχω με το KOT και χωρίς το 10% θα γλυτώνω το δίμηνο περίπου 30€

 

 

 
  •  
Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Χρειαζομαι τα φωτα σας, τη συμβουλη σας! Προκειται να μεινω για ενα συντομο χρονικο διαστημα (10 με 12 μηνες) σε σπιτι το οποιο πρεπει να συνδεσω ρευμα. Εχω ακουσει απο τον κοινωνικο μου κυκλο οτι η ΗΡΩΝ ειναι η πιο φτηνη εταιρια για οικιακη χρηση. Αληθευει?

Και η 2η ερωτηση μου, ειναι αν οι εταιριες αυτες εχουν παγιο δεσμευσης, κατι σαν τις εταιριες ιντερνετ που σε δεσμευουν με 1 και 2 ετη συμβολαιο.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, christs είπε

Καλησπέρα! Χρειαζομαι τα φωτα σας, τη συμβουλη σας! Προκειται να μεινω για ενα συντομο χρονικο διαστημα (10 με 12 μηνες) σε σπιτι το οποιο πρεπει να συνδεσω ρευμα. Εχω ακουσει απο τον κοινωνικο μου κυκλο οτι η ΗΡΩΝ ειναι η πιο φτηνη εταιρια για οικιακη χρηση. Αληθευει?

Και η 2η ερωτηση μου, ειναι αν οι εταιριες αυτες εχουν παγιο δεσμευσης, κατι σαν τις εταιριες ιντερνετ που σε δεσμευουν με 1 και 2 ετη συμβολαιο.

Ευχαριστω!

Δες το αμέσως προηγούμενο μήνυμα κι επίσης την Ελιν.

Για Ήρων που λες αν ισχύει ακόμα το bonus 50€ και μπορείς να φύγεις στο χρόνο, θα ήταν τέλειο. (Μάλλον απίθανο να γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει αφορά το φυσικό αέριο και τα ΕΛΤΑ εγώ ήμουνα στη ΔΕΗ τόσο χρόνια έπαιρνα κάθε τετράμηνο εκκαθαριστικό λογαριασμό επειδή όμως έδινα στο ΔΕΔΔΗΕ κάθε δύο μήνες τη μέτρηση έπαιρνα λογαριασμούς που στην ουσία ήταν όλοι εκκαθαριστικοι εδώ στους δύο προηγούμενους παρόχους που ανέφερα ξέρετε αν μπορώ να δίνω μέτρηση τουλάχιστον κάθε δύο μήνες έχετε εμπειρία

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση για να δω αν το ψάχνω σωστά...αυτή την στιγμή είμαι με volterra σε νυχτερινό πρόγραμμα χωρίς πάγιο με τιμές 0,0765 €/kWh την ημέρα και 0,0549 €/kWh την νύχτα. (τελική τιμή με έκπτωση συνέπειας)

με πήρε τηλέφωνο volton και μου δίνει 0,062 €/kWh την ημέρα και 0,054 €/kWh την νύχτα (στην ουσία μόνο στην χρώση της ημέρας βλέπω διαφορά) ΑΛΛΑ με 4€ μηνιαίο πάγιο ΚΑΙ ΔΙΕΤΕΣ συμβόλαιο. (και εδώ τελικές τιμές)

σαν πρώτη φάση λίγο που το είδα δεν με συμφέρει γιατί μιλάμε για μικρό νοικοκυριό (60τμ σπιτι - 2 άτομα) και γενικά δεν έχουμε μεγάλες καταναλώσεις. να υποθέσω πως οι υπόλοιπες χρώσεις όπως ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ Η/Ε,  ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ, Ε.Τ.Μ.Ε.Α.Ρ. και ΕΡΤ και ΔΗΜΟΣ είναι ίδιες σε οποιο πάροχο και να πάω σωστά??? αρα στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι η χρέωση της kWh?????  

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pananton είπε

ερώτηση για να δω αν το ψάχνω σωστά...αυτή την στιγμή είμαι με volterra σε νυχτερινό πρόγραμμα χωρίς πάγιο με τιμές 0,0765 €/kWh την ημέρα και 0,0549 €/kWh την νύχτα. (τελική τιμή με έκπτωση συνέπειας)

με πήρε τηλέφωνο volton και μου δίνει 0,062 €/kWh την ημέρα και 0,054 €/kWh την νύχτα (στην ουσία μόνο στην χρώση της ημέρας βλέπω διαφορά) ΑΛΛΑ με 4€ μηνιαίο πάγιο ΚΑΙ ΔΙΕΤΕΣ συμβόλαιο. (και εδώ τελικές τιμές)

σαν πρώτη φάση λίγο που το είδα δεν με συμφέρει γιατί μιλάμε για μικρό νοικοκυριό (60τμ σπιτι - 2 άτομα) και γενικά δεν έχουμε μεγάλες καταναλώσεις. να υποθέσω πως οι υπόλοιπες χρώσεις όπως ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ Η/Ε,  ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε, ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ, Ε.Τ.Μ.Ε.Α.Ρ. και ΕΡΤ και ΔΗΜΟΣ είναι ίδιες σε οποιο πάροχο και να πάω σωστά??? αρα στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι η χρέωση της kWh?????  

Με λίγα λόγια, μένεις όπως είσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακριβώς,

και από την περιγραφή σου υποψιάζομαι ότι είσαι στην Volterra με ΟΤΣ 75 (παλιό πρόγραμμα και εγώ εκεί είμαι) μην δεχτείς ούτε από την Volterra καμιά πιο "φθηνή" πρόταση 

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

ακριβώς,

και από την περιγραφή σου υποψιάζομαι ότι είσαι στην Volterra με ΟΤΣ 75 (παλιό πρόγραμμα και εγώ εκεί είμαι) μην δεχτείς ούτε από την Volterra καμιά ποιο "φθηνή" πρόταση 

ναι είμαι 3 χρόνια στην Volterra. κάποια στιγμή θα αναγκαστώ να αλλάξω και θα ψαχτώ λόγω μετακόμισης αλλά μέχρι τότε κατάλαβα....μένω! ευχαριστώ για τις απαντήσεις!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι λίγο, είμαι μεταξύ ΕΛΤΑ και ΕΛΙΝ έχω  ΚΟΤΒ ( και νυκτερινό μετρητή ) να  ρωτήσω κάτι βασικό μήπως ξέρει κανείς, αν έχει ΕΛΙΝ.
Ότι δεν έχει ΟΤΣ η ελιν το έχω διαβάσει, δεν πρέπει να έχει και πάγιο γιατί σε κάποια site λένε ότι έχει.( Το αναφέρει στο site τους ).
Το 10% συνέπεια ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΟΤΒ στο δίνει?, αν στο δίνει θα πάω ΕΛΙΝ γιατί τα ΕΛΤΑ ΔΕΝ το δίνουν αν είσαι ΚΟΤ.
Έχει κάποιος άποψη επ΄ αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, leotzian είπε

Επανέρχομαι λίγο, είμαι μεταξύ ΕΛΤΑ και ΕΛΙΝ έχω  ΚΟΤΒ ( και νυκτερινό μετρητή ) να  ρωτήσω κάτι βασικό μήπως ξέρει κανείς, αν έχει ΕΛΙΝ.
Ότι δεν έχει ΟΤΣ η ελιν το έχω διαβάσει, δεν πρέπει να έχει και πάγιο γιατί σε κάποια site λένε ότι έχει.( Το αναφέρει στο site τους ).
Το 10% συνέπεια ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΟΤΒ στο δίνει?, αν στο δίνει θα πάω ΕΛΙΝ γιατί τα ΕΛΤΑ ΔΕΝ το δίνουν αν είσαι ΚΟΤ.
Έχει κάποιος άποψη επ΄ αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημερα... Να παρεις τηλεφωνο τους ιδιους τους παροχους να το ρωτησεις για το θεμα σου... Να σου στειλουν τα προγραμματα τους.. Δεν νομιζω να σου δινουν και εκτπωση συνεπειας 10%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση: το σπίτι που μένω ειναι ιδιοκτησίας του πατέρα μου....το λογαριασμό τον έχω κάνει στο όνομα μου και ειμαι πχ Προτέργεια....

συγχρόνως έχω κι ενα  άλλο σπίτι ιδιοκτησίας μου στο οποίο πηγαίνω αραιά και που ...και το οποίο θέλω να μεταφέρω απο ΔΕΗ σε άλλη εταιρεία...ο λογαριασμός στο σπίτι που ειναι ιδιοκτησία μου  έρχεται στο όνομα του πατέρα μου...

Μπορώ να έχω 2 λογαριασμούς ρεύματος στο όνομα μου? (και συμφέρει πχ να φέρω και τον δεύτερον στη Προτέργεια που ειμαι ηδη 3-4 χρόνια ή να ψαχτώ σε άλλη εταιρεία ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...