Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/7/2020 στις 3:28 ΜΜ, Flasxxx είπε

EΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ..ΚΥΡΙΑΚΟς ΑΠΟ ΚΑΒΑΛΑ ΠΩς ΕΙΣΑΙ

ΚΟΙΤΑΞΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ WATT AND VOLT!!! YPARXOYN ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ..

Η ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΦΕΝΕΤΑΙ Η ELPEDISON  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ.... ΟΛΕς ΟΙ ΑΛΛΕς ΕΙΝΑΙ ΚΙΟΣΚΙΑ !!

etsi ακριβως   ΚΙΟΣΚΙΑ !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2020 στις 3:23 ΜΜ, ababapanos είπε

Καλησπέρα. Με πήραν τηλέφωνο από την volton 

Για να φύγω από την ΔΕΗ μου προσφέρουν 2 μήνες δωρεάν ρεύμα ότι κατανάλωση  ρεύματος  και να κάνω και 0,065 τη κιλοβατώρα.  

Επίσης δεν πληρώνω κάποιο πέναλτι  για την φυγη απο την ΔΕΗ. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κάπου κάποια παγίδα  πχ στα πάγια που δεν κατάλαβα πως υπολογίζονται. Η είναι στάνταρ όπως στην δεη ?

Ποια η γνώμη  σας με την συγκεκριμένη  εταιρια ? Υπάρχει κάπου αλλού καλυτερη προσφορά?

H ψηλότερη ή δεύτερη ψηλότερη ρήτρα ΟΤΣ. Οπότε το 0,065 είναι εντελώς πλασματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, everyone_sux είπε

H ψηλότερη ή δεύτερη ψηλότερη ρήτρα ΟΤΣ. Οπότε το 0,065 είναι εντελώς πλασματικό.

Για την volton εννοεις ε?  οποτε ποια συμφερει περισσοτερο οσον αφορα την ρητρα OΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Για την volton εννοεις ε?  οποτε ποια συμφερει περισσοτερο οσον αφορα την ρητρα OΤΣ?

Ναι, για τη Volton. Εϊχε κάνει το allazorevma μία έρευνα, η Volton και η Elpedison ήταν κλάσεις πάνω από τους υπόλοιπους... Η Elpedison πάντως έχει ένα πρόγραμμα που με €1,5 το μήνα δεν σου χρεώνει ΟΤΣ. Χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως είναι και ανταγωνιστική η τελική τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η οποια εξοικονομηση ειναι πολυ μικρη...ακομα και για σπιτι με οικογενεια και 4 παιδια.

Εκει που βγαζει νοημα ειναι στα συνδιαστικα πακετα με αεριο...εκει υπαρχει χειροπιαστο οφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Παιδια η οποια εξοικονομηση ειναι πολυ μικρη...ακομα και για σπιτι με οικογενεια και 4 παιδια.

Εκει που βγαζει νοημα ειναι στα συνδιαστικα πακετα με αεριο...εκει υπαρχει χειροπιαστο οφελος

Οσοι καινε 6500-8000 kvh τον χρονο εχουν καλο οφελος μονο εαν πανε σε παροχο χωρις οτσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Παιδια η οποια εξοικονομηση ειναι πολυ μικρη...ακομα και για σπιτι με οικογενεια και 4 παιδια.

Εκει που βγαζει νοημα ειναι στα συνδιαστικα πακετα με αεριο...εκει υπαρχει χειροπιαστο οφελος

εγω με 1500 το 4μηνο βλέπω διαφορά αν αλλάξω σε ελιν χωρις οτς προφανώς. Μικρή αλλα υπάρχει. Δεν ψηνομαι ακομα περιμένω πρωτα να σκάσει η αγορά γιατι που θα πάει θα σκάσει.

 

elin Γ1Ν κέρδος 4μηνου 30 ευρώ περίπου. Χρόνος 100-110ε περίπου. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε η ωρα να αλλάξω πάροχο και εγώ.

Ειμαι μεταξυ Protergia και Φυσικό αέριο σύμφωνα με τα calculator. Στην φυσικό αεριο υπάρχει το κέρδος των 60ευρω Βασιλοπουλου και λίγο μικρότερη χρέωση 0.05885 αντι 0.06065. Η Protergia εχει το + οτι μπορεις να μετράς το ρευμα με το μηνα και να μην περιμένεις τον εκκαθαριστικό στο 4μηνο, κατι που δεν εχει η φυσικό αέριο. Το πάγιο ειναι στα 2.6 και στις 2..

Κλινω στην φυσικο αέριο αλλά έχω ακούσει αρκετά καλές γνωμες για την Protergia ενώ για την άλλη σαν εναλλακτικό πάροχο ρευματος δεν την ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα - θα ηθελα και εγω να αλλαξω παροχο. Δοκιμασα τον υπολογισμο απο το allazorevma.gr και μου εβγαλε οτι το καλυτερο ειναι το φυσικο αεριο και μετα η protergia - ομως ΔΕΝ ειχε καθολου στον υπολογισμο την ΕΛΙΝ για την οποια εχω ακουσει καλα λογια σε αυτο το thread και γενικοτερα + οτι δεν εχει ΟΤΣ. Να σημειώσω ότι έχω καταναλωση περιπου 4500 KWh το τετραμηνο με βαση τους εκκαθαριστικους. Εχει καποιος γνωμη σε σχεση με αυτες τις επιλογες και με βαση αυτην την καταναλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμέρισμα δικό μου, θα μένουμε 1-2 άτομα... Aircondition καινουργιο 12αρι, και ισως απο ενα μικρο ηλεκτρικο σωμα στα υπνοδωματια, θερμοσιφωνας.

Θα πληρώνω στην ώρα μου ( ίσως και πάγιο εντολή ).

Τι να βάλω; δεν έχω ιδέα, θέλω χωρίς δεσμευση χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, είμαστε οικογένεια με 2 παιδάκια, δεν κάνουμε πολλή κατανάλωση, βλέπω στους λογαριασμούς της ΔΕΗ περίπου 1200 κιλοβατώρες το τετράμηνο, από τις οποίες περίπου οι 300 είναι νυχτερινή χρέωση. Πληρώνω τώρα σε μηνιαία βάση κατά μέσο όρο 50 ευρώ το μήνα, δλδ κάπου στα 200 το τετράμηνο. Διαβάζοντας τόσα πολλά περί ρητρών, ΟΤΣ κλπ έχω χάσει τη μπάλα. Ισως να μην αξίζει η μετάβαση με τόσο χαμηλή κατανάλωση που έχω τελικά? Υπάρχει κάποιος με περίπου την ίδια κατανάλωση εδώ να μας πει αν είδε διαφορά καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως για να μη νομιζετε οτι οι ιδιωτικες ΔΕΝ ειναι μπου*δελα.

Φιλη εχει διαμερισμα που το νοικιαζει. Ο ενοικιαστης εφυγε Φεβρουαριο, τελη. Μαρτη η φιλη πηρε την παροχη στο ονομα της, με σκοπο να ανακαινηστει το σπιτι και να ξαναβγει στην "αγορα". Πηγε την παροχη στη Watt & Volt.

Λογω COVID η ανακαινηση πηγε πισω οποτε το σπιτι ειχε μηδενικες καταναλωσεις. Πραγματικα μηδεν ομως (ειχε κλεισει τον μικροαυτοματο στον μετρητη)

Ιουνιο της εβγαλαν εναν εναντι λογαριασμο, τον οποιο πληρωσε αμεσως.

2 Ιουλιου εγινε καταμετρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ, και προφανως εβγαλε μηδενικη καταναλωση. Οποτε επρεπε να βγει εκκαθαριστικος και να της "επιστρεψουν" τα λεφτα του ΕΝΑΝΤΙ.

Για να μην επιστρεψουν τα λεφτα, δε της βγαζουν εκκαθαριστικο. Δε τη πολυνοιαζει αυτο. Αλλα. Αν πες ζουσε κανονικα στο σπιτι, η πολιτικη της εταιρειας θα ηταν να μη στειλει κανενα λογαριασμο μεχρι να ξανακανει καταμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ ... οποτε θα της εσκαγε στο κεφαλι ενας λογαριασμος, με 4 μηνες μαζεμενη καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου οταν θα έσκαγε η καταμέτρηση εστω κ σε ενα χρονο, (ουτως η αλλος ανα 4 μηνες παιρνουν μετρήσεις) πρακτικά θα γινοταν συμψηφισμός κ εν τελη θα πληρωνε οτι της αναλογούσε κ ειχε καταναλώσει, σωστα; επισεις στους πρώτους λογαριασμούς υπάρχει μεσα κ η εγγύηση οποτε οσο μηχενικη κατανάλωση κ να ειχε μ3 τα δημοτικά τέλη δυσκολα  να χε να της γυρίσουν η θα νε μικροποσο. Επιπλέον είσαι τοοοσο σιγουρος οτι εκανε καταμετρηση ο δεδηε; εμενα ειχε να κάνει απο τον δεκεμβρη κ εκανε τον ιουλιο. Δεν υπερασπιζομαι καμια εταιρία αλλα να τα βλεπουμε λιγο σφαιρικα όλα 

7 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα, είμαστε οικογένεια με 2 παιδάκια, δεν κάνουμε πολλή κατανάλωση, βλέπω στους λογαριασμούς της ΔΕΗ περίπου 1200 κιλοβατώρες το τετράμηνο, από τις οποίες περίπου οι 300 είναι νυχτερινή χρέωση. Πληρώνω τώρα σε μηνιαία βάση κατά μέσο όρο 50 ευρώ το μήνα, δλδ κάπου στα 200 το τετράμηνο. Διαβάζοντας τόσα πολλά περί ρητρών, ΟΤΣ κλπ έχω χάσει τη μπάλα. Ισως να μην αξίζει η μετάβαση με τόσο χαμηλή κατανάλωση που έχω τελικά? Υπάρχει κάποιος με περίπου την ίδια κατανάλωση εδώ να μας πει αν είδε διαφορά καθόλου?

Θεωρω κανα 20αρι το 4μηνο θα κερδίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...