Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

ρώτα αν ισχύει και πες μου να το βάλω στο excel αν είναι

0,30 οι τελικές στα ρητροπρογράμματα , όλα πατάνε στις επιδοτήσεις

πάει για σταθερό, δες το excel της υπογραφής μου

το προγραμμα Volton Unique Flat 22  με τιμη 0,1650 ανα κιλοβατωρα ισχυει κανονικα! δες εδω https://volton.gr/services/volton-unique-flat-22/ μου το ειπανε στο τηλεφωνο που τους καλεσα να μαθω για το προγραμμα οτι ισχυει κανονικα! βαλτο στο excell σου. Αλλα αμα δεν πληρωσεις τον λογαριασμο μεχρι την ληξη του τοτε χρεωνεται η κιλοβατωρα 0,19ευρω το γραφει εξαλλου.

Επισης επειδη το ειδα το excell σου το <<προσοχή αυτόματη ανανέωση, δεν περιλαμβάνεται -0,001€/kw μείωσης για >1000kw/μήνα >> που γραφεις δεν ισχυει ,στον γνωστο μου που ειναι χρονια στο προγραμμα fixed του ανανεωσαν το προγραμμα αυτοματα σε fixed με αλλαγη στις τιμες κιλοβατωρας χωρις να κανει κατι , και ρωτησε στην εξυπηρετηση πελατων της elpedison γιατι εγινε αυτη η ανατιμηση και λεει οτι επειδη το συμβολαιο εληξε , και επρεπε να ανανεωθει με τις ιδιες τιμες αλλιως θα επρεπε να διακοψετε την παροχη ,για αυτο και εγινε αμεση ανανεωση του πακετου , χωρις καν υπογραφη , αλλα του εδωσε εκπτωση συνεπειας και μια ετησια εκπτωση για φτασει η elpedison στις παλιες τιμες που ειχε το προηγουμενο χρονο και ετσι να μεινει ευχαριστημενος ο πελατης και να μην τον χασει!. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...η αναφορά στο "double slit experiment", απλά θεϊκή....:-)

...επόμενο βήμα στην λογιστική λογική των παρόχων : πάντρεμα με Heisenberg...

Copenhagen interpretation. "Shut up and calculate"😁😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε
 

Η Protergia δεν θα "ενδιαφερθεί" για να με κρατήσει ;

Ίσως ναι, ίσως όχι - πάρε και πες τους εσύ "τα νέα" κι αν έχουν κάτι ν' αντιπροτείνουν (που θα είναι σαφώς χειρότερο πάντως).edit :  (1-2 σελίδες πριν) ...το είδες αυτό-->

Ναι το είδα ! Σήμερα μου έστειλαν από την ΔΕΗ e-mail να στείλω και την ταυτότητά μου για να ολοκληρωθεί το ζήτημα.

Όμως χρησιμοποιώντας το excel για τις σταθερές χρεώσεις με προσοχή και λεπτομέρειες μπερδεύτηκα με το εξής.

Με την κατανάλωση του τελευταίου 4μήνου που έχω στοιχεία αλλά και υπερβολική κατανάλωση (2.437 Ημερ & 940 Νυκτ & περίοδος από 8/1/21-7/10/21) το ΔΕΗ myHomeOnline, βγάζει σύνολον 957€ ενώ έδωσα 930€ στην Protergia (με ΟΤΣ 3.377Kwh*0.10087=340.63) .

Με την αλματώδη αύξηση τιμών που είναι μετά τον Οκτώβριο θα είναι τρελή η αύξηση.

Είδα σε φίλο ΟΤΣ κατανάλωση *0,20 σε εκκαθάριση Νοεμβρίου την Protergia. Επομένως τώρα θα είναι και 0,25, οπότε για 3.377Kwh θα έδινα σήμερα ακόμα 500€ περίπου !!!

Εάν καταλαβαίνω πλέον σωστά με το ΔΕΗmyHomeOnline, είσαι κερδισμένος όταν η τιμή Mwh διατηρείται πάνω από τα 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, rafm είπε

Εάν καταλαβαίνω πλέον σωστά με το ΔΕΗmyHomeOnline, είσαι κερδισμένος όταν η τιμή Mwh διατηρείται πάνω από τα 150€.

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

Δηλαδή εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

 

2 ώρες πριν, Vincanity είπε

Καλησπέρα, 

θα ήθελα μια πληροφορία για το ποια από τις 2 υπηρεσίες της ΔΕΗ να επιλεξω Myhome Online ή Enter ???

στο άλλο θέμα έχει αναλυθεί , συνέχεια εκεί

2 ώρες πριν, Vincanity είπε

Δεν θελω ρήτρα, θέλω σταθερή τιμή

ή μήπως δεν θα έχει διαφορά?

δες πιο πάνω για τις επιδοτήσεις που λέω

2 ώρες πριν, Vincanity είπε

τώρα είμαι (ακόμα) πελάτης της W&V με κατανάλωση κάτω από 300KWh/μήνα, (χρεωση 0,08 και στους τελευταίους μήνες έφαγα και εγώ χαστούκι με τις ρήτρες αναπροσαρμογής και ψάχνομαι για εναλλακτικές.

δες λινκ της υπογραφής μου για αμφισβήτηση

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

Επισης επειδη το ειδα το excell σου το <<προσοχή αυτόματη ανανέωση, δεν περιλαμβάνεται -0,001€/kw μείωσης για >1000kw/μήνα >> που γραφεις δεν ισχυει

αλλά

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

στον γνωστο μου που ειναι χρονια στο προγραμμα fixed του ανανεωσαν το προγραμμα αυτοματα σε fixed με αλλαγη στις τιμες κιλοβατωρας χωρις να κανει κατι

άρα ισχύει

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

λεει οτι επειδη το συμβολαιο εληξε , και επρεπε να ανανεωθει με τις ιδιες τιμες αλλιως θα επρεπε να διακοψετε την παροχη ,για αυτο και εγινε αμεση ανανεωση του πακετου , χωρις καν υπογραφη

δε γίνεται να διακοπεί η παροχή

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

αλλα του εδωσε εκπτωση συνεπειας και μια ετησια εκπτωση για φτασει η elpedison στις παλιες τιμες που ειχε το προηγουμενο χρονο και ετσι να μεινει ευχαριστημενος ο πελατης και να μην τον χασει!.

αν του βάλανε ρήτρες μπορεί και 5 χιλιάρικα έκπτωσης να μην φτάσανε να τον καλύψουν

2 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

το προγραμμα Volton Unique Flat 22  με τιμη 0,1650 ανα κιλοβατωρα ισχυει κανονικα! δες εδω https://volton.gr/services/volton-unique-flat-22/ μου το ειπανε στο τηλεφωνο που τους καλεσα να μαθω για το προγραμμα οτι ισχυει κανονικα!

οκ, αύριο θα το βάλω , θα σε κάνω tag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, rafm είπε

Εάν καταλαβαίνω πλέον σωστά με το ΔΕΗmyHomeOnline, είσαι κερδισμένος όταν η τιμή Mwh διατηρείται πάνω από τα 150€.

...δεν είναι ΜΟΝΟ τα,,,,"καθαρά (υπό συνθήκη) κέρδη" : είναι και ότι έχεις (περίπου) ήσυχο το κεφάλι σου μέχρι ν' αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές (...σημαντικό: ΚΑΙ να παραμείνουν κάτω για καιρό, ΚΑΙ να εξαγγελθούν καταστάσεις που θα συντελέσουν στο κατέβασμα των τιμών/την εξασφαλιση ότι θα παραμείνουν κάτω, πχ μακροπρόθεσμα "προνομιακά" συμβόλαια παρόχων με παραγωγούς, εξομάλυνση της κατάστασης με το ρωσικό φυσικό αέριο κ.α.). 

Είναι και ότι το σταθερό της ΔΕΗ (ειδικά το Έντερ) έχει "μόνο" 12μηνη δέσμευση, και έχει "ξεφτιλέ" ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, όπως και ξεφτιλέ πάγιο,,,και δέχεται και νυχτερινό και ΚΟΤ...Απ' ό,που να το πιάσεις, είναι η καλύτερη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σε ενα γνωστο που εχει ρολοι γ22 στην elpedison ειχε το προγραμμα fixed με την ρητρα μεσα, αλλα η elpedison το καταργει και γραφει επανω οτι σε 60 ημερες ( απο τον λογαριασμο του Νοεμβριου ) μπορει να επιλεξει αλλο πακετο ατελως ή να φυγει αλλο παροχο επισης το ιδιο ατελως , αμα δεν κανει τιποτα εως 26/1/2022 τοτε θα μπει αυτοματα στο προγραμμα ρευματος του γ22 χωρις το προγραμμα fixed. Κοιτωντας στο ιντερνετ για τον βοηθησω για προγραμμα με ρολοι γ22 και την ρητρα μεσα βρηκα το volton Volton Unique Flat 22 εδω https://volton.gr/services/volton-unique-flat-22/ ,  με τιμη κιλοβατωρας 0,16150 με συνεπεια και μηνιαιο παγιο 19,90ευρω , μετα καλωντας την ηρων δεν εχει κανενα προγραμμα με ρητρα για ρολοι γ22 αλλα χωρις το ιδιο και nrg. Επισης βρηκα και την efa που εχει και εκεινη ενα προγραμμα με τιμη 0,1573 ευρω η κιλοβατωρα με το ιδιο παγιο με την volton δηλαδη 19,90 ευρω ( μαλλον συνεγαζονται ). Υπαρχει κανενας αλλος παροχος που να εχει χαμηλοτερη τιμη κιλοβατωρας; . Γενικα θα αυξηθει παρα πολυ η ρητρα ; και στα επαγγελματικα ρολογια γ22; . Αξιζει παντως προγραμμα με ρητρα προσαρμογης; εκεινος εχει περιπου 1500 κιλοβατωρες τον μηνα πανω κατω . 

0,16 € η kWh, αλλά 19,90 πάγιο το μήνα...

Με 0,18 και 3,00 η ΔΕΗ, σημαίνει ότι πρέπει να κάψεις 850 kWh το μήνα για να συμφέρει.

9 ώρες πριν, naive είπε

Τραγικοί!
Αν και πάλι, κοιτώντας ψύχραιμα, θα έλεγα πιο τίμιοι στην τελική τιμή από αυτούς που παιρνουν την τιμή εκκαθάρισης και την πολλαπλασιάζουν με 1,25, όπως πχ η volterra (και μάλλιστα αλλάζοντας μουλωχτά τον όρο), ώστε όσο περισσότερο ανεβαίνει η χονδρική, τόσο περισσότερο να κερδίζουν.

Κάπου είχα διαβάσει ότι κατά μήκος του δικτύου υφίστανται απώλειες ηλεκτρικής ενέργειας. Οπότε, οι kWh που καταναλώνεις, είναι λιγότερες από τις kWh που αγόρασε ο προμηθευτής. Προφανώς μέσα σε αυτό θα μπει και το κέρδος του παρόχου, αλλά το +25% δεν αποτελείται μόνο από το "καπέλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekechagi είπε

0,16 € η kWh, αλλά 19,90 πάγιο το μήνα...

Με 0,18 και 3,00 η ΔΕΗ, σημαίνει ότι πρέπει να κάψεις 850 kWh το μήνα για να συμφέρει.

Γιατι εχει η ΔΕΗ Γ22 με 0,18?

Μηπως εννοεις οτι τοσο περιπου βγαινει με την ρητρα και τις εκπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Γιατι εχει η ΔΕΗ Γ22 με 0,18?

Μηπως εννοεις οτι τοσο περιπου βγαινει με την ρητρα και τις εκπτωσεις?

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

Και άμα το γυρίσεις στο ΔΕΗ online (υποχρεωτικά πάγια εντολή), πάει στα 0,17 η kWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekechagi είπε

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

Και άμα το γυρίσεις στο ΔΕΗ online (υποχρεωτικά πάγια εντολή), πάει στα 0,17 η kWh.

Επειδη θα μπερδεψεις πολλους μ'αυτα που γραφεις(μιας κι εχεις μπερδευτει κι εσυ).....μιλαμε για επαγγελματικο τιμολογιο Γ22 και οχι οικιακο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θελω να μαθω τι συμφερει αυτον τον καιρο για Γ21 επαγγελματικο με καταναλωσεις 2000 πανω κατω (δεν ειναι σταθερες για αυτο γραφω πανω κατω).Τωρα ειμαι στην Nova energy ειχα βαλει και στο σπιτι και το αλλαξα με το home enter βεβαια οταν μιλουσα με την δεη για να αλλαξω στο σπιτι ρωτησα κ για το μαγαζι κ μου ειπαν οτι στα επαγγελματικα δεν εχουν κατι και οτι πανω κατω ολοι ειναι ιδιοι(ισχυει?) γιατι με αυτα που διαβαζω αρχιζω να αμφιβαλω για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Εγω παλι θελω να μαθω τι συμφερει αυτον τον καιρο για Γ21 επαγγελματικο με καταναλωσεις 2000 πανω κατω (δεν ειναι σταθερες για αυτο γραφω πανω κατω).Τωρα ειμαι στην Nova energy ειχα βαλει και στο σπιτι και το αλλαξα με το home enter βεβαια οταν μιλουσα με την δεη για να αλλαξω στο σπιτι ρωτησα κ για το μαγαζι κ μου ειπαν οτι στα επαγγελματικα δεν εχουν κατι και οτι πανω κατω ολοι ειναι ιδιοι(ισχυει?) γιατι με αυτα που διαβαζω αρχιζω να αμφιβαλω για αυτο ρωταω.

Τους ειχα ρωτησει κ εγω για κοινόχρηστο Γ21 πριν λιγες μερες ,(δεη) κ μου απάντησαν το παρακατω:IMG_20220118_132856.jpg.8478490e8a127f3ce85d7752d5cbf79b.jpg 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mολις μου απαντησε η ΕFA μεσω της ΡΑΕ.

Spoiler

Αξιότιμε κύριε Κ_W_T,

 

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε αρχικά να σας αναφέρουμε ότι στις 23/09/2021 συμβληθήκατε στην εταιρεία μας στο πρόγραμμα Fix Power Home, στο οποίο συναινέσατε στα χαρακτηριστικά και στις χρεώσεις του προγράμματος του και υπογράψατε την προβλεπόμενη από το ρυθμιστικό πλαίσιο σύμβαση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, διάρκειας 24 μηνών.

Ωστόσο κατόπιν ενημέρωσης που λάβαμε από τον αρμόδιο διαχειριστή δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ), η ως άνω παροχή εντάχθηκε στο πρόγραμμα EFA Power ΚΟΤ Β που διατηρεί η εταιρεία μας για τους δικαιούχους του Κοινωνικού Τιμολογίου, προκειμένου να επωφελείστε τις προνομιακές χρεώσεις που προσφέρει το εν λόγω πρόγραμμα και ταυτόχρονα να εξασφαλίζει την έκπτωση που δικαιούστε από το κράτος ..

Διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με το υφιστάμενο νομικό και ρυθμιστικό πλαίσιο, για κάθε περίπτωση ένταξης, μετάβασης σε άλλη κατηγορία ή αλλαγής προμηθευτή δικαιούχου Κ.Ο.Τ. η Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. Α.Ε. ενημερώνει το αργότερο εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών τον προμηθευτή που εκπροσωπεί τον δικαιούχο για την ημερομηνία της ένταξης, το ύψος της έκπτωσης, τα μέγιστα όρια τετραμηνιαίας κατανάλωσης που δικαιούται αυτός και για το εάν στη σύνθεση του νοικοκυριού περιλαμβάνεται άτομο που έχει ανάγκη μηχανικής υποστήριξης. Σχετική ενημέρωση αποστέλλεται το αργότερο εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών στον προμηθευτή και σε περίπτωση απένταξης δικαιούχου. Η ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. τηρεί Μητρώο των πελατών που εντάσσονται στο Κ.Ο.Τ., προκειμένου να υπάρχει δυνατότητα απολογιστικού ελέγχου των στοιχείων, καθώς και δυνατότητα αυτοματοποίησης του ελέγχου.

Σε περίπτωση που δεν επιθυμείτε να τιμολογείστε με το πρόγραμμα EFA Power ΚΟΤ Β, θα πρέπει να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση www.idika.gr και να ζητήσετε την απένταξή σας από το Κοινωνικό τιμολόγιο, προκειμένου να λάβουμε επίσημη ενημέρωση από την ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας

Με λιγα λογια μου λενε οτι η ΔΕΔΔΗΕ τους ειπε να με βαλουν σε αλλο προγραμμα..

Και εαν δεν θελω να βγω απο το ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μου ήρθε λογαριασμος στην efa πρώτος λογαριασμός και μου λέει οπότε θέλω να αποχώρησω εντός 60 ημερών από την ενημέρωση σας αζημιως ενώ τους στέλνω mail και μου λένε ότι :

Μπορείτε να αποχωρήσετε αζημίως ήδη από τώρα και το δικαίωμά σας αυτό εκτείνεται για έως και εξήντα (60) ημέρες από την ανατίμηση της τιμής προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας που θα γίνει στον λογαριασμό σας μετά το πέρας του εξαμήνου από την ενεργοποίησή σας.  

 

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω; στον λογαριασμό γράφουν απο την ενημέρωση σας....θυμάμαι κάτι με το αζημιως το είχε πει και κάποιος εδώ...

Και κάτι ακόμη για να δίνω καταμέτρηση στην δεηδηε κάθε πότε μπορώ να το κάνω ώστε να μου είναι όλοι εκκαθάριστικοι;  

Επεξ/σία από Brown
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...