Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδια. Ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Μου έκαναν μια προσφορά από Volton. Συγκεκριμένα το πρόγραμμα unique flexi plus. Πάγιο 3,6€ , στα 0,05500(€/kWh) , χωρίς ετήσιας συνδρομής , μηδενική εγγύηση , δέσμευση για 24 μήνες , και 2 μήνες δωρεάν (ο πρώτος και ο 13ος). Η ΔΕΗ από όσο ξέρω έχει χρέωση 0,11(€/kWh) άρα εκ πρώτης όψεως συμφέρει . Τι θα πρέπει να ψάξω για να είμαι σίγουρος ότι όντως είναι μια συμφέρουσα αγορά?

Σας ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mitsoschios είπε

Γεια σας παιδια. Ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Μου έκαναν μια προσφορά από Volton. Συγκεκριμένα το πρόγραμμα unique flexi plus. Πάγιο 3,6€ , στα 0,05500(€/kWh) , χωρίς ετήσιας συνδρομής , μηδενική εγγύηση , δέσμευση για 24 μήνες , και 2 μήνες δωρεάν (ο πρώτος και ο 13ος). Η ΔΕΗ από όσο ξέρω έχει χρέωση 0,11(€/kWh) άρα εκ πρώτης όψεως συμφέρει . Τι θα πρέπει να ψάξω για να είμαι σίγουρος ότι όντως είναι μια συμφέρουσα αγορά?

Σας ευχαριστω 

Καλημερα... Οι προσφορες καλες ειναι αν ειναι αληθινες... Θελει  πολυ προσοχη γιατι αλλα λενε και αλλα συμβαινει στο τελος φυσικα... Εχει ΟΤΣ;;. Τι σου ειπαν; Καθε μηνα  το παγιο;; Θελει ψαξιμο... Μπορει και να χρειαστεις και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου αν εχει ληξει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παγιο ειναι ενα τρικ για να δινουν χαμηλες τιμες στην κιλοβατωρα,πρεπει να υπολογισετε αν συμφερει

Μετα ειναι η ΟΤΣ που ειναι απροβλεπτος παραγοντας,καλο ειναι να μην υπαρχει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σε παιρνουν για προσφορές μολις τους πεις για ΟΤΣ κανουν τους Κινέζους, και ειτε απο άγνοια ειτε αλλες φορές απο τακτική, επιμενουν οτι δεν υπαρχει διαφορά και δεν αλλαζει κατι. Οτι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν ότι ναι μεν έχει ΟΤΣ αλλά ότι είναι πολύ χαμηλή η χρέωση...(μου τα είπε γενικά λίγο μπερδεμένα) και γενικότερα ότι δεν επιβαρύνει το λογαριασμό... Μήπως να μείνω στη κλασική ΔΕΗ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mitsoschios είπε

Σε ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν ότι ναι μεν έχει ΟΤΣ αλλά ότι είναι πολύ χαμηλή η χρέωση...(μου τα είπε γενικά λίγο μπερδεμένα) και γενικότερα ότι δεν επιβαρύνει το λογαριασμό... Μήπως να μείνω στη κλασική ΔΕΗ;

Κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Κατανάλωση?

Πρέπει να ξεθάψω τους λογαριασμούς...😋 αλλά είναι πολύ σημαντικό να δω τι κατανάλωση έχω.

Επειδή δε τα ξέρω καλά τα πράγματα, θα προσθέσω τις kwh και στους έναντι και στους εκκαθαριστικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsoschios είπε

Πρέπει να ξεθάψω τους λογαριασμούς...😋 αλλά είναι πολύ σημαντικό να δω τι κατανάλωση έχω.

Επειδή δε τα ξέρω καλά τα πράγματα, θα προσθέσω τις kwh και στους έναντι και στους εκκαθαριστικούς;

Μονο στους εκκαθαριστικους οι εναντι δεν εχουν κιλιβατωρες αφου ειναι εναντι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mitsoschios είπε

Σε ερώτηση που τους έκανα, μου είπαν ότι ναι μεν έχει ΟΤΣ αλλά ότι είναι πολύ χαμηλή η χρέωση...(μου τα είπε γενικά λίγο μπερδεμένα) και γενικότερα ότι δεν επιβαρύνει το λογαριασμό... Μήπως να μείνω στη κλασική ΔΕΗ;

Με κάλεσαν κι εμένα. Μηδενική επιβάρυνση ΟΤΣ έως τις πρώτες 1200 kwh και από εκεί και πάνω για τη διαφορά 0.017

Στις 24/11/2020 στις 12:21 ΠΜ, glamor είπε

Για το volton με λίγο ψάξιμο στο site βρήκα αυτό

"3) Για τα προγράμματα Volton Unique Flat, Volton Unique Flat N, Volton Unique Free & Volton Unique Free N δεν ισχύουν οι
χρεώσεις ΟΤΣ όπως αυτές περιγράφονται στα άρθρα 6.2 & 6.3 των Γενικών Όρων."

Οπότε θέλει διευκρινήσεις αλλά έτσι όπως το βλέπω μάλλον έχει οτσ

Μετά τις 1200kwh ισχύει επιβάρυνση στη διαφορά 0.017/kwh ΟΤΣ. Αυτό μου είπαν τηλεφωνικά εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, έκανα τα αθροίσματα και μου βγαίνουν περίπου 4500kwh το χρόνο. Βλέπω όμως στους έναντι λογαριασμούς ότι αναγράφει κι εκεί νούμερα κατανάλωσης. Να φανταστώ ότι είναι πλασματικά , σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, μόνο εκκαθαριστικούς. Δες απο εκκαθαριστικό αν σου μετρά  το πλασματικό του έναντι στη μέτρηση. Λογικά οι κιλοβατώρες ξεκινάν απο τον προηγούμενο εκκαθαριστικό .

elpedison electricity Home fixed 125,15 €

volterra V1 116,26 €

Ελίν Fixed! Οικιακό 99,02 €

Solar Energy FIXED 120,34 €

Αυτά βγαίνουν απο ένα excelάκι που έχω φτιάξει που είναι χωρίς ρήτρες. Κέρδος το χρόνο για τριφασικό και χωρίς δέσμευση ,πλην 24μηνης της elpedison με δικαίωμα κατάργησης έκπτωσης.Με το καινούριο της ΔΕΗ 24μηνο είσαι στα ~78Ε/έτος με την έκπτωση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mitsoschios είπε

Το λοιπόν, έκανα τα αθροίσματα και μου βγαίνουν περίπου 4500kwh το χρόνο. Βλέπω όμως στους έναντι λογαριασμούς ότι αναγράφει κι εκεί νούμερα κατανάλωσης. Να φανταστώ ότι είναι πλασματικά , σωστά;

Καλησπερα... Δεν ειναι ευκολο ετσι να επιλεξεις παροχο... Θα πρεπει να προσεξεις πολυ... ( μπορει και  να θελεις και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου ΥΔΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ) Γιατι μερικες φορες ταζους λαγους με πετραχηλια και στο τελος ειναι λιγο φουμαρα.. Βαζουν αλλες τιμες καταναλωσεις που δεν γινονται και πολλα αλλα... εχω ακουσει πολλα πραγματα..Και προπαντος τωρα που σε λιγο θα ανεβουν οι τιμες λογω ΟΤΣ... Ειναι χειμωνας με πολλες καταναλωσεις..

 

https://energypress.gr/news/paremvasi-tis-rae-gia-tis-ypsiles-times-stin-agora-exisorropisis-toy-target-model-synantisi-me

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...