Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε λογαριασμός για τον Οκτώβριο, electricon οικιακό νυχτερινό. καμία αλλαγή προς το παρόν.

 

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, bill27 είπε

Και εγω περιπου ιδια καταναλωση με το  ιδιο προγραμμα,σιγουρα ειναι πανω απο 200€ το κερδος σε σχεση με  δεη.Δεν μου λες οταν ληξει το συμβολαιο,το δικο μου ληγει σε λιγοτερο απο χρονο,τι θα κανουμε αν δεν μας αφησουν στο ιδιο συμβολαιο??Το εχεις σκεφτει??Διοτι τα νεα προγραμματα ειναι ολιγον τι ποιο ακριβα απο το 365 νυχτερινο λογο οτσ

Εγώ θα τους πω ότι θα μείνω αν συνεχίσει το ίδιο πρόγραμμα ως έχει αλλιώς θα κοιτάξω κι αλλού.Εξαλλου γι'αυτό πήγαμε Ελίν γιατί είχε καλή τιμή χωρίς οτσ και με τέτοια κατανάλωση θα κοιτάξουμε το συμφέρον μας. Αν μας θέλουν για πελάτες-που πληρώνουν στην ώρα τους- πιστεύω να δεχτούν.Ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο απο τα 2 λέτε για επαγγελματικο:

Watt+Volt Corporate Energy 21 - Fixed. Χωρίς Ρητρα Οριακης Τιμής με χρέωση 0,084/Κwh
Watt+Volt Corporate Energy 21 - Με ΡΟΤ , αλλά χρέωση 0,076
 

Δηλαδή και να μεταβληθεί η ΡΟΤ το 0,076 πιστεύετε θα ανέβει πάνω απο τα 0,084 του Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manosbr είπε

Ποιο απο τα 2 λέτε για επαγγελματικο:

Watt+Volt Corporate Energy 21 - Fixed. Χωρίς Ρητρα Οριακης Τιμής με χρέωση 0,084/Κwh
Watt+Volt Corporate Energy 21 - Με ΡΟΤ , αλλά χρέωση 0,076
 

Δηλαδή και να μεταβληθεί η ΡΟΤ το 0,076 πιστεύετε θα ανέβει πάνω απο τα 0,084 του Fixed

Έχω watt+volt  και μου έχουν βάλει ένα μήνα 9 ευρώ Ρήτρα Οριακής Τιμής και μου βγήκε πάνω από 10 σεντ η κιλοβατώρα εκείνο τον μήνα  μαζί με τα πάγια,  0,084 για να ξέρεις τι πληρώνεις και  για να μην εχεις εκπλήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, manosbr είπε

Δεν καταλαβαίνω τις διαφορές που βγάζουν τα site allazorevma & energy market

Βάζω για επαγγελματικό ρεύμα Γ21 με κατανάλωση 1000kw το 4μηνο και στα 2, και μου βγάζει άλλες τιμές το καθένα και άλλη υπολογίζω εγώ. 

π.χ. για τον υπολογισμό ρεύματος και μονο (απόπου προκύπτουν οι διαφορές στην ΔΕΗ για 1 έτος είναι 3   4μηνα =3000kw = 3000x 0,12269 = 368 E) βγαίνουν οι εξείς διαφορές:

1) Δικός μου υπολογισμός: 3000kw /έτος = 3000χ0,12269 = 368 ευρω

2) ELPEDISON Business 1στο site energy-market: 202 Ευρώ  (και γράφει όφελος ετήσιο  90 ευρω)

3) ELPEDISON Business 1στο site allazorevma: 236.53€ (και γράφει όφελος ετήσιο 170.75€)

Σημ. οτι η elpedison Business 1 δεν έχει πάγιο και χρέωση Kw 0.0750 (άρα εγώ το υπολογίζω το έτος κόστος 3000χ0.075 = 225 Ε)

Γιατι αυτές οι διαφορές . Γιατι το energy market βγάζει διαφορά μονο 90Ε το χρόνο?

Στο energy-market δεν προσθέτουν το ΦΠΑ, στο allazorevma το προσθέτουν...ΟΤΣ δεν προσθέτει κανείς με αποτέλεσμα να βγαίνουν ψηλά οι εταιρείες με χαμηλό εύρος και υψηλές χρεώσεις

12 ώρες πριν, manosbr είπε

Ποιο απο τα 2 λέτε για επαγγελματικο:

Watt+Volt Corporate Energy 21 - Fixed. Χωρίς Ρητρα Οριακης Τιμής με χρέωση 0,084/Κwh
Watt+Volt Corporate Energy 21 - Με ΡΟΤ , αλλά χρέωση 0,076
 

Δηλαδή και να μεταβληθεί η ΡΟΤ το 0,076 πιστεύετε θα ανέβει πάνω απο τα 0,084 του Fixed

Η Watt έχει αλλάξει πρόσφατα προγράμματα. Το fixed σε Γ21 έχει πάγιο 9€ και χρέωση kWh 0,094. Πήγαινε Elin ή Volterra που έχουν πρόγραμμα χωρίς πάγιο και την ίδια χρέωση. Η Elin έχει και όλα τα εμπορικά χωρίς δέσμευση οπότε μπορείς να αλλάζεις. 

Στις 17/11/2020 στις 10:42 ΠΜ, d3m1s είπε

Καλησπέρα σας, μιας και είμαι και εγώ στην αναζήτηση εναλλακτικού παρόχου θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εταιρία Φυσικό αέριο μιας και απο ότι είδα στο Site τους έχει την φθηνότερη τιμή e/kwa  με 0,0585. Είναι κανείς που έχει τον συγκεκριμένο πάροχο να μου πει εντυπώσεις?

Το ΟΤΣ επηρεάζει την τιμή  ε/kwa?

Έχουν όλες οι εταιρίες προγράμματα χωρίς ΟΤΣ?

Και στην τελική πόσο μπορεί να ανέβει το κόστος?

Οι πιο πολλές εταιρείες έχουν προγράμματα χωρίς ΟΤΣ γιατί είναι υποχρεωμένες να το κάνουν. Βέβαια σου πετάνε μερικές κάτι πάγια από 6-10,5€ για να σε αποθαρρύνουν. Η Αέριο Αττικής νομίζω πως δεν έχει. Αυτές που συμφέρουν σήμερα (ανάλογα με την κατανάλωση του καθένα) είναι 

-Solar

-Elin

-We Energy

-Volterra

Οι άλλες έχουν τα fixed απλά για να γεμίζουν τιμοκαταλόγους και να πουλάνε τα promo

Το θέμα πάντως με την ΟΤΣ δεν είναι πως την χρεώνουν οι πάροχοι αλλά πως δεν σε ενημερώνουν οι περισσότεροι πριν υπογράψεις το συμβόλαιο (και την φας για 24 μήνες πριν το πάρεις είδηση!)...

Πάντως αν υποθέσουμε μία ΟΤΣ στα 50€ και κόστη ΑΔΜΗΕ άλλα 10€ (τα οποία πληρώνουν οι Προμηθευτές και είναι τα ΛΠ2,3, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΜΑΕ που αναφέρονται στα συμβόλαια μας), έχουμε ένα σύνολο 60€/mWh. Πολλαπλασιάστε με 1,135 που είναι οι απώλειες = 68,10€/mWh. Βάλτε και κόστη πωλήσεων, διαφημίσεις, ενοίκια, μισθούς, λογαριασμούς κτλ...Τα κόστη τους ανεβαίνουν.

Άρα με ΟΤΣ 50€/mWh κανείς δεν μπορεί να πουλάει την kWh 0,06€...πρέπει να μετακυλήσει τα υπόλοιπα στον καταναλωτή. Δίκαιο...Άρα επιλέξτε εταιρείες με μεγαλύτερα εύρη ΟΤΣ, μικρή ονομαστική τιμή που δεν διαφημίζονται και δεν δεσμεύουν!!!

 

 

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Στο energy-market δεν προσθέτουν το ΦΠΑ, στο allazorevma το προσθέτουν...ΟΤΣ δεν προσθέτει κανείς με αποτέλεσμα να βγαίνουν ψηλά οι εταιρείες με χαμηλό εύρος και υψηλές χρεώσεις

Το allazorevma έχει επιλογή για υπολογισμό ρήτρας αλλά είναι κατά εκτίμηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

Το allazorevma έχει επιλογή για υπολογισμό ρήτρας αλλά είναι κατά εκτίμηση

Δεν νομίζω...

Επέλεξα κατανάλωση 4μηνου = 1200kWh και υπολογισμό ρήτρας.

1200*3 τετράμηνα = 3600kWh

Πάγιο περιόδου = 34,80€

Κατανάλωση περιόδου = 217,80€

Σύνολο = 252,60€

ΦΠΑ = 15,156

Τελικό με ΦΠΑ = 267,76€ (όσο βγάζει και η πλατφόρμα - πουθενά η ΟΤΣ)

 

5.png

Επίσης, το energy market κάνει και αναγωγές των εκπτώσεων που δίνει ο προμηθευτής στα έτη που σε δεσμεύει και όχι στο χρόνο, το οποίο έχει απόλυτη λογική. Αν μου αναλογίσεις σε πρόγραμμα με δέσμευση 24 μηνών την έκπτωση μόνο στον πρώτο χρόνο θα μου το βγάλεις φθηνότερο από ότι πραγματικά είναι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα μου να αλλάξω και εγώ.
Έχω κατανάλωση ετήσια 5542 KWh ημερήσιο και 1565 Kwh νυχτερινό, σύμφωνα με τους λογαριασμούς της τελευταίου έτους.

To Insurance Market μου πρότεινε τη Volton
image.png.3203e42c12104f98df6b0fd588469952.png

 

Και το Allazorevma Την Φυσικό Αέριο, που έρχεται πιο φτηνά με δώρο 20€ και 60€ σε δωροεπιταγή.image.png.6a5f4474b6d1096643a788ac46c83d09.png

 

Ποια η γνώμη σας; Πώς είναι χρηστικά οι δύο εταιρίες; (Υποστήριξη, εφαρμογές κτλ)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Θα ρισκάρεις με την ΟΤΣ?

Το θεωρείς μεγάλο ρίσκο; Πόσο θα μπορούσε να μειωθεί το όφελος; 
Θα έφτανε η επιβάρυνση τα 200€ περίπου ετησίως, ώστε να φτάσει πχ εδώ:
image.png.82fd02a9b4e93146042053b95387d4fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημέρωση σε όσους ρώταγαν παλαιότερα και αμφισβητούσαν τα κέρδη των εναλλακτικών απέναντι στις τιμές νταβατζή της ΔΕΗ.

Κλείνω σχεδόν χρόνο στην ΕΛΙΝ στο καλό συμβόλαιο χωρίς πάγια-χωρίς ΟΤΣ-χωρίς δέσμευση συμβολαίου με την τιμή της κιλοβατώρας από τις χαμηλότερες της αγοράς και με κατανάλωση λίγο κάτω από 3000 το έτος. (πέρυσι με ΔΕΗ είχα 2930 φέτος μέσα Νοέμβρη είμαι στα 2700 οπότε πάλι κάπου εκεί θα βγει τέλη Δεκέμβρη.

Πέρυσι λοιπόν με ΔΕΗ για λίγο κάτω από 3000 κιλοβατώρες πλήρωνα περίπου 40-50ευρώ έναντι το μήνα και περίπου 290-320ευρώ εκκαθαριστικό.

Φέτος είμαι στα 20-25ευρώ το μήνα έναντι και 240ευρώ εκκαθαριστικό.

ΣΥΝΟΛΙΚΟ όφελος στο τέλος του χρόνου θα βγει 200-250ευρώ. (15ευρώ μηνιαίως έναντι x10μήνες +50ευρώ στον εκκαθαριστικό).

Αν λοιπόν νομίζετε ότι η ελεύθερη αγορά είναι μια απάτη και οτι όλοι κοροιδεύουν και όλοι στη ΔΕΗ θα καταλήξετε πάλι, να σας πω οτι ευτυχώς που ΔΕΝ σας συμμεριζόμαστε.

Φιλάκια ΔΕΗτζίδες.

😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, unforgiven είπε

Το θεωρείς μεγάλο ρίσκο; Πόσο θα μπορούσε να μειωθεί το όφελος; 
Θα έφτανε η επιβάρυνση τα 200€ περίπου ετησίως, ώστε να φτάσει πχ εδώ:
image.png.82fd02a9b4e93146042053b95387d4fc.png

Δεν ξέρω, είμαι και εγώ στην ίδια φάση (απο Ιανουάριο) και το σκέφτομαι...
Αν είναι θα πήγαινα στη Volton που έχει 45 άνω όριο έναντι 40 του φυσικού και χαμηλώτερη κιλοβατώρα.
Βέβαια καλό είναι να επιβεβαιώσεις το όριο

EDIT Η voltera χτυπά παραπάνω ΟΤΣ αν δεις κάποια post παρακάτω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν ξέρω, είμαι και εγώ στην ίδια φάση (απο Ιανουάριο) και το σκέφτομαι...
Αν είναι θα πήγαινα στη Volton που έχει 45 άνω όριο έναντι 40 του φυσικού και χαμηλώτερη κιλοβατώρα.
Βέβαια καλό είναι να επιβεβαιώσεις το όριο

Ναι, 45 έχει. 
Σύμφωνα με αυτό είμαστε στα 57.48€/Mwh. Υπάρχουν κάπου οι τρέχουσες τιμές των παρόχων, μετά την εφαρμογή της ΟΤΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε αναζήτηση παρόχου. Έχω επαγγελματικό Γ21 στην ΔΕΗ (κατανάλωση 1000-1200 ανά 4μηνο)

Το site Energy Market μου βγάζει σαν προτεινόμενα τα προγράμματα της εικόνας.

Επίσης ψάχνοντας για το οικιακό το οποίο η κατανάλωση είναι μικρότερη, μισή και ίσως και λιγότερη κάποιες φορές μου προτείνει και 3 διαφορετικά προγράμματα της ΔΕΗ .  2η εικόνα.

Ισχύουν αυτά που γράφει το site η θα δώσουμε την εγγύηση θα δεσμευτούμε και θα φάμε καμιά φόλα?

Επίσης η εγγύηση πως επιστρέφεται σε περίπτωση που θέλω να φύγω ( Για την ΔΕΗ μου είπαν μπαίνει πιστωτικό τον τελευταίο λογαριασμό, το ίδιο ισχύει και σε αυτούς?)

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Ναι, 45 έχει. 
Σύμφωνα με αυτό είμαστε στα 57.48€/Mwh. Υπάρχουν κάπου οι τρέχουσες τιμές των παρόχων, μετά την εφαρμογή της ΟΤΣ; 

Το όριο το επιβεβαίωσες σωστά...τον τύπο εφαρμογής της Ρήτρας τον επιβεβαίωσες; Πάω στοίχημα πως η Volton χρεώνει πολύ υψηλότερη ρήτρα και ας έχει υψηλότερο όριο 

Η ρητρα της volton...

Οπότε εάν υποθέσεις το 57,48 € (που είναι μέση τιμή εβδομάδας μόνο) για ΟΤΣ τότε έχουμε

Ρήτρα = ΑΠΩΛΕΙΕΣ * (ΛΠ2+ΛΠ3+ΜΜΚΘΣΣ+ΜΜΑΕ+ΟΤΣ) = 1,135*(10+57,48) = 1,135*67,48 = 76,58€-45 = 31,58€/mWh ή 0,03158€ kWh

Και έτσι απλά το 0,055€ γίνεται 0,08658€/kWh

 

 

 

6.png

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...