Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για όποιον θέλει να με βοηθήσει το myhome enter της ΔΕΗ με το κλασικό γ1 στην ουσία η μόνη του διαφορά είναι στο πάγιο ,που στο my home enter είναι περισσότερο με 1.5 ευρώ το μήνα ?

Υγ. Και δίνει το 100αρικο δώρο οκ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε να προτείνετε κάτι με κατανάλωση 4μήνου στις ~650kWh ή δεν αξίζει να πάω σε εναλλακτικό; Με λίγο ψάξιμο μάλλον η ΔΕΗ με το myHomeEnter είναι μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ookami999 είπε

Έχετε να προτείνετε κάτι με κατανάλωση 4μήνου στις ~650kWh ή δεν αξίζει να πάω σε εναλλακτικό; Με λίγο ψάξιμο μάλλον η ΔΕΗ με το myHomeEnter είναι μονόδρομος.

Αν δεν έχεις σκοπό να καις περισσότερο  ,είσαι για το myhomeEnter αλλά δεσμευμένος για μια 2ετία.
Προσωπικά θα πήγαινα Voltera V1 που είναι χωρίς δέσμευση για 3Ε το χρόνο παραπάνω...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν δεν έχεις σκοπό να καις περισσότερο  ,είσαι για το myhomeEnter αλλά δεσμευμένος για μια 2ετία.
Προσωπικά θα πήγαινα Voltera V1 που είναι χωρίς δέσμευση για 3Ε το χρόνο παραπάνω...

Θα το κοιτάξω. Σε ευχαριστώ πολύ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου θυμισει που μπορω να βρω την λιστα με τις ΟΤΣ ολων των εταιρων?

Επισης αν θυμαμαι καλα εχουν αρχισει να καταργουνται(η εχουν καταργηθει?) κι εχει ξεκινησει αλλος τροπος υπολογισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινός πάροχος ΔΕΗ. Περίπου 3500 kwh ετησίως.

Στο αλλάζωρεύμα, βλέπω πως το πιο συμφέρον πρόγραμμα, το έχει τη WeEnergy

Το εμπιστεύομαι; 

Υ.Γ. πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ γιατι προτιμώ να πληρώνω λιγο παραπάνω κι να εχω το κεφάλι μου ησυχο απ'το να υπολογίζω και να εκνευρίζομαι με το ευρος της τιμής αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω και εγώ την λύση αλλαγής παρόχου:

Αυτή την στιγμή έχω ΜΑΞ 850kwh το 4μηνο. Οπότε έκανα παραδείγματα με 600 kwh πρωί / 200 βράδυ.

Έχουμε και λέμε για 800kw/h:

 

Φυσικό Αέριο Αττικής

0.065 kwh  , 4.5 ευρώ πάγιο. 

Αυτό κάνει σύνολο 71 ευρώ το 4μήνο και αν υπολογίσω και τα κουπόνια 61 ευρώ το χρόνο ΑΒ πάει 61 ευρώ.

Επίσης προσφέρουν ασφάλεια σπιτιού:

Δωρεάν πρόσθετες υπηρεσίες, όπως επείγουσα τεχνική βοήθεια για το σπίτι και ασφάλιση περιεχομένου

Βλέπω όμως ότι έχουν ΟΤΣ

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/07/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_2.pdf

 

Watt + Volt

0.058 / 0.43 , πάγιο 65 το χρόνο χωρίς κλειστό συμβόλαιο: Αν υπολογίσουμε τα πάντα με αναλογικά το πάγιο βγαίνει 85 ευρώ.

Στους Όρους δεν βλέπω να λέει ότι έχει ΟΤΣ

https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2020/11/20201106-symvasi-LibertyChoice-1.pdf

 

ΔΕΗ homeEnter

0.105 / 0.0789 , 1.5 ευρώ το μήνα.

Αν υπολογίσουμε τα πάντα βγαίνει 84.6 ευρώ αλλά δίνουν και έκπτωση συνέπειας 5% οπότε 80 ευρώ. Αν βάλουμε και ότι δίνουν τώρα 100 ευρώ δώρο αναλογικα θα πάει 76 ευρώ.

 

Volton Black Friday (το πιο κουλό)

0.055 / 0.393 , πάγιο 3.6 το μήνα.

Αν υπολογίσουμε τα πάντα βγαίνει 55.5 ευρώ και κάνει και δώρο 2 λογαριασμούς. Στους όρους δεν βλέπω κάτι για ΟΤΣ.

Που είναι ο λάκος;;; Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

https://volton.gr/wp-content/uploads/2020/11/Συνοδευτικό-Έντυπο-Volton-Unique-Flexi-Plus-Promo-2m_VOLTON.pdf

 

Είδα και nrg, elpedison, zenith αλλά δεν ήθελα να βάλω κάτι πραγματικά TLDR.

Είμαι ανάμεσα στο να ενεργοποιήσω το ΔΕΗ homeEnter και την Volton αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν μας λέει η Volton.

Επίσης με προβληματίζει γιατί η ΔΕΗ βγάζει το πακέτο homeEnter και το ότι τώρα λόγο κορονοϊού στο Γ1/Γ1Ν χαρίζει τα πάγια αλλά δεν ισχύει για αυτά τα πακέτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strategos είπε

Κοιτάω και εγώ την λύση αλλαγής παρόχου:

Αυτή την στιγμή έχω ΜΑΞ 850kwh το 4μηνο. Οπότε έκανα παραδείγματα με 600 kwh πρωί / 200 βράδυ.

Έχουμε και λέμε για 800kw/h:

Φυσικό Αέριο Αττικής

0.065 kwh  , 4.5 ευρώ πάγιο. 

Αυτό κάνει σύνολο 71 ευρώ το 4μήνο και αν υπολογίσω και τα κουπόνια 61 ευρώ το χρόνο ΑΒ πάει 61 ευρώ.

Επίσης προσφέρουν ασφάλεια σπιτιού:

Δωρεάν πρόσθετες υπηρεσίες, όπως επείγουσα τεχνική βοήθεια για το σπίτι και ασφάλιση περιεχομένου

Βλέπω όμως ότι έχουν ΟΤΣ

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2020/07/HR_MainPricelist_ExtraServices_v4_2.pdf

Watt + Volt

0.058 / 0.43 , πάγιο 65 το χρόνο χωρίς κλειστό συμβόλαιο: Αν υπολογίσουμε τα πάντα με αναλογικά το πάγιο βγαίνει 85 ευρώ.

Στους Όρους δεν βλέπω να λέει ότι έχει ΟΤΣ

https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2020/11/20201106-symvasi-LibertyChoice-1.pdf

ΔΕΗ homeEnter

0.105 / 0.0789 , 1.5 ευρώ το μήνα.

Αν υπολογίσουμε τα πάντα βγαίνει 84.6 ευρώ αλλά δίνουν και έκπτωση συνέπειας 5% οπότε 80 ευρώ. Αν βάλουμε και ότι δίνουν τώρα 100 ευρώ δώρο αναλογικα θα πάει 76 ευρώ.

Volton Black Friday (το πιο κουλό)

0.055 / 0.393 , πάγιο 3.6 το μήνα.

Αν υπολογίσουμε τα πάντα βγαίνει 55.5 ευρώ και κάνει και δώρο 2 λογαριασμούς. Στους όρους δεν βλέπω κάτι για ΟΤΣ.

Που είναι ο λάκος;;; Τι δεν έχω καταλάβει καλά;

https://volton.gr/wp-content/uploads/2020/11/Συνοδευτικό-Έντυπο-Volton-Unique-Flexi-Plus-Promo-2m_VOLTON.pdf

Είδα και nrg, elpedison, zenith αλλά δεν ήθελα να βάλω κάτι πραγματικά TLDR.

Είμαι ανάμεσα στο να ενεργοποιήσω το ΔΕΗ homeEnter και την Volton αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν μας λέει η Volton.

Επίσης με προβληματίζει γιατί η ΔΕΗ βγάζει το πακέτο homeEnter και το ότι τώρα λόγο κορονοϊού στο Γ1/Γ1Ν χαρίζει τα πάγια αλλά δεν ισχύει για αυτά τα πακέτα.

Για το volton με λίγο ψάξιμο στο site βρήκα αυτό

"3) Για τα προγράμματα Volton Unique Flat, Volton Unique Flat N, Volton Unique Free & Volton Unique Free N δεν ισχύουν οι
χρεώσεις ΟΤΣ όπως αυτές περιγράφονται στα άρθρα 6.2 & 6.3 των Γενικών Όρων."

Οπότε θέλει διευκρινήσεις αλλά έτσι όπως το βλέπω μάλλον έχει οτσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Σημερινός πάροχος ΔΕΗ. Περίπου 3500 kwh ετησίως.

Στο αλλάζωρεύμα, βλέπω πως το πιο συμφέρον πρόγραμμα, το έχει τη WeEnergy

Το εμπιστεύομαι; 

Υ.Γ. πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ γιατι προτιμώ να πληρώνω λιγο παραπάνω κι να εχω το κεφάλι μου ησυχο απ'το να υπολογίζω και να εκνευρίζομαι με το ευρος της τιμής αυτής.

Voltera, Solar δες. WeEnergy όχι ,αν δεις κάποιες σελίδες πίσω

15 ώρες πριν, Strategos είπε

Στους Όρους δεν βλέπω να λέει ότι έχει ΟΤΣ

https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2020/11/20201106-symvasi-LibertyChoice-1.pdf

--->παράγραφος 6.3 <----

Η volton είναι πολύ ακριβή στα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ
 

15 ώρες πριν, Strategos είπε

Αυτή την στιγμή έχω ΜΑΞ 850kwh το 4μηνο. Οπότε έκανα παραδείγματα με 600 kwh πρωί / 200 βράδυ.

Για ΔΕΗmyhome enter είσαι αλλά αν δε θες δέσμευση δες voltera και solar πλευρά , έχεις μικρή κατανάλωση οπότε μετράς 60-70Ε το πολύ κέρδος το χρόνο.

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

Η Volton είναι πολύ ακριβή στα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ

Που λέει ότι έχει ΟΤΣ; 

Επεξ/σία από Strategos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως από οσα έχω δει αν και άσχετος,πιο συμφέρον πρόγραμμα φαίνεται το Solar energy s1 N Fixed.

Χωρίς δέσμευση,Χωρίς ρήτρα ΟΤΣ αν καταλαβαίνω σωστά.

  • Πάγιο 1Φ (ανά τετράμηνο): 1.5 €
  • Πάγιο 3Φ (ανά τετράμηνο): 1.5 €
  • Χρέωση (Κατανάλωση έως και 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.08055 €/kWh
  • Χρέωση (Κατανάλωση μεγαλύτερη από 2.000 kWh το τετράμηνο): 0.08055 €/kWh
  • Χρέωση Νύχτας: 0.0661 €/kWh
  • ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ 10% 
  • Αλλαγή τιμής:  Ενημέρωση 60 ημέρες πρίν την αλλαγή τιμής
  • Άλλες ανταγωνιστικές χρεώσεις: Όχι
  • Ουδέτερη ζώνη οριακής τιμής συστήματος: ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ (https://allazorevma.gr/ots)
  • Προκαταβολή/Εγγύηση: 50% της εγγύησης του τωρινού σας Παρόχου.
  • Επιστροφή εγγύησης στο δεύτερο λογαριασμό σε περίπτωση πληρωμής με πάγια τραπεζική εντολή
  • Δυνατότητα Εbill: 
  • Δυνατότητα ηλεκτρονικής καταχώρησης μέτρησης: 
  • Ελάχιστη ΠαραμονήΌχι
  • Περιλαμβάνει έκπτωση 10% σε πελάτες που παρουσιάζουν συνέπεια στην εξόφληση των λογαριασμών τους. 

 

 

Επίσης watt+volt με πήραν τηλέφωνο 0.059(πάντα για εκπρόθεσμη πληρωμή αλλιώς πάει 0.074), χωρίς δέσμευση,χωρίς εγγύηση,με σταθερή τιμή,με έκπτωση 20€ στο ρεύμα εφάπαξ στο άτομο που με πρότεινε(ο πατέρας μου) χωρίς όριο σε κιλοβατόρες και πάγιο 59€ το χρόνο.

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα... Θα υπαρξουν αλλαγες σε λιγο καιρο... Ανεβαινει η ΟΤΣ.. Λογω χειμωνα απο εδω και περα..

https://worldenergynews.gr/index.php?id=51273

https://energypress.gr/news/oi-promitheytes-plironoyn-akriva-tin-agora-exisorropisis-hreosi-27-ekat-eyro-se-dyo-evdomades

 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε

Voltera, Solar δες. WeEnergy όχι ,αν δεις κάποιες σελίδες πίσω

παράγραφος 6.3

Η volton είναι πολύ ακριβή στα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ
 

Για ΔΕΗmyhome enter είσαι αλλά αν δε θες δέσμευση δες voltera και solar πλευρά , έχεις μικρή κατανάλωση οπότε μετράς 60-70Ε το πολύ κέρδος το χρόνο.

Πωπω εχω χάσει τη μπάλα, το μακρυ τους και το κοντό τους.

Διαβασα οπως μου ειπες, πως το μειονέκτημα της WE ειναι οτι διατηρει το δικαίωμα ακύρωσης της προσφοράς και οτι εινια για ένα έτος.

Αντε ξανά ψάξιμο.

 

Y.G. με βλέπω για ΕΛΙΝ. Στους ειδικούς όρους, δεν αναφέρει κάτι για ακύρωση της προσφοράς, που ειναι το 10% εκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή.

Βλέπω ομως τιμή kwh 0.095  (δεν αναφέρει καπου αν ειναι με ΦΠΑ ή άνευ, λογικά "με") και σε αλλη στηλη την εκπτωση 10%.

Προφανως η τιμή 0.095 ειναι ΧΩΡΙΣ το 10% εκπτωση; 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Πωπω εχω χάσει τη μπάλα, το μακρυ τους και το κοντό τους.

Διαβασα οπως μου ειπες, πως το μειονέκτημα της WE ειναι οτι διατηρει το δικαίωμα ακύρωσης της προσφοράς και οτι εινια για ένα έτος.

Αντε ξανά ψάξιμο.

Y.G. με βλέπω για ΕΛΙΝ. Στους ειδικούς όρους, δεν αναφέρει κάτι για ακύρωση της προσφοράς, που ειναι το 10% εκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή.

Βλέπω ομως τιμή kwh 0.095  (δεν αναφέρει καπου αν ειναι με ΦΠΑ ή άνευ, λογικά "με") και σε αλλη στηλη την εκπτωση 10%.

Προφανως η τιμή 0.095 ειναι ΧΩΡΙΣ το 10% εκπτωση; 

 watt+volt με πήραν τηλέφωνο 0.059(πάντα για εκπρόθεσμη πληρωμή αλλιώς πάει 0.074), χωρίς δέσμευση,χωρίς εγγύηση,με σταθερή τιμή,με έκπτωση 20€ στο ρεύμα εφάπαξ στο άτομο που με πρότεινε(ο πατέρας μου) χωρίς όριο σε κιλοβατόρες και πάγιο 59€ το χρόνο.

Τι σε χαλάει εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...