Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, korakios είπε

Τώρα άρχισα να το αντιλαμβάνομαι :)

******************************************************

Λοιπόν έτοιμος που λέτε για τα ΕΛΤΑ και αίτηση (απάντηση σε email Δεκεμβρίου και εβδομάδας ακόμα να έρθει) ξεκινώ για online αίτηση

Λέω κάτσε να ρωτήσω για πιο απο τα 2 προγράμματα να κάνω , μου λένε απο τη στιγμή που δεν καίω >2000Kw/τετράμηνο συνέχεια , να κάνω στο πρώτο που είναι κλιμακωτό 0,086<2000Kw και 0,084>2000Kw. Cool.

Ρωτάω για τα apps , παίρνω τηλ , δεν ξέρουν μου δίνουν 2 τηλ απο τα κεντρικά δεν απαντά κανένας.

Άντε λέω να ρισκάρω προχωράω online
Έλα ντε που δεν ταιριάζει ο αριθμός παροχής και μου λείπει ένα ψηφίο να συμπληρώσω, παίρνω τηλ και μου ξαναδίνουν τα ίδια τηλ στα κεντρικά.....κλασσικά απο το πρωί δεν απαντά κανένας
Άντε να βάλω κανα μηδενικό στο τέλος , αν είναι κάτι άλλο θα βγει άκρη ?

Το χειρότερο είναι πάω να τσεκάρω το NRG save 40% και πλέον δεν το δείχνει online 😥 , περιμένω στο chat της nrg και messenger στην MBC μπας και βγει άκρη....

Φίλε korakios τι πρόβλημα υπάρχει με τον αριθμό παροχής?
Δεν μπορείς να τον δεις από το ρολόι σου?
Ο λογαριασμός από την Ζενίθ δεν τον αναφέρει?

Μηδενικό στο τέλος είναι άκυρο... αναλόγως ποιος ιδιοκτήτης είσαι τα 2 τελευταια ψηφία είναι 01, 02, 03... κτλ. αν είσαι ο πρώτος, ο δεύτερος, ο τρίτος ιδιοκτήτης κτλ.

Κράτα γερά και έλα στα ΕΛΤΑ 😁 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Φίλε korakios τι πρόβλημα υπάρχει με τον αριθμό παροχής?
Δεν μπορείς να τον δεις από το ρολόι σου?
Ο λογαριασμός από την Ζενίθ δεν τον αναφέρει?

Μηδενικό στο τέλος είναι άκυρο... αναλόγως ποιος ιδιοκτήτης είσαι τα 2 τελευταια ψηφία είναι 01, 02, 03... κτλ. αν είσαι ο πρώτος, ο δεύτερος, ο τρίτος ιδιοκτήτης κτλ.

Κράτα γερά και έλα στα ΕΛΤΑ 😁 

Η ΔΕΔΔΗΕ στην αίτηση για νυχτερινό μου δίνει το κλασσικό 8ψήφιο
Η ζενιθ έχει

έναν αριθμό παύλα τον 8ψήφιο παύλα 2ψήφιο , και λείπει ένα ψηφίο . Δηλαδή πρέπει να είναι 0 12345678-90 1

Δεν είναι η αίτηση το θέμα, το πρόβλημα είναι τα 2 σταθερά που μου δώσαν και δεν απαντάνε ,όπως και τα προηγούμενα σταθερά που μου είχαν δώσει , όπως και το 210 3353250 που είναι απασχολημένο ,τα 2 email που έστειλα και δεν πήρα απάντηση 

Έστειλα τώρα στο support , τι ποσοστό δίνεις οτι θα μου απαντήσουν ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ψηνομαι αγρια να παω το παγιο μου στην nrg απο το 5.6 στα 9.6 και να γλιτωσω απο τον βραχνα της ΟΤΣ. ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και το κοστος να βαλω νυχτερινο μετρητη; ειναι μονοφασικη η εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Η ΔΕΔΔΗΕ στην αίτηση για νυχτερινό μου δίνει το κλασσικό 8ψήφιο
Η ζενιθ έχει

έναν αριθμό παύλα τον 8ψήφιο παύλα 2ψήφιο , και λείπει ένα ψηφίο . Δηλαδή πρέπει να είναι 0 12345678-90 1

Δεν είναι η αίτηση το θέμα, το πρόβλημα είναι τα 2 σταθερά που μου δώσαν και δεν απαντάνε ,όπως και τα προηγούμενα σταθερά που μου είχαν δώσει , όπως και το 210 3353250 που είναι απασχολημένο ,τα 2 email που έστειλα και δεν πήρα απάντηση 

Έστειλα τώρα στο support , τι ποσοστό δίνεις οτι θα μου απαντήσουν ?

Ένα δίκιο το έχεις.

Την πρώτη φορά που έκανα online την αίτηση άργησαν και σε μένα, απο κει και πέρα οτι email ανταλλάξαμε το αργότερο ήταν 4 μέρες...σε 2 ήταν την επόμενη μέρα.

Έχει πέσει πολύ δουλειά και πάνε όλοι στα ΕΛΤΑ γι' αυτό αργούν να απαντήσουν... ρώτα και τον HERTHAN 😁

41 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Εγω παντως ψηνομαι αγρια να παω το παγιο μου στην nrg απο το 5.6 στα 9.6 και να γλιτωσω απο τον βραχνα της ΟΤΣ. ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και το κοστος να βαλω νυχτερινο μετρητη; ειναι μονοφασικη η εγκατασταση

https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

 

@korakios το app λειτουργεί

 

 

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ababa641 είπε

@korakios το app λειτουργεί

γιατί βρήκες να το κατεβάσεις ?! Δώσε λινκ!

 

Μιας και έκανες αίτηση εχω απορία , ο αριθμός παροχής σου είναι τύπου

0 12345678-90 1

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί βρήκες να το κατεβάσεις ?! Δώσε λινκ!

 

Μιας και έκανες αίτηση εχω απορία , ο αριθμός παροχής σου είναι τύπου

0 12345678-90 1

?

My.eltaenergeia.gr

τον αριθμό παροχής μου τον έχεις...

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα παλιό λογαριασμό ΔΕΗ απο ebill και το τελευταίο νούμερο ,αλλά τα προηγούμενα 2 έχουν αλλάξει.... δηλαδή στην online φόρμα περιμένουν ντε και καλά κωδικό ΔΕΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μόλις μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από ΕΛΙΝ (από τους τυχερούς χωρίς πάγιο, χωρίς ρήτρα ΟΤΣ) αλλά δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας ενώ πληρώνεται με πάγια εντολή. Θα δω την έκπτωση στον δεύτερο; Γνωρίζει κάποιος;

EDIT: Μόλις είδα και την ακόλουθη σημείωση:

Αγαπητέ μας πελάτη, σας ενημερώνουμε πως από 01/01/2021 έως και 31/12/2021επιβάλλεται χρέωση Ειδικού Λογαριασμού ΑΠΕ (ΕΛΑΠΕ) ίση με 0,002€/kWh για όλουςτους πελάτες Χαμηλής Τάσης.Σας υπενθυμίζουμε το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας τηςσύμβασης προμήθειας σας, εντός 30 ημερών από την παρούσα ειδοποίηση, σύμφωνα μετα οριζόμενα στο Άρθρο 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες

Επεξ/σία από mouxaxa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι σε ιδιωτικό πάροχο εδώ και πέντε χρόνια.Απο Green,protergia και τώρα Nrg.Κατανάλωση αρκετή ειδικά τον χειμώνα λόγω αντλίας θερμότητας.Την ΟΤΣ την γνωρίζω  και είδα τώρα στην σύμβαση πως την χρεώνουν στην Nrg μαζί με  άλλα 4-5 πραγματακια που υπολογίζουν μαζί,αυτό που με τρέλανε τώρα είναι ότι χρεώθηκε στον τελευταίο εκκαθαριστικό από Αυγούστο με Δεκέμβριο ένα ποσό 30 ευρώ ως χρέωση αναπροσαρμογής χωρίς να αναφέρει ουτε ποιους μήνες αφορά ούτε τίποτα.

Κατανάλωση 1720 Kwh ημέρας και 530 νύχτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mouxaxa είπε

Καλησπέρα,

Μόλις μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από ΕΛΙΝ (από τους τυχερούς χωρίς πάγιο, χωρίς ρήτρα ΟΤΣ) αλλά δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας ενώ πληρώνεται με πάγια εντολή. Θα δω την έκπτωση στον δεύτερο; Γνωρίζει κάποιος;

Ναι , θα τη δεις στο 2ο λογαριασμό .

Που με κάνει και αναρωτιέμαι , στον τελευταίο λογαριασμό που πληρωθεί άμεσα ,δεν πρέπει να επιστραφεί μαζί με τυχών εγγύηση και η έκπτωση συνέπειας ?

Ενδιαφέρον μιας και είναι 2η φορά που το συναντώ

απο Ζενιθ θα μπορούσα να είχα φύγει οποιαδήποτε στιγμή μιας και

Στα προϊόντα ηλεκτρικής ενέργειας που ενεργοποιείται το Άρθρο 11 των ΓΟΣΠ – Αναπροσαρμογή ΟΤΣ, δεν ισχύουν τέλη πρόωρης αποχώρησης.

Το ίδιο αναφέρεται και σε έναν ακόμη πάροχο , που ίσως δείχνει γενικότερα οτι σε προγράμματα που εφαρμόζεται αναπροσαρμογή (μη σταθερή τιμή) ,δεν ισχύει επιβάρυνση για πρόωρη αποχώρηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Καλησπέρα,

Μόλις μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από ΕΛΙΝ (από τους τυχερούς χωρίς πάγιο, χωρίς ρήτρα ΟΤΣ) αλλά δεν βλέπω την έκπτωση συνέπειας ενώ πληρώνεται με πάγια εντολή. Θα δω την έκπτωση στον δεύτερο; Γνωρίζει κάποιος;

EDIT: Μόλις είδα και την ακόλουθη σημείωση:

Αγαπητέ μας πελάτη, σας ενημερώνουμε πως από 01/01/2021 έως και 31/12/2021επιβάλλεται χρέωση Ειδικού Λογαριασμού ΑΠΕ (ΕΛΑΠΕ) ίση με 0,002€/kWh για όλουςτους πελάτες Χαμηλής Τάσης.Σας υπενθυμίζουμε το δικαίωμα αζήμιας καταγγελίας τηςσύμβασης προμήθειας σας, εντός 30 ημερών από την παρούσα ειδοποίηση, σύμφωνα μετα οριζόμενα στο Άρθρο 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε πελάτες.

Την έκπτωση συνέπειας θα την δεις στον πρώτο έναντι μετά τον εκκαθαριστικό. Η ΕΛΑΠΕ είναι η εφάπαξ ετήσια επιβάρυνση από ΔΑΠΕΕΠ μόνο για το 2021. Η επιβάρυνση είναι πολύ χαμηλή (5-6 ευρώ τον χρόνο σε μία οικία). Πάντως, η Ελίν είναι από τις λίγες εταιρείες που δεν άλλαξε την ρήτρα της προς τα επάνω τον Δεκέμβριο συνεπώς μάλλον δίκαιο μου ακούγεται. Νομίζω την χρεώνει και το Φυσικό Αέριο...άλλοι πάροχοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababa641 είπε

Έχει πέσει πολύ δουλειά και πάνε όλοι στα ΕΛΤΑ γι' αυτό αργούν να απαντήσουν... ρώτα και τον HERTHAN 😁

Βασικα σημερα στον ΕΛΤΑ τους εστειλαν χαρτια γιατι διωχνουν πολυ κοσμο.

Ξεκιναει ολο αυτο απο 1η Φεβρουαριου.

Αν τωρα απαντανε σε 2 η σε 4 ημερες η σε 2 μηνες μετα απο αυτο θ'απαντανε 2-3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

Έστειλα στο chat , έδωσα αριθμό και με πήραν , με ενημερώσανε και μου στείλανε μετά SMS με στοιχεία για την αίτηση :)

Εδώ να πω οτι , όταν το έπαιξα χαζούλης και ρώτησα για αυξομείωση της τιμής γιατι "άκουσα οτι κάτι αναπροσαρμόζεται" , μου λέγανε οτι η τιμή είναι σταθερή και δε μεταβάλλεται ... όταν τους ανέφερα οτι για "μια υπηρεσία φιξ όπως η μπύρα" τότε μου είπε για την ΟΤΣ λες και είναι διαφορετικό απο τη σταθερή τιμή. Αν δεν πέσουν πρόστιμα χοντρά δε βλέπω συμμόρφωση ....

Εντάξει για τον @HERTHAN τα ξέρω, εσύ θύμησέ μου γιατί έχεις αποκλείσει τη Solar Energy; Πραγματική απορία, δεν τρολλάρω.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...