Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογω του οτι μας ηρθε για δευτερη φορα το τελευταιο διμηνο στην nrg η Χρεωση αναπροσαρμογης στα 15€, ψηνομαι να παω σε fixed προγραμμα.

Θα παει δλδ απο 5.6€ το παγιο στα 9.6 αν δεν κανω λαθος. Μου την δινει να εχω να σκεφτομαι εαν θα δωσω ακομα περισσοτερα λεφτα. Ηδη σκαω που ενω εχω βαλει στο μισο σπιτι μετρητες το ρευμα ερχεται 550kw - 650kw και δεν βγαινουν τα κουκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, mavrospete είπε

Ηδη σκαω που ενω εχω βαλει στο μισο σπιτι μετρητες

τι εννοείς?

12 λεπτά πριν, mavrospete είπε

το ρευμα ερχεται 550kw - 650kw

το μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cambo99 είπε

Ερώτηση: Ο ΔΕΔΔΗΕ σε πόσες μέρες περίπου εγκρίνει τις αιτήσεις των παρόχων για αλλαγή; 

Ερχεται σε 2-3 μερες για να ληφθει  η ενδειξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! 
Διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα εδώ και 2 βδομάδες γιατί θέλω να αλλάξω πάροχο, είμαι στην ΔΕΗ και ψάχνω για μια φτηνότερη λύση. 
Θέλω κάτι χωρίς ΟΤΣ, ρήτρες και κρυφές χρεώσεις, με πολύ μικρό πάγιο σαν την ΔΕΗ, είμαι με μονοφασικό, ΔΕΝ έχω νυχτερινό μετρητή, μπορώ να έχω ΚΟΤ-Β και η κατανάλωση μου είναι 800-850kwh το καλοκαίρι και 1150-1200 τον χειμώνα ανα τετράμηνο. 
Ήμουνα έτοιμος να κάνω αίτηση στα ΕΛΤΑ αλλά διάβασα μερικά αρνητικά σχόλια πρόσφατα! 
Τί προτείνετε στην περίπτωση μου? 
Thanks in advance...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το τιμολόγιο Γ1Ν της ΔΕΗ, γιατί έχω κολλήσει; Από 1/1/2021 ισχύουν τα εξής:

dei.png.4acd27de57687c40eb6e498938287355.png

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η στήλη "Κατανάλωση" στα αριστερά αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση ή μόνο στην κατανάλωση ημέρας. Αν αναφέρεται στην κατανάλωση ημέρας, τότε είναι σαφής ο τρόπος χρέωσης. Αν όμως αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση, τότε πώς υπολογίζουμε την επιμέρους χρέωση για την ημέρα;

Και να σας δώσω ένα παράδειγμα: Έστω λοιπόν ότι σε ένα τετράμηνο έχουμε καταναλώσει συνολικά 2500 kWh, εκ των οποίων οι 1700 kWh ήταν κατανάλωση ημέρας και οι 800 kWh ήταν κατανάλωση νύχτας. Η χρέωση για το νυχτερινό θα είναι ούτως ή άλλως 800*0,07897 = 63,18 €. Πώς θα υπολογιστεί η χρέωση για το ημερήσιο, αν υποθέσουμε ότι η πρώτη στήλη αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vsk είπε

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το τιμολόγιο Γ1Ν της ΔΕΗ, γιατί έχω κολλήσει; Από 1/1/2021 ισχύουν τα εξής:

dei.png.4acd27de57687c40eb6e498938287355.png

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η στήλη "Κατανάλωση" στα αριστερά αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση ή μόνο στην κατανάλωση ημέρας. Αν αναφέρεται στην κατανάλωση ημέρας, τότε είναι σαφής ο τρόπος χρέωσης. Αν όμως αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση, τότε πώς υπολογίζουμε την επιμέρους χρέωση για την ημέρα;

Και να σας δώσω ένα παράδειγμα: Έστω λοιπόν ότι σε ένα τετράμηνο έχουμε καταναλώσει συνολικά 2500 kWh, εκ των οποίων οι 1700 kWh ήταν κατανάλωση ημέρας και οι 800 kWh ήταν κατανάλωση νύχτας. Η χρέωση για το νυχτερινό θα είναι ούτως ή άλλως 800*0,07897 = 63,18 €. Πώς θα υπολογιστεί η χρέωση για το ημερήσιο, αν υποθέσουμε ότι η πρώτη στήλη αναφέρεται στην συνολική κατανάλωση; 

H πρωτη στηλη ειναι καθαρα για την καταναλωση ημερας και οχι για την συνολικη καταναλωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fallen333 είπε


Ήμουνα έτοιμος να κάνω αίτηση στα ΕΛΤΑ αλλά διάβασα μερικά αρνητικά σχόλια πρόσφατα! 

 

Μπορείς να μας πεις σχετικά με τα αρνητικά σχόλια...???

Τα διάβασες σε αυτό το φόρουμ ή κάπου αλλού?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

Πρέπει να δεις πως τα υπολογίζει , τα όρια απο μόνα τους δε λένε τίποτα , αν πχ βάζει ΛΠ και άλλα μαζί με την ΟΤΣ ,έχει τεράστια διαφορά

Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι άλλο.

 

 

IMG_20210120_181829.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Μπορείς να μας πεις σχετικά με τα αρνητικά σχόλια...???

Τα διάβασες σε αυτό το φόρουμ ή κάπου αλλού?
 

Στην σελ.242, 2 σχόλια πάνω και ένα κάτω από το δικό σου. 

Ενώ ήμουνα έτοιμος για ΕΛΤΑ, αυτά τα 3 πρόσφατα σχόλια με αποθάρρυναν προς το παρόν για αυτό και ζητώ τώρα την γνώμη των συνφορουμιτών.

 

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι άλλο.

 

 

IMG_20210120_181829.jpg

Με βάση αυτό είναι απλή αφαίρεση και δυστυχώς αν η μέση ΟΤΣ δεν ήταν 60 το διάστημα της χρέωσης δεν βγαίνει το 0,01 επιβάρυνσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Στην σελ.242, 2 σχόλια πάνω και ένα κάτω από το δικό σου. 

Ενώ ήμουνα έτοιμος για ΕΛΤΑ, αυτά τα 3 πρόσφατα σχόλια με αποθάρρυναν.

 

 

Εγώ πάντως πρόσφατα έκανα αίτηση για ΕΛΤΑ.

Κάνε μια σύγκριση μόνος σου και δες τι σε συμφέρει.

Υπάρχει και ένα excel που έχει αρκετές εταιρείες που πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει.

Επίσης να αναφέρω οτι τα ΕΛΤΑ έχουν την υψηλότερη ΟΤΣ αν δεν κάνω λάθος 55-65 και μου απάντησαν γραπτώς οτι μέχρι σήμερα δεν την έχουν εφαρμόσει... καθώς και οτι δεν υπάρχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης...

@korakios


ξέρεις γιατί δεν σου απαντάνε για τον τύπο υπολογισμού από τα ΕΛΤΑ???

Γιατί δεν τον έχουν εφαρμόσει ποτέ... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Εγώ πάντως πρόσφατα έκανα αίτηση για ΕΛΤΑ.

Κάνε μια σύγκριση μόνος σου και δες τι σε συμφέρει.

Υπάρχει και ένα excel που έχει αρκετές εταιρείες που πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει.

Επίσης να αναφέρω οτι τα ΕΛΤΑ έχουν την υψηλότερη ΟΤΣ αν δεν κάνω λάθος 55-65 και μου απάντησαν γραπτώς οτι μέχρι σήμερα δεν την έχουν εφαρμόσει... καθώς και οτι δεν υπάρχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης...

@korakios


ξέρεις γιατί δεν σου απαντάνε για τον τύπο υπολογισμού από τα ΕΛΤΑ???

Γιατί δεν τον έχουν εφαρμόσει ποτέ... 😁

Μελέτησα καλά όλα τα πινακάκια και για αυτό κατέληξα στα ΕΛΤΑ με Νο2 το FIXED της ΕΛΙΝ. 
Έκανα μάλιστα και online αίτηση στα ΕΛΤΑ, με απάντησαν ζητώντας μου τα απαραίτητα δικαιολογητικά αλλά σκάλωσα σήμερα στα τελευταία σχόλια που σου είπα. 
Το θέμα είναι να μην έχει ΟΤΣ, ρήτρες CO2, αποχώρησης κλπ και φυσικά να δέχονται ΚΟΤ. 
Γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα, με ΟΤΣ και ρήτρες υπάρχουν χαμηλότερες ονομαστικές τιμές kwh από άλλους παρόχους που στο τέλος η πραγματική τιμή βγαίνει ίδια με την ΔΕΗ! 
Τα ΕΛΤΑ επίσης ως πρώην φορέας του Δημοσίου, ας πούμε πως εμπνέουν μια κάπως μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τους ιδιώτες παρόχους που μπορεί να χρεώνουν ό,τι να'ναι ποσά στους λογαριασμούς. Είναι κι αυτός ένας λόγος που τα προτίμησα. 

 

Υ.Γ. Ηλεκτρονικά μέσω email αποστέλλουν τους λογαριασμούς?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Μελέτησα καλά όλα τα πινακάκια και για αυτό κατέληξα στα ΕΛΤΑ με Νο2 το FIXED της ΕΛΙΝ. 
Έκανα μάλιστα και online αίτηση στα ΕΛΤΑ, με απάντησαν ζητώντας μου τα απαραίτητα δικαιολογητικά αλλά σκάλωσα σήμερα στα τελευταία σχόλια που σου είπα. 
Το θέμα είναι να μην έχει ΟΤΣ, ρήτρες CO2, αποχώρησης κλπ και φυσικά να δέχονται ΚΟΤ. 
Γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα, με ΟΤΣ και ρήτρες υπάρχουν χαμηλότερες ονομαστικές τιμές kwh από άλλους παρόχους που στο τέλος η πραγματική τιμή βγαίνει ίδια με την ΔΕΗ! 
Τα ΕΛΤΑ επίσης ως πρώην φορέας του Δημοσίου, ας πούμε πως εμπνέουν μια κάπως μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τους ιδιώτες παρόχους που μπορεί να χρεώνουν ό,τι να'ναι ποσά στους λογαριασμούς. Είναι κι αυτός ένας λόγος που τα προτίμησα. 

 

Υ.Γ. Ηλεκτρονικά μέσω email αποστέλλουν τους λογαριασμούς?


 

Όπως είπα ΟΤΣ δεν έχουν χρεώσει ποτέ μέχρι σήμερα και η τιμή της είναι η υψηλότερη οπότε δύσκολα να εφαρμοστεί.
Ρήτρα CO2 δεν έχει απ' οτι είδα στο συμβόλαιο, όπως δεν έχει και ρήτρα αποχώρησης(σημαντικό για εμένα).
ΚΟΤ έχει και νομίζω σε όλα τα οικιακά προγράμματα.
Το οτι έχει να κάνει με το δημόσιο το σκέφτηκα κι εγώ και ήταν στα υπέρ για μένα γιατί δεν είναι σαν τις ιδιωτικές "εισπρακτικές" εταιρείες. Λειτουργεί ίσως όπως το δημόσιο...αργά αλλά σταθερά και χωρίς μεγάλα ρίσκα και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Επίσης μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο για διευκρινίσεις κτλ.

Δεν το γνωρίζω αν τους αποστέλλουν ηλεκτρονικά.

Πάντως οτι απορίες έχεις να τις κάνεις γραπτώς στα ελτα για να έχεις και τις απαντήσεις γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VOLTERRA παιδιά στα προγράμματα της αναφέρει πως στην τιμή των 0,0899 συμπεριλαμβάνει την έκπτωση συνέπειας του -5%, άρα στα πινακάκια δεν πρέπει να ισχύει το 0,0899 χ 0,95 = 0,085405! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Η VOLTERRA παιδιά στα προγράμματα της αναφέρει πως στην τιμή των 0,0899 συμπεριλαμβάνει την έκπτωση συνέπειας του -5%, άρα στα πινακάκια δεν πρέπει να ισχύει το 0,0899 χ 0,95 = 0,085405! 
 

Γιαυτό και την έχω (edit) "σε αναμονή" . Σε email αναφέρουν ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ περιλαμβάνεται πάντως .

Στο site τα έχουν σκ****

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...