Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ababa641 είπε


Δεν το γνωρίζω αν τους αποστέλλουν ηλεκτρονικά.

Πάντως οτι απορίες έχεις να τις κάνεις γραπτώς στα ελτα για να έχεις και τις απαντήσεις γραπτώς.

OK, σ'ευχαριστώ! 

Εγώ που είμαι κάτω από 2000kwh/τετράμηνο, ΑΝ επιλέξω το "ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ 2" που έχει χαμηλότερη χρέωση αλλά είναι για πάνω από 2000kwh/τετράμηνο, τί γίνεται σε περίπτωση που έχω πάντα κάτω από 2000kwh??

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Γιαυτό και την έχω (edit) "σε αναμονή" . Σε email αναφέρουν ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ περιλαμβάνεται πάντως .

Στο site τα έχουν σκ****

Aαα, ΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Εγώ που είμαι κάτω από 2000kwh/τετράμηνο, ΑΝ επιλέξω το "ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ 2" που έχει χαμηλότερη χρέωση αλλά είναι για πάνω από 2000kwh/τετράμηνο, τί γίνεται σε περίπτωση που έχω πάντα κάτω από 2000kwh??

Έλα ντε, κάτι θυμάμαι που μου είπαν οτι πάει κλιμακωτά μέχρι τις 2000Kw ,αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. Πάρε τηλ καλύτερα .

Όσο για το αν αποστέλλονται ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί ,φαντάζομαι οτι γίνεται , ελπίζω δηλαδή ,δεν παίζει να στηρίζομαι στο πότε θα έρθει ο ταχυδρόμος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Έλα ντε, κάτι θυμάμαι που μου είπαν οτι πάει κλιμακωτά μέχρι τις 2000Kw ,αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. Πάρε τηλ καλύτερα .

Όσο για το αν αποστέλλονται ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί ,φαντάζομαι οτι γίνεται , ελπίζω δηλαδή ,δεν παίζει να στηρίζομαι στο πότε θα έρθει ο ταχυδρόμος ...

ΟΚ κοράκιε, θα τους στείλω μεηλ με ερωτήσεις και ευελπιστώ να με απαντήσουν σύντομα. 
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Επίσης μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ταχυδρομείο για διευκρινίσεις κτλ.

Στη θέση σου δε θα στοιχημάτιζα ότι θα έχουν ιδέα οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ από τα προγράμματα ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Εγώ που είμαι κάτω από 2000kwh/τετράμηνο, ΑΝ επιλέξω το "ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ 2" που έχει χαμηλότερη χρέωση αλλά είναι για πάνω από 2000kwh/τετράμηνο, τί γίνεται σε περίπτωση που έχω πάντα κάτω από 2000kwh??

Αν θέλεις ΚΟΤ νομίζω οτι έχεις όριο τις 2000/τετραμηνο οπότε πας αναγκαστικά στο οικία 1 και ίσως γι'αυτο να είναι και λίγο πιο ακριβό.

Καλό θα είναι να μαζέψεις όλες τις ερωτήσεις και όταν στείλεις τα δικαιολογητικά να τους κάνεις και τις ερωτήσεις.

Μετά θα σου στείλουν την σύμβαση για υπογραφή, οπότε μέχρι να υπογράψεις ρώτα αβέρτα...

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Στη θέση σου δε θα στοιχημάτιζα ότι θα έχουν ιδέα οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ από τα προγράμματα ενέργειας.

Μπορούν όμως να μάθουν πληροφορίες γρηγορότερα από εμάς ... θεωρώ... όπως όταν πάω σε κατάστημα κινητής και σε χρόνο dt έχουν συνδεθεί και με ενημερώνουν ενώ εγώ περιμένω με το... ακουστικό στο χέρι.
Και είναι άλλο να σε έχει μπάστακα μπροστά του κι άλλο τηλεφωνικά που είναι απρόσωπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Καλό θα είναι να μαζέψεις όλες τις ερωτήσεις και όταν στείλεις τα δικαιολογητικά να τους κάνεις και τις ερωτήσεις.

Μετά θα σου στείλουν την σύμβαση για υπογραφή, οπότε μέχρι να υπογράψεις ρώτα αβέρτα...

Τις ετοιμάζω και τις στέλνω σε λίγο. 

Αν είναι έτσι όπως τα λέμε, πιστεύω πως πρόκειται για την καλύτερη λύση. 

Εμπνέουν εμπιστοσύνη (όπως και η ΕΛΙΝ για την οποία διάβασα θετικά σχόλια ως σοβαρή εταιρεία) και δεν πιστεύω να μας βγεί "εισπρακτική" όπως είπες ή Τζον Γουέϊν όπως κάτι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες στο παρελθόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Μπορούν όμως να μάθουν πληροφορίες γρηγορότερα από εμάς ... θεωρώ... όπως όταν πάω σε κατάστημα κινητής και σε χρόνο dt έχουν συνδεθεί και με ενημερώνουν ενώ εγώ περιμένω με το... ακουστικό στο χέρι.
Και είναι άλλο να σε έχει μπάστακα μπροστά του κι άλλο τηλεφωνικά που είναι απρόσωπα.

Ίσως. Αλλά και πάλι τί θα συζητήσεις; Τις εξισώσεις της ΟΤΣ με τον υπάλληλο που έχει μάθει να στέλνει πακέτα και εκείνη την ώρα θα βιάζεται κι όλας; Για κάνε το εικόνα;😁

Ή αλλιώς θα καλέσει κάποιον στα κεντρικά και θα στον δώσει. Και θα μιλάς μέσα στα ΕΛΤΑ στο τηλέφωνο για τις χρεώσεις του ρεύματος; Για κάνε και αυτό εικόνα.:lol:

Καταλαβαίνω πως το σκέφτηκες. Κι εγώ στην αρχή το ίδιο θεωρησα, αλλά αν το αναλύσεις θα δεις ότι θα πρόκειται για μία πολύ basic επικοινωνία που στην πράξη θα σε καλύπτει -και αν- σε πολύ μίνιμουμ κατάσταση αν τυχόν υπαρξει πρόβλημα και χρειαστείς κάτι. Και ξέρεις τί θα σου πουν στην τελική; "Καλέστε στο 5ψηφιο που θα βρείτε στο σάιτ ΕΛΤΑ ενέργεια κύριε". Και τί να τους πεις μετά; Δίκιο θα έχουν. Το οποίο 5ψηφιο είναι με χρονοχρέωση. Και δεν έχω βρει να έχουν κανονικό 10ψήφιο.

Εν ολίγοις στη λίστα με τα συν και τα πλην κάθε εταιρείας, εγώ την επικοινωνία τη βάζω στα μείον για τα ΕΛΤΑ. Επειδή κι εγώ ψάχνομαι και τα έχω υποψήφια.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ίσως. Αλλά και πάλι τί θα συζητήσεις; Τις εξισώσεις της ΟΤΣ με τον υπάλληλο που έχει μάθει αν στέλνει πακέτα και εκείνη την ώρα θα βιάζεται κι όλας; Για κάνε το εικόνα;😁

Ή αλλιώς θα καλέσει κάποιον στα κεντρικά και θα στον δώσει. Και θα μιλάς μέσα στα ΕΛΤΑ στο τηλέφωνο για τις χρεώσεις του ρεύματος; Για κάνε και αυτό εικόνα.:lol:

Καταλαβαίνω πως το σκέφτηκες. Κι εγώ στην αρχή το ίδιο θεωρησα, αλλά αν το αναλύσεις θα δεις ότι θα πρόκειται για μία πολύ basic επικοινωνία που στην πράξη θα σε καλύπτει -και αν- σε πολύ μίνιμουμ κατάσταση αν τυχόν υπαρξει πρόβληαμ και χρειαστείς κάτι. Και ξέρεις τί θα σου πουν στην τελική; "Καλέστε στο 5ψηφιο που θα βρείτε στο σάιτ ΕΛΤΑ ενέργεια κύριε". Και τί να τους πεις μετά; Δίκιο θα έχουν. Το οποίο 5ψηφιο είναι με χρονοχρέωση. Και δεν έχω βρει να έχουν κανονικό 10ψήφιο.

Εν ολίγοις στη λίστα με τα συν και τα πλην κάθε εταιρείας, εγώ την επικοινωνία τη βάζω στα μείον για τα ΕΛΤΑ. Επειδή κι εγώ ψάχνομαι και τα έχω υποψήφια.

Έχει ενα δεκαψήφιο το αναφέρουν στο σάιτ τους.

Μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στο 11135 ή στο 210 3353250, καθημερινά από τις 09:00 π.μ. έως τις 18:00 μ.μ., είτε μέσω της ιστοσελίδας μας eltaenergeia.gr. Για θέματα λογαριασμών μπορείτε να επικοινωνείτε μέσω της ηλεκτρονικής μας διεύθυνσης [email protected] ή για γενικές πληροφορίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]

Καλό θα είναι να μην μιλάμε υποθετικά γιατί μπερδευόμαστε και οι ίδιοι και στο τέλος δεν θα καταλήξουμε πουθενά... αν και εγώ την έκανα την επιλογή μου.
Ξέρεις όλο αυτό το ψάξιμο, έκανα δεν έκανα την κατάλληλη επιλογή κτλ είναι και ψυχοφθόρο και χρονοβόρο. Άλλες φορές μου έχει βγει σε καλό να περιμένω κάτι και άλλες όχι. Το καλό εδώ είναι οτι φεύγεις όποτε θέλεις κι όταν βγει κάποια καλή προσφορά τότε ναι, να δεσμευτώ για 2 χρόνια.
Επίσης οι υπάλληλοι των ελτα στηρίζουν την ελτα ενέργεια και μιλάμε για αρκετό κόσμο, οπότε δύσκολα θα κάνουν αυξήσεις κτλ. και ίσως είναι και ένας λόγος που δεν έχουν χρεώσει ακόμη ΟΤΣ.
Η δική μου άποψη είναι οτι τα ΕΛΤΑ είναι κάτι ανάμεσα σε ΔΕΗ και ιδιωτικό πάροχο... αν κάνω λάθος θα κριθεί εκ του αποτελέσματος-λογαριασμού.

Όσο αφορά επικοινωνία που είχα με Ήρων, για να πουλήσουν είπαν μέχρι και οτι η ΔΕΗ έχει ΟΤΣ. Οπότε τι να την κάνω την καλή επικοινωνία όταν οι άλλοι θέλουν να σε κλέψουν με οποιοδήποτε τρόπο.

Πάντως να είστε σίγουροι οτι θα ενημερώνω για κάθε τι καλό ή κακό σε σχέση με τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Σχετικά με την ΥΔΕ. Έρχεται ειδοποίηση - υπενθύμιση στο λογαριασμό της ΔΕΗ σχετικά με την προθεσμία που έχεις για να την προσκομίσεις ; Έρχεται ξεχωριστό χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ ή δεν έρχεται τίποτα σχετικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

τι εννοείς?

το μήνα?

Μετρητές kw, μπαίνουν πάνω στην πρίζα και πάνω σε αυτούς βάζεις τις συσκευές, πολύ βολικά εξαρτήματα.

Ναι τον μήνα τόσο πάνω κάτω έχω τρελαθεί. Το άθροισμα των συσκευών που μετρώ (υπολογιστής, Media, αφυγραντηρας, πλυντήριο στεγνωτήρα και διάφορα μικροπράγματα στη κουζίνα) είναι μετά χίλια ζόρια το μισό του συνόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, volleyball είπε

Καλημέρα. 

Σχετικά με την ΥΔΕ. Έρχεται ειδοποίηση - υπενθύμιση στο λογαριασμό της ΔΕΗ σχετικά με την προθεσμία που έχεις για να την προσκομίσεις ; Έρχεται ξεχωριστό χαρτί από ΔΕΔΔΗΕ ή δεν έρχεται τίποτα σχετικό ;

Έρχεται έγγραφο από τον ΔΕΔΔΗΕ και αναφέρει οτι μέσα σε 6 μήνες από την αποστολή του εγγράφου πρέπει να καταθέσεις την ΥΔΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Τα ΕΛΤΑ επίσης ως πρώην φορέας του Δημοσίου, ας πούμε πως εμπνέουν μια κάπως μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από τους ιδιώτες παρόχους που μπορεί να χρεώνουν ό,τι να'ναι ποσά στους λογαριασμούς. Είναι κι αυτός ένας λόγος που τα προτίμησα. 

Πρώην και νυν και αεί.

Αναφορά σε κείμενο

Οι μέτοχοι των ΕΛΤΑ είναι το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο κατέχει το 90% του μετοχικού τους κεφαλαίου και η Τράπεζα EFG Eurobank Ergasias A.E. με ποσοστό 10%.

https://eltaenergeia.gr/chrisimes-plirofories/

Κάπου είχα διαβάσει πως πλέον είναι 100% δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mavrospete είπε

Μετρητές kw, μπαίνουν πάνω στην πρίζα και πάνω σε αυτούς βάζεις τις συσκευές, πολύ βολικά εξαρτήματα.

Ναι τον μήνα τόσο πάνω κάτω έχω τρελαθεί. Το άθροισμα των συσκευών που μετρώ (υπολογιστής, Media, αφυγραντηρας, πλυντήριο στεγνωτήρα και διάφορα μικροπράγματα στη κουζίνα) είναι μετά χίλια ζόρια το μισό του συνόλου

Σε αυτό δεν παίζει ρόλο ο πάροχος , ίσως να έχει πρόβλημα το ρολόι σου και πρέπει να απευθυνθείς στη ΔΕΔΔΗΕ  . Μπορεί και ρευματοκλοπή , αλλά το πιο πιθανό είναι φούρνος, ψυγείο , φώτα,θερμοσίφωνας να προσθέτουν κιλοβατώρες που δεν υπολογίζεις .
Πάντως δες το nrg save 40%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορες στα τιμολογια ειναι απειροελαχιστες. Εδω συναγωνιζονται ολοι τους ποιος ειναι λιγοτερο απατεωνας. Σημαια στον εμπαιγμο κραταει βεβαια η ηρων (ειρων)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...