Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πηγαινε οπου σε συμφερει περισσοτερο φιλε μην επηρεαζεσαι απο τους αλλους για να ειστε καπου μαζι.

Βαλτα κατω ολα συν και πλην και προχωρα.

Το θεμα ειναι να πας καπου και να νιωθεις καλα που γι'αυτο που επελεξες και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου κι ας δωσεις κατι παραπανω.

Εννοείται μωρέ. Χαβαλέ κάνουμε. Απλά για ΕΛΤΑ είναι η συζήτηση, επειδή είναι το το πιο συμφέρον για μένα, αλλά από την άλλη είναι το μόνο από αυτά με ΟΤΣ που σκέφτομαι. Αν είμαστε 2-3 εδώ μέσα, θα το πάρω πιο σίγουρα και γρήγορα χαμπάρι αν γίνει η στραβή. Αν περιμένω να το καταλάβω μόνος μου από τις πληρωμές (επειδή τα αυτοματοποιώ και τα ξεχνάω) μπορεί και να το συνειδητοποιήσω καθυστερημένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Έστειλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σήμερα για σύναψη συμβολαίου με τα ΕΛΤΑ(αργά τα ζα). 

Αναμένουμε τις εξελίξεις...

 

Μου έστειλαν την σύμβαση από τα ΕΛΤΑ σε λίγες ώρες! 
Την ανέβασα εδώ: 

https://easyupload.io/kznv5f
 
Λάθη δεν έκαναν σε μένα (έσβησα τα προσωπικά μου στοιχεία), αλλά στο τέλος με τον πίνακα των τιμών, αναφέρει 12μηνη σύμβαση!! 
Όποιος έχει όρεξη να διαβάσει την σύμβαση και να μας ενημερώσει όλους για ψιλά γράμματα και ψιλές φουστιές, θα του είμαι ευγνώμων...
 

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

αλλά στο τέλος με τον πίνακα των τιμών, αναφέρει 12μηνη σύμβαση!! 

6.2

δεν έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

φαντάζομαι δεν έχεις νυχτερινό έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

6.2

δεν έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης

φαντάζομαι δεν έχεις νυχτερινό έτσι ?

Όχι. Επέλεξα το ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ-1. 

Δες την τελευταία σελίδα κάτω από τους πίνακες με τις τιμές. 

 

11 ώρες πριν, korakios είπε

Μάλλον δεν προχωρά με τα ΕΛΤΑ , δεν υπάρχει συνεννόηση .

Τους ρώτησα αν πρέπει η σύμβαση να γράφει νυχτερινό πρόγραμμα μιας και έγινε ενεργοποίηση ,με φωτό και απο το ρολόι που τοποθετήθηκε

και μου απάντησαν

"το Νυχτερινό ενεργοποιείτε από το ΔΕΔΔΗΕ"

Δεν ξέρουν ούτε τα βασικά στο support! 

Πρέπει να σταθείς τυχερός "κι αν σου κάτσει"...

 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Όχι. 

Επέλεξα το ΕΛΤΑ ΟΙΚΙΑ-1

σωστό είναι τότες :)

βέβαια έχει ΟΤΣ , αλλά θα δείξει αν την εφαρμόσουν , το πολύ πολύ την κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Απο τα ΕΛΤΑ μπορεί να εννοούσε οτι στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ δε φαίνεται ακόμα οτι είναι νυχτερινό , αλλά θα μπορούσε να μου το πει να υπογράψω να τελειώνουμε . Άντε τώρα άλλο ένα 24ωρο αναμονής....

ένα λάθος να κάνουν σε διεύθυνση , αριθμό παροχής , αφμ δεν ξέρω εγώ τι ,άντε βγάλε άκρη

Αυτό που είπες στην αρχή κατάλαβαν. 
Εγώ τους έστειλα 6 ερωτήσεις και με απάντησαν την μισή! 
 
Ερώτηση: 
"4) Εφαρμόζεται το Κοινωνικό Τιμολόγιο στα προγράμματα "ΟΙΚΙΑ"?
4α: ΑΝ ΝΑΙ, οι εκπτώσεις 0,075Ε/kwh (ΚΟΤ-Α) και 0,045Ε/kwh (ΚΟΤ-Β) αντίστοιχα, πάνω σε ποιές ονομαστικές τιμές εφαρμόζονται?
Στην τιμή των ΕΛΤΑ (0,0860Ε/kWh πχ) ή στην ονομαστική τιμή της ΔΕΗ (0,115Ε/kWh πχ)?
4β: Πελάτης με ΚΟΤ-Β στο πρόγραμμα "Οικία 1" καταναλώνει 1600kwh/τετράμηνο.
Με δεδομένο οτι το ΚΟΤ-Β έχει όριο τις 1400kwh, πώς θα τιμολογηθεί ο πελάτης?
Μέχρι τις 1400kwh με την έκπτωση ΚΟΤ-Β και οι υπόλοιπες 200kwh με τα 0,0860Ε/kWh του "Οικία 1"?
ή και οι 1600kwh με τα 0,0860Ε?"
 

Απάντηση: 
"το αν δικαιούστε ή όχι ΚΟΤ δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εμείς,
θα πρέπει να κάνετε την αίτησή σας στο ΗΔΙΚΑ, 
αν ενταχθείτε θα ενημερωθεί ο πάροχός σας για πιο τιμολόγιο δικαιούστε,"

2 πουλάκια κάθονταν!!!
 
Υ.Γ. Για το ebill που λες, στέλνουν ΚΑΙ ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Υ.Γ. Για το ebill που λες, στέλνουν ΚΑΙ ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς.

όχι και ήταν άλλος ένας λόγος που το ακύρωσα .

edit: μάλιστα στο 5ψήφιο μου είπανε να συμπληρώσω το email μου στην αίτηση και το αντίστοιχο πεδίο αν θέλω να μου στέλνουν λογαριασμούς μέσω email. Δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι τους γίνεται

μόνο online στο https://my.eltaenergeia.gr

edit2

  

6 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Αυτό που είπες στην αρχή κατάλαβαν. 

Όχι,  γιατί όταν μου ξαναέστειλαν την αίτηση το διόρθωσαν και γράψανε το σωστό πρόγραμμα. Αν δεν το έβλεπα θα έπρεπε να βγάλω άκρη οτι είναι νυχτερινό , επανέκδοση λογαριασμού και λοιπά...

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω προσπαθω να βγαλω ακομη ακρη με τη Nova μιας και ειναι για την ωρα η οικονομικοτερη για ΚΟΤ αν εισαι υφησταμενος συνδρομητης nova , αλλα απο support οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα στα τηλεφωνα που καλω "γιατι δεν ειναι αρμοδιοι για το energy" , επισης κανεις δεν καλει πισω . Πραγματα τα οποια δε δειχνουν σοβαρη εταιρεια ... οποτε με βλεπω ειτε για Solar ειτε για Ελιν αν δε βγαλω ακρη με τη Nova

54 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eβαλα το 24/7 Νυχτερινο της Ηρων αρχικα για τους πρωτους 6 μηνες οπου δεν χρεωνει ΟΤΣ σε νεους πελατες και για να παρω το 50αρικο που δινει δωρο και μετα το 6μηνο θα βαλω λογικα το Ηρων only home με την διαφορα οτι θα εχω 5 ευρω επιπλεον στο παγιο και δεσμευση 24 μηνες.Ειναι προγραμμα που μπορεις να τα βαλεις αν εχεις ΚΟΤ και συμφερει κιολας γιατι εχουν πολυ χαμηλη αρχικη τιμη προμηθειας.

Τωρα αν στο 6μηνο βρω πολυ καλυτερο προγραμμα σε αλλο παροχο απο το απο το Ηρων only home και η διαφορα ειναι πολυ καλη τοτε μπορει και να το αλλαξω.

 

Με τα δικα μου δεδομενα το Only Home ηταν ακριβοτερο απο της Ελιν/Solar λογω των μεγαλων παγειων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Incepted είπε

Eγω προσπαθω να βγαλω ακομη ακρη με τη Nova μιας και ειναι για την ωρα η οικονομικοτερη για ΚΟΤ αν εισαι υφησταμενος συνδρομητης nova , αλλα απο support οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα στα τηλεφωνα που καλω "γιατι δεν ειναι αρμοδιοι για το energy" , επισης κανεις δεν καλει πισω . Πραγματα τα οποια δε δειχνουν σοβαρη εταιρεια ... οποτε με βλεπω ειτε για Solar ειτε για Ελιν αν δε βγαλω ακρη με τη Nova

Σε αυτο που με ρωτησες σου απαντησα στην προηγουμενη σελιδα σε περιπτωση που δεν το ειδες.

οκ τωρα ειδα που το εγραψες

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι και ήταν άλλος ένας λόγος που το ακύρωσα .

edit: μάλιστα στο 5ψήφιο μου είπανε να συμπληρώσω το email μου στην αίτηση και το αντίστοιχο πεδίο αν θέλω να μου στέλνουν λογαριασμούς μέσω email. Δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι τους γίνεται

μόνο online στο https://my.eltaenergeia.gr

 

Το επιλέγεις στην online αίτηση και μετά στην σύμβαση το γράφει ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Incepted είπε

Με τα δικα μου δεδομενα το Only Home ηταν ακριβοτερο απο της Ελιν/Solar λογω των μεγαλων παγειων

Λογικα θα ειναι μικρη η καταναλωση σου αλλα το θεμα ειναι να το υπολογισεις σωστα με τις αρχικες τιμες.

Τι καταναλωση εχεις?

Εχεις νυχτερινο η τριφασικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σε αυτο που με ρωτησες σου απαντησα στην προηγουμενη σελιδα σε περιπτωση που δεν το ειδες.

Ειδα ειδα το 24/7 οντως συμφαιρει αλλα πηγαινε ελα εταιρειες , καλυτερα πιστευω κατι σταθερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Το επιλέγεις στην online αίτηση και μετά στην σύμβαση το γράφει ξεκάθαρα.

έκανα και 2ο edit αν δεις πιο πάνω

Αυτή είναι η απάντηση για το ebill ,διότι ενώ το είχα συμπληρωμένο στην αίτηση , και στις 2 συμβάσεις που μου στείλαν δεν ήταν τσεκαρισμένο το ebill

"Δεν υπάρχει εφαρμογή για ηλεκτρονική αποστολή των λογαριασμών ,μπορείτε όμως να γίνεται χρήστης του My.eltaenergeia.gr και να παρακολουθείτε την τιμολόγηση της παροχής και να βλέπετε τους λογαριασμούς,

στη διάθεσή σας,"

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Λογικα θα ειναι μικρη η καταναλωση σου αλλα το θεμα ειναι να το υπολογισεις σωστα με τις αρχικες τιμες.

Τι καταναλωση εχεις?

Εχεις νυχτερινο η τριφασικο?

Το υπολογισα με 2000 + 500 νυχτερινο  / τετραμηνο με ΚΟΤ-β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Incepted είπε

Το υπολογισα με 2000 + 500 νυχτερινο  / τετραμηνο με ΚΟΤ-β

κλασσική ερώτηση , είσαι σίγουρα στα όρια που σου δίνει το ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...