Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Kzaxas, μπορώ να σου στείλω την σύμβαση της Solar να την συγκρίνεις με την δική σου? 
Εγώ τους ζήτησα το "ΟΙΚΙΑΚΟ FIXED" και μου έστειλαν ένα τιμολόγιο που γράφει "S1 FIXED" με αναγραφή ΟΤΣ στους όρους! 

Εννοείτε, στείλε λίγο να το δω.

Το δικό μου είναι το s1n fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Εννοείτε, στείλε λίγο να το δω.

Το δικό μου είναι το s1n fixed

 

73928962_Screenshot_20210205-1255212.png.45d4a68297f0831272292a2c4c674bd6.png

Επεξ/σία από Kzaxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτήστε και οι δύο αν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής .

Είχα ρωτήσει παλιότερα και μου απάντησαν οτι η τιμή δε μεταβάλλεται.

Λογικά αυτό εννοούν με το Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές

Αλλά επειδή με καταλάβατε οτι πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν , μπορεί να εννοούν οτι η χρέωση είναι σταθερή ανεξάρτητα τις κιλοβατώρες που καις

email άμεσα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Ρωτήστε και οι δύο αν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής .

Είχα ρωτήσει παλιότερα και μου απάντησαν οτι η τιμή δε μεταβάλλεται.

Λογικά αυτό εννοούν με το Σταθερή χρέωση χωρίς αναπροσαρμογές

Αλλά επειδή με καταλάβατε οτι πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν , μπορεί να εννοούν οτι η χρέωση είναι σταθερή ανεξάρτητα τις κιλοβατώρες που καις

email άμεσα :)

Το έχω ρωτήσει πριν κάνω την αίτηση όπως και για το ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με πήρανε από την Volton. H kw/h 5,5 και λέει ότι είναι σταθερή χωρίς όριο κατανάλωσης για τα δύο επόμενα χρόνια συν δύο μήνες τον πρώτο και τον 13 δωρεάν. Τώρα με την ΔΕΗ γύρω στις 200 με 230 kw/h πληρώνω 50-53 ευρώ κάθε μήνα 0,11059 η kw/h. Θα γλυτώσω κανένα 150 τον χρόνο οπότε λέω να το κάνω. Ξέρετε να παίζει τίποτα καλύτερο; Ή κάτι που πρέπει να προσέξω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Το έχω ρωτήσει πριν κάνω την αίτηση όπως και για το ΚΟΤ.

To είδες το δικό μου? 

Οι όροι είναι ίδιοι? 

Το "ΟΙΚΙΑΚΟ S1" στο είδος τιμολογίου το είδες? Κανονικά θα έπρεπε να γράφει σαν το δικό σου "ΟΙΚΙΑΚΟ FIXED"!

22 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

 

 

Fallen333.pdf

Fallen333_3.jpg

Fallen333_4.jpg

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

To είδες το δικό μου? 

Οι όροι είναι ίδιοι? 

Το "ΟΙΚΙΑΚΟ S1" στο είδος τιμολογίου το είδες? Κανονικά θα έπρεπε να γράφει σαν το δικό σου "ΟΙΚΙΑΚΟ FIXED"!

 

Fallen333.pdf 339 kB · 0 downloads

Δες λίγο πιο καθαρά τους δικούς μου όρους που φαντάζομαι είναι γενικά ίδιοι.

Πρέπει να τους ενοχλήσεις να σου τα στείλουν ξανά τους όρους γιατί δεν τους βλέπεις.Εγω έτσι έκανα.

Τώρα στους ειδικούς όρους λέει το ίδιο απλά μπορεί να είναι τυπογραφικό λάθος, ρώτησε τους.

Screenshot_20210205-134106~2.png

3 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δες λίγο πιο καθαρά τους δικούς μου όρους που φαντάζομαι είναι γενικά ίδιοι.

Πρέπει να τους ενοχλήσεις να σου τα στείλουν ξανά τους όρους γιατί δεν τους βλέπεις.Εγω έτσι έκανα.

Τώρα στους ειδικούς όρους λέει το ίδιο απλά μπορεί να είναι τυπογραφικό λάθος, ρώτησε τους.

Screenshot_20210205-134106~2.png

Δεν ξέρω αν φανεί καλά αλλά στου όρους 8.3 λέει ότι συμφωνείτε ρητά ότι ο προμηθευτής δεν δικαιούται να εφαρμόσει ΟΤΣ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Δες λίγο πιο καθαρά τους δικούς μου όρους που φαντάζομαι είναι γενικά ίδιοι.

Πρέπει να τους ενοχλήσεις να σου τα στείλουν ξανά τους όρους γιατί δεν τους βλέπεις.Εγω έτσι έκανα.

Τώρα στους ειδικούς όρους λέει το ίδιο απλά μπορεί να είναι τυπογραφικό λάθος, ρώτησε τους.

Screenshot_20210205-134106~2.png

Δεν ξέρω αν φανεί καλά αλλά στου όρους 8.3 λέει ότι συμφωνείτε ρητά ότι ο προμηθευτής δεν δικαιούται να εφαρμόσει ΟΤΣ

Σε σένα φαίνονται ξεκάθαρα οι όροι, αν και πρέπει να είναι ίδιοι. 
Στο 8.2 λέει πως μπορεί να αλλάξει την τιμή της κιλοβατώρας μετά από 6 μήνες. 
Στο 8.3 σε μένα δεν φαίνεται τίποτα για ΟΤΣ αλλά μάλλον είναι το ίδιο με σένα. 
Στον τιμοκατάλογο μάλλον γράψανε λάθος το πρόγραμμα! 
Θα τους στείλω μέηλ να μου τα ξαναστείλουν όλα σωστά και καθαρά/ευανάγνωστα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christoforos? είπε

Παιδιά με πήρανε από την Volton. H kw/h 5,5 και λέει ότι είναι σταθερή χωρίς όριο κατανάλωσης για τα δύο επόμενα χρόνια συν δύο μήνες τον πρώτο και τον 13 δωρεάν. Τώρα με την ΔΕΗ γύρω στις 200 με 230 kw/h πληρώνω 50-53 ευρώ κάθε μήνα 0,11059 η kw/h. Θα γλυτώσω κανένα 150 τον χρόνο οπότε λέω να το κάνω. Ξέρετε να παίζει τίποτα καλύτερο; Ή κάτι που πρέπει να προσέξω?

 


Δεν θα είναι 5,5  η χρέωση γιατί  έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Η οποία όπως κινείται το θέμα αυτό τον καιρό θα σου το πηγαίνει 2-3 λεπτά επάνω ανά KWh, ενώ γενικά 1-2 θα τσιμπάει μόνιμα εκτιμώ ακόμα και αν εξομαλυνθεί η υπάρχουσα κατάσταση. Επίσης νομίζω ότι έχει ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια.
Σαν εταιρεία δεν ξέρω τι λέει απο εξυπηρέτηση, σωστή τιμολόγηση, δυνατότητα μετρήσεων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, naive είπε


Δεν θα είναι 5,5  η χρέωση γιατί  έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Η οποία όπως κινείται το θέμα αυτό τον καιρό θα σου το πηγαίνει 2-3 λεπτά επάνω ανά KWh, ενώ γενικά 1-2 θα τσιμπάει μόνιμα εκτιμώ ακόμα και αν εξομαλυνθεί η υπάρχουσα κατάσταση. Επίσης νομίζω ότι έχει ρήτρα αποχώρησης αν φύγεις πριν τα 2 χρόνια.
Σαν εταιρεία δεν ξέρω τι λέει απο εξυπηρέτηση, σωστή τιμολόγηση, δυνατότητα μετρήσεων κλπ.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αυτοί λένε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα με το ρεύμα. Το ρεύμα είναι απεριόριστο. Μόνο στο επαγγελματικό έχουν όριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

Σε σένα φαίνονται ξεκάθαρα οι όροι, αν και πρέπει να είναι ίδιοι. 
Στο 8.2 λέει πως μπορεί να αλλάξει την τιμή της κιλοβατώρας μετά από 6 μήνες. 
Στο 8.3 σε μένα δεν φαίνεται τίποτα για ΟΤΣ αλλά μάλλον είναι το ίδιο με σένα. 
Στον τιμοκατάλογο μάλλον γράψανε λάθος το πρόγραμμα! 
Θα τους στείλω μέηλ να μου τα ξαναστείλουν όλα σωστά και καθαρά/ευανάγνωστα.
 

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο πρώτα για πιο άμεσα και πιο ξεκάθαρα,εγώ έτσι έκανα τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Christoforos? είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αυτοί λένε ότι δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής ανάλογα με το ρεύμα. Το ρεύμα είναι απεριόριστο. Μόνο στο επαγγελματικό έχουν όριο. 

Αυτή είναι μια παραπλανητική δήλωση, για να μπερδέψουν αυτούς που κάτι έχουν ακούσει για ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι. Αυτό που σου λένε είναι ότι η τιμή θα είναι η ίδια αν κάψεις 1000κιλοβατώρες ή 4000 το τετράμηνο. 
Η τιμή όμως της κάθε κιλοβατώρας υπόκειται σε ρήτρα αναπροσαρμογής, και ο τρόπος αναπροσαρμογής γράφεται στους γενικούς όρους, δηλαδή τα "ψιλά γράμματα' του συμνβολαίου που υπογράφεις και μπορέις να βρεις εδώ. (Γενικοί Όροι,  άρθρο 6)

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, naive είπε

Αυτή είναι μια παραπλανητική δήλωση, για να μπερδέψουν αυτούς που κάτι έχουν ακούσει για ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι. Αυτό που σου λένε είναι ότι η τιμή θα είναι η ίδια αν κάψεις 1000κιλοβατώρες ή 4000 το τετράμηνο. 
Η τιμή όμως της κάθε κιλοβατώρας υπόκειται σε ρήτρα αναπροσαρμογής, και ο τρόπος αναπροσαρμογής γράφεται στους γενικούς όρους, δηλαδή τα "ψιλά γράμματα' του συμνβολαίου που υπογράφεις και μπορέις να δεις εδώ. (άρθρο 6)

Πόσο ψαγμένος είσαι ρε φίλε... Πήγα και το είδα. εννοείτε ότι δεν το κατάλαβα αλλά λέει για να προσαρμογή όντως. 

Επίσης βρήκα και αυτόν τον πίνακα που επισυνάπτω. 

Screenshot 2021-02-05 at 15.33.23.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...