Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Υπάρχει κάποιος «safe» πάροχος που να είναι πιο φθηνός από ΔΕΗ και να μην πολύ αλλάζει τιμες; 

Με Ελιν , Ηρων ή nrg πιστευω δε θα χεις προβλημα , απλα δες τα προγραμματα χωρις ΟΤΣ. Δες τι σε συμφερει και επελεξε αναλογα.

Επεξ/σία από Incepted
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Incepted είπε

A ναι ξεχασα να αναφερω, τελικά εβαλα EFAenergy fixed , για την ωρα πολυ εξυπηρετικοι φαινονται . Wish me luck ✌️

@korakios αν θες να τη βαλεις κ αυτη στο excel του ΚΟΤ περιλαμβανει και την εκπτωση του 12% απ οσο λεει στην αρχικη τιμη , για να δουμε.

Την εχει την EFA στο excel και παντα την ειχε.

Την ειχα ψαξει παλιοτερα και του ειχα πει να την καταχωρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Την εχει την EFA στο excel και παντα την ειχε.

Την ειχα ψαξει παλιοτερα και του ειχα πει να την καταχωρησει.

Εχετε κανει καποιο νεο εκτος απ το Beta μονο για ΚΟΤ ? γιατι σ εκεινο δεν την βλεπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Incepted είπε


0.088*0.88 - (εκπτωση ΚΟΤ) , ουσιαστικα 0.07744 - (εκπτωση ΚΟΤ) . Το 12% εφαρμοζεται και στο παγιο

Η εκπτωση ΚΟΤ εφαρμοζεται παντα στην αρχικη τιμη και μετα μπαινει η εκπτωση.

Στην προκειμενη περιπτωση η τελικη τιμη μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ και την εκπτωση του 12% ειναι στα 0,03784.

Ειναι καλη περιπτωση παντως δεν ειναι κακη και γι'αυτο ειχα πει κιολας τοτε να προστεθει στο excel.

35 λεπτά πριν, Incepted είπε

Εχετε κανει καποιο νεο εκτος απ το Beta μονο για ΚΟΤ ? γιατι σ εκεινο δεν την βλεπω

Συγνωμη εγω βιαστηκα και τωρα προσεξα οτι μιλουσες μονο για το excel του ΚΟΤ.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Η εκπτωση ΚΟΤ εφαρμοζεται παντα στην αρχικη τιμη και μετα μπαινει η εκπτωση.

Στην προκειμενη περιπτωση η τελικη τιμη μετα την αφαιρεση του ΚΟΤ και την εκπτωση του 12% ειναι στα 0,03784.

Ειναι καλη περιπτωση παντως δεν ειναι κακη και γι'αυτο ειχα πει κιολας τοτε να προστεθει στο excel.

Συγνωμη εγω βιαστικα και τωρα προσεξα οτι μιλουσες μονο για το excel του ΚΟΤ.

Ετσι μου ειπαν οτι εφαρμοζεται στην αρχικη τιμη kwh , αν λενε ψεματα θα το δουμε  στο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Incepted είπε

Εχετε κανει καποιο νεο εκτος απ το Beta μονο για ΚΟΤ ? γιατι σ εκεινο δεν την βλεπω

ααα, να σου πω δεν ψήνομαι να συνεχίσω το excel για ΚΟΤ.

Θέλει απο την αρχή , καταρχάς πρέπει να σπάσω την ετήσια σε 3 τετράμηνα για την περίπτωση που ξεπερνά κάποιος το όριο. Παράλληλα να τσεκάρω αν δικαιούται το 10% υπέρβασης . Και αν έχει νυχτερινό θα πρέπει αν ξεπερνά τα όρια να τα περνάω στις κιλοβατώρες του νυχτερινού.

Μετά να βάλω την έκπτωση συνέπειας ξεχωριστά και να αφαιρώ το ΚΟΤ.

Τις ρυθμιζόμενες τις ξεχνάμε.
Δεν υπόσχομαι ότι θα το φτιάξω σύντομα και πιστεύω ο @vsk μπορεί να το κάνει πιο εύκολα (πάσα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ετσι μου ειπαν οτι εφαρμοζεται στην αρχικη τιμη kwh , αν λενε ψεματα θα το δουμε  στο λογαριασμο

Αυτο λεω κι εγω οτι εφαρμοζεται στην αρχικη τιμη.Εσυ πιο πανω ανεφερες οτι εφαρμοζεται πρωτα η εκπτωση και μετα το ΚΟΤ.

Σε ολους παροχους απ'οσο γνωριζω η εκπτωση ΚΟΤ υπολογιζεται παντα στην αρχικη τιμη προμηθειας και οχι μετα την οποιαδηποτε εκπτωση.

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ααα, να σου πω δεν ψήνομαι να συνεχίσω το excel για ΚΟΤ.

Θέλει απο την αρχή , καταρχάς πρέπει να σπάσω την ετήσια σε 3 τετράμηνα για την περίπτωση που ξεπερνά κάποιος το όριο. Παράλληλα να τσεκάρω αν δικαιούται το 10% υπέρβασης . Και αν έχει νυχτερινό θα πρέπει αν ξεπερνά τα όρια να τα περνάω στις κιλοβατώρες του νυχτερινού.

Μετά να βάλω την έκπτωση συνέπειας ξεχωριστά και να αφαιρώ το ΚΟΤ.

Τις ρυθμιζόμενες τις ξεχνάμε.
Δεν υπόσχομαι ότι θα το φτιάξω σύντομα και πιστεύω ο @vsk μπορεί να το κάνει πιο εύκολα (πάσα!).

Οχι ρε δεν χρειαζεται να το συνεχισεις εκτος αν δεν εχεις τι να κανεις.Δεν υπαρχει λογος.

Βοηθαει βεβαια αλλα το σημαντικοτερο για οσους εχουν ΚΟΤ και πρεπει να το καταλαβει ο καθενας και θα το ξαναπω για χιλιοστη φορα ειναι να κοιτανε την αρχικη τιμη προμηθειας καθε προγραμματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αυτο λεω κι εγω οτι εφαρμοζεται στην αρχικη τιμη.Εσυ πιο πανω ανεφερες οτι εφαρμοζεται πρωτα η εκπτωση και μετα το ΚΟΤ.

Σε ολους παροχους απ'οσο γνωριζω η εκπτωση ΚΟΤ υπολογιζεται παντα στην αρχικη τιμη προμηθειας και οχι μετα την οποιαδηποτε εκπτωση.

 

Εδω μου ειπαν η συνεπεια εμφανιζεται στον επομενο λογαριασμο σαν εκπτωση απο την αρχικη τιμη kwh του προηγουμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Incepted είπε

Εδω μου ειπαν η συνεπεια εμφανιζεται στον επομενο λογαριασμο σαν εκπτωση απο την αρχικη τιμη kwh του προηγουμενου.

Η συνεπεια παντα εμφανιζεται στον επομενο λογαριασμο.

Αν σου ειπαν οτι εμφανιζεται σαν εκπτωση απο την αρχικη τιμη ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτο που λεω και απο αυτο που ειπες στο προηγουμενο μηνυμα σου παραπανω(γιατι αρχικα στον υπολογισμο σου εκανες αφαιρεση την εκπτωση συνεπειας απο την αρχικη τιμη).

Μαλλον μπερδευτηκες και μπερδεψες αυτα που σου ειπαν απ'οτι καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια , πάνω που καταλάβαινα πάμε πάλι απο την αρχή!

6 λεπτά πριν, Incepted είπε

η συνεπεια εμφανιζεται στον επομενο λογαριασμο σαν εκπτωση απο την αρχικη τιμη kwh του προηγουμενου.

έκπτωση = (Αρχική τιμή μείον ΚΟΤ) επι 0,12

αυτό δεν εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Τέλεια , πάνω που καταλάβαινα πάμε πάλι απο την αρχή!

έκπτωση = (Αρχική τιμή μείον ΚΟΤ) επι 0,12

αυτό δεν εννοείς ?

Οχι το αντιθετο εννοει.

Οτι η εκπτωση συνεπειας θα εμφανιζεται στον επομενο λογαριασμο υπολογιζομενη απο την αρχικη τιμη προμηθειας.

Ενω κανονικα ειναι το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Incepted είπε

χαχαχ αφου λεω ρε παιδια εκπτωση συνεπειας πριν του ΚΟΤ, σε ολη την τιμη της KWh 🤣

Νομίζω οτι κατάλαβα . Ίσως να είναι σαν προσφορά γιατί το ΚΟΤ κανονικά εφαρμόζεται στην αρχική τιμή.

Τώρα που το σκέφτομαι και 50-50 να σε έχω ρωτήσει @HERTHAN στην elpedison μήπως αυτό εννοούσαν όταν λέγανε δεν εφαρμόζεται έκπτωση 15% στο ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...