Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/2/2021 στις 7:52 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση γιατι τώρα άρχισα να ψάχνομαι για εναλλακτικό πάροχο! Απ'οτι είδα μόνο ΗΡΩΝ δεν εχει δέσμευση συμβολαίου, ισχύει; Ειδα ΖΕΝΙΘ, NRG κτλ έχουν δέσμευση 24 μήνες!

Επίσης πολύ χοντρικά, αξίζει η διαδικασία να αλλάξω πάροχο έ; ΥΓ είμαι ιδιώτης με Γ1Ν,  μωρο στο σπίτι, οπότε πλυντήρια, φούρνοι, θερμοσίφωνες κτλ δουλεύουν πολύ!

Φιλικά πάντα.

Θα βάλεις γυναίκα και μωρό για ύπνο και θα πάρεις καφεδάκι/ τσάι / ουίσκι ή ότι αγαπάς.

Θα διαβάσεις τις 100 τελευταίες σελίδες.

Μετά θα καταλάβεις ότι κανείς εδώ μέσα δεν μπορεί να σου δώσει τη βέλτιστη λύση.

Εξηγούμαι :

Πληρώνεις το ποσό μιας εξίσωσης.

Ας πούμε Χ= Α+Β+Γ.

Το Γ είναι σταθερό για όλους.

ΑΝ θες να ρίξεις το Χ πρέπει να ρίξεις τα Α και Β.

Πάμε στο Β. Είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Για να ρίξεις το Β θα πρέπει να βάλεις νυχτερινό μετρητή.

Γιατί; Γιατί μετράνε οι κιλοβατώρες ημέρας (εκτός από ΕΤΜΕΑΡ).

πχ 464ee099f421644f13b58113e020280d.png

Προσωπικά έχω καταφέρει με προγραμματισμό σε πλυντήρια και συναφή, να το πάω 35% σε νυχτερινό :

45fb3905aa550a82542fe0bf67ac2f79.png

Οπότε έριξα το Β.

Πάμε στο Α.

Το Α είναι Α1 και Α2 .

Το Α1 είναι η χρέωση από κιλοβατώρες και το Α2 είναι από έτερες χρεώσεις πχ ΟΤΣ ή όπως άλλο το υπολογίζει ο καθένας.

Θέλουμε να ρίξουμε το άθροισμα.

Κανείς μα κανείς, εκτός αν είναι μέντιουμ δεν μπορεί να προβλέψει το Α2 εκτός αν πάει σε πρόγραμμα με Α2=0.

Υπάρχει η πιθανότητα να είναι η ΟΤΣ τόσο χαμηλή στους επόμενους μήνες, όπου να συμφέρει πρόγραμμα με χαμηλό Α1 (χαμηλή τιμή κιλοβατώρας) ακόμα και αν το Α2 δυνητικά θα μπορούσε να γίνει μεγάλο. Όμως αν δεν εφαρμοστεί ή εφαρμοστεί λίγο και πάλι θα μπορούσε να συμφέρει. 

Φυσικά το πρόβλημα είναι πιθανοστατιστικό. Πιθανότητες και η προσωπική σου μελλοντική κατανάλωση.

Πχ κάποιος σαν εμένα που μένει σε κρύο σπίτι το χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι, θα μπορούσε να αλλάζει πάροχο 2 φορές τον χρόνο. Πριν τον χειμώνα να πάει σε πάροχο με χαμηλή χρέωση Kwh και ας έχει ΟΤΣ. Εφόσον βέβαια αυτή δεν εφαρμοστεί σημαντικά.

Άλλος θα μπορούσε να παρακολουθεί καθημερινά τα προγράμματα και να μεταπηδά από το ένα στο άλλο ψάχνοντας τα λίγα ευρώ τον μήνα.

Προσωπικά δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε τον χρόνο, οπότε πήγα σε πρόγραμμα με Α2=0 και ας ξέρω ότι μπορεί να μην έχω επιλέξει το βέλτιστο πρόγραμμα. Δεν θα τρελαθούμε κιόλας.

😎

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

liakjim......λογικα εχεις βαλει γυναικα και μωρο για υπνο και πηρες ουισκακι ε?😜

 

Υ.Γ. Με ολα αυτα που του ειπες το παλικαρι δεν νομιζω να το ξαναδουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Nαι αυτο ειναι λογικα.

Εχεις ακομα δεσμευση στην watt&volt?

Όχι είμαι χωρίς δέσμευση. Αυτή είναι μικρή κατανάλωση γιατί είναι κλειστό το μαγαζί. Απο Ιούλιο  εως τελη Δεκεμβρίου έκαψα 17000!! Είμαι για να φεύγω??

 

39 λεπτά πριν, korakios είπε

Να υποθέσω 6 μηνών και το καλοκαίρι έκανες συμβόλαιο?

Liberty home choice ?

~0,023E/Kw βγήκε παραπάνω με ~0,082Ε/Kw τελική τιμή

Καλά είσαι , υπάρχουν και χειρότερα !

Ναί τέλη ιουνίου. Τώρα που το βλέπω με τελική τιμή σαν ακριβή τιμή μου φαίνεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Όχι είμαι χωρίς δέσμευση. Αυτή είναι μικρή κατανάλωση γιατί είναι κλειστό το μαγαζί. Απο Ιούλιο  εως τελη Δεκεμβρίου έκαψα 17000!! Είμαι για να φεύγω??

Για μαγαζι μιλαμε τοση ωρα?

Δεν γνωριζω να σε βοηθησω φιλε μου νομιζα μιλαμε για σπιτι.

45 λεπτά πριν, korakios είπε

Να υποθέσω 6 μηνών και το καλοκαίρι έκανες συμβόλαιο?

Liberty home choice ?

~0,023E/Kw βγήκε παραπάνω με ~0,082Ε/Kw τελική τιμή

Καλά είσαι , υπάρχουν και χειρότερα !

Δεν ειναι για σπιτι αλλα για μαγαζι.

Πρεπει να κανουμε εναν οδηγο στο sticky για να ξερουμε να συννενοουμαστε.

Α παμε βημα βημα κι ολα θα γινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ειναι για σπιτι αλλα για μαγαζι.

Πρεπει να κανουμε εναν οδηγο στο sticky για να ξερουμε να συννενοουμαστε.

Α παμε βημα βημα κι ολα θα γινουν.

Ok, θα το αναφέρω οτι είναι για οικιακά προγράμματα , δεν το είχα σκεφτεί καν

Έχω στείλει pm στον mod ,περιμένω να μου απαντήσει και έχω ετοιμάσει ένα μικρό κατεβατό (edit που μόλις έκανα save γιατί το είχα ξεχασμένο !) να το ποστάρω για sticky

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, doll είπε

@liakjim
Και σε ποιο προγραμμα έχεις πάρει; Είσαι ικανοποιημένος;

Elpedison ElectricityHome Night Fixed.

Μέχρι τώρα μια χαρά.

Υπόψη το έκανα πέρυσι με καλύτερους όρους από το τωρινό πχ 1.5€ το fixed και χωρίς penalty αποχώρησης.


 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να δω και του πατέρα μου που είναι στην epeldison μήπως και  τον βοηθήσω λίγο τώρα που λήγει σε έναν μήνα το 24μηνο συμβόλαιο.

Απ'ότι βλέπω αυτή η καλή εταιρεία που μας ζαλίζει καθε μα κάθε μέρα με τηλέφωνα για φθηνό ρεύμα 😁, αυτή  η epeldison κάθε μήνα τον  κουπαναει με ΟΤΣ,είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός.

Θα τον πάω μάλλον στο NRG save 40% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexx είπε

Αυτός είναι απο το σπίτι.

Untitled.jpg

Τρεχα οσο πιο γρηγορα μπορεις και απο τα 2.

Αν δεν εχεις ξεκινησει να τρεχεις ξεκινα και γρηγορα.

Οι καταναλωση σου ειναι πολυ μικρη και το μονο προγραμμα που θα μπορουσε να σε συμφερει ειναι το myhome enter της ΔΕΗ αλλα ΟΧΙ ΠΧΙΑ γιατι δεν δινει το 100ρικο δωρο.

Ριξε αρχικα μια ματια ομως για σιγουρια στα excel που εχουν βαλει τα παιδια στις προηγουμενες σελιδες στα προγραμματα χωρις ΟΤΣ μηπως σε συμφερει καποιο αλλο.

Για το μαγαζι για Γ21 θα πρεπει να ψαχτεις.

4 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Είπα να δω και του πατέρα μου που είναι στην epeldison μήπως και  τον βοηθήσω λίγο τώρα που λήγει σε έναν μήνα το 24μηνο συμβόλαιο.

Απ'ότι βλέπω αυτή η καλή εταιρεία που μας ζαλίζει καθε μα κάθε μέρα με τηλέφωνα για φθηνό ρεύμα 😁, αυτή  η epeldison κάθε μήνα τον  κουπαναει με ΟΤΣ,είτε έναντι είτε εκκαθαριστικός.

Θα τον πάω μάλλον στο NRG save 40% 

Εννοειται ειδικα αν εχει μεγαλουτσικη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, alexx είπε

Αυτός είναι απο το σπίτι.

0,10 τελική , 0,024 η προσαύξηση , προπόνηση ΣΚ , Δευτέρα ξημερώματα στέλνεις αίτηση για κάπου αλλού !

Ημέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

Edit:τα κατεβάζεις και τα ανοίγεις με εφαρμογή

36 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Η καταναλωση σου ειναι πολυ μικρη 

Εντάξει , είναι 251 το μήνα

36 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

και το μονο προγραμμα που θα μπορουσε να σε συμφερει ειναι το myhome enter της ΔΕΗ αλλα ΟΧΙ πια γιατι δεν δινει το 100ρικο δωρο.

δεν το βοηθάς και πολύ 😄

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

0,10 τελική , 0,024 η προσαύξηση , προπόνηση ΣΚ , Δευτέρα ξημερώματα στέλνεις αίτηση για κάπου αλλού !

Ημέρας

https://drive.google.com/file/d/1dBcV9v0qeenuHLsZ0KngrRDSNpUeB9sd/view?usp=sharing

Νύχτας

https://drive.google.com/file/d/1ML9TRg1zz4uRlCYchnJoxIMK370iaOrW/view?usp=sharing

 

Στήν κατανάλωση τι βάζω? Να βάλω κατα προσέγγιση πόσο θα κάψω στο έτος η να βάλω για ένα μήνα? Αυτό που ανέβασα ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, alexx είπε

Στήν κατανάλωση τι βάζω? Να βάλω κατα προσέγγιση πόσο θα κάψω στο έτος η να βάλω για ένα μήνα? Αυτό που ανέβασα ας πούμε.

Μα γράφει ,ανα έτος ! Βάλε 3000 :)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Δε μπορώ να κρατηθώ , το κλέβω απο άλλο φόρουμ !

Ο ΟΤΕ που όλοι αγαπήσαμε και δεθήκαμε απο μικρά παιδιά μπαίνει και στο ρεύμα με ανταγωνιστικές τιμές που μας είχε συνηθίσει τότε με isdn και υπεραστικές κλήσεις ...

Χωρίς έκπτωση συνέπειας και χαζομάρες , με 4.5 ευρώ πάγιο αγάπης , αλλά όχι ,δεν είναι ξενέρωτη πλατωνική , με μόλις

0,1103 μας τον πιάνει καθημερινά και ζεστά και αν δεν μας φτάνει περνάμε και τις 2000Kw για την απίστευτη ασάλιωτη τιμή των 0,119

ΥΓ. και εγώ νόμιζα πλάκα είναι

https://ote-estate.gr/energy/el-gr/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΓΙΑ-ΤΟ-ΣΠΙΤΙ

Spoiler

Η «ΟΤΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ», με το διακριτικό τίτλο ΟΤΕestate, είναι θυγατρική εταιρεία του Ομίλου ΟΤΕ, στην οποία έχει μεταβιβασθεί το σύνολο της ακίνητης περιουσίας του ΟΤΕ, με σκοπό τη διαχείριση και την αξιοποίησή της. Συστάθηκε το 1995 αρχικά με την επωνυμία «Ο.Τ.Ε. ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΟΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ» και στη συνέχεια μετονομάσθηκε δυνάμει τροποποίησης του Καταστατικού της το έτος 2000 σε «ΟΤΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ» (δ.τ. ΟΤΕestate) με τροποποίηση, μεταξύ άλλων, και του εταιρικού της σκοπού. Η ΟΤΕestate εδρεύει στο Διοικητικό Μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι επί της Λ. Κηφισίας 99 (1ος όροφος).

Από τον Ιούνιο του 2013 η OTEestate εκτελεί σημαντικό έργο της Γενικής Διεύθυνσης Διαχείρισης Ακίνητης Περιουσίας Ομίλου ΟΤΕ (CREM – Corporate Real Estate Management).

H ΟΤΕestate δραστηριοποιείται στην ανάπτυξη, αξιοποίηση και διαχείριση του συνόλου του χαρτοφυλακίου, καθώς και στην κάλυψη των στεγαστικών αναγκών του Ομίλου ΟΤΕ.  Επιπλέον, παρέχει υπηρεσίες διαχείρισης κατασκευαστικών έργων και λειτουργικής υποστήριξης χώρων, έργων και εγκαταστάσεων (Facility & Property Management και Space Management).  

Τέλος, από το Μάρτιο του 2016, η ΟΤΕestate δραστηριοποιείται στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας, ως προμηθευτής ηλεκτρικής ενέργειας καλύπτοντας τις ανάγκες του Ομίλου ΟΤΕ σε ηλεκτρική ενέργεια.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

Εντάξει , είναι 251 το μήνα

δεν το βοηθάς και πολύ 😄

Ναι τα μπερδευω με το διμηνο.

Εγραψα ομως παρακατω τι να κανει....βοηθησα αρκετα μονο ποτο δεν κερασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Οι άνω χρεώσεις αφορούν το ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής σύμφωνα με τον όρο 8.8. των Γενικών Όρων Προμήθειας Η/Ε

    Ενταξει και να ενεργοποιηθει σκασιλα μας εχουμε φθηνη kwh . Τι οχι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...