Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Incepted είπε
  • Οι άνω χρεώσεις αφορούν το ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής σύμφωνα με τον όρο 8.8. των Γενικών Όρων Προμήθειας Η/Ε

    Ενταξει και να ενεργοποιηθει σκασιλα μας εχουμε φθηνη kwh . Τι οχι?

Σε ποιο αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Τρεχα οσο πιο γρηγορα μπορεις και απο τα 2.

Αν δεν εχεις ξεκινησει να τρεχεις ξεκινα και γρηγορα.

Οι καταναλωση σου ειναι πολυ μικρη και το μονο προγραμμα που θα μπορουσε να σε συμφερει ειναι το myhome enter της ΔΕΗ αλλα ΟΧΙ ΠΧΙΑ γιατι δεν δινει το 100ρικο δωρο.

Ριξε αρχικα μια ματια ομως για σιγουρια στα excel που εχουν βαλει τα παιδια στις προηγουμενες σελιδες στα προγραμματα χωρις ΟΤΣ μηπως σε συμφερει καποιο αλλο.

Ντρέπεσαι να προτείνεις Σουμπάση ρε μούργο;:P😂

1 ώρα πριν, korakios είπε

Δε μπορώ να κρατηθώ , το κλέβω απο άλλο φόρουμ !

Ο ΟΤΕ που όλοι αγαπήσαμε και δεθήκαμε απο μικρά παιδιά μπαίνει και στο ρεύμα με ανταγωνιστικές τιμές που μας είχε συνηθίσει τότε με isdn και υπεραστικές κλήσεις ...

Χωρίς έκπτωση συνέπειας και χαζομάρες , με 4.5 ευρώ πάγιο αγάπης , αλλά όχι ,δεν είναι ξενέρωτη πλατωνική , με μόλις

0,1103 μας τον πιάνει καθημερινά και ζεστά και αν δεν μας φτάνει περνάμε και τις 2000Kw για την απίστευτη ασάλιωτη τιμή των 0,119

ΥΓ. και εγώ νόμιζα πλάκα είναι

https://ote-estate.gr/energy/el-gr/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΓΙΑ-ΤΟ-ΣΠΙΤΙ

Μήπως άμα είσαι ταυτόχρονα και συνδρομητής τηλεφωνίας σου κάνει δώρο... αύξηση;;;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν τον ξερω τον κυριο.

Τι εκανες τελικα εσυ?

Περιμένω να ωριμάσει η απόφαση και να πέσει από το δέντρο.:D

Για ΕΛΤΑ με βλέπω και έχοντας το νου μου για ΟΤΣ. Αλλιώς solar energy. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα αποφασίσω μεταξύ των δύο. ΕΛΤΑ όσο δε θα χρεώνει ΟΤΣ είναι αρκετό το κέρδος ακόμα και από σόλαρ ή ελίν, αλλά από την άλλη υπάρχει το δεδομένο ρίσκο να τη φας ανά πάσα στιγμή και η επίσης δεδομένη εξυπηρέτηση με... ταχυδρομικά περιστέρια αν χρειαστείς οτιδήποτε. Γι' αυτό προβληματίζομαι και δεν καταλήγω.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Περιμένω να ωριμάσει η απόφαση και να πέσει από το δέντρο.:D

Για ΕΛΤΑ με βλέπω και έχοντας το νου μου για ΟΤΣ. Αλλιώς solar energy. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα αποφασίσω μεταξύ των δύο.

Αναμεσα στους δυο Solar θα πας δεν χρειαζεται πολυ σκεψη.Στα Ελτα μονο για κανενα δεμα και πολυ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Αναμεσα στους δυο Solar θα πας δεν χρειαζεται πολυ σκεψη.Στα Ελτα μονο για κανενα δεμα και πολυ ειναι.

Ααα δε θέλω υποδείξεις από αρνητές του Σουμπάση!:P

Θα δω μωρέ. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εφόσον μιλάμε για καταστάσεις χωρίς δέσμευση, αυτή τη στιγμή κλείνω προς ΕΛΤΑ και με την πρώτη στραβή φεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ααα δε θέλω υποδείξεις από αρνητές του Σουμπάση!:P

Θα δω μωρέ. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εφόσον μιλάμε για καταστάσεις χωρίς δέσμευση, αυτή τη στιγμή κλείνω προς ΕΛΤΑ και με την πρώτη στραβή φεύγω.

Ναι καλα το σκεφτεσαι αλλα σκεψου και για κατι πιο σταθερο και σε περιπτωση στραβης να εχεις καποιον με καλο support τουλαχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Ναι καλα το σκεφτεσαι αλλα σκεψου και για κατι πιο σταθερο και σε περιπτωση στραβης να εχεις καποιον με καλο support τουλαχιστον.

Όπως έχω ξαναγράψει, η καλή επικοινωνία με ενδιαφέρει πιο πολύ στην αρχή μέχρι να υπογράψεις. Μετά τί να τους κάνεις; Ρεύμα είναι. Στην τελική, σε μια περίπτωση που θα γίνει στραβή με κουφές χρεώσεις, τί να το κάνεις να καλείς την όποια εταιρεία να συζητήσεις; Εφόσον αποδειχτούν αφερέγγυοι φεύγεις και δε χρειάζονται καν τηλέφωνα. Γι' αυτό επιλέγουμε και πακέτα χωρίς δέσμευση κατά τη γνώμη μου.

 Από 'κει και πέρα ξέρω ότι στα ΕΛΤΑ δε θα βγάζεις εύκολα γραμμή, οπότε αν πάω θα είμαι συνειδητοποιημένος σε αυτό το θέμα. Στη Solar από τις επικοινωνίες που είχα μαζί τους και επειδή φαντάζομαι δεν έχουν και τόσο μεγάλο πελατολόγιο για να πήζουν, θεωρώ ότι μια χαρά θα είναι σε αυτό το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Όπως έχω ξαναγράψει, η καλή επικοινωνία με ενδιαφέρει πιο πολύ στην αρχή μέχρι να υπογράψεις. Μετά τί να τους κάνεις; Ρεύμα είναι. Στην τελική, σε μια περίπτωση που θα γίνει στραβή με κουφές χρεώσεις, τί να το κάνεις να καλείς την όποια εταιρεία να συζητήσεις; Εφόσον αποδειχτούν αφερέγγυοι φεύγεις και δε χρειάζονται καν τηλέφωνα. Γι' αυτό επιλέγουμε και πακέτα χωρίς δέσμευση κατά τη γνώμη μου.

 Από 'κει και πέρα ξέρω ότι στα ΕΛΤΑ δε θα βγάζεις εύκολα γραμμή, οπότε αν πάω θα είμαι συνειδητοποιημένος σε αυτό το θέμα. Στη Solar από τις επικοινωνίες που είχα μαζί τους και επειδή φαντάζομαι δεν έχουν και τόσο μεγάλο πελατολόγιο για να πήζουν, θεωρώ ότι μια χαρά θα είναι σε αυτό το κομμάτι.

Εχεις εν μερει ενα δικιο σε οσα λες αλλα δεν θα μπορουσα να λειτουργησω ετσι ειδικα στο κομματι την επικοινωνιας.Οταν στελνω ενα email και δεν μου απαντανε τουλαχιστον σε μια ημερα η την ιδια ημερα αν ειναι πολυ πρωι η παιρνω τηλεφωνο και δεν το σηκωνουν βγαινω εκτος ευατου.

Ακομη κι αν ο λογος δεν ειναι σημαντικος πρεπει ν'απαντησουν.Οπους εχουν αυτοι απαιτησεις εχω κι εγω.

Το βασικοτερο ειναι να πας σε ενα πακετο που σε συμφερει απο εκει και περα ολα τα υπολοιπα τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

Εγω αρχικα εβγαλα απ'εξω τι ΔΕΝ ηθελα σε καμια περιπτωση και μετα απο πολλες αναζητησεις, διαφορους υπολογισμους, αλλα και λανθασμενες εκτιμησεις στην πορεια βρηκα τι ειναι καλυτερο για την δικη μου περιπτωση.

Ακομα και τωρα δηλαδη που πηγα στην ΗΡΩΝ μετα απο διαφορα γεγονοτα που θα ξεκαθαριστουν στο επομενο διαστημα πιθανοτατα αυτο που με συμφερει περισσοτερο ειναι η ΔΕΗ(λογω ατομου με μηχανικη υποστηριξη στο ΚΟΤ αν θυμασαι γιατι ο korakios ξερει επειδη τα συζητουσαμε).

Ευτυχως ειμαι σε προγραμμα χωρις δεσμευση και υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να φυγω απο ΗΡΩΝ πριν το εξαμηνο.
Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και γι'αυτο θελει καλο ψαξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σουμπάσης σε σχέση με ΕΛΤΑ έχει καλύτερο support, τα κοριτσάκια στα ΕΛΤΑ δεν έχουν τεχνογνωσία ούτε καν για δέματα! 
Απαντάνε στα τηλέφωνα ενώ στα ΕΛΤΑ δείχνει κατειλημμένο ακόμη και στις 2.30-3.30 τα χαράματα!! 
Email απαντάνε σε μια μέρα, στα ΕΛΤΑ σε 4-5 εργάσιμες και απαντήσεις 3 πουλάκια κάθονταν!!! 
Ξεκάθαρες χρεώσεις (ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ μέχρι να το διαπιστώσουμε) σε αντίθεση με ΕΛΤΑ που ΔΕΝ ξέρουμε ΑΝ ποτέ εφαρμόσουν ΟΤΣ και ΔΕΝ ισχύει η έκπτωση συνέπειας 10% σε ΚΟΤ. 
Volterra πολλά ψέμματα, ΕΛΤΑ Νο1 μεν σε χρεώσεις/τιμές αλλά, οπότε Σουμπάσης Νο2 και μετά ΕΛΙΝ για σοβαρότητα και σταθερότητα,,, αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα. 
Το μόνο που θέλω εγώ μετά την υπογραφή της σύμβασης μου είναι να τηρούν σωστά τις χρεώσεις τους και να στέλνουν μέσω email τον λογαριασμό, χαρτί και ταχυδρομικά έξοδα, τους τα χαρίζω. 
Από εκεί και πέρα δεν πρόκειται να τους ενοχλήσω ποτέ... εως ότου ξαναλλάξω πάροχο! :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα ξανά.

Μετα από διάβασμα πηρα την απόφαση για nrg save 40% Fix, 6.5 πάγιο και 0.062-

Κατανάλωση 6200 (4000+2200 νύκτα). Παγια εντολή και ebill. Οφελος ανω των 200 ευρώ (excel).

Εχετε καμία αλλή πρόταση? Να προσέξω κάτι στο συμβόλαιο ή στα χαρτιά? ή να δω ισως κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από doll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doll είπε

Να προσέξω κάτι στο συμβόλαιο ή στα χαρτιά? ή να δω ισως κάτι άλλο?

Έχουν αναφέρει οτι στους πρώτους 4 μήνες δεν εφαρμόζουν αναπροσαρμογή .

Βέβαια σε άλλο μέλος του είπανε για 2 μήνες επομένως κάνε μια ερώτηση μιας και 4 μήνες χωρίς fixed γλυτώνεις 16Ε

18 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σε ποιο αναφερεσαι?

Στο πρόγραμμα του ΟΤΕ , έχει και ρήτρα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

Έχουν αναφέρει οτι στους πρώτους 4 μήνες δεν εφαρμόζουν αναπροσαρμογή .

Βέβαια σε άλλο μέλος του είπανε για 2 μήνες επομένως κάνε μια ερώτηση μιας και 4 μήνες χωρίς fixed γλυτώνεις 16Ε

Με δέσμευση 4 πρώτων μηνών. Η εφαρμογή τους είναι αξιόπιστη? Η χρέωση fix 4 ευρω μπορώ να την ενεργοποιήσω/απεν. από την εφαρμογή?

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, doll είπε

Με δέσμευση 4 πρώτων μηνών. 

24 μηνες ειναι η δεσμευση.

Για τους 4 πρωτους μηνες απλα δεν χρεωνεσαι ΟΤΣ.Στο τετραμηνο πανω ενεργοποιεις το fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι ανάμεσα στο ΗΡΩΝ UP & το ΗΡΩΝ HOME 1, έχει κάποιος feedback? Η τελευταία κατανάλωση τετραμήνου που είχα στην ΔΕΗ ήταν 1775kWa.

Επειδή θέλω κάτι πιο σίγουρο με σταθερή τιμή, μάλλον πάω για ΗΟΜΕ 1; Απο την άλλη είδα οτι το UP έχει καλή έκπτωση εαν το πληρώνεις στην ώρα σου, και εγω θα βάλω πάγια εντολή, οπότε θα πληρώνεται άμεσα. 

Κάποιος που να έχει κάποιο απο τα 2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...