Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, korakios είπε

ο Down έστειλε την προηγούμενη Πέμπτη τη σύμβαση , άγνωστο αν του στείλανε πίσω για υπογραφές , @DownUNDERground ?

Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Και στο 10ψηφιο νούμερο στο υπερσύγχρονο τηλεφωνικό τους κέντρο (image.jpeg.cd6910ca9617bd502a74e1a73bdcded8.jpeg) μάλλον έχει χαλάσει το... γλωσιδάκι στην τηλεφωνική συσκευή και φαίνεται πάντα να μιλάει.:lol:

Αλλά είμαι επίμονος και θα περιμένω.😁shut up and take my money GIF by Product Hunt

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naive είπε

Το Δεκέμβριο ήταν το το πρόβλημα. Το Δεκέμβριο δεν ήταν μόνο η ΟΤΣ, αλλά της πρόσθεσαν τα ΛΠ2, ΛΠ3 που ήταν γύρω στα +25, πότε το σύνολο πήγε κοντά στα 85. Μετά, δεν χρησιμοποιήσαν το όριο των 70 αλλά μάλλον των 55 και έβαλαν μια επιβάρυνση γύρω στα 3 λεπτά την KWh

Υπαρχουν και καποιοι συντελεστες που πολλαπλασιαζονται και προτηθονται στην μεση τιμη της Mwh τον αναλογο μηνα και ετσι υπολογίζεται η Ρητρα . Οπότε αν η μεση τιμη το Γεναρη ηταν 60-70 ανετα μπορει να παει πανω απο τα 80-85 με τους συντελεστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Κανονικά έπρεπε να έχεις στις νυχτερινές

Εννοούσα οτι όπως τα υπολόγισες πριν ,βάζοντας έκπτωση ΚΟΤ παντού μέχρι το όριο ακόμα και αν ξεπερνούσες το όριο , ήταν λάθος και θα έχεις μεγάλες αποκλίσεις στην πραγματικότητα.

Βασικά προσπάθησε να βγάλεις άκρη με τα ΕΛΤΑ , έχει καλές χρεώσεις και αν αρχίζει να εφαρμόζει ρήτρα αναπροσαρμογής φεύγεις άνετα αφού δεν έχει δέσμευση .

Σε κατανάλωση ~8000kwh ετησίως υπολόγισα, αρχικά κ χονδρικά, 3000 εντός ΚΟΤ + 5000 εκτός ΚΟΤ...
...πώς εφάρμοσα το ΚΟΤ παντού, ακόμη κι αν ξεπερνούσα το όριο;

Θα μου διαφεύγει κάτι, γιατί το ψάχνω πρακτικά λιγότερο από μέρα.

Κοιτώντας μετά τους λογαριασμούς, είδα ότι εντός ΚΟΤ χρεωθηκα λίγο πανω από 2000kwh ετησίως...

...με αυτό το δεδομένο (και με απλοποιημένους υπολογισμούς - μόνο ημερήσιες χρεώσεις για το σύνολο) βρήκα ότι στα ΕΛΤΑ με συμφέρει ΜΟΝΟ αν στους λογαριασμούς που δεν παίρνω ΚΟΤ, εφαρμόσουν έκπτωση συνέπειας 10%...τότε κερδίζω κανά ~40€...διαφορετικά η Solar βγαίνει φθηνότερη κανά 15€

Εστειλα ερώτημα γραπτώς στα ΕΛΤΑ, να μου απαντήσουν σχετικά με την εφαρμογή συνέπειας σε λογαριασμούς εκτός ΚΟΤ, αν απαντήσουν θετικά, μάλλον θα πάω εκεί.

Διαφορετικά μάλλον σε Solar, αλλά κι εκεί θα στείλω email, ώστε να λάβω γραπτή απάντηση σχετικά με τη ταυτόχρονη εφαρμογή ΚΟΤ + Συνέπειας.

Πιο οργανωμένοι φάνηκαν στην ΕΛΙΝ, αλλά υπάρχει εκεί μια επιπλέον απόκλιση στη τιμή, η χρέωση ημέρας είναι αρκετά μεγάλη εκτός ΚΟΤ και η χρέωση βγαίνει ~50άρι πάνω από τη Solar...

...

Στην ΕΛΙΝ, η εξαργύρωση των πόντων στο πρατήριο πώς γίνεται; Πχ πρέπει να δείξεις την εφαρμογή στο κινητό, πρέπει απλώς να αναφέρεις τον αριθμό του κινητού όπου προστίθενται οι πόντοι;

Εγώ δεν έχω ΙΧ, αλλά αν μπορουσε ο πατέρας μου να αξιοποίησει τη προσφορά (που δεν έχει καν smartphone), ίσως να με προσέλκυε περισσότερο η ΕΛΙΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Incepted είπε

Υπαρχουν και καποιοι συντελεστες που πολλαπλασιαζονται και προτηθονται στην μεση τιμη της Mwh τον αναλογο μηνα και ετσι υπολογίζεται η Ρητρα . Οπότε αν η μεση τιμη το Γεναρη ηταν 60-70 ανετα μπορει να παει πανω απο τα 80-85 με τους συντελεστές

η volterra δεν έχει τέτοιο συντελεστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, definitio είπε

Σε κατανάλωση ~8000kwh ετησίως υπολόγισα, αρχικά κ χονδρικά, 3000 εντός ΚΟΤ + 5000 εκτός ΚΟΤ...
...πώς εφάρμοσα το ΚΟΤ παντού, ακόμη κι αν ξεπερνούσα το όριο;

Θα μου διαφεύγει κάτι, γιατί το ψάχνω πρακτικά λιγότερο από μέρα.

Κοιτώντας μετά τους λογαριασμούς, είδα ότι εντός ΚΟΤ χρεωθηκα λίγο πανω από 2000kwh ετησίως...

...με αυτό το δεδομένο (και με απλοποιημένους υπολογισμούς - μόνο ημερήσιες χρεώσεις για το σύνολο) βρήκα ότι στα ΕΛΤΑ με συμφέρει ΜΟΝΟ αν στους λογαριασμούς που δεν παίρνω ΚΟΤ, εφαρμόσουν έκπτωση συνέπειας 10%...τότε κερδίζω κανά ~40€...διαφορετικά η Solar βγαίνει φθηνότερη κανά 15€

Εστειλα ερώτημα γραπτώς στα ΕΛΤΑ, να μου απαντήσουν σχετικά με την εφαρμογή συνέπειας σε λογαριασμούς εκτός ΚΟΤ, αν απαντήσουν θετικά, μάλλον θα πάω εκεί.

Διαφορετικά μάλλον σε Solar, αλλά κι εκεί θα στείλω email, ώστε να λάβω γραπτή απάντηση σχετικά με τη ταυτόχρονη εφαρμογή ΚΟΤ + Συνέπειας.

Πιο οργανωμένοι φάνηκαν στην ΕΛΙΝ, αλλά υπάρχει εκεί μια επιπλέον απόκλιση στη τιμή, η χρέωση ημέρας είναι αρκετά μεγάλη εκτός ΚΟΤ και η χρέωση βγαίνει ~50άρι πάνω από τη Solar...

Να μην κοιτας μονο ποια εταιρια ειναι η πιο φθηνη αλλα να βαζεις κι αλλα δεδομενα οπως π.χ. η εξυπηρετηση(support δηλαδη) η το να εχει για παραδειγμα μια εφαρμογη που ισως μπορει να σε βολευει.Η ακομη και chat για μια πιο αμεση επικοινωνια.Η οτιδηποτε αλλο τελοσπαντων που μπορει να σ'ενδιαφερει.

Μπορει δηλαδη να βγαινει κατι πιο ακριβο αλλα κοιτα κι αν σου δινει κατι extra το οποιο μπορει να σ'ενδιαφερει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, definitio είπε

Σε κατανάλωση ~8000kwh ετησίως υπολόγισα, αρχικά κ χονδρικά, 3000 εντός ΚΟΤ + 5000 εκτός ΚΟΤ...
...πώς εφάρμοσα το ΚΟΤ παντού, ακόμη κι αν ξεπερνούσα το όριο;

  Καταρχάς δεν ξέρω τα όρια που έχεις , είναι σημαντικό.

Αν η ημερήσια ανα τετράμηνο ξεπερνά το όριο ΚΟΤ χάνεις το ΚΟΤ και εφαρμόζεται μέχρι το όριο στις νυχτερινές .

(edit έκανα λάθος, χάνεται όλο)

Γιαυτό και

2 ώρες πριν, definitio είπε

Κοιτώντας μετά τους λογαριασμούς, είδα ότι εντός ΚΟΤ χρεωθηκα λίγο πανω από 2000kwh ετησίως...

Λογικά είναι οι νυχτερινές σου. (edit έκανα λάθος)

Αλλά πάλι υποθέτω .

Αν δεν τα σπάσεις σε τετράμηνα και δώσεις όριο ΚΟΤ δε βγαίνει άκρη. Απλά πιστεύω έτσι χονδρικά που λες τόσες με ΚΟΤ και τόσες εκτός ,είναι λάθος, γιατί φαίνεται να υπολογίζεις παραπάνω ΚΟΤ που δε νομίζω να δικαιούσαι .

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

  

  Καταρχάς δεν ξέρω τα όρια που έχεις , είναι σημαντικό.

Αν η ημερήσια ανα τετράμηνο ξεπερνά το όριο ΚΟΤ χάνεις το ΚΟΤ και εφαρμόζεται μέχρι το όριο στις νυχτερινές . Γιαυτό και

Λογικά είναι οι νυχτερινές σου. Αλλά πάλι υποθέτω .

Αν δεν τα σπάσεις σε τετράμηνα και δώσεις όριο ΚΟΤ δε βγαίνει άκρη. Απλά πιστεύω έτσι χονδρικά που λες τόσες με ΚΟΤ και τόσες εκτός ,είναι λάθος, γιατί φαίνεται να υπολογίζεις παραπάνω ΚΟΤ που δε νομίζω να δικαιούσαι .

 

1400 είναι το ΚΟΤ που δικαιούμαι, το έχω γράψει.

Σε δύο λογαριασμούς αναγραφόταν έκπτωση ΚΟΤ, στον Έναντι και Εκκαθαριστικό του 4μήνου Ιουνίου - Οκτωβρίου

- Εκπτ.KOT 677,00X0,07500  (9/6 - 5/8)
- Εκπτ.KOT 1400,00X0,07500 (9/6 - 6/10)
1541Kwh σύνολο

Και παλι δεν καταλαβαίνω πώς προκύπτει απ' όσα έγραψα προηγουμένως ότι υπολογίζω ΚΟΤ που δεν δικαιούμαι, εξήγησε πώς το τεκμαίρεις, πώς το υπολογίζεις δλδ, μπας και συνεννοηθούμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, definitio είπε

Και παλι δεν καταλαβαίνω πώς προκύπτει απ' όσα έγραψα προηγουμένως ότι υπολογίζω ΚΟΤ που δεν δικαιούμαι, εξήγησε πώς το τεκμαίρεις, πώς το υπολογίζεις δλδ, μπας και συνεννοηθούμε.

Έχω αναφέρει πως το υπολογίζω εδώ

Για να συνεννοηθούμε δώσε 3 τετράμηνα ημερήσιας και νυχτερινής και όχι ετήσια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Να μην κοιτας μονο ποια εταιρια ειναι η πιο φθηνη αλλα να βαζεις κι αλλα δεδομενα οπως π.χ. η εξυπηρετηση(support δηλαδη) η το να εχει για παραδειγμα μια εφαρμογη που ισως μπορει να σε βολευει.Η ακομη και chat για μια πιο αμεση επικοινωνια.Η οτιδηποτε αλλο τελοσπαντων που μπορει να σ'ενδιαφερει.

Μπορει δηλαδη να βγαινει κατι πιο ακριβο αλλα κοιτα κι αν σου δινει κατι extra το οποιο μπορει να σ'ενδιαφερει.

 

Καταλαβαίνω τί λες, αλλά τόσο καιρό με τη ΔΕΗ δεν μου είχε χρειαστεί τίποτε απ' αυτά...μόνο να λαμβάνω ψηφιακά αντίγραφα λογαριασμών με ενδιαφέρει.

Ρεύμα θέλω και ορθή χρέωση, κατά τα συμφωνηθέντα.

Σε τηλεπικοινωνίες (ίντερνετ, τηλέφωνο, τηλεόραση κοκ) μπορεί να θες κάτι παραπάνω, και να χρειάζεσαι την υποστήριξη για τον εξοπλισμό...για το ρεύμα τί να το κάνω;

Εκτός κι αν υπάρχουν παροχές, όπως πχ οι πόντοι για πληρωμή μέσω κάποιας τραπέζης, οι πόντοι/πίστωση σε καύσιμα, αρκεί να εξισορροπούν τη διαφορά...
...αλλά και πάλι, προτιμώ να μη ξοδεύω τα παραπάνω χρήματα, παρά να ψάχνω τρόπο επιστροφής...

Εν προκειμένω, ναι με ενδιαφέρει και η αξιοπιστία, έχουμε ξαναδεί εταιρεία ενέργειας να τα μαζεύει και να τη κάνει...με ΕΛΤΑ δε νομίζω πως κινδυνεύω...τη Solar δεν τη ξέρω γι αυτό ρώτησα στο πρώτο μήνυμα αν υπαρχουν θέματα αξιοπιστίας.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Έχω αναφέρει πως το υπολογίζω εδώ

Για να συνεννοηθούμε δώσε 3 τετράμηνα ημερήσιας και νυχτερινής και όχι ετήσια :)

Τα παρακάτω είναι του τελευταίου έτους, αλλά λόγω πανδημίας είχα και μεγαλύτερη κατανάλωση απ' ό,τι συνήθως και είχα και τους γονείς μου εδώ για μεγάλο διάστημα.

Κατά πόσο θα αναπαραχθεί το ίδιο μοτίβο δεν το γνωρίζω, αλλά τουλάχιστον γι αυτό το χρόνο δεν αναμένω μεγάλες αποκλίσεις κατανάλωσης.

1) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση  / 0 , 55
kWh 2175X0,11058€/kWh / 240,51
kWh 986X0,11936€/kWh  / 117,69
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 0,72
kWh 944X0,07897€/kWh  / 74 , 55

2) Έναντι

kWh 1080X0,11058€/kWh  / 119,43
kWh 408X0,07897€/kWh  / 32,22

3) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση /  1,35
kWh 1400X0,11058€/kWh   / 154,81
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 1,78
kWh 141X0,07894€/kWh  / 11,13
Εκπτ.KOT 1400,00X0,07500  / -105,01

4) Έναντι

Πάγια Χρέωση  / 0,56
kWh 719X0,11058€/kWh  / 79,51
Πάγια Χρέωση Νύχτας / 0,74
kWh 414X0,07896€/kWh  / 32,69
Εκπτ.KOT 677,00X0,07500  / -50,78
Έκπτωση Συνέπειας / -15,72

5) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση  / 0,68
kWh 869X0,11936€/kWh  / 103,72
kWh 1358X0,11058€/kWh  / 150,17
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 0,89
kWh 746X0,07897€/kWh  / 58,91

6) Έναντι

Πάγια Χρέωση  / 0,68
kWh 846X0,11058€/kWh  / 93,55
Πάγια Χρέωση Νύχτας / 0,89
kWh 322X0,07898€/kWh / 25,43

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, definitio είπε

Καταλαβαίνω τί λες, αλλά τόσο καιρό με τη ΔΕΗ δεν μου είχε χρειαστεί τίποτε απ' αυτά...μόνο να λαμβάνω ψηφιακά αντίγραφα λογαριασμών με ενδιαφέρει.

Ρεύμα θέλω και ορθή χρέωση, κατά τα συμφωνηθέντα.

Σε τηλεπικοινωνίες (ίντερνετ, τηλέφωνο, τηλεόραση κοκ) μπορεί να θες κάτι παραπάνω, και να χρειάζεσαι την υποστήριξη για τον εξοπλισμό...για το ρεύμα τί να το κάνω;

Εκτός κι αν υπάρχουν παροχές, όπως πχ οι πόντοι για πληρωμή μέσω κάποιας τραπέζης, οι πόντοι/πίστωση σε καύσιμα, αρκεί να εξισορροπούν τη διαφορά...
...αλλά και πάλι, προτιμώ να μη ξοδεύω τα παραπάνω χρήματα, παρά να ψάχνω τρόπο επιστροφής...

Εν προκειμένω, ναι με ενδιαφέρει και η αξιοπιστία, έχουμε ξαναδεί εταιρεία ενέργειας να τα μαζεύει και να τη κάνει...με ΕΛΤΑ δε νομίζω πως κινδυνεύω...τη Solar δεν τη ξέρω γι αυτό ρώτησα στο πρώτο μήνυμα αν υπαρχουν θέματα αξιοπιστίας.

Δεν ξερω τι μπορει να σ'ενδιαφερει απλα σου ειπα την γνωμη μου μηπως μπορεσω και σε βοηθησω περισσοτερο.

Για εμενα μπορει να μετραει και το σημα του παροχου στο ψυχολογικο κομματι.Για εσενα μπορει να μην μετραει και ειναι δεκτο.

Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω.

Εγω στα Ελτα δεν πηγαινα κι ας ειχα 500 ευρω τον χρονο κερδος γιατι δεν τα γουσταρω.Οτι αρεσει στον καθεναν κι οπου νιωθει καλυτερα.

Στην θεση σου θα πηγαινα στην Solar μιας κι εχουν παει 2 παιδια απο εδω μεσα.Αν δεν με πειραζε η δεσμευση θα πηγαινα Ηρων(οπως κι εκανα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ΕΛΤΑ (ταχυδρομεία) το τελευταίο χρόνο+ λες και τα σπρώχνουν σκόπιμα στην απαξίωση...στην επαρχία που ένα κατάστημα μπορεί να εξυπηρετεί δεκάδες χωριά, μπορεί και να το κλείνουν 2 μέρες τη βδομάδα...δε ξέρω γιατί.

Τα ΕΛΤΑ δεν τα θεωρώ ύποπτα "φυγής"...θεωρώ ότι δεν έχω να περιμένω πολλα γύρω-γύρω, ειδικά όταν το μοντέλο φαίνεται πως είναι βασικές υπηρεσίες σε χαμηλές τιμές.
...για μένα απολύτως δεκτό, όπως είπα για το ρεύμα δεν έχω επιπλέον απαιτήσεις...

Στη Solar με χαλάει μόνο που δεν την είχα ξανακούσει

Η " Ήρων" τί προσφέρει;

 

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν ανάποδα....

Spoiler

  

40 λεπτά πριν, definitio είπε

1) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση  / 0 , 55
kWh 2175X0,11058€/kWh / 240,51
kWh 986X0,11936€/kWh  / 117,69
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 0,72
kWh 944X0,07897€/kWh  / 74 , 55

Εδώ οι ημερήσιες ξεπέρασαν και δικαιούσαι ΚΟΤ μόνο νύχτας 944

Δεν είχες ΚΟΤ τότε ?

40 λεπτά πριν, definitio είπε

3) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση /  1,35
kWh 1400X0,11058€/kWh   / 154,81
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 1,78
kWh 141X0,07894€/kWh  / 11,13
Εκπτ.KOT 1400,00X0,07500  / -105,01

Εδώ στο όριο οπότε σωστά πήρες 1400Kw ΚΟΤ

40 λεπτά πριν, definitio είπε

5) Εκκαθαριστικός

Πάγια Χρέωση  / 0,68
kWh 869X0,11936€/kWh  / 103,72
kWh 1358X0,11058€/kWh  / 150,17
Πάγια Χρέωση Νύχτας  / 0,89
kWh 746X0,07897€/kWh  / 58,91

Εδώ εκτός ορίου οπότε δικαιούσαι  ΚΟΤ για τις 746 νύχτας, αλλά στο προηγούμενο έναντι σου δώσανε 677. Επομένως σου φάγανε 69 κιλοβατώρες ΚΟΤ

40 λεπτά πριν, definitio είπε

6) Έναντι

Πάγια Χρέωση  / 0,68
kWh 846X0,11058€/kWh  / 93,55
Πάγια Χρέωση Νύχτας / 0,89
kWh 322X0,07898€/kWh / 25,43

Εδώ απο τη στιγμή που σε άλλο έναντι έβαλαν ΚΟΤ θα έπρεπε να σου δώσουν τις νυχτερινές 322Kw ΚΟΤ, να παρακολουθήσεις τον επόμενο εκκαθαριστικό

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Εδώ οι ημερήσιες ξεπέρασαν και δικαιούσαι ΚΟΤ μόνο νύχτας 944

Δεν είχες ΚΟΤ τότε ?

Εδώ στο όριο οπότε σωστά πήρες 1400Kw ΚΟΤ

Εδώ εκτός ορίου οπότε δικαιούσαι  ΚΟΤ για τις 746 νύχτας, αλλά στο προηγούμενο έναντι σου δώσανε 677. Επομένως σου φάγανε 69 κιλοβατώρες ΚΟΤ

Εδώ απο τη στιγμή που σε άλλο έναντι έβαλαν ΚΟΤ θα έπρεπε να σου δώσουν τις νυχτερινές 322Kw ΚΟΤ, να παρακολουθήσεις τον επόμενο εκκαθαριστικό

Το πρώτο είναι το πιο πρόσφατο και το τελευταίο το παλιότερο.

Όπως αναφέρονται στους λογαριασμούς τα παρέθεσα...δεν πήρα καθόλου ΚΟΤ για το λογαριασμό που ρώτησες, όπως φαίνεται στην ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...