Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ναι, αλλαγή παρόχου δεν φαίνεται αλλά φάνηκε η αλλαγή στο νέο όνομα, άρα στην δική μου περίπτωση επιβεβαιώθηκε η μεταφορά από τον Α.Β. στον Χ.Ψ. και στον ΔΕΔΔΗΕ. 
 

Ναι απλα δεν το διευκρινισες περι τινος προκειται στο αρχικο σου μηνυμα γι'αυτο και σε ρωτησα κι εγω και ο korakios.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Όταν βάλω νυχτερινό να πάω αποκλειστικά  σε κάποιο νυχτερινό πρόγραμμα η να προτιμήσω nrg fixed-40% η solar?

Δες το excel ημέρας για αρχή , στην ανάρτηση που είναι καρφιτσωμένη απάνω

Εκεί έχει και υπολογισμένο ένα 20%** για νυχτερινή και πόσα θα γλυτώνεις απο ρυθμιζόμενες ,αλλά παράλληλα σου βγάζει και τις κιλοβατώρες που θεωρητικά θα είχες με νυχτερινό. Βάλε λοιπόν αυτές τις κιλοβατώρες στο excel για νυχτερινό και δες τι σε συμφέρει

**μπορείς να το κατεβάσεις και 10% αν δεν έχεις 24ωρες ενεργοβόρες συσκευές (πχ κλιματιστικά/θερμοπομπούς/αντλία-θερμότητας) και δεν έχεις σκοπό να καις άλλες (πχ θερμοσίφωνα ,κουζίνα,πλυντήρια,σίδερα κτλ) αποκλειστικά τις ώρες του νυχτερινού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλτε λίγο άκρη,

η ΔΕΗ αποφάσισε να κάνει 10% έκπτωση σε όσους έμειναν χωρίς ρεύμα, αλλά η έκπτωση θα γίνει από το ΔΕΔΔΗΕ, για να την πάρουν και όσοι έχουν άλλο πάροχο.
https://www.newsit.gr/ellada/dei-ekptosi-10-stous-logariasmous-oson-emeinan-xoris-reyma-logo-kakokairias/3224869/?fbclid=IwAR0rvyEr-pgzzG76DUN5QKzcRPqDsT1fVrSdftyEeY2yvEXH6s3T4dxhBWk

Δηλαδή, η ΔΕΗ, αποφάσισε ο ανεξάρτητος ΔΕΔΔΗΕ να κάνει έκπτωση.

Χαρείτε λίγο πραγματικό άνοιγμα αγοράς ενέργειας 😂😂🤣

Υ.Γ. εντωμεταξύ  η εκπρόσωπος στο βίντεο μιλάει για έκπτωση 10% στο σύνολο του λογαριασμού, μέσω έκπτωσης στο ΔΕΔΔΗΕ, έχουμε κανένα που εμπλέκεται εδώ να μας πει να γελάσουμε τι θα γίνει τελικά;

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, naive said:

η ΔΕΗ αποφάσισε να κάνει 10% έκπτωση σε όσους έμειναν χωρίς ρεύμα

Ανεξαρτήτως διάρκειας? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν γίνει κάτι, αυτό θα γίνει τελικά. Αν κάνουν έκπτωση μόνο στους πελάτες ΔΕΗ, θα στείλουν οι πελάτες των άλλων παρόχων μια ωραία καταγγελία στον ΣτΚ για άνιση μεταχείριση και θα δικαιωθούν.

Εξάλλου νομίζω ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ακόμα θυγατρική της ΔΕΗ, μέχρι να γίνει η ιδιωτικοποίηση. Ίσως έτσι να εξηγείται το τηλεφώνημα.

Υποτίθεται ότι ο ΔΕΔΔΗΕ λειτουργεί ανεξάρτητα από τη ΔΕΗ, υπό τη ΡΑΕ. 
Πάντως εγώ αν πάθαινα τέτοιο χουνέρι που έχουν πάθει σε κάποιες περιοχές να μείνω τόσες μέρες χωρίς ρεύμα, που σημαίνει χωρίς θέρμανση, υγιεινή και φαγητό, τι καταγγελία, θα είχα ρίξει ήδη μηνυσάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οχι εγινε μπερδεμα ετσι οπως το ειπες.

Ο μονος τροπος για να μαθεις 100% οτι εγινε η αλλαγη παροχου ειναι να παρεις τηλεφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ.Αν θες να το μαθεις εκεινη την στιγμη δηλαδη γιατι μπορει να θελεις να κανεις καποιες ενεργειες.

Ο ιδιος ο παροχος ακομα και να σου πει οτι εγινε η αλλαγη θα πρεπει πρωτα να του εχει ερθει η εντολη απο τον ΔΕΔΔΗΕ και μετα να στο πει κι αυτος οτι 100% ειναι σιγουρο.

Στο site παντως οπως ανεφερες δεν φαινεται η αλλαγη παροχου.

 

Εμένα πάντως στην Solar που ρώτησα το τσεκαρε εκείνη την στιγμή από κάποια εφαρμογή, μπορεί να ήταν και αυτή που ανέφερε ο @Fallen333.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Εμένα πάντως στην Solar που ρώτησα το τσεκαρε εκείνη την στιγμή από κάποια εφαρμογή, μπορεί να ήταν και αυτή που ανέφερε ο @Fallen333.

Λογικα θα τσεκαρε στο συστημα τους(στην καρτελα σου) αν ηρθε η εντολη απο τον ΔΕΔΔΗΕ.

Εγω επαιρνα τηλεφωνο καθε μερα στον ΔΕΔΔΗΕ για να μου πουν αν εγινε η αλλαγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Λογικα θα τσεκαρε στο συστημα τους(στην καρτελα σου) αν ηρθε η εντολη απο τον ΔΕΔΔΗΕ.

Εγω επαιρνα τηλεφωνο καθε μερα στον ΔΕΔΔΗΕ για να μου πουν αν εγινε η αλλαγη.

Το τσεκαρε και στην καρτέλα τους αλλα είπαν συγκεκριμένα " για να τσεκαρωουμε και στον ΔΕΔΔΗΕ"

Κάτι θα έχουν αυτοί να ελέγχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μια βοήθεια, γιατί τώρα αρχίζω και το ψάχνω κι έχω μπερδευτεί λίγο.

Τώρα έχω Γ1Ν, ΚΟΤ-Α από ΔΕΗ.

Το τελευταίο έτος είχα κατανάλωση 6.535KWh ημέρας & 2.084KWh νύχτας = 8.619KWh σύνολο

Ενώ έχω ΚΟΤ-Α, έτυχε δύο φορές να μη λάβω τη προνομιακή χρέωση καθόλου, λόγω της υπέρβασης κατά πολύ του ορίου κατανάλωσης (προφανώς τώρα με τη πανδημία και τη παραμονή στο σπίτι)

Για κάποιο λόγο που δεν μου ξεκαθάρισαν δε, δεν έλαβα ούτε έκπτωση συνέπειας στο τελευταίο 4μηνο, ενώ δεν έχω αφήσει ποτέ ληξιπρόθεσμο λογαριασμό...

Θέρμανση μόνο με κλιματισμό + θερμοπομπούς/χαλαζια.

...γενικά λέμε να βάλουμε κάποια στιγμή ΦΑ, αλλά με τη πανδημία προσωπικά δεν θέλω εργάτες στο σπίτι για παρατεταμένες εργασίες, εφόσον μπορώ να το αποφύγω.

  • Και μόνο το μπέρδεμα με ΟΤΣ με αποθαρρύνει καν να το ψάξω, λέω να προτιμήσω σταθερή χρέωση..
  • Για τη δέσμευση συμβολαίου δεν θα το προτιμούσα, αλλά δεν θα το απέρριπτα αν συνέφερε αρκετά...

...

Βάσει των υπολογισμών του 1ου Excel μεγαλύτερη μείωση ετήσιου κόστους έχω (προγράμματα χωρίς ΟΤΣ) :

  1. NRG Save 40%  =  ~250€ (2ετής δέσμευση? )
  2. elpedison ElectricityHome Night fixed = ~220€ (2ετής δέσμευση? )
  3. elpedison ElectricityHome Simple fixed = ~200€ (2ετής δέσμευση? )
  4. NRG Electricity 4U & fixed = ~190€ (2ετής δέσμευση? )
  5. elpedison 24 Ώρες νυχτερινό fixed = ~190€ (χωρίς δέσμευση? ) 
  6. Solar Energy FIXED = ~185€ (χωρίς δέσμευση? )

Στο Άλλο excel - που περιλαμβάνει και τα προγράμματα ΟΤΣ - η λίστα διαφοροποιείται:

  1. NRG Save 40% = κέρδος 38.9%
  2. NRG Electricity 4U Fixed = κέρδος 37.4%
  3. Elpedison 24 Ώρες Νυχτερινό Fixed = κέρδος 37.3%
  4. Elpedison ElectricityHome Night Fixed = κέρδος 31%
  5. Solar Energy S1N Fixed = κέρδος 25.6%
  6. (μεγαλύτερες διαφορές, που αποκλείουν από τον υπολογισμό)

Ποιό έγγραφο είναι πιο ενημερωμένο ή ορθό δεν το γνωρίζω.

Το 1ο πρόγραμμα δεν εμφανίζεται πλέον....

...οπότε αξίζει για 5-30€ το χρόνο (αν ισχύουν οι τιμές του πρώτου εγγραφου) να αποφύγω τη δέσμευση;

Ποιά εταιρεία από τις ανωτέρω είναι γενικά η πιο αξιόπιστη;

 

Είχα πάρει σήμερα στη Volton τηλέφωνο, δεν κατάλαβα πώς οι κιλοβατώρες του μη-ΚΟΤ προγράμματος ήταν αρκετά πιο φτηνές από εκείνες του ΚΟΤ (ακόμη και με τη Συνέπεια), και πώς θα χρεωνόμουν αν υπερέβαινα τα όρια ΚΟΤ...και τί θα ήταν τελικά πιο συμφέρον.

Οπότε δεν ξέρω πώς ο παράγοντας ΚΟΤ-Α επηρεάζει τους συγκριτικούς πίνακες στον υπολογισμό της πιο συμφέρουσας λύσης

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, definitio είπε

Παίδες μια βοήθεια, γιατί τώρα αρχίζω και το ψάχνω κι έχω μπερδευτεί λίγο.

Τώρα έχω Γ1Ν, ΚΟΤ-Α από ΔΕΗ.

Το τελευταίο έτος είχα κατανάλωση 6.535KWh ημέρας & 2.084KWh νύχτας = 8.619KWh σύνολο

Ενώ έχω ΚΟΤ-Α, έτυχε δύο φορές να μη λάβω τη προνομιακή χρέωση καθόλου, λόγω της υπέρβασης κατά πολύ του ορίου κατανάλωσης (προφανώς τώρα με τη πανδημία και τη παραμονή στο σπίτι)

Για κάποιο λόγο που δεν μου ξεκαθάρισαν δε, δεν έλαβα ούτε έκπτωση συνέπειας στο τελευταίο 4μηνο, ενώ δεν έχω αφήσει ποτέ ληξιπρόθεσμο λογαριασμό...

Θέρμανση μόνο με κλιματισμό + θερμοπομπούς/χαλαζια.

...γενικά λέμε να βάλουμε κάποια στιγμή ΦΑ, αλλά με τη πανδημία προσωπικά δεν θέλω εργάτες στο σπίτι για παρατεταμένες εργασίες, εφόσον μπορώ να το αποφύγω.

  • Και μόνο το μπέρδεμα με ΟΤΣ με αποθαρρύνει καν να το ψάξω, λέω να προτιμήσω σταθερή χρέωση..
  • Για τη δέσμευση συμβολαίου δεν θα το προτιμούσα, αλλά δεν θα το απέρριπτα αν συνέφερε αρκετά...

...

Βάσει των υπολογισμών του 1ου Excel μεγαλύτερη μείωση ετήσιου κόστους έχω (προγράμματα χωρίς ΟΤΣ) :

  1. NRG Save 40%  =  ~250€ (2ετής δέσμευση? )
  2. elpedison ElectricityHome Night fixed = ~220€ (2ετής δέσμευση? )
  3. elpedison ElectricityHome Simple fixed = ~200€ (2ετής δέσμευση? )
  4. NRG Electricity 4U & fixed = ~190€ (2ετής δέσμευση? )
  5. elpedison 24 Ώρες νυχτερινό fixed = ~190€ (χωρίς δέσμευση? ) 
  6. Solar Energy FIXED = ~185€ (χωρίς δέσμευση? )

Στο Άλλο excel - που περιλαμβάνει και τα προγράμματα ΟΤΣ - η λίστα διαφοροποιείται:

  1. NRG Save 40% = κέρδος 38.9%
  2. NRG Electricity 4U Fixed = κέρδος 37.4%
  3. Elpedison 24 Ώρες Νυχτερινό Fixed = κέρδος 37.3%
  4. Elpedison ElectricityHome Night Fixed = κέρδος 31%
  5. Solar Energy S1N Fixed = κέρδος 25.6%
  6. (μεγαλύτερες διαφορές, που αποκλείουν από τον υπολογισμό)

Ποιό έγγραφο είναι πιο ενημερωμένο ή ορθό δεν το γνωρίζω.

Το 1ο πρόγραμμα δεν εμφανίζεται πλέον....

...οπότε αξίζει για 5-30€ το χρόνο (αν ισχύουν οι τιμές του πρώτου εγγραφου) να αποφύγω τη δέσμευση;

Ποιά εταιρεία από τις ανωτέρω είναι γενικά η πιο αξιόπιστη;

 

Είχα πάρει σήμερα στη Volton τηλέφωνο, δεν κατάλαβα πώς οι κιλοβατώρες του μη-ΚΟΤ προγράμματος ήταν αρκετά πιο φτηνές από εκείνες του ΚΟΤ (ακόμη και με τη Συνέπεια), και πώς θα χρεωνόμουν αν υπερέβαινα τα όρια ΚΟΤ...και τί θα ήταν τελικά πιο συμφέρον.

Οπότε δεν ξέρω πώς ο παράγοντας ΚΟΤ-Α επηρεάζει τους συγκριτικούς πίνακες στον υπολογισμό της πιο συμφέρουσας λύσης

Καλυτερα να παρεις ενα λογαριασμό σου και να κανεις τους υπολογισμούς σου γιατι τα Excel ειναι μονο για τα κανονικα προγραμματα , καποιες εταιρειες δινουν την εκπτωση συνεπειας με το ΚΟΤ και καποιες οχι . 

Καποια που εχουν αναφερθει ειναι της Ελιν το Fixed , της Solar το Fixed , Ηρων Only Home , Εfa Fixed Home(ολες οι παραπανω περιλαμβανουν εκπτωση συνεπειας και ΚΟΤ μαζι) και των Elta ΟΙΚΙΑ το οποιο εχει ΟΤΣ αλλα υψηλά τα ορια .

Νομιζω απο οικονομικής αποψης ολες ειναι αρκετά καλες και χωρις τεράστιες διαφορές στις χρεωσεις . Αλλα καλυτερα δες την καταναλωση σου και βγαλε τα νουμερα για την καθε μια . Εξίσωση = (Αρχική τιμη Kwh - Εκπτωση ΚΟΤ) * (1 - εκπτωση συνεπειας) .

Αν και με ΚΟΤ - Α σε αρκετά προγραμματα απο τα παραπανω θα εχεις σχεδον μηδενικό κοστος αν δεν φευγεις απ τα ορια

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, definitio είπε

Ποιό έγγραφο είναι πιο ενημερωμένο ή ορθό δεν το γνωρίζω.

Και τα δύο ενημερωμένα είναι, απλά στο 2ο έχει και προγράμματα με ΟΤΣ

38 λεπτά πριν, definitio είπε

...οπότε αξίζει για 5-30€ το χρόνο (αν ισχύουν οι τιμές του πρώτου εγγραφου) να αποφύγω τη δέσμευση;

Το 5-30 ευρώ απο που προκύπτει ?

39 λεπτά πριν, definitio είπε

Οπότε δεν ξέρω πώς ο παράγοντας ΚΟΤ-Α επηρεάζει τους συγκριτικούς πίνακες στον υπολογισμό της πιο συμφέρουσας λύσης

Δεν υπολογίζει καθόλου ΚΟΤ. Για να δεις διαφορά πρέπει σε προγράμματα που υποστηρίζουν ΚΟΤ να πατήσεις στο κελί που δείχνει την κιλοβατώρα πχ στη ΔΕΗ θα δείξει =0,11058*0,95 και το αντικαθιστάς με (0,11058-0,075)*0,95

Το ίδιο κάνεις και με τα υπόλοιπα αν υποστηρίζουν ΚΟΤ και αν υποστηρίζουν έκπτωση (πχ η elpedison στο ΚΟΤ δεν έχει λένε έκπτωση)

50 λεπτά πριν, definitio είπε

Το 1ο πρόγραμμα δεν εμφανίζεται πλέον....

αν εννοείς το NRG save 40% είναι προώθησης και μόνο τηλεφωνικά αλλά ΔΕΝ υποστηρίζει ΚΟΤ , δε νομίζω να σε συμφέρει πρόγραμμα χωρίς ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Και τα δύο ενημερωμένα είναι, απλά στο 2ο έχει και προγράμματα με ΟΤΣ

Το 5-30 ευρώ απο που προκύπτει ?

Δεν υπολογίζει καθόλου ΚΟΤ. Για να δεις διαφορά πρέπει σε προγράμματα που υποστηρίζουν ΚΟΤ να πατήσεις στο κελί που δείχνει την κιλοβατώρα πχ στη ΔΕΗ θα δείξει =0,11058*0,95 και το αντικαθιστάς με (0,11058-0,075)*0,95

Το ίδιο κάνεις και με τα υπόλοιπα αν υποστηρίζουν ΚΟΤ και αν υποστηρίζουν έκπτωση (πχ η elpedison στο ΚΟΤ δεν έχει λένε έκπτωση)

  1. Η διαφορά στη κατάταξη των προγραμμάτων βάσει κέρδους/μείωσης δείχνει ότι δεν υπολογίζουν με τον ίδιο τρόπο το κόστος.
  2. Με βάση το πρώτο έγγραφο, η διαφορά αφορά τα προγράμματα με δέσμευση έναντι αυτών χωρίς δέσμευση, έχω τις τιμές της διαφοράς όπως τις εμφάνισε το έγγραφο αφού συμπλήρωσα τη δική μου κατανάλωση
  3. Τί γίνεται όταν η τιμή KWh που αναφέρεται είναι πιο φτηνή από εκείνη του ΚΟΤ-Α;
  4. Θα δω ποια υποστηρίζουν μαζί ΚΟΤ-Α + Εκπτωση Συνέπειας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Η διαφορά στη κατάταξη των προγραμμάτων βάσει κέρδους/μείωσης δείχνει ότι δεν υπολογίζουν με τον ίδιο τρόπο το κόστος

βασικά τα πρώτα excel έχω φτιάξει ,αυτό με την ΟΤΣ είναι απο άλλο μέλος, αλλά στο πρώτο είναι ετήσια ,στο δεύτερο μηνιαία . Αν παλι βλέπεις διαφορές δώσε κάποιο παράδειγμα να το διορθώσουμε αν είναι

3 λεπτά πριν, definitio είπε

Με βάση το πρώτο έγγραφο, η διαφορά αφορά τα προγράμματα με δέσμευση έναντι αυτών χωρίς δέσμευση, έχω τις τιμές της διαφοράς όπως τις εμφάνισε το έγγραφο αφού συμπλήρωσα τη δική μου κατανάλωση

α, οκ !

4 λεπτά πριν, definitio είπε

Τί γίνεται όταν η τιμή KWh που αναφέρεται είναι πιο φτηνή από εκείνη του ΚΟΤ-Α;

μηδενίζει ,φυσικά δε γίνεται αρνητική

5 λεπτά πριν, definitio είπε

Θα δω ποια υποστηρίζουν μαζί ΚΟΤ-Α + Εκπτωση Συνέπειας

Η Voltera το παίζει δύσκολη σε ΚΟΤ ,το έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά .

@definitio Αρκετά σημαντικό : και να διορθώσεις χειροκίνητα το excel ,ΔΕΝ θα σου υπολογίσει την περίπτωση που κάνεις μερική ή ολική υπέρβαση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Για κάποιο λόγο που δεν μου ξεκαθάρισαν δε, δεν έλαβα ούτε έκπτωση συνέπειας στο τελευταίο 4μηνο, ενώ δεν έχω αφήσει ποτέ ληξιπρόθεσμο λογαριασμό...

Δεν ισχυει η εκπτωση συνεπειας για πελατες ΚΟΤ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αναφερει τη κατανάλωση, μπορεί να τη συμπληρώσει κάποιος και να δει κι ο ίδιος τις διαφορες μεταξύ των δύο εγγράφων...ανέφερα εξάλλου τόσο τις διαφορές κατάταξης, αλλά και την αναφερόμενη μείωση ή ποσοστό επί τοις εκατό κέρδους.

Μηδενίζει = ? Πρακτικά πώς υπολογίζεται? εφαρμόζεται η κατώτερη τιμή που αναφέρει ο πάροχος κι αγνοείται η ανώτερη/υψηλότερη τιμή ΚΟΤ-Α;

Αν δλδ για κατανάλωση ημέρας είναι 0,075 το ΚΟΤ-Α κι ο πάροχος αναφέρει πχ 0,068, πρακτικά η χρέωση θα υπολογιστεί με βάση τη δεύτερη τιμή;

Το θέμα είναι, πάντως, ότι σε 2-3 λογαριασμούς του έτους αναμένεται, έτσι κι αλλιώς, να χάσω τελείως τη προνομιακή τιμή ΚΟΤ-Α (αν είναι πράγματι προνομιακή έναντι της προσφερόμενης, υπολογιζόμενης μαζί με τη Συνέπεια), οπότε ο ακριβής υπολογισμός είναι δύσκολος.

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Δεν ισχυει η εκπτωση συνεπειας για πελατες ΚΟΤ.

 

Στη ΔΕΗ σαφώς και υπήρχε/υπάρχει, τόσους λογαριασμους έχω με έκπτωση συνέπειας + ΚΟΤ-Α

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...