Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Σε ποιο είσαι ?
Αν δεν υπέγραψες τίποτα φυσικά και δεν είσαι δεσμευμένος

Βασικά ποια η χρέωση κιλοβατώρας στο πρόγραμμα

0,08950 €/kWh -15 % έκπτωση καλοπληρωτή, τώρα σκέφτομαι για ΕΛΤΑ ή κάτι άλλο "τίμιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Apostolis276 είπε

0,08950 €/kWh -15 % έκπτωση καλοπληρωτή, τώρα σκέφτομαι για ΕΛΤΑ ή κάτι άλλο "τίμιο"

ελτά αν παρακολουθείς το θέμα πάσχουν σε θέμα  επικοινωνίας και το συμβόλαιο αναφέρει για ρήτρα αναπροσαρμογής . Σε πρόσφατους λογαριασμούς δεν έχει χρεώσει ακόμα ,αλλά υπάρχει πιθανότητα

πάντως οι χρεώσεις φαίνονται καλές .

Διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση , δες και τα excel να πάρεις μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφέρατε, 27 Μαρ είναι να πληρωθεί με την πάγια εντολή ο λογαριασμός του προτελευταίου μήνα του συμβολαίου (κατανάλωση Φεβρουαριου). Στο μεταξύ έχω κάνει αίτηση για διακοπή και το ξέρουν. Μήπως να πληρώσω τον λογαριασμό τώρα πούναι νωρίς και να κόψω την πάγια εντολη μην έχουμε τίποτε περίεργα; Ώστε στον τελευταίο κιόλας να έχουν νορμάλ υπολογισμό κιλοβατωρων με την ενδεδειγμένη ΟΤΣ και όχι τίποτε μάστερ σεφ χρεώσεις για την εξόφληση μέχρι τη μέτρηση του ΔΕΔΗΕ και αποδέσμευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μιας και το αναφέρατε, 27 Μαρ είναι να πληρωθεί με την πάγια εντολή ο λογαριασμός του προτελευταίου μήνα του συμβολαίου (κατανάλωση Φεβρουαριου). Στο μεταξύ έχω κάνει αίτηση για διακοπή και το ξέρουν. Μήπως να πληρώσω τον λογαριασμό τώρα πούναι νωρίς και να κόψω την πάγια εντολη μην έχουμε τίποτε περίεργα; Ώστε στον τελευταίο κιόλας να έχουν νορμάλ υπολογισμό κιλοβατωρων με την ενδεδειγμένη ΟΤΣ και όχι τίποτε μάστερ σεφ χρεώσεις για την εξόφληση μέχρι τη μέτρηση του ΔΕΔΗΕ και αποδέσμευση;

Νομίζω αυτό που πρέπει να κάνεις η αυτό που έκανε εγώ είναι να σταματήσεις την πάγια εντολή.Την πληρωμή μην την βιάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην nrg Electricity 4U (με ενδιαφέρει επειδη εχει χαμηλη κιλοβατωρα και για εκπροθεσμη πληρωμη)για μονοφασικη παροχή ποια ειναι η ελάχιστη εγγυηση χωρις παγια πληρωμη; τωρα στον παροχο που ειμαι έχω εγγυηση μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kkkk1 είπε

Στην nrg Electricity 4U (με ενδιαφέρει επειδη εχει χαμηλη κιλοβατωρα και για εκπροθεσμη πληρωμη)για μονοφασικη παροχή ποια ειναι η ελάχιστη εγγυηση χωρις παγια πληρωμη; τωρα στον παροχο που ειμαι έχω εγγυηση μηδεν.

Έχω την αίσθηση ότι όλοι οι πάροχοι σε παίρνουν με την εγγύηση του προηγούμενου παρόχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexiko είπε

Έχω την αίσθηση ότι όλοι οι πάροχοι σε παίρνουν με την εγγύηση του προηγούμενου παρόχου

Κ εμενα αυτο συνεβη στην Εφα , μου χρεωσαν την εγγυηση που ειχε χρεωσει και η ΔΕΗ (30 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Incepted είπε

Κ εμενα αυτο συνεβη στην Εφα , μου χρεωσαν την εγγυηση που ειχε χρεωσει και η ΔΕΗ (30 ευρω)

νομίζω άλλο εννοεί , οτι παίρνουν την εγγύηση κατευθείαν απο τον προηγούμενο πάροχο , είχα δει μια εταιρία που έλεγε οτι έπαιρνε το 50% της προηγούμενης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καταναλωση Η391 και Ν134 = Συνολο 525kwh, καταλαβαινει κανεις πως προκυπτει και αν επαληθευεται η παρακατω χρεωση απο την protergia ;

Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8: 0,408MWh x 20,34€/MWh=8,30 €

Υπενθυμιζω οτι στο αρθρο 8.8 αναφερονται τα παρακατω και ο μαθηματικος τυπος που χρησιμοποιειται, που ομως δεν μπορω καθολου να καταλαβω πως μετατρεπεται στον παραπανω υπολογισμο χρεωσης. Τους εχω καλεσει ηδη 2 φορες τηλεφωνικα και μολις υποβαλλω το ερωτημα μπαινω σε αναμονη διαρκειας.

8.8 Οι προ ΦΠΑ Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της μέσης
(κατά το επίμαχο διάστημα) ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ii) της τιμής 8,7 €/MWh.Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/
agora/proimerisia-agora/apotelesmata/) https://www.enexgroup.gr/el/news . Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης επί τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ΙΙ) της τιμής 8,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 50 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Άθροισμα. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 50 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Αθροίσματος με το όριο των 50€/ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης του Πελάτη από τον Προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το μήνα κατανάλωσης, στο sticky αν δείς το excel με ΟΤΣ έχει λινκ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

1,15*ΟΤΣ + 8,7 - 50 (δια χίλια επί τις κιλοβατώρες σου)

βλέπω οτι άλλες κιλοβατώρες κατανάλωσες,525, και άλλες μέτρησαν , 408...

18 λεπτά πριν, skiace είπε

Τους εχω καλεσει ηδη 2 φορες τηλεφωνικα και μολις υποβαλλω το ερωτημα μπαινω σε αναμονη διαρκειας.

αφού δε στο κλείνουν κιόλας καλά είναι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Εξαρτάται το μήνα κατανάλωσης, στο sticky αν δείς το excel με ΟΤΣ έχει λινκ

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

1,15*ΟΤΣ + 8,7 - 50 (δια χίλια επί τις κιλοβατώρες σου)

βλέπω οτι άλλες κιλοβατώρες κατανάλωσες,525, και άλλες μέτρησαν , 408...

αφού δε στο κλείνουν κιόλας καλά είναι 😁

αρα 1,15*50,910+8,7-50/1000*525= 9.05

να πω και ευχαριστω που εχει γινει λαθος υπερ εμου ; :)

σε αλλο λογαριασμο, διαφορετικης παροχης για το ιδιο χρονικο διαστημα, αναφερεται με διαφορετικη τιμη.

Προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8: 0,128MWh x 20,39€/MWh=2,61 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

αρα 1,15*50,910+8,7-50/1000*525= 9.05

αν είναι Φεβρουαρίου ναι

6 λεπτά πριν, skiace είπε

να πω και ευχαριστω που εχει γινει λαθος υπερ εμου ; :)

λάθος σίγουρα έχει γίνει γιατί έχουν άλλες κιλοβατώρες κατανάλωσης .

τώρα ή απορρόφησαν μέρος της ρήτρας ή θα στα προσθέσουν σε επόμενο λογαριασμό

8 λεπτά πριν, skiace είπε

σε αλλο λογαριασμο, διαφορετικης παροχης για το ιδιο χρονικο διαστημα, αναφερεται με διαφορετικη τιμη.

καταλαβαίνεις τώρα οτι δε βγαίνει άκρη και θα καταλάβεις οτι δεν πρόκειται να πάρεις απάντηση απο τα τηλέφωνα

επίσης στο 2ο λογαριασμό όντως 128Kw ήταν η κατανάλωση ?

επίσης καλό είναι να ρωτήσεις αν εννοούν ΟΤΣ την "ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ " και όχι το "ΣΥΝΟΛΟ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Στειλαμε και εμεις με τον γνωστο μου τα εγρραφα για nrg save 40% και μας εστειλαν σε μαιλ nrg - Ψηφιακή Υπογραφή

και τα εξης:

Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσετε, αφού πατήσετε το σύνδεσμο, είναι τα εξής:
1. Έντυπα και υπογραφή
2. Πελάτης (κόκκινο πλαίσιο)
3. Μαζική υπογραφή
4. Αποστολή ( σας έρχεται ένα τετραψήφιο νούμερο στο κινητό για ταυτοποίηση)
5. Μαζική υπογραφή
6. Ολοκλήρωση.

Τι θα πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα? πχ για το ebill, παγια εντολη, οτς κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...