Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δε σας είπαν (και δεν το έχετε γραπτώς) οτι ΟΤΣ εφαρμόζεται μετά τον 4ο μήνα ,βάλτε απο τώρα το fixed

το ebill δεν το είχε σαν επιλογή και το ενεργοποίησα αργότερα απο το mynrg

πάγια εντολή αν θες βάζεις (εγώ δε μπορώ να βγάλω άκρη με Εθνική πως γίνεται online) , για να μη σε χρεώσουν εγγύηση

16 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα,

Στειλαμε και εμεις με τον γνωστο μου τα εγρραφα για nrg save 40% και μας εστειλαν σε μαιλ nrg - Ψηφιακή Υπογραφή

και τα εξης:

Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσετε, αφού πατήσετε το σύνδεσμο, είναι τα εξής:
1. Έντυπα και υπογραφή
2. Πελάτης (κόκκινο πλαίσιο)
3. Μαζική υπογραφή
4. Αποστολή ( σας έρχεται ένα τετραψήφιο νούμερο στο κινητό για ταυτοποίηση)
5. Μαζική υπογραφή
6. Ολοκλήρωση.

Τι θα πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα? πχ για το ebill, παγια εντολη, οτς κλπ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δε σας είπαν (και δεν το έχετε γραπτώς) οτι ΟΤΣ εφαρμόζεται μετά τον 4ο μήνα ,βάλτε απο τώρα το fixed

το ebill δεν το είχε σαν επιλογή και το ενεργοποίησα αργότερα απο το mynrg

πάγια εντολή αν θες βάζεις (εγώ δε μπορώ να βγάλω άκρη με Εθνική πως γίνεται online) , για να μη σε χρεώσουν εγγύηση

 

Του το τονισα και εγω για το fixed να το κανει εξ αρχης.

Ωραια και κατι ακομα στα παρακατω στους ορους πως τα θετουμε πρακτικα?

image.png.68c4a88cb397728c691b08f175248534.png
7-οχι
8-(οχι?)
9-ναι

αν και δεν μας αφηνει το εγγραφο να τα αλλαξουμε...

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

αν δε σας είπαν (και δεν το έχετε γραπτώς) οτι ΟΤΣ εφαρμόζεται μετά τον 4ο μήνα ,βάλτε απο τώρα το fixed

το ebill δεν το είχε σαν επιλογή και το ενεργοποίησα αργότερα απο το mynrg

πάγια εντολή αν θες βάζεις (εγώ δε μπορώ να βγάλω άκρη με Εθνική πως γίνεται online) , για να μη σε χρεώσουν εγγύηση

 

Νομιζω πως πρεπει να ερθει ο πρωτος λογαριασμος και εκει που πας να το πληρωσεις στο ibank σε ρωταει να την κανεις επαναλαμβανόμενη . Εχω την εντυπωση οτι ετσι γινεται online , απλα δεν μπορεις να το κανεις αν δεν εχεις το "RF" του λογαριασμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

αν είναι Φεβρουαρίου ναι

 

Φεβρουαριου ειναι

4 ώρες πριν, korakios είπε

 

λάθος σίγουρα έχει γίνει γιατί έχουν άλλες κιλοβατώρες κατανάλωσης .

τώρα ή απορρόφησαν μέρος της ρήτρας ή θα στα προσθέσουν σε επόμενο λογαριασμό

 

με υποχρεωσες τωρα ...... :)

θα πρεπει να τσεκαρω αθροισεις σε καθε λογαριασμο.

4 ώρες πριν, korakios είπε

επίσης στο 2ο λογαριασμό όντως 128Kw ήταν η κατανάλωση ?

επίσης καλό είναι να ρωτήσεις αν εννοούν ΟΤΣ την "ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΓΟΡΑ " και όχι το "ΣΥΝΟΛΟ"

ναι, ειναι κλειστο καταστημα.

τι να ρωτησω, εδω στο ελαχιστο που μιλησα μου ελεγε οτι ετσι ειναι απο την ΡΑΕ η χρεωση. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μιλησα με την nrg μου ειπαν για εμενα που εχω κοτ β στο nrg save 40 απο 0,062 μειον το 0,045 κατεβαινουμε στο 0,017 με 2,90 παγιο κ σου πιστωνουν 25 ευρω στον 1ο λογαριασμο .

εγω που ειμαι Ηρων εχω τιμη 0,078 με παγιο 1,90 κ επιστροφη 20 ευρω στο τελος του χρονου αρα με λιγα λογια ειναι περιπου στα ιδια μικρη η διαφορα .

Στο 4μηνο 1000 Χ 0,017 = 17 ευρω + 11,60 = 28,60 

1000 Χ 0,033=33 ευρω + 7,60 = 40,60

4 ευρω τον μηνα νομιζω δεν αξιζει να φυγει καποιος απο Ηρων και προς το παρον δεν εχω ΟΤΣ μετα απο 8 μηνες .

Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικο προγραμμα γιατι δεν εχει εμπροθεσμη πληρωμη κ με το fixed με επιπλεον 4 ευρω εισαι κομπλε νομιζω .

Δυστηχως ομως δεν εχει καλα προγραμματα αεριου οπως ο Ηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που αναφέρεις έχει ρήτρα αναπροσαρμογής .Επίσης και στο αέριο ο Ηρών ήταν απο τους πρώτους που έβαλε τέτοιο πρόγραμμα με ρήτρα (και το βάπτισε Fix τρομάρα του),

Αν δε σου έχουν χρεώσει ρήτρα ή δε σου χρεώσουν ποτέ ,δεν έχει καμία σχέση με το τι αναγράφεται στο συμβόλαιο που υπογράφει κάποιος.

12 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Στο 4μηνο 1000 Χ 0,017 = 17 ευρω + 11,60 = 28,60 

1000 Χ 0,033=33 ευρω + 7,60 = 40,60

στο παράδειγμά σου στο τετράμηνο με 1000kw (nrg πάγιο 2.5 (ebill) + 4E fixed)

NRG 1000*0,017 + 4*(2.5+4)=17+ 18 = 35  (σταθερή)

Ηρών 1000*0,033 + 4*1,9 = 33 + 7,6 = 40,6

(χωρίς να υπολογίζεται οποιαδήποτε τυχών αναπροσαρμογή)

Σε περίπτωση φυσικά που χάσει καποιος το ΚΟΤ ξεπερνώντας το όριο η διαφορά είναι μεγαλύτερη (υπερ nrg)

 

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε

7-οχι
8-(οχι?)
9-ναι

όπως τα έχεις

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε

αν και δεν μας αφηνει το εγγραφο να τα αλλαξουμε...

Xournal , ή αλλιώς εκτύπωση και σκανάρισμα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το τι αναφέρει το κάθε συμβόλαιο παίζει ρόλο αλλά όταν τα έχεις κ τα 2 αορίστου χρόνου τότε αν σε χρεώσουν πολύ απλά φεύγεις  , ενώ στην nrg είσαι εκεί για 2 χρόνια κ αν τυχόν βγει κάτι καλύτερο τότε δεν θα μπορείς να φύγεις . 

Για εμένα ο καλύτερος συνδυασμός αυτή την στιγμή είναι nrg ρεύμα με το πρόγραμμα save 40 κ Ήρων αέριο με το νέο πρόγραμμα αορίστου χρόνου που βγήκε με μπόνους 20 ευρώ στο τέλος του χρόνου , 3 μήνες το καλοκαίρι δώρο τα πάγια κ 3.40 πάγιο συνολικά πάγια το χρόνο δηλ 10 ευρώ .Σταθερή τιμή 0.01650 κ αν δεις ρήτρα φεύγεις πολύ απλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Depeche3 είπε

Σίγουρα το τι αναφέρει το κάθε συμβόλαιο παίζει ρόλο αλλά όταν τα έχεις κ τα 2 αορίστου χρόνου τότε αν σε χρεώσουν πολύ απλά φεύγεις  , ενώ στην nrg είσαι εκεί για 2 χρόνια κ αν τυχόν βγει κάτι καλύτερο τότε δεν θα μπορείς να φύγεις . 

Για εμένα ο καλύτερος συνδυασμός αυτή την στιγμή είναι nrg ρεύμα με το πρόγραμμα save 40 κ Ήρων αέριο με το νέο πρόγραμμα αορίστου χρόνου που βγήκε με μπόνους 20 ευρώ στο τέλος του χρόνου , 3 μήνες το καλοκαίρι δώρο τα πάγια κ 3.40 πάγιο συνολικά πάγια το χρόνο δηλ 10 ευρώ .Σταθερή τιμή 0.01650 κ αν δεις ρήτρα φεύγεις πολύ απλά 

Αυτο το πρόγραμμα του Ηρωνα ποιο είναι? Η εννοείς Φυσικό Αέριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @pnea1973 είπε

Αυτο το πρόγραμμα του Ηρωνα ποιο είναι? Η εννοείς Φυσικό Αέριο? 

Αν εννοείς για το αέριο είναι αυτό 

https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/double-home-fix/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Το πρόγραμμα που αναφέρεις έχει ρήτρα αναπροσαρμογής .Επίσης και στο αέριο ο Ηρών ήταν απο τους πρώτους που έβαλε τέτοιο πρόγραμμα με ρήτρα (και το βάπτισε Fix τρομάρα του),

Αν δε σου έχουν χρεώσει ρήτρα ή δε σου χρεώσουν ποτέ ,δεν έχει καμία σχέση με το τι αναγράφεται στο συμβόλαιο που υπογράφει κάποιος.

στο παράδειγμά σου στο τετράμηνο με 1000kw (nrg πάγιο 2.5 (ebill) + 4E fixed)

NRG 1000*0,017 + 4*(2.5+4)=17+ 18 = 35  (σταθερή)

Ηρών 1000*0,033 + 4*1,9 = 33 + 7,6 = 40,6

(χωρίς να υπολογίζεται οποιαδήποτε τυχών αναπροσαρμογή)

Σε περίπτωση φυσικά που χάσει καποιος το ΚΟΤ ξεπερνώντας το όριο η διαφορά είναι μεγαλύτερη (υπερ nrg)

Ειναι μεγαλο το κερδος στο NRG Save οπως και να'χει σε σχεση με το 24/7 Νυχτερινο της Ηρων και ειδικα οσο ανεβαινει η καταναλωση ειναι ακομη μεγαλυτερο.

Δεν θα μπω στο θεμα της παραπληροφορησης αλλα δεν θα επρεπε καν να μπαινουμε σε συγκριση μεταξυ προγραμματων που εχουν ΟΤΣ και προγραμματων που δεν εχουν.

18 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αυτο το πρόγραμμα του Ηρωνα ποιο είναι? Η εννοείς Φυσικό Αέριο? 

Ρωτα καλυτερα στο παρακατω νημα αν ενδιαφερεσαι για φυσικο αεριο.Προσεξε μονο να μην πας στο σταθερο προγραμμα της Ηρων γιατι εχει Ρητρα αναπροσαρμογης.Βαζουν και στο αεριο τωρα ρητρες.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Depeche3 είπε

Μολις μιλησα με την nrg μου ειπαν για εμενα που εχω κοτ β στο nrg save 40 απο 0,062 μειον το 0,045 κατεβαινουμε στο 0,017 με 2,90 παγιο κ σου πιστωνουν 25 ευρω στον 1ο λογαριασμο .

εγω που ειμαι Ηρων εχω τιμη 0,078 με παγιο 1,90 κ επιστροφη 20 ευρω στο τελος του χρονου αρα με λιγα λογια ειναι περιπου στα ιδια μικρη η διαφορα .

Στο 4μηνο 1000 Χ 0,017 = 17 ευρω + 11,60 = 28,60 

1000 Χ 0,033=33 ευρω + 7,60 = 40,60

4 ευρω τον μηνα νομιζω δεν αξιζει να φυγει καποιος απο Ηρων και προς το παρον δεν εχω ΟΤΣ μετα απο 8 μηνες .

Κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικο προγραμμα γιατι δεν εχει εμπροθεσμη πληρωμη κ με το fixed με επιπλεον 4 ευρω εισαι κομπλε νομιζω .

Δυστηχως ομως δεν εχει καλα προγραμματα αεριου οπως ο Ηρων.

Εχει κάποιο τηλ στο nrg εκτός από τον 5ψηφιο? 

Μόλις τώρα, archiezulu είπε

Εχει κάποιο τηλ στο nrg εκτός από τον 5ψηφιο? 

Επίσης πως μπορούν να ξέρουν αν δικαιούσαι ΚΟΤ Β; Ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Επίσης πως μπορούν να ξέρουν αν δικαιούσαι ΚΟΤ Β;

Τι εννοεις ποιος να ξερει η NRG?

Aν ναι τους ενημερωνει ο ΔΕΔΔΗΕ οπως φυσικα τον καθε παροχο και φυσικα τους το αναφερεις κι εσυ.

5 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται;

Δικαιολογητικα για ποιο πραγμα για ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Το είχα δει αυτό. Οπότε μόνο με αυτόν τον τρόπο! Ευχαριστώ για το μηνυμα

έχει σταθερό βασικά (εκτός του 5ψήφιου) , η επιλέγεις να σε πάρουν τηλ

πάντως μέσω chat το κόβω πιο σίγουρο γιατί κάποιος είχε πει οτι πέτυχε έναν που δεν ήξερε το πρόγραμμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...