Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι τα λένε αυτά στα τηλέφωνα εμένα το τι μου λένε να δεις , ένας από φυσικό αέριο μου είπε ότι είμαστε 115 χρόνια εταιρία τι να πεις δεν βγάζεις άκρη κ τα call center δεν ξέρουν τίποτα μόνο οι υπεύθυνοι εκεί μέσα ίσως να ξερουν κάποια πράγματα !!!!

Από ότι βλέπω πάντως σε σχέση με ζενίθ κ protergia ο Ήρων είναι καλύτερα νομίζω με τόσο υψηλές ΟΤΣ 0.69 .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Από ότι βλέπω πάντως σε σχέση με ζενίθ κ protergia ο Ήρων είναι καλύτερα νομίζω με τόσο υψηλές ΟΤΣ 0.69 .....

Ο Ηρών έχει βαρέσει 40άρια εννοείται σε άλλους λογαριασμούς

Το 0,69 που το βρήκες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Ο Ηρών έχει βαρέσει 40άρια εννοείται σε άλλους λογαριασμούς

Το 0,69 που το βρήκες ?

Στην σελίδα που δείχνει τις τιμές της ΟΤΣ για όλους τους μήνες , για τον Μάρτιο λέει 0.69 την μεγαβατώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, korakios είπε

Δηλαδή πες τους και ευχαριστώ που δεν κλέψανε πολύ ,αλλά μιας και "ο Ηρών είναι παραγωγός δεν εφαρμόζει ρήτρες ,μόνο οι ενδιάμεσοι , ακόμα και η ΔΕΗ όπως ορίζει ο νόμος..."

(τέτοιες μπαρούφες μου λέγαν πριν μέρες στο τηλέφωνο...) 😁

Α καλα, πριν κάνα 2 μέρες μου είπε μια προωθητρια απο πρωτεργια "σιγά, η ΟΤΣ χαμηλή είναι συνήθως, κ αποτι φαίνεται στο μέλλον δεν θα χρεώνεται καν" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα το μεγαλο λαθος και πηγα στο μαγαζι απο watt volt se protergia. Το τι μαμοσταυριδια εχω ριξει δεν λεγεται. Σου υποσχονται χαμηλη τιμη κιλοβατορας αλλα μονο αμα εισαι συνεπης στις πληρωμες. Ελα ομως που τα @@δια καθε μηνα μου ζητανε ενα μικρο δανειο λες και ειμαι τραπεζα. Εχουν αποφασισει να μου στελνουν συνεχεια εναντι καθε μηνα 200-250 ευρο. Στην watt volt συνηθως ημουν 60-80 ευρο εναντι και εκαθαριστικο δεν θυμαμαι ποτε πολυ ψηλο .

Τους λεω πως αποφασισατε να μου στελνετε τοσο υψηλα εναντι και φυσικα η απαντηση ειναι τυπικουρες οτι βλεπουν ενα μεσο ορο απο παλια στοιχεια η δεν ξερω γω τι. Πως στις προηγουμενες εταιριες τοσα χρονια δεν ειχα τοσο ψηλα συνεχομενα εναντι? ποια ειναι αυτα τα στοιχεια που βλεπετε?? Τιποτα, τυπικες απαντησεις. Οποτε 1το εναντι για 1 μηνα 205 ευρο. Δεν το πληρωνο, λεω θα περιμενω να δω πραγματικη καταναλωση. Οποτε πλεον η χρεωση κιλοβατορας ειναι φουλ και οχι αυτη που προσφερουν, αφου δεν ημουν συνεπης. Ερχεται λοιπον 2ρος λογαριασμος, συνολο 302 ευρο!! Με τα 205 ευρο ανεξοφλητα μεσα, αξια ρευματος 57 ευρο ( με φουλ τιμη), ΜΕΙΟΝ 159 ευρο που ειχαν υπολογισει το ρευμα στο 1το εναντι, αλλα ΣΥΝ 140 ευρο εγγυηση επειδη δεν εβαλα παγια εντολη. Συν ολλα τα κερατιατικα  , πηγε 302 ευρο. Και πως να βαλεις παγια εντολη, για να περνουν αυτοματα τα 250ρια τα ψευτικα εναντι???

Τι να κανω, το πληρωνο. 1το εναντι λοιπον 17-12-20 εως 15-1-21 στα 205, 2ρος ο εκαθαριστικος 17-12-20 εως 15-2-21 στα 302.  Και στο διαστημα αυτο η πραγματικη χρεωση ρευματος ηταν 57 ευρο. Μετα ερχεται νεο εναντι, τωρα 233 ευρο!!! Βρε καθικια τους λεω, που στον τσουτσο μου βγαζετε παλι τοσο μεγαλο εναντι. Αφου στο πρωτο εκαθαριστικο πλεον φαινετε οτι δεν ξοδευο τωσο πολυ ρευμα. Μα, μου, παλια στοιχεια....και τα ιδια. Τους λεω ωραια, θα εχω προστιμο εαν φυγο, ρωταει και τελικα μου λεει οχι. Αμφιβαλω, αλλα ας το δεχτουμε. Του λεω θα περιμενω τον εκαθαριστικο, δεν πληρωνο. Σου ζητανε να εισαι συνεπης στις πληρωμες για την φτηνη τιμη ρευματος, αλλα καθε μηνα με αναγκαζουν να μην πληρωνο το εναντι επειδη ειναι υπερφουσκομενο. Τραγικα πραγματα. Δυστηχως νομιζα οτι ο επομενος λογαριασμος θα ειναι εκαθαριστικος, αλλα ερχετε παλι εναντι και τωρα στα 220ευρο. Οποτε τωρα εχω 450 ανεξοφλητο!! Απο 17-12-20 που ξεκινησα μεχρι μεσα  4ρτου 21 εχουν στειλει 205+233+220 εναντι!

 

Μου ειχαν πει να δηλωνο την μετρηση για να ειναι σε φαση εκαθαριστικο παντα. Οταν τους πηρα τηλεφωνο μου λενε δεν γινεται εαν δεν εξοφληθει το τελευταιο εναντι. Οποτε λεω οκ, μολις ερθει ο επομενος εκαθαριστικος , διακοπτω και αντε γεια. Η μαλακια ειναι οτι ηρθε παλι εναντι και εχω 2 λογαριασμους τωρα απληρωτους. 

Επεξ/σία από mtzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ τη μέτρηση (ανα δίμηνο ,διαβασε το sticky) και δες κανα πρόγραμμα χωρίς ρήτρες να ξέρεις τι πληρώνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μονοκοπανιά τα έγραψες όλα και θα μας αγχώσεις κι εμάς στο τέλος, ούτε καταλάβαμε και πολλά.

Ηρέμησε και ακολούθα 2-3 βασικά πράγματα για αρχή:

1) Μην αφήνεις απλήρωτους λογαριασμούς επειδή διαφωνείς με τις χρεώσεις. Αν είναι δυνατόν! Αν τα βρείτε στις χρεώσεις ας σου κάνουν συμψηφισμό στον επόμενο. Είναι ποντιακό αυτό που κάνεις και χάνεις την έκπτωση συνέπειας. Βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο τους για να τους τον σπάσεις και "να μάθουν"...;;;😩

2) Βασικότατο: Αν δεν έχεις νυχτερινό ρεύμα ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ αν το σπίτι είναι δικό σου και δε νοικιάζεις.

3) Δήλωνε όταν σε αφήνει το σύστημα τις μετρήσεις στο ρολόι σου στο ΔΕΔΔΗΕ: https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/
Έτσι θα σου έρχονται λιγότεροι έναντι (ή και καθόλου, ανάλογα κάθε πότε εκδίδεται ο λογαριασμός σου).

4) Αφού μπορείς να φύγεις χωρίς πρόστιμο, διάβασε το sticky topic και συμπλήρωσε το κατάλληλο  excel. Διάβασε και όσες περισσότερες σελίδες πίσω μπορείς και δες ποιο πρόγραμμα σε συμφέρει, κατά προτίμηση χωρίς ΟΤΣ και ιδανικά και χωρίς χρονική δέσμευση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

@DownUNDERground μαγαζί είναι 😁

Ουπς!😊

Ωραία ας κάνει τα 1, 2, 3 και το δεύτερο μισό του 4.:lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε μονοκοπανιά τα έγραψες όλα και θα μας αγχώσεις κι εμάς στο τέλος, ούτε καταλάβαμε και πολλά.

Ηρέμησε και ακολούθα 2-3 βασικά πράγματα για αρχή:

1) Μην αφήνεις απλήρωτους λογαριασμούς επειδή διαφωνείς με τις χρεώσεις. Αν είναι δυνατόν! Αν τα βρείτε στις χρεώσεις ας σου κάνουν συμψηφισμό στον επόμενο. Είναι ποντιακό αυτό που κάνεις και χάνεις την έκπτωση συνέπειας. Βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο τους για να τους τον σπάσεις και "να μάθουν"...;;;😩

2) Βασικότατο: Αν δεν έχεις νυχτερινό ρεύμα ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ αν το σπίτι είναι δικό σου και δε νοικιάζεις.

3) Δήλωνε όταν σε αφήνει το σύστημα τις μετρήσεις στο ρολόι σου στο ΔΕΔΔΗΕ: https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/
Έτσι θα σου έρχονται λιγότεροι έναντι (ή και καθόλου, ανάλογα κάθε πότε εκδίδεται ο λογαριασμός σου).

4) Αφού μπορείς να φύγεις χωρίς πρόστιμο, διάβασε το sticky topic και συμπλήρωσε το κατάλληλο  excel. Διάβασε και όσες περισσότερες σελίδες πίσω μπορείς και δες ποιο πρόγραμμα σε συμφέρει, κατά προτίμηση χωρίς ΟΤΣ και ιδανικά και χωρίς χρονική δέσμευση.

μα δεν σκοπευο να μεινω στην εταιρια, οποτε δεν με νοιαζει πλεον η εκπτωση συνεπειας. Η θα διακοψω μολις ερθει ο επομενος εκαθαριστικος η απο τωρα εαν μπορω να ζητησω τελικο με σωστη μετρηση. Περισευουν 250ρια για να παρω μια μικρη εκπτωση στην κιλοβατορα? Αν χρεωνανε ποιο λογικα τα εναντι,οκ .  Απο 17-12-20 μεχρι 15--4-21 στην εταιρια, 205, 220 και 233 εναντι!! Μια πραγματικη μετρηση ενδιαμεσα και αν ημουν και συνεπης το ρευμα θα ηταν κανα 50ρικο μονο. 

 

Η λυση ειναι αυτη, να δηλωνο τις μετρησεις ωστε να ναι φαση συνεχεια εκαθαριστικο. Μου το προτεινε η πωλητρια της προτεργιας που ειχα μιλησει και στο viber  για τα συμβολαια. Πηρα αναποδες και τις εστειλα κατι μυνηματα, με κοσμια μπινελικια. Με πηρε μετα απο λιγες μερες να δει τι εγινε και μου προτεινε να κανω αυτο. Στο support  τους λεω θελω να δωσο καταμετρηση για να μην πληρωνο εναντι. Δεκτον μου λενε αλλα πρωτα θα εξοφλησω το τρεχον εναντι και μετα θα δηλωσο καταμετρηση. Οποτε τους λεω τελος, θελω να φυγω ,  ειστε για τα μπαζα. Με ανταμειψανε με αλλο ενα εναντι 220 ευρο λολ

 

Δεν ειναι στο σπιτι, ειναι στο μαγαζι. Επαγγελματικο προτεργια 1 το προγραμα.

 

Σορρυ για το κατεβατο. Εκανα και μια παραγραφο, το ειχα γραψει συνεχομενο λολ.

 

δεν εχω διαβασει τις πρωτες σελιδες, θα ριξω μια ματια. Ο τυπος μου πε οτι δεν θα εχει προστιμο και ηχογραφουν τις κλησεις, οποτε ελπιζω να μην εχω εκπληξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Εχω elpedison εδώ και κανα χρόνο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...

Υπάρχει δυνατότητα για νυχτερινό τιμολόγιο?

Σημειώνω ότι το σπίτι είναι δικό μου και δεν το ενοικιάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mtzinos είπε

στο σπιτι εχω ελπεδισον και εγω και ειμαι ικανοποιημενος. Νομιζω εχω συμβολαιο 24 ωρες νυχτερινο

αυτό δεν είναι νυχτερινό, απλά έχεις ίδια χρέωση κιλοβατώρας .

Στο νυχτερινό γλυτώνεις και ρυθμιζόμενες (δες το ημερήσιο excel στο sticky)

14 λεπτά πριν, jeanthira7 είπε

Υπάρχει δυνατότητα για νυχτερινό τιμολόγιο?

φυσικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα! Οι τιμοκατάλογοι αλλάζουν σωριδόν να ξέρετε. Ήδη η Elpedison αυξάνει τα fixed της για επαγγελματίες (κατά 20%). Οι πάροχοι ανεβάζουν ρήτρες και θα δείτε σε λίγο καιρό τι έχει να γίνει...εκτίμηση για ΟΤΣ έτους στα 0,07€ (άρα για κόστος ενέργειας στην χαμηλή τάση στα 0,09€/kWh)! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...