Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πολύ καλό (οπότε προφανώς και έχει νόημα η αλλαγή από ΔΕΗ). Βοηθάει βέβαια η υπερβολική κατανάλωση των 620KWh/16 ημέρες ήτοι 4650kWh/4μηνο...καταναλώνεις σαν 4 σπίτια.

Το 0,019 ειδικό τέλος τι είναι;

Που το ειδες το 0,019;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τελικά έχω και εγώ χρέωση ΕΛΑΠΕ στους δύο προηγούμενους λογαριασμούς μου. Μάλιστα βλέπω ίδιο ποσό παρόλο που έχω διαφορετικές κιλοβατώρες. Πώς υπολογίζεται αυτό;

Μάλλον τόσα τους λείπανε 😁

Πάντως όντως δε γίνεται να είναι τυχαίο, ρώτησέ τους . Είναι και οι 2 εκκαθαριστικοί ?

1 ώρα πριν, chmichael είπε

NRG Save 40% πρωτος λογαριασμος

Βαλανε Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων: 10,54€ !!! (αναλογα με τις Khw που εκαψα)

Αρα η Khw απο 0,06265€ παει στα 0,07965€;;;;

Ξερει κανεις για αυτο;

Είναι ανάδρομος ο Ερμής ...

Και αφού σου απάντησαν οτι ειναι στις ρυθμιζόμενες το ΕΤΜΕΑΡ

1 ώρα πριν, chmichael είπε

Στο οποιο δε σε ενημερηνει κανεις ετσι;

Σοβαρέψου

1 ώρα πριν, chmichael είπε

και τελικα αναρωτιεμαι αν αξιζει να φυγεις απο Δεη

κεράκι άναψε γιατί παίζει να είναι μια απο τις καλύτερες χρεώσεις να τις δείχνεις στα παιδιά σου

 

3 λεπτά πριν, chmichael είπε

Που το ειδες το 0,019;

το είδε στον ύπνο του ο άνθρωπος και είπε να σε ρωτήσει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Μάλλον τόσα τους λείπανε 😁

Πάντως όντως δε γίνεται να είναι τυχαίο, ρώτησέ τους . Είναι και οι 2 εκκαθαριστικοί ?

Έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έναντι.

Και πάλι δε γίνεται να βάζουν ότι θέλουν ,παρακολούθησέ το και αν πάρεις απάντηση ,ενημέρωσά μας.

Θα ξανακάνω edit τα excel.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Και πάλι δε γίνεται να βάζουν ότι θέλουν ,παρακολούθησέ το και αν πάρεις απάντηση ,ενημέρωσά μας.

Θα ξανακάνω edit τα excel.....

 

Διαβάζω :

Screenshot_2021-06-15-17-41-41-493_org.mozilla.firefox.jpg.506ac0ba6a37af09a3469d3a1fbb6d82.jpg

 

Δηλαδή μου λένε ότι έκαψα 6,77*2*2=27080kwh μέσα στο 2020;

Κάπου 6000 ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή μου λένε ότι έκαψα 6,77*2*2=27080kwh μέσα στο 2020;

Κάπου 6000 ναι. 

όχι , είναι 6,77*2/0,002=6770

μπορεί και να είναι σωστό , αλλά απο τη στιγμή που το βάλαν σε έναντι ,το οποίο θα αφαιρεθεί στον εκκαθαριστικό ,προκαλεί μπέρδεμα

Λέτε να μου ζητήσουν απο Ζενιθ ΕΛΑΠΕ ?!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Φεβρουάριο . Πάντως πρώτη φορά ακούω για χρέωση ΕΛΑΠΕ για το προηγούμενο έτος.

Εμενα η ελιν μου την χρεωσε απο Ιανουαριο και μετα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, bill27 είπε

Εμενα η ελιν μου την χρεωσε απο Ιανουαριο και μετα νομιζω

Μα απο το 2021 είναι η ισχύς της , ούτως η άλλως .

Edit , είδα το ΦΕΚ

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/659119/nomos-4759-2020#Άρθρο_157|659414

2. α) Επιβάλλεται έκτακτη χρέωση για το έτος 2021 σε κάθε εκπρόσωπο φορτίου (προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας και αυτοπρομηθευόμενο Πελάτη), η οποία καθορίζεται σε δύο (2) ευρώ ανά μεγαβατώρα (MWh) για μεν το διασυνδεδέμενο σύστημα και το διασυνδεδέμενο δίκτυο επί των ποσοτήτων των δηλώσεων φορτίου των εκπροσώπων φορτίου που εντάχθηκαν στον ημερήσιο ενεργειακό προγραμματισμό για τον μετρητή ή τους μετρητές που εκπροσωπούν στο διασυνδεδεμένο σύστημα και δίκτυο για τις ημέρες κατανομής από την 1η.1.2020 μέχρι και την 31.10.2020 και βάσει της καθαρής θέσης των εκκαθαρισθεισών εντολών αγοράς και πώλησης των εκπροσώπων φορτίου στην αγορά επόμενης ημέρας και την ενδοημερήσια αγορά για τις ημέρες εκπλήρωσης φυσικής παράδοσης από την 1η.11.2020 μέχρι και την 31.12.2020, για δε τα Μ.Δ.Ν. επί της παραγόμενης ενέργειας που του αναλογεί κατά το ποσοστό εκπροσώπησής του, σύμφωνα με τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε., ως Διαχειριστή Μ.Δ.Ν., κατά το έτος 2020.

 

Δεν πολυκατάλαβα αν είναι όλο το 20 ή μέρος του ,αλλά η Ελιν δηλαδή τι εισπράττει με βάση τη φετινή κιλοβατώρα?

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Μα απο το 2021 είναι η ισχύς της , ούτως η άλλως .

Edit , είδα το ΦΕΚ

2. α) Επιβάλλεται έκτακτη χρέωση για το έτος 2021 σε κάθε εκπρόσωπο φορτίου (προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας και αυτοπρομηθευόμενο Πελάτη), η οποία καθορίζεται σε δύο (2) ευρώ ανά μεγαβατώρα (MWh) για μεν το διασυνδεδέμενο σύστημα και το διασυνδεδέμενο δίκτυο επί των ποσοτήτων των δηλώσεων φορτίου των εκπροσώπων φορτίου που εντάχθηκαν στον ημερήσιο ενεργειακό προγραμματισμό για τον μετρητή ή τους μετρητές που εκπροσωπούν στο διασυνδεδεμένο σύστημα και δίκτυο για τις ημέρες κατανομής από την 1η.1.2020 μέχρι και την 31.10.2020 και βάσει της καθαρής θέσης των εκκαθαρισθεισών εντολών αγοράς και πώλησης των εκπροσώπων φορτίου στην αγορά επόμενης ημέρας και την ενδοημερήσια αγορά για τις ημέρες εκπλήρωσης φυσικής παράδοσης από την 1η.11.2020 μέχρι και την 31.12.2020, για δε τα Μ.Δ.Ν. επί της παραγόμενης ενέργειας που του αναλογεί κατά το ποσοστό εκπροσώπησής του, σύμφωνα με τις μηνιαίες εκκαθαρίσεις του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε., ως Διαχειριστή Μ.Δ.Ν., κατά το έτος 2020.

 

Δεν πολυκατάλαβα αν είναι όλο το 20 ή μέρος του ,αλλά η Ελιν δηλαδή τι εισπράττει με βάση τη φετινή κιλοβατώρα?

 

kWh x 0,002 €/kWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill27 είπε

kWh x 0,002 €/kWh

όχι το πόσο εισπράττει , αλλά εφόσον έπρεπε να πάρει περσινά ,γιατί χρεώνει με βάση φετινή κατανάλωση δεν κατάλαβα .

Και είναι μπέρδεμα για τα excel , πχ elpedison δεν ξέρω αν πρέπει να το βάλω (αν και πλέον είναι μούφα το πρόγραμμα ,ήδη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

Μηπως το αποροφησε για την περσινη περιοδο??Δεν ξερω υποθεση κανω.

Μα φέτος δεν προβλέπει χρέωση ο νόμος , ήταν έκτακτη εισφορά για το προηγούμενο έτος εκεί μπερδεύομαι , ίσως απλά μαζεύει χρήματα μιας η απόδοσή τους είναι μέχρι τέλους του 21. Κανονικά απο το 22 δε θα πρέπει να υπάρχει η χρέωση . (θα βγαίνουν και θα λένε οτι φθήνηνε το ρεύμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...