Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως κι εγω στον λογαριασμο του πατερα μου (protergia) σημερα διαπιστωσα τις αλλαγες σε σχεση μετον ΟΤΣ, τη σημειωση απο κατω και μια χρεωση 70ευρω ΟΤΣ για 2500kw στον εκκαθαριστικο...το φοβερο ομως ποιο ειναι μ αυτους που μπλεξαμε;; επειδη ο λογαριασμος ερχεται μεσω ελτα καποιες φορες καθυστερημενος, εμφανιζεται μια καθυστερηση πληρωμης 2-7 μερες στους τελευταιους 2 εναντι με αποτελεσμα αυτοι να χρεωνουν την kw με 0,11028 κι οχι συμφωνα με το συμβολαιο..σου λεει ηταν στους ορους του συμβολαιου...Ενα 100αρι επιπλεον λοιπον, σε πελατη 5ετιας!!τους πηρα,τσακωθηκα ασχημα ,τους λεω φευγω αμμεσα αν δεν υπαρξει ενας διακανονισμος τιποτα κι ουτε που τους ενοιαζε....

Δηλαδη συγνωμη, μια καθυστερηση 2 ημερων σε πληρωμη, χωρις να υπαρχουν αλλα ληξιπροθεσμα/χρωστουμενα το θεωρουν αθετηση συμβολαιου, κι αλλαζουν κατα το δοκουν την χρεωση στην kwh, αυτο ονομαζεται λογικη ή αλητεια;. θα βγαλω κατι με καταγγελια σε ΕΕΤΤ;; 

Τι κανουμε τωρα παιδια,που παμε;; Εχει κι η ΔΕΗ ΟΤΣ;;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, energy52 είπε

70ευρω ΟΤΣ για 2500kw

ελπίζω να έχεις νυχτερινό

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

επειδη ο λογαριασμος ερχεται μεσω ελτα καποιες φορες καθυστερημενος

δεν έχει ebill ?

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

θα βγαλω κατι με καταγγελια σε ΕΕΤΤ;;

όχι μιας και δεν είναι υπεύθυνη . Τι ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο έχουν ?

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τι κανουμε τωρα παιδια,που παμε;; 

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ελπίζω να έχεις νυχτερινό

δεν έχει ebill ?

όχι μιας και δεν είναι υπεύθυνη . Τι ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο έχουν ?

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ναι εχω και νυχτερινο μητρητη,αλλα τι να λεει;

Δεν ηθελε ο πατερα μου ebill αλλα απο δω και περα αυτο θα γινει..

Οι λογαριασμοι ερχονται 2-3 μερες πριν ληξουν κι ειναι χωριο..

Το excel βλεπω τωρα και να σου πω της ΔΕΗ το myhome online χωρις ΟΤΣ δεν ειναι ασχημο κατα τα αλλα..

Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Οι λογαριασμοι ερχονται 2-3 μερες πριν ληξουν κι ειναι χωριο..

βασικά έκανα λάθος , είναι όντως αρμόδια η ΕΕΤΤ . Δες αν είναι στο φάκελο τι ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο έχει . Δηλαδή πότε η εταιρία έκανε έκδοση

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Το excel βλεπω τωρα και να σου πω της ΔΕΗ το myhome online χωρις ΟΤΣ δεν ειναι ασχημο κατα τα αλλα..

κανένα απο αυτα δεν έχουν ΟΤΣ (εκτός φυσικά αν αλλάξει κάτι)

είσαι σίγουρος το online σε συμφέρει με τις κιλοβατώρες που καις ??

πάντως για τα προγράμματα της ΔΕΗ υπάρχει άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

βασικά έκανα λάθος , είναι όντως αρμόδια η ΕΕΤΤ . Δες αν είναι στο φάκελο τι ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο έχει . Δηλαδή πότε η εταιρία έκανε έκδοση

κανένα απο αυτα δεν έχουν ΟΤΣ (εκτός φυσικά αν αλλάξει κάτι)

είσαι σίγουρος το online σε συμφέρει με τις κιλοβατώρες που καις ??

πάντως για τα προγράμματα της ΔΕΗ υπάρχει άλλο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/42/#comments

ξερεις τι μου ειπαν;;σας στελναμε μηνυμα στο κινητο που δηλωσατε για το ποτε ληγει ο λογαριασμος σας...αντε βγες απο πανω..

Οχι βεβαια δεν ειμαι σιγουρος για της δεη,ετσι με μια ματια το ειδα, θα πρεπει να κοιταξω τις ετησιες kw στο πατρικο..τριφασικη παροχη με νυχτερινο μετρητη..

Βασικα ενα καλο προγραμμα θελω χωρις απροοπτα,τωρα τα 5-10 ευρω διαφορα απ το εναν προγραμμα στο αλλο δε θα το κανουμε θεμα,να αποφασισω αυριο-μεθαυριο, γιατι η ΟΤΣ στην πρωτεργια τρεχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μου ήρθε και εμένα ο πρώτος λογάριασμος της nrg, 25 ημερών, πάγια χρέωση 2,08 και συνδρομή fixed 3,33 μια χαρά, το είχα ένα άγχος αν προλαβα με 4ε. Ευχαριστώ για την καθοδήγηση. Εύχομαι τους υπόλοιπους 23 μήνες να εξελιχθούν όλα καλά. Αν δω κάτι περίεργο θα σας ενημερώσω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Νομίζω πάμε καλά "ακόμα 😂".

Δεν εισαι απλα καλα εισαι ΤΕΛΕΙΑ!;)

Η εκπτωση συνεπειας στην ενεργεια ημερας ερχεται απο προηγουμενο λογαριασμο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Δεν εισαι απλα καλα εισαι ΤΕΛΕΙΑ!;)

Η εκπτωση συνεπειας στην ενεργεια ημερας ερχεται απο προηγουμενο λογαριασμο?

Τον στέλνουν στον επόμενο του τελευταίου εκκαθαριστικού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Τον στέλνουν στον επόμενο του τελευταίου εκκαθαριστικού.

Εισαι πολυ κοντα σ'εμενα που ειμαι στο Save κι ας εχω χαμηλοτερη κιλοβατωρα.

Με 421 ημερας και με 103 νυχτας για 28 ημερες μου ηρθε ο λογαριασμος 53,62.Με ΚΟΤ ειμαι κι εγω εννοειται.

Αν υποθεσουμε οτι δεν ειχες απο προηγουμενο λογαριασμο την εκπτωση συνεπειας που ειναι -14,36 τοτε το συνολο ειναι 58,37.Κι αν υπολογισουμε στον ιδιο λογαριασμο που ανεβασες την εκπτωση συνεπειας και υποθεσουμε οτι στην αφαιρουσαν κιολας κατευθειαν θα ηταν 3,10 ευρω περιπου με το ΦΠΑ.Δηλαδη 58,37 μειον 3,10 παμε στα 55,27 ευρω.Στα υπολοιπα και συγκεκριμενα στις ρυθμιζομενες στους δημους και λοιπους απατεωνες κι εκει στα ιδια ειμαστε περιπου.

Περιπου πανω κατω στα ιδια ειμαστε γενικοτερα.Δεν ειναι και τοσο μεγαλες οι διαφορες που να πεις ΟΥΑΟΥΥΥΥΥ πρεπει να φυγω και ν'αλλαξω παροχο αμεσα.Εκαψα λιγο παραπανω απο εσενα και μου ηρθε περιπου 1,50 ευρω φθηνοτερο.

Θα πινω μερικους καφεδες παραπανω απο εσενα τον χρονο δεν εγινε και τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έκανα αίτηση μέσω του econtract της ΔΕΗ για το my home enter. Η παροχή θα χρειαστεί και επανηλεκτροδότηση. Με κάλεσαν προς επιβεβαίωση της αίτησης και μου έστειλαν σήμερα τη σύμβαση προς υπογραφή (ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ). Στη σύμβαση βλέπω : ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ: Γ1 -Οικιακό Τιμολόγιο. Τους κάλεσα για εξηγήσεις όπου με ενημέρωσαν ότι όντως βλέπουν στην αίτηση επιλεγμένο το my home enter αλλά η σύμβαση ανεξαρτήτως προγράμματος γράφει Γ1 οικιακό. Επέμεινα και τους ζήτησα να μου επιβεβαιώσουν ότι θα εφαρμοστεί όντως το πρόγραμα που επέλεξα και όχι το Γ1. Η απάντηση ήταν καταφατική. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο? Πόσο λογικό είναι να γράφει η σύμβαση Γ1? Να τους πιστέψω ότ όντως θα βάλουν το home enter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 3:01 ΜΜ, korakios είπε

Άρα για 6 μήνες δε χρειαζόταν το fixed (όχι για 4 μήνες όπως μας πασάρανε λόγω καλής θέλησης)

Το οτι δεν ενημέρωσαν οτι η τιμή του fixed μπορεί να αλλάξει και δεν είναι μέρος του συμβολαίου όπως λένε ,θα τα κρίνει ο ΣτΚ (μάλλον πολύ αργά το κόβω)

Βλέποντας οτι ακόμα και να δεχτούν 6 μήνες για 4Ε , δεν τους εμποδίζει να το αλλάξουν μετά .(όπως κάθε συμβόλαιο βέβαια)

Μάλλον θα πατήσω στην αλλαγή τρόπου υπολογισμού της ρήτρας και λύση του συμβολαίου

 

Όταν είχα υπογράψει με την nrg σαφώς και είχα ενημερωθεί περί της ύπαρξης ρήτρας ΟΤΣ αλλά είχε αναφερθεί εκτενώς ότι υπάρχει τρόπος προστασίας έναντι της ΟΤΣ με την ενεργοποίηση του nrg fixed ,πληρώνοντας 4€ επιπλέον μηνιαίως.

Εντούτοις ,κατόπιν επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών, διαπίστωσα έκπληκτος ότι η ενεργοποίηση του fixed δεν κοστίζει 4€ αλλά κοστίζει 9,90€ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ciblaid είπε

γιατιτο διαφημιζουν σαν προγραμμα χωρισ ΟΤΣ

 

17 ώρες πριν, korakios είπε

είναι το μοναδικό έγγραφο που σου έστειλαν να υπογράψεις ? Έχει πουθενά ειδικούς όρους πλην τους γενικούς?

αφού τελικά έχει ειδικούς όρους που είναι το πρώτο pdf που μου έστειλες και το υπογράφεις .

Αναφέρει χαρακτηριστικά οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής :)

ρώτα τους και μέσω email να έχεις μια γραπτή απάντηση

(για όσους δεν κατάλαβαν ,είναι για το πρόγραμμα της efaenergy)

10 λεπτά πριν, geopro είπε

διαπίστωσα έκπληκτος ότι η ενεργοποίηση του fixed δεν κοστίζει 4€ αλλά κοστίζει 9,90€ !!!

Συνήγορο του καταναλωτή άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...