Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@kaktos77

@isovitisgrTo ίδιο δίλλημα είχα κι εγώ και παρέμεινα στο Οικιακό Νυχτερινό. Πριν την ενημέρωση υπήρχαν καλά προγράμματα όπως το Fixed της Solar (ανέβηκε) και το γνωστό της ΝRG που ήταν το fixed στα 4ευρώ (και πήγε 9). Τώρα το κέρδος αν πας σε Protergia Fixed ή Efa Fixed ή Hρων Only Home δεν είναι και πολύ μεγάλο. Επίσης εγώ σκέφτομαι το άλλο... πες ότι πάω Protergia 1 χρόνο... μετά του χρόνου θα βρω κάτι της προκοπής; Ή αν υπογράψω στην Efa για 2 χρόνια και κάνουν αύξηση μονομερώς με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως, θα υπάρχει εκείνη τη στιγμή άλλος πάροχος με καλύτερο πρόγραμμα; Ελίν πάντως δε θα μπορούμε να γυρίσουμε σ'αυτή τη τιμή που είμαστε τώρα, δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο. Οπότε κάθομαι αορίστου μέχρι να βρεθεί κάτι πιο αξιόλογο...

Αυτά ακριβώς σκέφτηκα και εγώ και παρέμεινα, ελέγχοντας τακτικά τις εξελίξεις. Ας είναι καλά τα παιδιά στο φόρουμ που μας βοηθούν  και ενημερώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στη παρεα

 

πελατης watt-volt liberty 1,μολις 52 μερες με 550kw μερα και 173 νυχτα η χρεωση ρευματος 39,30 και ΡΗΤΡΑ ΟΤΣ 65ΕΥΡΩ!

τι να πω...τσιμπησαν και τα 65ευρω της ειδικης συνδρομης! αρα εκανα μια τρυπα στο νερο....τεσπα....με το εξελακι του korakios  με συμφερει το το protergia οικιακο fixed ,μπαινω protergia να το κανω κ..... το ΠΟΥΛΟ! ναι μεν το διαφημιζουν στο site τους και οταν κανω την εγγραφη στο πεδιο που επιλεγο προγραμμα ΔΕΝ το εμφανιζει!!!....παω για solar energy fixed μπας και με αφησει να το κανω εκει....τι να πω....

 

Φ.jpg

 

 

...απανταω σε μενα...πηρα τηλ και την κανουν τηλεφωνικα πλεον μονο...γνωριζουν το θεμα του οτι δεν το εμφανιζει στην ηλεκτρονικη αιτηση.....

 

Επεξ/σία από giannisbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επανηλεκτροδότηση σε διαμέρισμα στο οποίο αλλάζει ο ενοικιαστής και διακόπτει την σύνδεση του, πόσες μέρες απαιτεί σε εναλλακτικό πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, popopo είπε

Η επανηλεκτροδότηση σε διαμέρισμα στο οποίο αλλάζει ο ενοικιαστής και διακόπτει την σύνδεση του, πόσες μέρες απαιτεί σε εναλλακτικό πάροχο;

γίνεται απο ΔΕΔΔΗΕ ανεξάρτητα πάροχου ,

άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, popopo είπε

Η επανηλεκτροδότηση σε διαμέρισμα στο οποίο αλλάζει ο ενοικιαστής και διακόπτει την σύνδεση του, πόσες μέρες απαιτεί σε εναλλακτικό πάροχο;

Γινεται εντος 2-3 ημερων... Αν δωσει την εντολη ο παροχος στον Δεδδηε... Φθανει να μην εχει ληξει η ΥΔΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς ( Τ.Ε.Α , πρώην Οριακή Τιμή Συστήματος ). Κοινή για όλους τους προμηθευτές ενέργειας ( καθετοποιημενους και μη )

https://www.energylive.cloud/

Στήλη Month to date η τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς για τρέχον μήνα.

Κόστος Χονδρικής κοινό για όλους τους προμηθευτές ( καθετοποιημενους και μη ), στήλη Σύνολο €/MWh.

http://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

Στην συγκεκριμένη στήλη πολλαπλασιάζεται με 1,1371 ( όσος είναι ο συντελεστής απωλειών Χαμηλής Τάσης από 1η Ιουλίου 2021).

Ενδεικτικά για τον Ιουλιου του τρέχοντος έτους κόστος χονδρικής χαμηλής τάσης: 113,466 x 1,1371 = 129,022€/MWh.

Το κόστος χονδρικής για τον Αύγουστο αναμένεται να ξεπεράσει τα 150€/MWh μίας και η Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς τον Αύγουστο είναι κατά πολύ υψηλότερη από τον Ιούλιο.

Τέλος να επισημάνω πως το σύνολο των προμηθευτών ( καθετοποιημενων ή μη ) εξοφλούν το σύνολο της ενέργειας εντός της ίδιας ημέρας. ( πρόβλεψη φορτίου πελατών για αύριο 27/08/2021 x 107,88€/MWh ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Στην συγκεκριμένη στήλη πολλαπλασιάζεται με 1,1371 ( όσος είναι ο συντελεστής απωλειών Χαμηλής Τάσης από 1η Ιουλίου 2021).

ο κάθε προμηθευτής μπορεί να χρησιμοποιεί δικό του συντελεστή πχ 1,18 για τον υπολογισμό επιβάρυνσης ρήτρας, εκτός αν λέμε κάτι διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειμαι στην WATT+WOLT μου στειλανε λογαριασμο με επιπλεων εξοδα 107 ευρω το ψαχνω παω στο καταστημα και μου ειπε οτι επειδη ανεβηκε η μετοχη στο χρηματιστήριο επιβαρινθηκα!!!! και εγω και η εταιρεία αυτα τα εξοδα 270 ευρω λογαριασμος σε ενα μηνα για μενα νομιζω οτι η ΔΕΗ ειναι μονοδρομος δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω να πληρωνω δλδ το χρηματιστήριο..... για πειτε μου καμια λυση ρε παιδια !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intergrale είπε

για πειτε μου καμια λυση ρε παιδια !!!!!!

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

2 ώρες πριν, giannisbb είπε

.πηρα τηλ και την κανουν τηλεφωνικα πλεον μονο...γνωριζουν το θεμα του οτι δεν το εμφανιζει στην ηλεκτρονικη αιτηση.....

ναι , έχει αναφερθεί αρκετές φορές

μάλλον θα το γράψω στο excel στα σχόλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ο κάθε προμηθευτής μπορεί να χρησιμοποιεί δικό του συντελεστή πχ 1,18 για τον υπολογισμό επιβάρυνσης ρήτρας, εκτός αν λέμε κάτι διαφορετικό

Λέμε κάτι διαφορετικό.

Αναφέρομαι στο κόστος χονδρικής και όχι στον συντελεστή που χρησιμοποιεί ο κάθε προμηθευτής για τον υπολογισμό της ρήτρας αναπροσαρμογής.

 

https://energypress.gr/news/meionetai-o-syntelestis-apoleion-diktyoy-gia-ti-hamili-tasi-paramenei-shedon-ametavlitos-gia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Γινεται εντος 2-3 ημερων... Αν δωσει την εντολη ο παροχος στον Δεδδηε... Φθανει να μην εχει ληξει η ΥΔΕ...

Έχει λήξει η ΥΔΕ αλλά θα υπάρχει νέα όταν αιτηθώ επανηλεκτροδότηση. Θα καθυστερήσει αυτό τη διαδικασία, ή και πάλι ισχύει το 2-3 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, popopo είπε

Έχει λήξει η ΥΔΕ αλλά θα υπάρχει νέα όταν αιτηθώ επανηλεκτροδότηση. Θα καθυστερήσει αυτό τη διαδικασία, ή και πάλι ισχύει το 2-3 μέρες;

Ναι λιγο...Γιατι οταν θα κανεις την αιτηση για την επανασυνδεση αυτη θα ζητηθει απο τον Δεδδηε...Μετα μεχρι να την στειλεις στον Δεδδηε με courier και να ανοιξουν τον φακελο σου για να την περασουν θα κανει αλλες 3-4 μερες.. Σε ποια περιοχη εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, popopo είπε

Έχει λήξει η ΥΔΕ αλλά θα υπάρχει νέα όταν αιτηθώ επανηλεκτροδότηση. Θα καθυστερήσει αυτό τη διαδικασία, ή και πάλι ισχύει το 2-3 μέρες;

όχι ,προχωρά κανονικά , απλά θα πρέπει να βγάλεις πιστοποιητικό εντός ορισμένου διαστήματος που θα ορίσει ο ΔΕΔΔΗΕ (νομίζω 6μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, intergrale είπε

εγω παιδια ειμαι στην WATT+WOLT μου στειλανε λογαριασμο με επιπλεων εξοδα 107 ευρω το ψαχνω παω στο καταστημα και μου ειπε οτι επειδη ανεβηκε η μετοχη στο χρηματιστήριο επιβαρινθηκα!!!! και εγω και η εταιρεία αυτα τα εξοδα 270 ευρω λογαριασμος σε ενα μηνα για μενα νομιζω οτι η ΔΕΗ ειναι μονοδρομος δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω να πληρωνω δλδ το χρηματιστήριο..... για πειτε μου καμια λυση ρε παιδια !!!!!!

Βλακειες σου λενε....Ανεβηκαν οι τιμες γενικα λογω ΟΤΣ...

8 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι ,προχωρά κανονικά , απλά θα πρέπει να βγάλεις πιστοποιητικό εντός ορισμένου διαστήματος που θα ορίσει ο ΔΕΔΔΗΕ (νομίζω 6μηνο)

Δεν γινεται επανασυνδεση ρευματος χωρις νεα ΥΔΕ...Ζητειται... Αυτο ισχυει για καταθεση ΥΔΕ σε εξι μηνες σε αλλαγη παροχου η ονοματος... Μην λεμε πραγματα που δεν ξερουμε...

 

https://econtract.dei.gr/requests/re-connect/1/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι λιγο...Γιατι οταν θα κανεις την αιτηση για την επανασυνδεση αυτη θα ζητηθει απο τον Δεδδηε...Μετα μεχρι να την στειλεις στον Δεδδηε με courier και να ανοιξουν τον φακελο σου για να την περασουν θα κανει αλλες 3-4 μερες.. Σε ποια περιοχη εισαι;

Ηράκλειο Κρήτης βρίσκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...