Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα...Οι παροχοι δεν δεχονται αυτα που ζηταει η ΡΑΕ... Δεν ειναι ευκολο να γινουν...

 

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/527222/okseies-antidraseis-promithefton-pros-rae-gia-ta-timologia-parateinetai-i-diavoylefsi

 

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2093698/apeilh-gia-thn-prasinh-metavash-h-ektinaxh-toy-ene.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή σε πάροχο. Έκανα μεταφορά της παροχής, συγγενικού μου προσώπου, από ΔΕΗ σε protergia και ρώτησα στο τηλέφωνο σχετικά με το πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο (που  στο συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν έχει εκδοθεί ποτέ). Μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο ότι εφόσον το ακίνητο ήταν ήδη ηλεκτροδοτημένο από τη ΔΕΗ, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί το πιστοποιητικό. Ισχύει αυτό για όσους από εσάς έκαναν αλλαγή παρόχου;  Ή σας ζήτησαν πιστοποιητικό. Και αν σας ζήτησαν, ισχύει ότι σου στέλνουν επιστολή από τον ΔΕΔΔΗΕ ότι θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο ή θα βρεθώ χωρίς ρεύμα μια ημέρα και δεν θα ξέρω το λόγο;

 

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω υπογράψει αυτό. Σύμφωνα με αυτό έχω χρέωση 4,99/μήνα και 0,07897 με συνέπεια.. Στο site έχουν άλλες τιμές τώρα.

 

 

20210701-Tropop-Symvasi-FixeD.pdf

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή σε πάροχο. Έκανα μεταφορά της παροχής, συγγενικού μου προσώπου, από ΔΕΗ σε protergia και ρώτησα στο τηλέφωνο σχετικά με το πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο (που  στο συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν έχει εκδοθεί ποτέ). Μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο ότι εφόσον το ακίνητο ήταν ήδη ηλεκτροδοτημένο από τη ΔΕΗ, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί το πιστοποιητικό. Ισχύει αυτό για όσους από εσάς έκαναν αλλαγή παρόχου;  Ή σας ζήτησαν πιστοποιητικό. Και αν σας ζήτησαν, ισχύει ότι σου στέλνουν επιστολή από τον ΔΕΔΔΗΕ ότι θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο ή θα βρεθώ χωρίς ρεύμα μια ημέρα και δεν θα ξέρω το λόγο;

 

επειδη μολις το προηγουμενο μηνα το αλλαξα στην εταιρια που δεν ειχε ποτε κανενα χαρτι 

Η αλλαγη εγινε κανονικα απο δεη σε ελιν. την στιγμή που εφυγε ο δεδηε κ το δα live γτ ετυχε να μπαινω στην εισοδο την ωρα που ελενχε το ρολοι εσκασε μυνημα στο κινητο οτι πρεπει να προσκομησω ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες. (δες λοιπον μηπως ηρθε sms κ οχι επιστολή !)

Ηρθε ηλεκτρολογος την εφτιαξε με 40 ε κ τωρα πρεπει να παω δεδεη περιοχης να την αφήσω σε ενα κουτι λεει διπλα στο φυλακα 🤣 καθως λογο covid δε υπαρχει αλλος τροπος

δεν ειναι κατι τραγικο αλλα εφοσον σε ενημερωσουν (που θα σε ενημερωσουν.. ασχετος τη λεει η καθε κοπελα στο τηλεφωνο) και  δεν την κάνεις, πιστευεω οτι ανα πασα στιγμη μετα το 6μηνο μπορουν να κατεβασουν το διακοπτη. οχι ο παροχος.. η δεδηε. 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται επιτοπου αν αλλαξες παροχο κ δε σου ρθε τελος δε θα σκασει sms. αυτος κυκλοφορούσε με ενα tablet Κ σημειωνε. ισως ερθει επιστολη με το πατροπαραδοτο τι να πω

δες εδω μια https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ με αριθμο παροχης

εγω στη θεση σου για 40 ευρω θα το κανα να με καλυμμένος σε καθε περιπτωση , ειδικα αν ισχυει για 10  χρονια ξερω γω  να ξενοιαζεις 

5 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Ευχαριστώ πολύ! Θα έχω το νου μου για sms ή επιστολή και αν στο 3μηνο δεν έχει έρθει κάτι, θα το ψάξω περαιτέρω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

γίνεται επιτοπου αν αλλαξες παροχο κ δε σου ρθε τελος δε θα σκασει sms. αυτος κυκλοφορούσε με ενα tablet Κ σημειωνε. ισως ερθει επιστολη με το πατροπαραδοτο τι να πω

δες εδω μια https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ με αριθμο παροχης

εγω στη θεση σου για 40 ευρω θα το κανα να με καλυμμένος σε καθε περιπτωση , ειδικα αν ισχυει για 10  χρονια ξερω γω  να ξενοιαζεις 

 

Γράφει όντως ότι έχει λήξει. Βασικά δεν εκδόθηκε και ποτέ από τη δεκαετία του '70 που χτίστηκε η πολυκατοικία. Οπότε ναι θα φωνάξω ηλεκτρολόγο για να είμαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

ειδικα αν ισχυει για 10  χρονια ξερω γω  να ξενοιαζεις 

Νομίζω 14 χρόνια 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή σε πάροχο. Έκανα μεταφορά της παροχής, συγγενικού μου προσώπου, από ΔΕΗ σε protergia και ρώτησα στο τηλέφωνο σχετικά με το πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο (που  στο συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν έχει εκδοθεί ποτέ). Μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο ότι εφόσον το ακίνητο ήταν ήδη ηλεκτροδοτημένο από τη ΔΕΗ, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί το πιστοποιητικό. Ισχύει αυτό για όσους από εσάς έκαναν αλλαγή παρόχου;  Ή σας ζήτησαν πιστοποιητικό. Και αν σας ζήτησαν, ισχύει ότι σου στέλνουν επιστολή από τον ΔΕΔΔΗΕ ότι θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο ή θα βρεθώ χωρίς ρεύμα μια ημέρα και δεν θα ξέρω το λόγο;

 

Καλησπέρα.. Όταν υπάρχει κάποια αλλαγή στν παροχη όπως ονόματος αλλαγή παροχου κτλπ,  και έχουν περασει 14 χρόνια από το πιστοποιητικό που έχει κατατεθεί θα ζητηθεί νέο από τον Δεδδηε.... Φυσικά και στέλνουν επιστολή και το ζητάνε.. Αν έχει λήξει και χρειάζεται νέο ΥΔΕ.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Όταν υπάρχει κάποια αλλαγή στν παροχη όπως ονόματος αλλαγή παροχου κτλπ,  και έχουν περασει 14 χρόνια από το πιστοποιητικό που έχει κατατεθεί θα ζητηθεί νέο από τον Δεδδηε.... Φυσικά και στέλνουν επιστολή και το ζητάνε.. Αν έχει λήξει και χρειάζεται νέο ΥΔΕ.. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες. Θα προχωρήσω στην έκδοση και κατάθεση πιστοποιητικού από τώρα ώστε να είμαι οκ σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά χρειάζεται ΥΔΕ και αν μιλάμε για αλλαγή παρόχου μόνο;

Εννοείται να έχει λήξει η προηγούμενη και εννοείται ότι αναφέρομαι σε οικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

0 ε κ τωρα πρεπει να παω δεδεη περιοχης να την αφήσω σε ενα κουτι λεει διπλα στο φυλακα 🤣 καθως λογο covid δε υπαρχει αλλος τροπος

 

Ζήτα αποδεικτικό κατάθεσης διαφορετικά αγόρασε μερικούς φακούς για παν ενδεχόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thespartian είπε

Τελικά χρειάζεται ΥΔΕ και αν μιλάμε για αλλαγή παρόχου μόνο;

Εννοείται να έχει λήξει η προηγούμενη και εννοείται ότι αναφέρομαι σε οικία.

Κανονικά ναι , πρακτικά συνήθως όταν αλλάζει όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thespartian είπε

Τελικά χρειάζεται ΥΔΕ και αν μιλάμε για αλλαγή παρόχου μόνο;

Εννοείται να έχει λήξει η προηγούμενη και εννοείται ότι αναφέρομαι σε οικία.

Εννοείται χρειάζεται πιστοποιητικο ΥΔΕ αν έχει λήξει.. Και σε αλλαγή παροχου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...