Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

σε αυτό είχες έστω μικρή χρέωση fixed? Δηλαδή απο 14 ή 15/7 μέχρι 20/7?

γενικά το κόστος αναπροσαρμογής είναι αστείο (απειροελάχιστο) . Πόσες kwh είχες ?

το πάγιο σωστό είναι

στον εκκαθαριστικό χρεώνει μόνο τη χρέωση ρεύματος και αφαιρεί το έναντι

το πάγιο είναι απο 21/7 έως και 18/8 2,5*29/30=2,41

το fixed αν δε σε χρέωσαν στον προηγούμενο έναντι σωστά είναι (αν έκανες αίτηση 14/7)

11,88 fixed αντιστοιχούν σε Χ μέρες

Χ*9,90/30=11,88 ή

Χ=11,88*30/9,9 = ολοστρόγγυλα 36 μέρες (14/7-18/8)

Το πιο πιθανό σενάριο είναι στα έναντι (άσχετα που έδινες κατανάλωση) , έβαλαν μικρή ρήτρα και στον εκκαθαριστικό υπολογίστηκε η τελική για τις 41 μέρες 

Αλλά φυσικά ρώτα τους γιατί μπήκε και στον εκκαθαριστικό

 

 

Αυτό έχω κάνει , έχω ζητήσει αναλυτική ενημέρωση.

Όταν θα έχω νεώτερα θα ενημερώσω.

Αυτό που θα ήθελα να πω εν κατακλείδι είναι το ζητούμενο ήταν να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη και να απολαμβάνουμε καλύτερες και οικονομικά συμφέρουσες υπηρεσίες. Δεν έχει συμβεί αυτό ακόμη όμως !

Αυτό που έχει συμβεί είναι να είμαστε σε διαρκή και ψυχοφθόρα εγρήγορση.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Deu164 είπε

Το protergeia MVP οικιακό αξίζει τι γνώμη έχετε?
https://www.protergia.gr/el/protergia-home-mvp

όπως και τα προγράμματα όλων των εταιριών αυτή τη στιγμή έτσι και αυτό απευθύνονται σε MVP μ@λ@κες.

Το θέμα είναι ότι το θέμα "Ηλεκτρική Ενέργεια" είναι πονεμένο, έφαγαν βρεγμένη σανίδα και οι πάροχοι, όταν διπλασιάστηκε (τουλάχιστον) η τιμή χονδρικής. Από κάπου πρέπει να βγουν τα σπασμένα. Τον @#$!@#$%!@# που σκέφτηκε το "Χρηματιστήριο" ενέργειας ήθελα να του τα "πω" ένα χεράκι.

Θα καταλήξουμε φέτος το χειμώνα να ξαναβάλουμε πετρέλαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα γίγαντες! Επειδή αλλάζω σπίτι που θα έχει αέριο, ψάχνω πάροχο και πρόγραμμα να χώσω μέσα και τα 2 (ρεύμα & αέριο). Από άλλο τοπικ κατέληξα σε αέριο ΗΡΩΝ. αναφορικά με το ρεύμα, έχει ένα πρόγραμμα το UP το οποίο αν κατάλαβα καλά έχει ρήτρα προσαρμογής με 0,060 την kwh και έχει το only home το οποίο είναι 0,070 χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με 2ετη δέσμευση. Το σπίτι είναι περίπου 53τμ και είμαστε 2 άτομα με νορμάλ έως μειωμένη κατανάλωση. Τι θα με συμφερε να επιλέξω από τα 2. Να γλιτώσω ΟΤΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Had9s είπε

Καλημέρα γίγαντες! Επειδή αλλάζω σπίτι που θα έχει αέριο, ψάχνω πάροχο και πρόγραμμα να χώσω μέσα και τα 2 (ρεύμα & αέριο). Από άλλο τοπικ κατέληξα σε αέριο ΗΡΩΝ. αναφορικά με το ρεύμα, έχει ένα πρόγραμμα το UP το οποίο αν κατάλαβα καλά έχει ρήτρα προσαρμογής με 0,060 την kwh και έχει το only home το οποίο είναι 0,070 χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με 2ετη δέσμευση. Το σπίτι είναι περίπου 53τμ και είμαστε 2 άτομα με νορμάλ έως μειωμένη κατανάλωση. Τι θα με συμφερε να επιλέξω από τα 2. Να γλιτώσω ΟΤΣ; 

Καλημέρα... Παροχο να μην έχει ΟΤΣ.. Χωρίς κρυφές χρεώσεις.. Θέλει ψάξιμο αρκετά.. Υπάρχουν sites    που βάζεις την κατανάλωση και σου λένε.. Αλλά δεν  είναι και πολυ αξιόπιστα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Had9s είπε

Καλημέρα γίγαντες! Επειδή αλλάζω σπίτι που θα έχει αέριο, ψάχνω πάροχο και πρόγραμμα να χώσω μέσα και τα 2 (ρεύμα & αέριο). Από άλλο τοπικ κατέληξα σε αέριο ΗΡΩΝ. αναφορικά με το ρεύμα, έχει ένα πρόγραμμα το UP το οποίο αν κατάλαβα καλά έχει ρήτρα προσαρμογής με 0,060 την kwh και έχει το only home το οποίο είναι 0,070 χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με 2ετη δέσμευση. Το σπίτι είναι περίπου 53τμ και είμαστε 2 άτομα με νορμάλ έως μειωμένη κατανάλωση. Τι θα με συμφερε να επιλέξω από τα 2. Να γλιτώσω ΟΤΣ; 

Κατέβασε το excel, βάλε κατανάλωση κιλοβατώρες όλου του χρόνου και τσέκαρε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Had9s είπε

και έχει το only home το οποίο είναι 0,070 χωρίς ρήτρα προσαρμογής αλλά με 2ετη δέσμευση.

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/only-home/

0,0785 και 6,9€ πάγιο

Βασικά θα σου έλεγα δες ξεχωριστά για ρεύμα και μετά το χειμώνα βλέπεις αν το 10% επιπλέον του αερίου στο double αξίζει ή όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω protergia και εκεί που πλήρωνα κάθε μήνα 50 με 70 ευρώπουλα, μου ήρθε στις 15/08 λογαριασμός για 34 ημέρες 198€. Ενεργοποιήθηκε η αναπροσαρμογή λόγω ΟΤΣ και το είδα και έπαθα σοκ. Και από ό,τι βλέπω αυτό συνεχίζεται με την αύξηση της ΟΤΣ. Όλοι οι πάροχοι το έχουν αυτό (αν και έχουν προγράμματα με σταθερές τιμές) και θα μπει και η ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, caveneo είπε

Εγώ έχω protergia και εκεί που πλήρωνα κάθε μήνα 50 με 70 ευρώπουλα, μου ήρθε στις 15/08 λογαριασμός για 34 ημέρες 198€.

Κάποια μέλη μπήκαν στο fixed της& χωρίς ρήτρα αποχώρησης 

Κανε και παράπονα για τη ρήτρα αναπροσαρμογής μήπως σου κάνουνε κάποιο δώρο  ,ή και καταγγελία (αφού μπεις στο fixed) 

1 ώρα πριν, caveneo είπε

και θα μπει και η ΔΕΗ. 

Η ΔΕΗ ήδη εφαρμόζει στο Γ1/ΓΝ1 από 5/8/21

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

εν τέλει τι πιστεύετε ότι συμφέρει? Fixed πρόγραμμα με ποιο ακριβή τιμή μονάδος στο ρεύμα ή πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής σε περίπτωση που ξεπεραστεί η ΟΤΣ καθότι οι τιμές που δίνουν τα μη fixed προγράμματα είναι αρκετά μικρότερες (έως και 50% κάτω) από τα σταθερά προγράμματα?

Κάθε άποψη δεκτή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με την Protergia και έκανα αίτηση για να μεταβώ στο fixed πακέτο της. Δεν έχει πέναλτι αποχώρησης από το ήδη υπάρχον πρόγραμμα. Λίγο πριν τους 12 μήνες μιλάς πάλι για να δεις σε ποιο πακέτο μπορείς να πας.

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Καλημέρα φίλε,

Διάβασε μερικές σελίδες και θα πάρεις μόνος σου την απάντησή σου.

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες...μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο...το thread έχει γίνει τεράστιο....671 σελίδες δεν διαβάζονται εύκολα. Κατανοώ ότι πολύς κόσμος έχει πάει στα fixed προγράμματα συνεπώς αυτά είναι και τα οικονομικότερα (τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω από αυτά που διαβάζω). Απλά αναρωτιέμαι αν η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με την πολύ φθηνή τιμή μονάδας του ρεύματος στα κυμαινόμενα προγράμματα ώστε να είναι ασύμφορα σε σχέση με τα fixed. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gnsmar είπε

Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες...μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο...το thread έχει γίνει τεράστιο....671 σελίδες δεν διαβάζονται εύκολα. Κατανοώ ότι πολύς κόσμος έχει πάει στα fixed προγράμματα συνεπώς αυτά είναι και τα οικονομικότερα (τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω από αυτά που διαβάζω). Απλά αναρωτιέμαι αν η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι τόσο μεγάλη σε σχέση με την πολύ φθηνή τιμή μονάδας του ρεύματος στα κυμαινόμενα προγράμματα ώστε να είναι ασύμφορα σε σχέση με τα fixed. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

Καλησπερα... Ειπαμε οι τιμες του ρευματος απο και περα θα ειναι στα υψη...Λογω πολλων συγκηριων..

Προσπαθει η ΡΑΕ αλλα το βλεπω δυσκολο να κανει κατι...

https://energypress.gr/news/ekriktiko-kokteil-stin-agora-aerioy-ektinassei-tis-times-tis-energeias-oi-sygkyries-kai-oi

 

https://www.worldenergynews.gr/energeia/articles/527280/sta-130-64-evro-mwh-i-agora-epomenis-imeras-tin-triti-31-8-2021

https://energypress.gr/news/pano-apo-ta-61-eyro-i-timi-ton-ekpompon-co2-gia-proti-fora-sta-hronika

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ενημερώνουν τελικά μέσω sms για την έκδοση ΥΔΕ, όταν απαιτείται η προσκόμιση νέου, σε αλλαγή παρόχου σε ήδη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο που έχει λήξει εδώ και δεκαετίες.

D56E69F4-DC60-4119-A019-0D5B9537D7FD.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...