Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους! Σημερα ηρθε ο τελικος εκκαθαριστικος απο protergia στην παροχη του πατερα μου (εχει εγκριθει η μεταβαση στην efa energy) και οι αθεοφοβοι μας χρεωσαν για 77 μερες και συνολικα 1069 κιλοβατωρες 76,26 ευρω ΟΤΣ..τους πηρα τηλ. και το παιξα τρελιτσα πως δεν προκειται να πληρωσω την ΟΤΣ και θα προβω σε καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη..θα το καταγραψουμε ,μου πε η υπαλληλος και ουσιαστικα δεν ειχε νοημα να συνεχισω τη συζητηση ..Για πειτε βρε παιδια, θα καταφερω κατι με καταγγελια; στον προηγουμενο εκκαθαριστικο ειχα την ιδια ΟΤΣ αλλα για τις διπλασιες κιλοβατωρες..Δεν ειναι τραβηγμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, john5757 είπε

Καλησπέρα, μου έχει λήξει η ΥΔΕ απο το 2014. Αν κάνω αίτηση για νυχτερινό θα με τσακώσουν?

απο τη στιγμή που το νυχτερινό είναι κάτι που μακροχρόνια θα σε βοηθήσει ,μην το σκέφτεσαι και προχώρα το :)

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Για πειτε βρε παιδια, θα καταφερω κατι με καταγγελια;

ναι , αλλά θα αργήσει η υπόθεση

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

1069 κιλοβατωρες 76,26 ευρω ΟΤΣ

αν έχει και απο Αύγουστο φυσιολογικό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολάω στο γεγονός ότι δεν έχω ρελε διαρροής και θέλω τριφασικο που έχει γύρω στα 60 , συν αλλα τόσα περίπου το ΥΔΕ .... Γιατι μου έιπαν για να πάρω το πιστοποιητικό πρέπει να έχω βάλει ρελε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αλλά θα αργήσει η υπόθεση

αν έχει και απο Αύγουστο φυσιολογικό είναι

Περιοδος τιμολογησης19/5 εως 04/08..πως το βλεπεις;

Δηλαδη αν πληρωσω τον λογαριασμο κι αφησω να εκρεμμει το ποσο της ΟΤΣ με παραλληλη καταγγελια τι μπορουν να μου κανουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john5757 είπε

κολάω στο γεγονός ότι δεν έχω ρελε διαρροής και θέλω τριφασικο που έχει γύρω στα 60 , συν αλλα τόσα περίπου το ΥΔΕ .... Γιατι μου έιπαν για να πάρω το πιστοποιητικό πρέπει να έχω βάλει ρελε

βασικά είναι και θέμα ασφάλειας .

Κοίτα, καταλαβαίνω οτι αν σου βγούνε όλα κανα 150άρι , είναι ποσό εννοείται . Αν σε παίρνει καντο , αλλιώς κάνε μόνο το ρελέ τουλάχιστον

Στη χειρότερη σε μια 5ετία τα παίρνεις πίσω έχοντας νέο πιστοποιητικό , ρελέ και νυχτερινό :)

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Περιοδος τιμολογησης19/5 εως 04/08..πως το βλεπεις;

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

76,26= 1,18*Χ+13-50

Χ=95,983

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/08/202107-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1_2.pdf

υπερβολικά

λογικά δε θα σου κάνουν ανάλυση αλλά για σένα καλό είναι

Spoiler

Κάνω και ένα ψιλο copy-paste

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς 

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής ,πως ακριβώς προέκυψε το ποσό χρέωσης για να κάνεις επαλήθευση και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,ζητώντας την επιστροφή του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Υπόψιν οτι ο ΣτΚ καθυστερεί , μπορεί και τρίμηνο χαλαρά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

  

99% είσαι στο "1. Τμηματικό ωράριο" (το 2 είναι παλαιότερο)

Καλοκαίρι AC έχει νόημα την ημέρα αλλά μετά τις 11 μπορείς να βάζεις πλυντήρια κτλ

Η κατανάλωση σε ψύξη είναι πολύ μικρότερη της κατανάλωσης για θέρμανση στα AC, τουλάχιστον βάσει προδιαγραφών (δεν το έχω μετρήσει στη πρίζα).

Με ανάλογη χρήση το χειμώνα, θα είχαμε καταρρεύσει τελείως οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Όντως ενημερώνουν τελικά μέσω sms για την έκδοση ΥΔΕ, όταν απαιτείται η προσκόμιση νέου, σε αλλαγή παρόχου σε ήδη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο που έχει λήξει εδώ και δεκαετίες.

D56E69F4-DC60-4119-A019-0D5B9537D7FD.jpeg

Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και πόσες μέρες σου πήρε η αλλαγή από την αίτηση μέχρι αυτό το μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και πόσες μέρες σου πήρε η αλλαγή από την αίτηση μέχρι αυτό το μήνυμα;

Καλημέρα... Συνήθως γινεται μέσα σε 3-4 μέρες από την μέρα που θα ζητήσει ο παροχος.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αν επιτρέπεται σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και πόσες μέρες σου πήρε η αλλαγή από την αίτηση μέχρι αυτό το μήνυμα;

Καλημέρα. Βρίσκομαι Καλλιθέα, Αθήνα και πήρε όντως 4 μέρες από την ημέρα που μου ήρθε μήνυμα από την πρωτεργια ότι κατατέθηκε η αίτηση. Πέμπτη ήρθε το μήνυμα από την πρωτεργια, χθες ήρθε αυτό από τον δεδδηε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kaktos77 είπε

Καλημέρα. Βρίσκομαι Καλλιθέα, Αθήνα και πήρε όντως 4 μέρες από την ημέρα που μου ήρθε μήνυμα από την πρωτεργια ότι κατατέθηκε η αίτηση. Πέμπτη ήρθε το μήνυμα από την πρωτεργια, χθες ήρθε αυτό από τον δεδδηε.

Αρα χτες περασαν απο τον Δεδδηε να μετρησουν και να ελεγξουν την παροχη... Και φευγει αμεσως μηνυμα στον πελατη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλημέρα. Βρίσκομαι Καλλιθέα, Αθήνα και πήρε όντως 4 μέρες από την ημέρα που μου ήρθε μήνυμα από την πρωτεργια ότι κατατέθηκε η αίτηση. Πέμπτη ήρθε το μήνυμα από την πρωτεργια, χθες ήρθε αυτό από τον δεδδηε.

Μια χαρά. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

1. Τμηματικό ωράριο

Α. Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου

• 02:00-08:00 και 15:00-17:00, για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών
• 02:00-08:00 και 15:30-17:30, για τους πελάτες των μη διασυνδεδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

Β. Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου
• 23:00-07:00

2. Συνεχές ωράριο*

Όλο το έτος : 23:00 έως 07:00

καλημερα,

πως μπορουμε να δουμε καθε παροχη σε ποιο ωραριο ανηκει ;

ειμαι σε νησι διασυνδεδεμενο αλλα εχω και στην Αθηνα παροχη.

Τα επαγγελματικα (Γ21,Γ22) να υποθεσω δεν εχουν κανενα εκπτωτικο νυχτερινο τιμολογιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

καλημερα,

πως μπορουμε να δουμε καθε παροχη σε ποιο ωραριο ανηκει ;

ειμαι σε νησι διασυνδεδεμενο αλλα εχω και στην Αθηνα παροχη.

Τα επαγγελματικα (Γ21,Γ22) να υποθεσω δεν εχουν κανενα εκπτωτικο νυχτερινο τιμολογιο ;

Θα παρεις τηλεφωνο στον Δεδδηε και θα πεις τον αριθμο παροχης και θα σου απαντησουν που ανηκεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...