Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Καλησπέρα είμαι στο ΗΡΩΝ UP με κοτ-β οι καταναλώσεις μου δεν υπερβαίνουν τις 300 kw τον μήνα στον λογαριασμό έναντι που θα πάρω για τον μήνα Αύγουστο θα πάρω και την επιδότηση των 0.03 εν όχι ποτέ θα μπει ;Ευχαριστω

καλύτερα να μπεις στο online

απο καταναλώσεις Σεπτεβρίου και μετά θα ισχύσει η έκπτωση

για να δεις τελική κιλοβατώρα κάνεις προσαύξηση δια τις συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες και το αποτέλεσμα το προσθέτεις στη διαφημιζόμενη αρχική τιμή

μετά του Σεπτεβρίου και για ένα τετράμηνο θα έχεις επιπλέον έκπτωση 0,03

(ρήτρα/κιλοβατώρες) + (αρχική τιμή - ΚΟΤ)*έκπτωση_συνέπειας - 0,03 = τελική

________________________________________________________________________________

@windserf2020 στο άλλο θέμα ,αν και εκεί καλό είναι να βρείτε άκρη μέσω ΣτΚ και όχι γενικής συζήτησης

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, windserf2020 είπε

Κανένας παραλογισμός, αν "δεν βγαίνει" ο κάθε ιδιώτης ηλεκτρικού ρεύματος ας βρει τρόπο ή όπως ειπώθηκε ήδη ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.

και να κλείσει φίλε πάλι εσυ θα καταλήξεις να πληρώνεις παραπάνω γιατί αγοράζουν χονδρική 0,18 και εσύ θέλεις να πληρώνεις 0,0Χ.

ΑΝ το καταλαβαίνεις εταιρεία είναι όχι φιλόπτωχο. 

το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει (αορίστου) τι λέει δηλαδή? (δεν το έχω)

Στους όρους τι αναφέρει, που ξαφνικά πέσατε από τα συνεφα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μέχρι 30/09 γιατί, τι αλλάζει μετά? Δεν έχω παρακολουθήσει γενικά τι παίζει με τις τελευταίες αυξήσεις. 

μετά δε θα υπάρχει Γ21 fixed ,ούτε οικιακό σε νορμάλ τιμές ,

είτε 0,17 η κιλοβατώρα ή σε πάγια 10-15€ / μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα να μπεις στο online

απο καταναλώσεις Σεπτεβρίου και μετά θα ισχύσει η έκπτωση

για να δεις τελική κιλοβατώρα κάνεις προσαύξηση δια τις συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες και το αποτέλεσμα το προσθέτεις στη διαφημιζόμενη αρχική τιμή

μετά του Σεπτεβρίου και για ένα τετράμηνο θα έχεις επιπλέον έκπτωση 0,03

(ρήτρα/κιλοβατώρες) + (αρχική τιμή - ΚΟΤ)*έκπτωση_συνέπειας - 0,03 = τελική

Για να μπω στο ονλινε πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία η μόνο αίτηση εφόσον είμαι σε αορίστου χρόνου στην ΗΡΩΝ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νεύρα που έχουμε όλοι με την ελιν δεν είναι τόσο η αυξήσεις όσο η ενημέρωση πχ εγώ μετά από αυτό που έγινε με τρώει να ακυρώσω την voltera για να πάω δεη που ξέρω τι είναι αλλά από την στιγμή που δεν έχει ρήτρα κάνω τον μ@λ@κ@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, userAnon είπε

και να κλείσει φίλε πάλι εσυ θα καταλήξεις να πληρώνεις παραπάνω γιατί αγοράζουν χονδρική 0,18 και εσύ θέλεις να πληρώνεις 0,0Χ.

ΑΝ το καταλαβαίνεις εταιρεία είναι όχι φιλόπτωχο. 

το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει (αορίστου) τι λέει δηλαδή? (δεν το έχω)

Στους όρους τι αναφέρει, που ξαφνικά πέσατε από τα συνεφα? 

Κανείς δεν έπεσε από κανένα σύννεφο.
Το ότι είναι εταιρεία δεν σημαίνει ότι θα ζητάει ότι θέλει και ο καταναλωτής απλά θα πρέπει να δεχτεί.
Αν δεν μπορεί να επιβιώσει στην αγορά αυτό δεν αφορά εμάς. Εμείς κοιτάμε προγράμματα και ψάχνουμε το καλύτερο για εμάς.
Βέβαια σε καρτέλ επακόλουθο είναι να γίνονται αυτά που γίνονται αλλά τουλάχιστον ας μην κρυβόμαστε πίσω από τους όρους του κάθε ιδιώτη.

Επεξ/σία από windserf2020
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, windserf2020 είπε

Βέβαια σε καρτέλ επακόλουθο είναι να γίνονται αυτά που γίνονται αλλά τουλάχιστον ας μην κρυβόμαστε πίσω από τους όρους του κάθε ιδιώτη.

είναι κώδικας προμήθειας ενέργειας

το να γκρινιάζεις σε φόρουμ είναι , μην πω τι είναι

μαζευτείτε και κάντε καταγγελίες στη ΡΑΕ και ΣτΚ

συνέχεια εκεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

είναι κώδικας προμήθειας ενέργειας

το να γκρινιάζεις σε φόρουμ είναι , μην πω τι είναι

μαζευτείτε και κάντε καταγγελίες στη ΡΑΕ και ΣτΚ

συνέχεια εκεί

Ακριβώς, καταγγελίες.
Απλά ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που θα μας "προτρέψουν " ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα μιας και είχαμε υπογράψει τους όρους.
Εγώ απλά να πω μην τους ακούτε όση προσπάθεια κι αν καταβάλουν για να εξηγήσουν τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, windserf2020 είπε

Ακριβώς, καταγγελίες.
Απλά ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που θα μας "προτρέψουν " ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα μιας και είχαμε υπογράψει τους όρους.
Εγώ απλά να πω μην τους ακούτε όση προσπάθεια κι αν καταβάλουν για να εξηγήσουν τα πράγματα.

καλά τα λες , αλλά σε λάθος νήμα :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Κανένας παραλογισμός, αν "δεν βγαίνει" ο κάθε ιδιώτης ηλεκτρικού ρεύματος ας βρει τρόπο ή όπως ειπώθηκε ήδη ας ασχοληθεί με κάτι άλλο. Όταν μάλιστα πολλοί από τους ιδιώτες πλασάρονταν και ως "παραγωγοί" ηλεκτρικού ρεύματος.
Τα συμβόλαια πρέπει να τηρούνται και από τα δύο μέρη. Καταλαβαίνεις ότι το παρόν θέμα έχει καταντήσει ανέκδοτο όταν δεν υπάρχει "εναλλακτικός" πάροχος, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, ενώ θα έπρεπε να έχουμε πλειάδα εναλλακτικών σύμφωνα με κάποιους...

Ακριβώς αυτό.  Στην Volterra πάντως που ρώτησα και συζητήσαμε το σκηνικο με ΕΛΙΝ μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτούς να γίνει κάτι τέτοιο.  Από τη στιγμή που υπογράφεται ένα συμβόλαιο,  δεν τον νοιάζει τον πελάτη αν ακριβυνε το ρεύμα παγκοσμίως ή αυξήθηκε το Φυσικό Αέριο ή οτιδήποτε άλλο.  Οφείλει να "τιμήσει " το συμβόλαιο. Εκτός και αν στους όρους που υπογράφουμε υπάρχουν ψιλά γράμματα. 

Τι να πω, απλα το αναφέρω για να δείξω οτι όλοι στα λόγια για να σε κάνουν πελάτη υπόσχονται πράγματα...

 

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Εκτός και αν στους όρους που υπογράφουμε υπάρχουν ψιλά γράμματα. 

1. γράφω γενικά , για το άλλο θέμα στο άλλο θέμα (βαρέθηκα ειλικρινά)

2. δεν προβλέπονται άλλοι όροι ,πλην αυτών που ορίζει η νομοθεσία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηραν τηλ συγγενη μου απο Elpedison και του ειπαν οτι επειδη εληξε Ιουλιο του το ανανεωσαν με fixed για 2 χρονια απο μονοι τους 

Εγω στο συμβολαιο βλεπω οτι έλεγε

Δε νομιζω οτι μπορει να κανει κατι τωρα και του ειπαν οτι αν φυγει πρεπει να δινει το παγιο για 2 χρονια

image.png.42951732824b45cc9e83f09abfa5ce0d.png

 

Τωρα που πηγα στην protergia βλεπω οτι ειναι πιο σωστοι στο θεμα αυτο  και οφειλουν να σε ενημερωσουν 1 μηνα πριν 

image.png.579f774d8af28a1d4f5e38bedbdbacc5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Ακριβώς αυτό.  Στην Volterra πάντως που ρώτησα και συζητήσαμε το σκηνικο με ΕΛΙΝ μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε αυτούς να γίνει κάτι τέτοιο.  Από τη στιγμή που υπογράφεται ένα συμβόλαιο,  δεν τον νοιάζει τον πελάτη αν ακριβυνε το ρεύμα παγκοσμίως ή αυξήθηκε το Φυσικό Αέριο ή οτιδήποτε άλλο.  Οφείλει να "τιμήσει " το συμβόλαιο. Εκτός και αν στους όρους που υπογράφουμε υπάρχουν ψιλά γράμματα.

σας ρωτάω τι λέει το συμβόλαιο αορίστου που έχετε. τι λένε τα ψιλά γράμματα. τα έχετε δει? εκεί είναι το ζουμί.

Και πάλι για την Ελίν που είμαι και εγώ με νυχτερινό 365 και κλειστό συμβόλαιο για 2 χρόνια, τουλάχιστον προς το παρόν συνεχίζει κανονικά. Δεν έστειλε επιστολή (επαναλαμβάνω τουλάχιστον προς το παρόν) . Θα μου κάνει μεγάλη και θετική εντύπωση αν συνεχίσουν έτσι μέχρι τον Απρίλιο που λήγει.(αλλά δεν το νομίζω). Θεωρώ ότι στον 1,5 χρόνο που είμαι σε αυτούς είμαι κερδισμένος και λέω και πάλι καλά. Φυσικά και γνωρίζουν ότι έκαναν πατάτα, όπως όλοι οι πάροχοι. Αλλά ή θα κλείσουν ή θα χάσουν τους περισσότερους πελάτες τους. Σε κάθε περίπτωση χαμένοι είναι. Αλλά να ζητάτε να εξακολουθούν να πουλάνε με 0,0Χ από 0,18 δεν είναι ότι θα κλείσουν. Θα πρέπει να πάνε και φυλακή :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυξήσεις ΕΛΙΝ εδώ:

 

Aυτόματη ανανέωση σύμβασης Elpedison εδώ:

 

Πάμε τώρα σε κάτι που επιβεβαιώθηκε εμμέσως σήμερα. Τα σταθερά τιμολόγια δε θα πάρουν κρατική επιδότηση.

1.jpg.c407983f84a7dd204377b69b56cf1f8a.jpg

Δηλαδή και πληρώνουμε παραπάνω 2 χρόνια εις γνώσιν μας για να προστατευτούμε απ'την ΟΤΣ, και θα πληρώσουμε μονομερείς αυξήσεις αναδρομικά, και θα χάσουμε την κρατική επιδότηση. Κράτος μπανανία. 🍌

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

συμβόλαιο με όρους σου έστειλαν ?

ρήτρα αποχώρησης:

γ) σε περίπτωση επαγγελματικού τιμολογίου BS 22 και BS 22B διακόσια ευρώ από τον 13ο έως την συμπλήρωση του 24ου μήνα και τριακόσια ευρώ από την 1η ημέρα παραμονής έως την συμπλήρωση του 12ου μήνα

μάλλον άθροισμα μου κάνει αν φύγεις πριν το χρόνο

Συμβολαιο οχι αλλα προσφορα μου εστειλαν.

Ναι το ειδα αυτο που εγραφε στους ορους του συμβολαιου της W+V.

Περιμενω να μου ερθει και ο επομενος λογαριασμος που θα ειναι ολος ο μηνας με ρητρα και να δω τι κερδος θα ειχα αν ημουνα στην W+V.Επισης περιμενω να δω αν αλλαξει λιγο το κλιμα με την δουλεια γιατι αν συνεχισει ετσι ειμαστε για φουντο.

Ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα τωρα φιλε.

8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

 

Για το παρακάτω μιλάτε;
https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-tin-epixeirisi/business-standard-22/
Γιατί εδώ βλέπω να λέει για αορίστου χρόνου:
https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2021/06/20210621-symvasi-Standard.pdf

Αυτό εν τω μεταξύ είναι με ή χωρίς ΟΤΣ;
https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-tin-epixeirisi/business-adapt-22/

 

Ειναι χωρις ΟΤΣ και ειναι με δεσμευση 2 χρονια.

Το αλλο στο τελευταιο link ειναι με ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...