Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

εντελώς άσχετο, όπως και η αρχική σου τοποθετηση.. 

τέλος πάντων, από εμένα κλείνει εδώ γιατί ο κοράκιος θα βγάλει αφρούς :)

Το τι είναι σχετικό και τι άσχετο είναι περισσότερο θέμα οπτικής και όχι πάντα αντίληψης...Ο κορακιος ήδη αφρισε...😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε πήρε πριν λίγο τηλέφωνο ο φίλος μου που ενδιαφερόταν για ΚΟΤ στην EFA.

Toυ έστειλαν τελικά email από τις 22/9 και είχε πάει στα spam!

Είχα βάλει το email του στο thunderbird, αλλά δε βλέπει τα spam της yahoo.

Του έστειλαν γραπτώς ότι συνδιάζεται το Power Fix με ΚΟΤ-Α ή ΚΟΤ-Β, 7ευρώ πάγιο, χωρίς ρήτρα προσαρμογής / ΟΤΣ.

Αυτό μετράει καλύτερα σαν αποδεικτικό απ'ότι οι φωτογραφίες απ'το Viber. Τουλάχιστον να φύγει αζημίως αν τον Efaρμόσουν.

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

που αναφέρεσαι εδώ?

Στo Elin Electricon. Οι αυξήσεις που ανακοίνωσαν σήμερα ισχύουν από 1/9. Αυτό λέμε τόση ώρα. Τα υπόλοιπα στην ανάρτηση της Elin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην Ελίν και θέλω να φύγω λόγω των νέων ανατιμήσεων...Σύμφωνα με το stick με συμφέρει να πάω στην efa energy...

Τι παίζει με αυτή την εταιρία ;;; Είναι αξιόπιστη ;; Το κακό είναι ότι θέλει 24μηνο συμβόλαιο...Να περιμένω μήπως βγούν μέχρι τα Χριστούγεννα καλύτερες προσφορές ;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

H ΔΕΗ με 30% έκπτωση (ως πότε ισχύει; ) και ρήτρα προσαρμογής 0.05e/kwh περίπου στα ίδια βγαίνει τελική τιμή.

Μόλις λήξει η προσφορά της EFA, το ίδιο δίλλημα θα έχουν κι όσοι είναι στο Γ21.

Ναι αυτο θελω να υπολογισω για να δω τι θα κανω αλλα παιζουν κι αλλα ταυτοχρονα οπως ειπα και στον kor.

7 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Όπως και να έχει, βλέπω το "BUSINESS STANDARD 22" ως μονόδρομο, ακόμα και με την 24μηνη δέσμευση. Τυχόν πρόστιμα από πρόωρη αποχώρηση θα βγουν από την εξοικονόμηση στο ρεύμα. Ήδη τον Ιούλιο και τον Αίγουστο πληρώθηκαν τουλάχιστον 700€ κερατιάτικα.

Ναι αυτο που λες ειναι απολυτα σωστο.

Ετσι ακριβως το σκεφτομουν κι εγω και θελω να κανω συγκριση με τον επομενο λογαριασμο που θα εχει την ρητρα σε ολο ον λογαριασμο.

6 ώρες πριν, wiowia είπε

Καλησπέρα,

Δεν κατάφερα να μπω καθόλου το Σουκου λόγω δουλειάς και είδα τώρα τα μνμ.

Μου έστειλαν από efa τους όρους και είναι όντως έτσι όπως μου τα είπαν και τηλεφωνικώς.

Το πρόγραμμα λέγεται fix power business 2.

 

E863DEA8-DA96-4E99-B594-B1F9DFDB683F.jpeg

4FFD9DD9-ADB7-4394-9F46-057950364E22.jpeg

Πες μου με ποιον μιλησες να μιλησω κι εγω και ζητα προμηθεια αν ειναι που θα τους πας πελατες.

Σε καταστηματα που μιλησα και απο κοντα και τηλεφωνικα δεν υπαρχει κατι.

Email περιμενω απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Volterra πρέπει να τα έχουν παίξει... έστειλα το Σαββατοκύριακο όλα τα σχετικά για το συμβόλαιο ενός φίλου και λίγο πριν τις 9 πήρα mail ότι είδαν την ένδειξη του μετρητή που γράφω στο κυρίως θέμα και πρέπει να τους στείλω και τα υπόλοιπα που φυσικά τα είχα συνημμένα!!!

Μήπως έπεσε πολύ δουλειά και δεν είναι συνηθισμένοι; 9 παρά κάτι όμως το τηλεφωνικό τους κέντρο είχε κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

μάλλον σου κάνανε προσωποποιημένη , αλλά ας επιμείνει ο @HERTHAN

 

Δυο περιπτωσεις παιζουν......1) Η θα ειναι προσωποποιημενη το οποιο ειναι το πιο πιθανο η 2)θα ειναι απο εξωτερικο συνεργατη που ισως να μην ξερει ακομη οτι δεν υπαρχει σαν προγραμμα.Ετσι εγινε και μ'εμενα και την NRG με την προσφορα που μου ειχαν στειλει ενω δεν υπηρχε στην πραγματικοτητα.

6 ώρες πριν, korakios είπε

μάλλον την κάνω και εγώ για εκεί μιας και δεν το κόβω η NRG να κρατά τα 4€ fixed και ~ 1/12 έχει και δικαίωμα να το αλλάξει αν θέλει (στη χρονική περίπτωσή μου)

Μια χαρα προχωρουσε το θεμα και μια χαρα ειμαστε μην το γρουσουζευεις.:P

Θα γινει σιγουρα αλλα ας ειναι εκπληξη μην αρχισουμε απο τωρα τα Ζαναξ.

5 ώρες πριν, wiowia είπε

Συμπλήρωσα τη φόρμα από το site τους και με κάλεσαν την ίδια μέρα (Παρασκευή βράδυ).

Θα κανω κι αυτο να παρει ο διαολος μεσα.:devil::mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Πες μου με ποιον μιλησες να μιλησω κι εγω και ζητα προμηθεια αν ειναι που θα τους πας πελατες.

Σε καταστηματα που μιλησα και απο κοντα και τηλεφωνικα δεν υπαρχει κατι.

Email περιμενω απαντηση.

Συμπλήρωσα τη φόρμα στο site τους και με κάλεσαν την ίδια μέρα.Δεν θυμάμαι όνομα,στο mail που μου έστειλαν τις αιτήσεις γράφει απλώς ‘σε συνέχεια  επικοινωνίας σας με σύμβουλο πωλήσεων’ δεν λέει όνομα.

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δυο περιπτωσεις παιζουν......1) Η θα ειναι προσωποποιημενη το οποιο ειναι το πιο πιθανο η 2)θα ειναι απο εξωτερικο συνεργατη που ισως να μην ξερει ακομη οτι δεν υπαρχει σαν προγραμμα.Ετσι εγινε και μ'εμενα και την NRG με την προσφορα που μου ειχαν στειλει ενω δεν υπηρχε στην πραγματικοτητα.

Μια χαρα προχωρουσε το θεμα και μια χαρα ειμαστε μην το γρουσουζευεις.:P

Θα γινει σιγουρα αλλα ας ειναι εκπληξη μην αρχισουμε απο τωρα τα Ζαναξ.

Μπορώ να τους στείλω ένα μνμ στο viber και να ζητήσω να μου ενεργοποιήσουν κ άλλη γραμμή για Γ22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN κοίτα και στα spam μήπως σου έχει έρθει τίποτα.

Οχι τιποτα φιλε τα τσεκαρω συνεχεια.

11 λεπτά πριν, wiowia είπε

Συμπλήρωσα τη φόρμα στο site τους και με κάλεσαν την ίδια μέρα.Δεν θυμάμαι όνομα,στο mail που μου έστειλαν τις αιτήσεις γράφει απλώς ‘σε συνέχεια  επικοινωνίας σας με σύμβουλο πωλήσεων’ δεν λέει όνομα.

Μπορώ να τους στείλω ένα μνμ στο viber και να ζητήσω να μου ενεργοποιήσουν κ άλλη γραμμή για Γ22.

Θα επικοινωνησω παλι αυριο και με τον τροπο που μου ειπες.

Αν χρειαστω κατι θα σου πω.

Σ'ευχαριστω πολυ παντως να'σαι καλα wio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανάλωση Νύχτας

 

276,00 kWh x 0,07848 €/kWh =

 

€21,66

 

Κατανάλωση Ημέρας

 

552,00 kWh x 0,10700 €/kWh =

 

€59,06

 

Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1

 

€78,26

 

Έκπτωση Συνέπειας 45 %

 

€-36,33

 

Με φυσικό αέριο η ρήτρα είναι 100% + πάνω από την κατανάλωση,  έτσι είναι οι 2 τελευταίοι λογαριασμούς,  είναι αυτό σωστό ή κάποιο λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα λίγο τους λογαριασμούς κοινοχρήστων. Είμαστε 2 οικογένειες σε 2οροφη οικοδομή. Έχουμε 620kwh το έτος. (200kwh/4μηνο περίπου). Από ότι καταλαβαίνω μας συμφέρει να βρούμε επαγγελματικό χωρίς πάγιο. Ίσως να μας συμφέρει ακόμα και πρόγραμμα με ΟΤΣ χωρίς πάγιο. Τι λέτε? (κοράκιε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, userAnon είπε

Είδα λίγο τους λογαριασμούς κοινοχρήστων. Είμαστε 2 οικογένειες σε 2οροφη οικοδομή. Έχουμε 620kwh το έτος. (200kwh/4μηνο περίπου). Από ότι καταλαβαίνω μας συμφέρει να βρούμε επαγγελματικό χωρίς πάγιο. Ίσως να μας συμφέρει ακόμα και πρόγραμμα με ΟΤΣ χωρίς πάγιο. Τι λέτε? (κοράκιε)

Το παρακατω δεν το γραφω αποκλειστικα για εσενα αλλα για ολους.Γενικα μιλαω.Απλα το αναφερω γιατι εβαλες σε παρςνθεση το ονομα του κορακιου.

Θα βοηθησει ο korakios η οποιος αλλος μπορει αλλα μην τα περιμενετε ολα απο τον korakio.Σημερα ειναι αυριο δεν ειναι(χτυπα ξυλο κι ελπιζω να καταλαβες πως το λεω kor).Μπορει να στματησει γιατι βαρεθηκε η για οτιδηποτε αλλο.
Το λεω με την εννοια οτι πρεπει ολοι μας να ψαχνομαστε πριν ρωτησουμε και πριν μιλησουμε και να μην περιμενουμε να μας πουνε τι πρεπει να κανουμε.Το εκανα κι εγω κι ο korakios κι ο ekrepali κι ολοι οι αλλοι για να φτασουμε στο σημειο μετα να ρωτησουμε και να ξερουμε καποια πραγματα για το τι να προσεχουμε και πως να κινηθουμε.

Μπορει εγω να πω Α για καποιον αλλα τελικα να ισχυει κατι διαφορετικο και αντι για Α να ειναι Β.Οτι λεμε εδω μεσα πρεπει ο καθενας απο μονος του μετα να ψαχνει κι οτι δεν καταλαβαινει μετα να ρωταει για να μαθει.

Εχουμε φτασει σε σημειο οπου ΟΛΟΙ μας θα πρεπει να ξερουμε καποια βασικα πραγματα σε οτι αφορα τους παροχους τα προγραμματα ακομη και τους υπολογισμους για να επιλεξουμε σωστα τον παροχο και ειδικα ο προγραμμα που μας συμφερει.

Διαβαστε τα παντα και μετα οτι απορια υπαρχει μπορειτς να ρωτησετε.Μην περιμενε τιποτα ετοιμο.Ακομη και να σας το δωσουν τωρα ετοιμο θα πρεπει να ξερετε και στην πορεια πως θα κινηθητε με οσα γινονται.

Μακαρι να ηταν πιο ευκολα ολα και να μην σπαζαμε το κεφαλι μας καθε μερα εδω μεσα με τα προβληματα που υπαρχουν.Στην τελικη λεφτα δινουμε και θελουμε ολοι το καλυτερο για τον ευατο μας και για τους αλλους να βοηθησουμε.

Διαβαστε ολοι προσεκτικα το sticky και να κανετε αρκετο ψαξιμο με την αναζητηση για οτιδηποτε σας γεννηθει σαν απορια κι αν δεν βρειτε απαντηση μετα μπορειτε να ρωτησετε.

sorry userAnon αλλα δεν ειναι προσωπικο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN, @wiowia περιμένω κι εγώ ενημέρωσή σας για το Γ22 της efa. Θα δοκιμάσω κι εγώ να επικοινωνήσω αύριο μαζί τους κι αν έχω κάτι θα γράψω. Ήδη συμπλήρωσα στη φόρμα επικοινωνίας.

Θεωρώ πάντως κι εγώ ότι απλά του το έστειλε πωλητής που δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι το προϊόν έχει σταματήσει και θα πάρουμε το τρίτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...