Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Παλιά έβαζαν ένα ρολόι εξτρά το οποίο απλά έδινε την εντολή στο κανονικό σου ρολόι να γράφει πότε στο ημερήσιο κοντέρ και πότε στο νυχτερινό. Αυτό είναι περιττό πλέον λόγω του ψηφιακού;;

Και 2η απορία..

Έπρεπε να υπάρχει μια γραμμή ως τον πίνακα όπου έμπαινε ενδεικτικό λαμπάκι το οποίο ανάβει όταν δουλεύει το νυχτερινό κοντέρ. Η απαίτηση για αυτό παραμένει ή καταργήθηκε;;

Τώρα δεν χρειάζεται τίποτα. Μπαίνει απλά ο νέος ψηφιακός μετρητής και τέλος. Ούτε ΔΑΣ(δέκτης), ούτε πιλότος(η γραμμή). Ο πιλότος δεν είναι  υποχρεωτικός από το 2014 περίπου.. 

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, VirusX2gr είπε

Τώρα δεν χρειάζεται τίποτα. Μπαίνει απλά ο νέος ψηφιακός μετρητής και τέλος. Ούτε ΔΑΣ(δέκτης), ούτε πιλότος(η γραμμή). Ο πιλότος δεν είναι  υποχρεωτικός από το 2014 περίπου.. 

Ωραία..

Ούτε ηλεκτρολόγο να πληρώσεις, ούτε τίποτα. Μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GiannisPap_ είπε

Καλησπέρα. Φυσικά και αξίζει. Μιλάμε για τετραψήφιο όφελος σε 1 χρόνο αν καις 10.000kwh/4μηνο όπως λες. Υπολόγισε kWh x τιμή + τυχόν πάγιο και θα το δεις.

Όσο για την ρήτρα ΟΤΣ,  όσες εταιρείες έχουν προγράμματα με προστασία στοχεύουν ακριβώς τέτοιες καταναλώσεις. Σε συμφέρει λοιπόν να πάρεις πρόγραμμα με προστασία από ΟΤΣ, παρότι απ' όσο γνωρίζω έχουν πιο τσιμπημένη τιμή kWh. Να προσέξεις μόνο τα εξής:  α) Η προστασία να είναι μόνιμη κι όχι promo για λίγους μήνες β) να μην υπάρχει όριο στην κατανάλωση και γ) ίσως σε νοιάζει λόγω των λογαριασμών που κάνεις, να ξέρεις αν η τιμή που παίρνεις είναι κατόπιν συνέπειας και τι "ανοχή" υπάρχει σε τυχόν καθυστέρηση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ψάχνοντας το βλέπω ότι μόνο η ελιν έχει πρόγραμμα χωρίς καθόλου ρήτρα ΟΤΣ (και χωρίς πάγιο) αν και με αυξημένη τιμή (0,08€/kwh) σε σχέση με άλλες...ξέρετε κάποια άλλη εταιρία να μου προτείνετε να κοιτάξω?

Ως προς την "ανοχή" σε περίπτωση καθυστέρησης (και δεδομένου ότι οι λογαριασμοί για τις kwh που καίμε είναι μεγάλοι) νομίζω όλοι οι ιδιώτες πάροχοι αναφέρουν ρητα στη σύμβαση και για χρώση επιτοκίου υπερημερία από την 1η μέρα καθυστέρησης...αυτό ίσως είναι το μόνο θετικό της ΔΕΗ που ναι μεν υπάρχει "ανοχή" αλλά χρεώνει 0,122€/kwh 

 

Επεξ/σία από tas21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα μετακομισω αυτες τις μερες σκεφτομαι στο νεο σπιτι να μην βαλω ΔΕΗ αν ειναι να γλυτωσω τιποτα μιας και εχουμε δυσκολους καιρους. Απο καταναλωση δεν κανω κατι το ιδιαιτερο μια και λειπω μεχρι τις 5 στην δουλεια και μετα χαλαρα τηλεοραση, πισι, θερμοσιφωνα και αντε και καμια σομπιτσα απο αυτες του ρευματος. Πιστευετε αξιζει η μεταβαση σε αλλον παροχο και αν νε σε ποιον? Εχω πληρη αγνοια της δεδομενης αγορας οποτε θα βοηθουσε καποια καθοδηγηση. Λιγο που διαβασα στο νημα ειδα οτι παιζουν και διαφορα πακετα απο εταιριες, πχ διαβασα πιο παλια για την cosmote που προωθουσε protergia. Υπαρχει καποια προσφορα για ιντερνετ και ρευμα μηπως γλυτωσουμε τιποτα? 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Μιας και θα μετακομισω αυτες τις μερες σκεφτομαι στο νεο σπιτι να μην βαλω ΔΕΗ αν ειναι να γλυτωσω τιποτα μιας και εχουμε δυσκολους καιρους. Απο καταναλωση δεν κανω κατι το ιδιαιτερο μια και λειπω μεχρι τις 5 στην δουλεια και μετα χαλαρα τηλεοραση, πισι, θερμοσιφωνα και αντε και καμια σομπιτσα απο αυτες του ρευματος. Πιστευετε αξιζει η μεταβαση σε αλλον παροχο και αν νε σε ποιον? Εχω πληρη αγνοια της δεδομενης αγορας οποτε θα βοηθουσε καποια καθοδηγηση. Λιγο που διαβασα στο νημα ειδα οτι παιζουν και διαφορα πακετα απο εταιριες, πχ διαβασα πιο παλια για την cosmote που προωθουσε protergia. Υπαρχει καποια προσφορα για ιντερνετ και ρευμα μηπως γλυτωσουμε τιποτα? 

Ευχαριστω!

οχι δεν αξιζει σε τετοιες καταναλωσεις να φυγεις απο ΔΕΗ,το μονο που αξιζει ειναι να μην πληρωσεις το 130αρι εγγυηση στη ΔΕΗ στους εναλλακτικους μπορεις να το γλιτωσεις γιατι αρκετοι δεν ζητανε εγγυηση αν πληρωνεις με παγια εντολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

οχι δεν αξιζει σε τετοιες καταναλωσεις να φυγεις απο ΔΕΗ,το μονο που αξιζει ειναι να μην πληρωσεις το 130αρι εγγυηση στη ΔΕΗ στους εναλλακτικους μπορεις να το γλιτωσεις γιατι αρκετοι δεν ζητανε εγγυηση αν πληρωνεις με παγια εντολη

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εγώ από το ψάξιμο που έκανα δεν βλέπω να αξίζει. Τώρα για το 130αρι με έβαλες σε σκέψεις αλλά και πάλι θεωρώ ψιλό μπλέξιμο την πάγια εντολή μιας και κάποια στιγμή ίσως να μην έχει χρήματα ο λογαριασμός. Σε περίπτωση που είμαι πάντα εμπροθεσμος δεν γίνεται να το γλυτώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω στείλει μέσω του site της ΕΛΙΝ δύο φορές μήνυμα για να μου κάνουν πρόταση για μεταφορά της σύνδεσής μου σε αυτούς και μέχρι στιγμής καμία απόκριση. Είχε κι άλλος θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα στείλει στο βαιμπερ της εταιρίας και μου απάντησαν αμέσως.

Επίσης σε απορία μου μέσω του σάιτ τους με πήραν το επόμενο πρωί τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. Έχω στείλει μέσω του site της ΕΛΙΝ δύο φορές μήνυμα για να μου κάνουν πρόταση για μεταφορά της σύνδεσής μου σε αυτούς και μέχρι στιγμής καμία απόκριση. Είχε κι άλλος θέμα;

Μπαίνεις εδώ :https://energy.elin.gr/ διαβάζεις και διαλέγεις αυτό που σε συμφέρει ,τηλεφωνείς ρωτάς και σε καθοδηγούν αυτοί για την διαδικασία κλπ ,δεν κάνουν προσωπικές ξεχωριστείς προτάσεις για την μεταφορά σύνδεσης σε αυτούς ισχύει ότι έχει το σάιτ αυτή τη στιγμή   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Μπαίνεις εδώ :https://energy.elin.gr/ διαβάζεις και διαλέγεις αυτό που σε συμφέρει ,τηλεφωνείς ρωτάς και σε καθοδηγούν αυτοί για την διαδικασία κλπ ,δεν κάνουν προσωπικές ξεχωριστείς προτάσεις για την μεταφορά σύνδεσης σε αυτούς ισχύει ότι έχει το σάιτ αυτή τη στιγμή   

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι συμπλήρωσα την φόρμα που έχουν ώστε να με πάρουν τηλέφωνο για να συνεννοηθούμε για τα υπόλοιπα. Μου φαίνεται περίεργο πάντως που δεν έχουν επικοινωνήσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οι τελευταιαοι 2 λογαριασμοι της προτεργεια ηρθανε πολυ φθηνοι.απο οτι ειδα ισως λογο κορωνοιου δεν εβαλε ο δημος δημοτικα τελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκπτωση από το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο που εμφανίζεται στη ΔΕΗ (0.045/KWh) ισχύει και στους εναλλακτικούς παρόχους;

Π.χ. στον ΗΡΩΝ ή στην ΕΛΙΝ με 0.085/KWh θα χρεώνονται 0.04/KWh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ioanniskar είπε

Η έκπτωση από το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο που εμφανίζεται στη ΔΕΗ (0.045/KWh) ισχύει και στους εναλλακτικούς παρόχους;

Π.χ. στον ΗΡΩΝ ή στην ΕΛΙΝ με 0.085/KWh θα χρεώνονται 0.04/KWh;

ναι κανονικα ετσι ειναι αλλα γενικα οι εναλλακτικοι προσπαθουν να αποφυγουν πελατες με κοτ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με βάλατε σε σκέψεις για αλλαγή παρόχου. Είμαστε 3 άτομα με ηλιακό θερμοσίφωνα αλλά με θερμοσυσσωρευτές.

Επίσης έχουμε νυχτερινό. Αξίζει πιστεύετε η αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...