Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση...

Προσπαθώ να ενημερώνομαι και απο τα δυο post...

Προσωπικά έχω σταθερη τιμή στο αέριο ( Ηρων FIX ) και πρόγραμμα με ρήτρα ΟΤΣ οπότε αν πάρω το ρεύμα απ τον ΗΡΩΝ και πάω ΔΕΗ (πχ) εκτός απο την πεναλντυ αποχώρησης θα χάσω & την καλή έκπτωση που έχω σαν double play στους λογαριασμους του αεριου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Προσωπικά έχω σταθερη τιμή στο αέριο ( Ηρων FIX )

νομίζεις (σχεδόν σε κάθε σελίδα το λέμε, συνέχεια μόνο στο άλλο θέμα, ψάχναμε άτομο με αυτό το πρόγραμμα)

6 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

και πρόγραμμα με ρήτρα ΟΤΣ

λογικά το πρόγραμμα αυτό δε θα έχει δέσμευση (σε κανα up θα σε βάλανε για να κονομήσουν)

επομένως φεύγεις και απλά απο 45% πας στα 35% χρέωση έκπτωση στο αέριο

Δες το συμβόλαιο για τυχών ρήτρα αποχώρησης (το ρεύμα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

νομίζεις (σχεδόν σε κάθε σελίδα το λέμε, συνέχεια μόνο στο άλλο θέμα, ψάχναμε άτομο με αυτό το πρόγραμμα)

λογικά το πρόγραμμα αυτό δε θα έχει δέσμευση (σε κανα up θα σε βάλανε για να κονομήσουν)

επομένως φεύγεις και απλά απο 45% πας στα 35% χρέωση έκπτωση στο αέριο

Δες το συμβόλαιο για τυχών ρήτρα αποχώρησης (το ρεύμα)

Δεν μου έχει έρθει ακόμα λογαριασμός αερίου οπότε μπορεί & να έχεις δίκιο οσο αναφορά το καπέλλο στις τιμές !!!

Αν δω & εκεί εξοφθαλμες χρεώσεις θα την κάνω με ελαφρά πηδηματακια !!!

Οσο αναφορά το πρόγραμμα ρεύματος έχω το 24/07 Νυχτερινό με 24 μήνες συμβόλαιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Οσο αναφορά το πρόγραμμα ρεύματος έχω το 24/07 Νυχτερινό με 24 μήνες συμβόλαιο.

α, ναι , αυτό είναι καλύτερο απο το up για την εταιρία γιατί χρεώνει (καταχρηστικά) ρήτρα αποχώρησης

και φυσικά έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής (με ακριβότερη αρχική κιλοβατώρα), πιστεύω σου ήρθε λυπητερή . Την ονομάζει "αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς" αν δεν κάνω λάθος (πεδίο Γ)

πάντως διαβάστε και λίγο πίσω γιατί σήμερα μόνο το έχω κάνει copy-paste 3 φορές

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Επεξ/σία από korakios
λινκ
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε να νιώσετε καλύτερα, και επειδή βλέπουμε συνέχεια εκφράσεις τυπου "Ελλάδα - μπανανία - τρίτος κόσμος" (οχι οτι ειναι ψεμματα), στον ξάδερφο μου στην Αγγλία μόλις ηρθε λογαριασμός ρεύματος διμήνου 550 λίρες (645 ευρώ), τουλαχιστον τα διπλάσια απο οσα πλήρωνε συνήθως. Επίσης δεν μπορεί εδω και μια βδομάδα να χρησιμοποιήσει το αυτοκίνητο του γιατι δεν βρίσκει βενζίνη, και αναγκάζεται να περπατάει χιλιόμετρα γιατι μένει σε σημείο που δεν υπάρχει συγκοινωνία κοντά.  

Επεξ/σία από fragma
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

περίπου τα διπλάσια απο οσα πληρώνει συνήθως.

τόσο είναι και εδώ , μη νομίζεις επειδή η ΔΕΗ μπορεί και μπαίνει μέσα αυτό το διάστημα οτι έχουμε νορμάλ τιμές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

τόσο είναι και εδώ , μη νομίζεις επειδή η ΔΕΗ μπορεί και μπαίνει μέσα αυτό το διάστημα οτι έχουμε νορμάλ τιμές

 

Ε, κατι είναι αυτό που προσπαθεί να απορροφήσει τις αυξήσεις, προσωρινα τουλάχιστον. Εκεί στα π@π@αρια τους, ούτε ΚΟΤ, ουτε παρατάσεις. Την επομένη της λήξης του λογαριασμού σου κόβουν το ρεύμα. Α.. ξέχασα και το σουπερμάρκετ. Οι τιμές στο Θεό και με ελλείψεις σε βασικά είδη. Θα μου πείς θέλανε Brexit... . Ας προσέχανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Ε, κατι είναι αυτό που προσπαθεί να απορροφήσει τις αυξήσεις, προσωρινα τουλάχιστον.

εμείς πληρώνουμε την απορρόφηση ,και όποια επιδότηση μην το ξεχνάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα κανω τωρα καμια τρομακτικη αποκαλυψη, αλλα μετα απο πολυ προσφατη συνομιλια μου με παραγοντα της αγορας ενεργειας, συνοψισα τα σημαντικα στα παρακατω:

- Το προβλημα ειναι παγκοσμιο, λογω πυρκαγιων/κρυου σε διαφορα σημεια της Ευρωπης.

- Συνδυαζεται με την ελλειψη φυσικου αεριου λογω μειωμενης παραγωγης, επειδη η Ρωσια εκλεισε εν μερει την κανουλα κι επειδη οι ΑΕΠ μας ειναι ΓΤΠ (δεν φτανουν)

- Οι τιμες αναμενεται να ανεβαινουν εως και τον επομενο Μαρτιο, με εκτιμησεις κοντα στα 220 ευρω (+ ενα ποσοστο καπου 25% που προκυπτει απο δεν καταλαβα ποιον λογο). Απο Απριλιο υπαρχει η ελπιδα οτι θα αρχισει να αποκλιμακωνεται η φαση, ωστε να σταθεροποιηθει στα 150 ευρω.

Μην βαρεσετε, ξερω οτι δεν ειναι σπουδαια νεα τα παραπανω, αλλα το μοιραζομαι με οσους διαβαζουν και δεν ειναι γνωστες της καταστασης. Οπως εγω. Δεν ηξερα, πετυχα τον ανθρωπο και τον ρωτησα. Αν λεει μπαρουφες, λεω κι εγω :)

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι , είναι γνωστά τα θέματα

3 λεπτά πριν, jonkyr είπε

με εκτιμησεις κοντα στα 220 ευρω (+ ενα ποσοστο καπου 25% που προκυπτει απο δεν καταλαβα ποιον λογο)

αυτή η τιμή για την επόμενη εβδομάδα , ίσως σε λίγες μέρες (έκλεισε στα 204 σήμερα , 0,204€/kw)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καμια αντιρρηση, βλεπω κι εγω τις τιμες που ποσταρετε εδω. Δεν εχω απαντηση, αλλα οπως ειπα δεν εχω και γνωση της καταστασης :) Ελπιζω να μην δουμε 500αρια ξερω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η voltera δεν μπαινει μεσα δηλαδη, η ΔΕΗ σας πειραξε.. ε ρε αθανατη Ελλαδα

Τις παροχες προφανώς τις πληρώνουμε ολοι μεσω φορολογιας..

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή απορία που μου έρχεται διαβάζοντας όλα αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα που γραφετε: πως είναι δυνατόν σήμερα οι πάροχοι να αγοράζουν 0,20/kw και εγώ να είμαι σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα με 0,077/kw; Μιλάμε για εταιρείες που σκοπό έχουν το κέρδος και όχι να μπαίνουν μέσα για να έχω εγώ φτηνό ρεύμα.

  Δηλαδή ακόμα και το εξάμηνο, κατά τη διάρκεια του οποίου ο πάροχος δεν μπορεί να αλλάξει την τιμη, μου μοιάζει απίθανο να το φτάσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

πως είναι δυνατόν σήμερα οι πάροχοι να αγοράζουν 0,20/kw και εγώ να είμαι σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα με 0,077/kw;

σήμερα έχει τόσο, θα φανεί σε επόμενο λογαριασμό απο πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής

φαίνεται εξάλλου και στα νέα σταθερά προγράμματα

εσύ απλά τους βάζεις μέσα

12 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δηλαδή ακόμα και το εξάμηνο, κατά τη διάρκεια του οποίου ο πάροχος δεν μπορεί να αλλάξει την τιμη, μου μοιάζει απίθανο να το φτάσουμε. 

αυτό φοβάμαι , μια εξπρες τροποποίηση ,ένα παραθυράκι και τον ήπιαμε .

@MasterBlaster , οι μεταπωλητές , οκ αγοράζουν περίπου (ΤΕΑ+ΛΠ+αποκλίσεις+ΕΛΑΠΕ)*1,1371

φαντάζομαι το κόστος του παραγωγού είναι μικρότερο απο την ΤΕΑ ή κάνω λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...