Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

@Fallen333 Αν ο πρόεδρος (ΕΛΤΑ) δεν δώσει μπόνους για την κατάκτηση του τροπαίου είναι λογικό να μην κατέβουμε στο παιχνίδι 😜
Μας δίνει περισσότερα άλλη ομάδα γιατί είμαστε παιχταράδες... 🤣

 

Ποιά "άλλη ομάδα"? Η ΔΕΗ? Με το 90% των Ελλήνων να πηγαίνει στα myhome online/enter, μας κόβω εμάς τους "παλιούς" να μας στέλνουν κερκίδα να τρώμε σπόρια (aka πασατέμπο)!

Πάμε για "σύνταξη" @ababa641, κρεμάμε "παπούτσια", για 1-2 cents εγώ προσωπικά δεν ξανασχολούμαι με κανέναν ιδιώτη πάροχο μετά την κρίση!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/11/2021 στις 1:57 ΜΜ, Sheriff είπε

Ακριβως αυτο ειχα, ναι πρεπει να κοιταξεις αλλου δεν συμφερει πια.

Μπορεις σε παρακαλω να τσεκαρεις τους παλιοτερους λογαριασμους σου ( εκκαθαριστικους ) και να δεις απο ποτε ξεκινησε η χρεωση Ρήτρα Κόστους Προμήθειας στις ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ;

ο παλαιότερος λογαριασμό που με αφήνει το σύστημα να δω είναι 27/2/2019 και υπάρχει και εκεί...

image.png.b0c2158b9c0640368c86d1d65b4f8f09.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γραφω για να παραπονεθώ διοτι πλήρωσα λίγα λεφτά!Ναι, ναι υπάρχουν και αυτοί. Επειδη έχω χάσει επισόδια τους τελευταιους 2 μήνες, μαλλον η απορροφηση της ρήτρας έχει περάσει και στους παρόχους εκτος απο τη ΔΕΗ. Παρατηρώ στο λογαριασμό προτέργεια   με 440 KWh έχω

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης:  -6,61 και 

Αναδρομική Πίστ. Ταμείου Εν. Μετάβασης -5,26 . 

η πλακα έιναι οτι εγώ έχω μπήκα στο fixed της προετέργειας και δε πληρώνω ρήτρα ούτε παγιο για 1 ολοκληρο χρόνο με 9 λεπτά/Kwh, παρολαυτά έχω πάρει επιστροφή λόγο ρήτρας(που δε πλήρωνω).Τι ακριβώς παίζει,φανταζομαι όταν περάσει ο χρόνος θα μου ζητήσηουν πίσω αυτές τις πιστώσεις?? Να τους ενημερώσω η να κάνω τη κότα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john5757 είπε

Καλησπέρα, γραφω για να παραπονεθώ διοτι πλήρωσα λίγα λεφτά!Ναι, ναι υπάρχουν και αυτοί. Επειδη έχω χάσει επισόδια τους τελευταιους 2 μήνες, μαλλον η απορροφηση της ρήτρας έχει περάσει και στους παρόχους εκτος απο τη ΔΕΗ. Παρατηρώ στο λογαριασμό προτέργεια   με 440 KWh έχω

Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης:  -6,61 και 

Αναδρομική Πίστ. Ταμείου Εν. Μετάβασης -5,26 . 

η πλακα έιναι οτι εγώ έχω μπήκα στο fixed της προετέργειας και δε πληρώνω ρήτρα ούτε παγιο για 1 ολοκληρο χρόνο με 9 λεπτά/Kwh, παρολαυτά έχω πάρει επιστροφή λόγο ρήτρας(που δε πλήρωνω).Τι ακριβώς παίζει,φανταζομαι όταν περάσει ο χρόνος θα μου ζητήσηουν πίσω αυτές τις πιστώσεις?? Να τους ενημερώσω η να κάνω τη κότα?

δίνουν έκπτωση 0,02€/kwh σε όσους έχουν σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john5757 είπε

τα σταθερα έχουν εκπτωση και τα μη σταθερά τα έχουν φτάσει στο θεο με τη ρήτρα? τι σκεπτικό είναι αυτό. Θα το κοιταξω ευχαριστώ..

τα μη σταθερά έχουν πολλαπλάσια έκπτωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

είναι η κλασσική απάντηση κονσέρβα όπου και δεν ανάλυσαν την κρυφή χρεωση ούτε γιατι δε σε ενημέρωσαν πριν υπογράψεις

κατευθείαν καταγγελία ΡΑΕ ή ΣτΚ , ζητάς και τυχών τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και λοιπές συνομιλίες που να δείχνουν οτι δεν ενημερώθηκες για τη ρήτρα

εχουμε καποιον αναλυτικο οδηγο πως να κανω την καταγγελια βημα βημα και τι να γραψω?μην τα κανω μανταρα

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gponiris είπε

εχουμε καποιον αναλυτικο οδηγο πως να κανω την καταγγελια βημα βημα και τι να γραψω?μην τα κανω μανταρα

Ευχαριστω

Spoiler

στον τάδε λογαριασμό με αριθμό τάδε χρεώθηκα το ποσό τάδε

πρώτη φορά ενημερώθηκα απο την εταιρία για την ύπαρξη αυτής της χρέωσης την τάδε ημερομηνία σε απαντητικό email της εταιρίας σχετικά με τη χρέωση αυτή

δυστυχώς εκτός του οτι δεν έγινε ανάλυση του ποσού καθώς είναι αδύνατο για μένα να το επαληθεύσω ,η εταιρία δεν απάντησε στο γιατί δε με ενημέρωσαν για την ύπαρξη της χρέωσης αυτής πριν υπογράψω ,το μόνο μου παρουσίασαν τότε ήταν η διαφημιζόμενη χρέωση κιλοβατώρας και πάγιο

στη διάθεσή σας οποιαδήποτε τηλεφωνική ηχογράφηση ή και συνομιλία απο την εταιρία που να δείχνει αν ενημερώθηκα για το οτι η τελική χρέωση του λογαριασμού θα μπορεί να είναι διαφορετική απο τη διαφημιζόμενη

Ποτέ δε θα δεχόμουν να μπω σε πρόγραμμα που να έχει μεταβαλλόμενες χρεώσεις και ως καταναλωτής δεν έχω τη δυνατότητα , να παρακολουθώ το κόστος της προμήθειας ρεύματος της εταιρίας

Αιτούμαι την επιστροφή της κρυφής αυτής χρέωσης καθώς και την άμεση αποχώρηση απο το πρόγραμμα αζημίως μιας και άλλες χρεώσεις μου παρουσιάσανε και άλλες πληρώνω

Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας

κάνε αν είναι λογαριασμό στο myrae, το κείμενο το αλλάζεις , απλά να φανεί οτι δε γνώριζες για τη χρέωση και δε σε είχαν ενημερώσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στον τάδε λογαριασμό με αριθμό τάδε χρεώθηκα το ποσό τάδε

πρώτη φορά ενημερώθηκα απο την εταιρία για την ύπαρξη αυτής της χρέωσης την τάδε ημερομηνία σε απαντητικό email της εταιρίας σχετικά με τη χρέωση αυτή

δυστυχώς εκτός του οτι δεν έγινε ανάλυση του ποσού καθώς είναι αδύνατο για μένα να το επαληθεύσω ,η εταιρία δεν απάντησε στο γιατί δε με ενημέρωσαν για την ύπαρξη της χρέωσης αυτής πριν υπογράψω ,το μόνο μου παρουσίασαν τότε ήταν η διαφημιζόμενη χρέωση κιλοβατώρας και πάγιο

στη διάθεσή σας οποιαδήποτε τηλεφωνική ηχογράφηση ή και συνομιλία απο την εταιρία που να δείχνει αν ενημερώθηκα για το οτι η τελική χρέωση του λογαριασμού θα μπορεί να είναι διαφορετική απο τη διαφημιζόμενη

Ποτέ δε θα δεχόμουν να μπω σε πρόγραμμα που να έχει μεταβαλλόμενες χρεώσεις και ως καταναλωτής δεν έχω τη δυνατότητα , να παρακολουθώ το κόστος της προμήθειας ρεύματος της εταιρίας

Αιτούμαι την επιστροφή της κρυφής αυτής χρέωσης καθώς και την άμεση αποχώρηση απο το πρόγραμμα αζημίως μιας και άλλες χρεώσεις μου παρουσιάσανε και άλλες πληρώνω

Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας

κάνε αν είναι λογαριασμό στο myrae, το κείμενο το αλλάζεις , απλά να φανεί οτι δε γνώριζες για τη χρέωση και δε σε είχαν ενημερώσει

Ευχαριστω!

Πως κανω αιτηση να φυγω απο εκει κ να γυρισω στη δεη?Να την κανω τωρα ή να περιμενω καποια απαντηση απο nrg(καταχωρησαν την αιτηση την αποχωρησης χωρις ρητρα αλλα δεν απαντησανε με ναι ή οχι,ουτε αν θα μου επιστρεψουν τη ρητρα που δεν ειχα ποτε συμφωνησει) ή ραε πρωτα?

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gponiris είπε

καταχωρησαν την αιτηση την αποχωρησης χωρις ρητρα αλλα δεν απαντησανε με ναι ή οχι,ουτε αν θα μου επιστρεψουν τη ρητρα που δεν ειχα ποτε συμφωνησει

χαχαχχα! τώρα το πρόσεξα ! Απάντησαν

"Αναφορικά με την αποχώρησή σας αζημίως απο την εταιρία το καταγράφηκε το αίτημά σας"

ούτε βασική γραμματική 😂

6 λεπτά πριν, gponiris είπε

Πως κανω αιτηση να φυγω απο εκει κ να γυρισω στη δεη?

κάνε τώρα αίτηση απλά στη ΔΕΗ , δε χρειάζεται κάτι άλλο

και παράλληλα ΡΑΕ και ότι μπορέσεις παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

χαχαχχα! τώρα το πρόσεξα ! Απάντησαν

"Αναφορικά με την αποχώρησή σας αζημίως απο την εταιρία το καταγράφηκε το αίτημά σας"

ούτε βασική γραμματική 😂

κάνε τώρα αίτηση απλά στη ΔΕΗ , δε χρειάζεται κάτι άλλο

και παράλληλα ΡΑΕ και ότι μπορέσεις παίρνεις

πρεπει να τους τη μαθουμε τη γραμματικη,μετα το βασανο που μας προκαλεσαν.

ξεκινησα την αιτηση.ειναι σωστα να συνεχισω?

1579814360_Screenshot2021-11-18at23-43-09MyRAE-.png.adfb1894793b1ab754511b221b070030.png

 

Δεν εχω ιδεα πως κανω αιτηση στη δεη..χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

ξεκινησα την αιτηση.ειναι σωστα να συνεχισω?

προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει το εργαλείο , αλλά σωστά δείχνει

5 λεπτά πριν, gponiris είπε

Δεν εχω ιδεα πως κανω αιτηση στη δεη..χαχα

  

6 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/201/#comments

και διαβάζεις τις τελευταίες 10 σελίδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, leotzian είπε

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς για το Home Online

1 ) Η πάγια εντολή μέσω πιστωτικής η μέσω χρεωστικής έχει πάγια χρέωση στην  Alpha bank?

Ναι. Εκτός αν είναι λογαριασμός μισθοδοσίας.

3 ώρες πριν, ababa641 είπε


@DownUNDERground 25/11 θα δώσω ένδειξη πελάτη αλλά λογικά θα αργήσουν τα ΕΛΤΑ να εκδώσουν λογαριασμό... άντε να περιμένω 10 μέρες μέχρι τις 5/12, μετά θα πρέπει να γίνει αλλαγή.

Κι εγώ έχω σχεδόν αποφασίσει να φύγω μέσα στον Νοέμβρη. Ίσως και την άλλη εβδομάδα.

Με την τιμή να συνεχίζει να σκαρφαλώνει και το μπρα ντε φερ Πούτιν-Γερμανίας να φαίνεται ότι συνεχίζεται απτόητο, δε βλέπω νόημα να περιμένω κάτι καλό από την παραμονή.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει το εργαλείο , αλλά σωστά δείχνει

Θα περιμενω να απαντησει καποιος που να εχει ασχοληθει καλυτερα γιατι στην επιλογη ΄Θέλω να υποβάλλω παράπονο που αφορά΄ εχει πολλες κατηγοριες και δεν ξερω ποια να επιλεξω.Σε ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...