Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα πάλι το αρχείο με τους παρόχους χωρίς ρήτρα ...

Τι γίνεται βρε παιδιά πάλι στην ΔΕΗ θα γυρίσουμε και συγκεκριμένα στο home online enter ;;

Έχω και κοτ και βλέπω με συμφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

και συγκεκριμένα στο home online enter ;;

Έχω και κοτ και βλέπω με συμφέρει..

ΚΟΤ=online

  

7 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/201/#comments

και διαβάζεις τις τελευταίες 10 σελίδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και απο εμενα. Σκεφτομαι απο Ηρων να παω ΔΕΗ στο HomeEnter..... (ημερήσια   200-250Kw & 70Kw νυχτερινό το μήνα) .Τι λετε..? Απο οτι διαβασα ρητρα αναπ.  δεν έχει, η χρέωση κατανάλωσης ειναι σταθερή..?

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haralabosg είπε

Απο οτι διαβασα ρητρα αναπ.  δεν έχει, η χρέωση κατανάλωσης ειναι σταθερή..?

ναι , ναι , συνέχεια εκεί

9 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/201/#comments

και διαβάζεις τις τελευταίες 10 σελίδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Αρα για να συνοψίσουμε : σταθερη χρέωση ΚWh,χωρις κλιμακια κατανάλωσης,χωρις ρητρα.  Στην τωρίνη κατασταση μου φαινεται το ιδανικότερο. Αξιζει να δω καποιο αλλο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Watt and Volt καμαρώστε τους 4 τελευταίους μήνες μια αυξηση του ρευματος με τον ιδιο μεσο ορο καταναλωσης...
~550μέρα ~150 νυχτα.. 0059ε σταθερη χρέωση..
Μεταφέρομαι ηδη στην ΔΕΗ με προγραμμα χωρις ρήτρα, το θεμα ειναι οτι ειδικα ο τελευταίος πυραυλος που ήρθε μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω τιποτα και πρεπει να το πληρωσω πως ειναι ΡΗΤΡΑ και και και,
Αξιζει να ασχοληθώ; μπορω να απευθυνθω καπου; θα χρειαστει να πληρωσω και αλλα για να βγαλω ακρη;





1387534890_Screenshot2021-11-18205452.png.049d6fa85ac55d220f5061b5ce926334.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, baspax1 said:

Watt and Volt καμαρώστε τους 4 τελευταίους μήνες μια αυξηση του ρευματος με τον ιδιο μεσο ορο καταναλωσης...
~550μέρα ~150 νυχτα.. 0059ε σταθερη χρέωση..
Μεταφέρομαι ηδη στην ΔΕΗ με προγραμμα χωρις ρήτρα, το θεμα ειναι οτι ειδικα ο τελευταίος πυραυλος που ήρθε μου ειπαν πως δεν μπορω να κανω τιποτα και πρεπει να το πληρωσω πως ειναι ΡΗΤΡΑ και και και,
Αξιζει να ασχοληθώ; μπορω να απευθυνθω καπου; θα χρειαστει να πληρωσω και αλλα για να βγαλω ακρη;





1387534890_Screenshot2021-11-18205452.png.049d6fa85ac55d220f5061b5ce926334.png

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς φεύγοντας να διεκδικήσεις να πάρεις πίσω τυχόν πέναλτι αποχώρησης που θα σου επιβάλει ο τωρινός προμηθευτής αλλά λογικά δεν μπορείς να κανείς κάτι για την ρήτρα αναπροσαρμογής που χρεώθηκε στους λογαριασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, haralabosg είπε

Συγκριτικά με το myHome ONLINE με το Home ENTER...?

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε)

2 ώρες πριν, korakios είπε

 συνέχεια εκεί

11 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/201/#comments

και διαβάζεις τις τελευταίες 10 σελίδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς φεύγοντας να διεκδικήσεις να πάρεις πίσω τυχόν πέναλτι αποχώρησης που θα σου επιβάλει ο τωρινός προμηθευτής αλλά λογικά δεν μπορείς να κανείς κάτι για την ρήτρα αναπροσαρμογής που χρεώθηκε στους λογαριασμούς. 

Την πατησαμε , μου φαινετε θα τα πληρωσω και θα πω και ενα τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, baspax1 είπε

Αξιζει να ασχοληθώ; μπορω να απευθυνθω καπου; θα χρειαστει να πληρωσω και αλλα για να βγαλω ακρη;

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.! Μία ερώτηση γιατί είμαι και ολίγον νουμπάς.. 😅 Βλέπω ότι γενικά το πρόγραμμα ΔΕΗ myhome online είναι το πιο συμφέρον από τα σταθερής τιμής χρέωσης. Εντούτοις, σε σύγκριση με τα μη σταθερής χρέωσης πώς συγκρίνεται; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να είναι πολύ ακριβή η σταθερή τιμή ανά kWh? (Προφανώς σε σύγκριση με την ΟΤΑ των τελευταίων μηνών όχι, οπότε δεν αναφέρομαι στο τελευταίο χρονικό διάστημα, αλλά σε μια πιο ομαλή κατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρων μου έσκασε σήμερα η λυπητερη !!!

Διμηναιός λογαριασμός με ποσό 338 ευρω ( ~ 300 kWh μέρα , ~ 80 kWhνύχτα ανά μήνα )

Ανάλυση λογαριασμου δεν έχω ακόμα , εν αναμονή έκδοσης μου είπαν στο Chat....

Φεύγω τρέχοντας για ΔΕΗ , θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορεί να αλλαγή παρόχου αν δεν έχει εξοφληθεί εξ ολοκλήρου ο προηγουμενος πάροχος...Ο νέος λογαρισμός έχει ημερομηνία λήξης 13/12 δεν θέλω να τους πληρώσω προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, metal_vader είπε

Εντούτοις, σε σύγκριση με τα μη σταθερής χρέωσης πώς συγκρίνεται; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να είναι πολύ ακριβή η σταθερή τιμή ανά kWh?

 

4 ώρες πριν, korakios είπε

 

26 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Ηρων μου έσκασε σήμερα η λυπητερη !!!

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

αν πήρες και λογαριασμό για το αέριο ανέβασέ τον στο άλλο θέμα , περιμένουμε ακόμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...