Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για πρώτη κατοικία


gsisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Αν έχουν ήδη αμάξι οκ. Εγώ μιλάω να αγοράσεις γιατί στην 25-40ετια θα χρειαστεί να αγοράσεις 2-3 φορές αμάξι. Εννοειται ένα 20% αποταμίευση αλλιώς πας για πουρνάρια.....

Ξερεις μια  οικογένεια με παιδί τι έξοδα έχει; 250-300 μόνο είναι σούπερ μάρκετ. Θες αλλά 100 νερό ρεύμα ,60€ κοινόχρηστα , 100 ασφάλειες ,  120€ φροντιστήρια-βιβλία-φαγητό παιδιού, 100-200€ βενζίνες,200€ καφές τυρόπιτα πρωινό   για 2 άτομα (δεν βάζω καν μεσημεριανό), 100€ δόσεις για διαφορά (Επιπλα , τηλεόραση, κινητό, κουζίνα). 50€ για διακοπές. Να συνεχίσω;;; Κι έχω ξεχάσει πολλά. Και μιλάμε για μια ζωή που απλά θα είναι ανεκτή. Δεν βάζω έκτακτα έξοδα που τυχαίνουν πάντα ....

Δλδ ξεκίνησες την οικονομοτεχνική σου αναλύση και τοποθέτηση για τα μηνιαία έξοδα όταν το δάνειο είναι 25% του μηνιαίου οικογενειακού εισοδήματος, δλδ 500 στα 2000 εισόδημα και έβαλες σαν βασικό επιχείρημα ότι δε βγαίνει κάποιος γιατί άλλο 10% των πάγιων εξόδων (200 ευρώ) μιας οικογένειας είναι οι καφέδες και οι τυρόπιτες του πρωινού για το ζευγάρι ας πούμε? :)

Ο γενικός κανόνας λέει πως μέχρι 30-35% έξοδα ενοικίασης/στεγαστικού δανείου του εισοδήματος, το μοντέλο είναι βιώσιμο.
Το αν είναι ή όχι πρακτικά εξατομικεύεται σε κάθε έναν μας μετά ή σε κάθε οικογένεια για το πως επιλέγει να ρυθμίζει τα έξοδα της.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μου λες οτι δεν μπορεις να αφησεις στα παιδια σου 180χιλ αλλα μπορεις να τα δωσεις στη τραπεζα και σου επαναλαμβανω οτι δεν θα δινεις 500 οσο το ενοικιο θα ειναι παραπανω ...

Ενώ το ενοίκιο που θα το πληρώνεις εφ' όρου ζωής θα είναι πάντα χαμηλό, δεν θα πάει παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εγω καταλαβα οτι εισαι δημοσιος υπαλληλος και οτι μονο εσεις μπορειτε να παρετε δανειο αυτη τη στιγμη....

αλλα για να ξεκαθαρισω κατι...δεν ειμαι αντιθετος να παρει καποιος δανειο αλλα δεν εχουν ολοι τα ιδια προνομοια........

μου λες οτι δεν μπορεις να αφησεις στα παιδια σου 180χιλ αλλα μπορεις να τα δωσεις στη τραπεζα και σου επαναλαμβανω οτι δεν θα δινεις 500 οσο το ενοικιο θα ειναι παραπανω ...

δεν εχω σπιτι παρει γιατι δεν μπορουσα να παρω και δεν ειχα υπ οψιν μου να μεινω Αθηνα οπου δουλευα αλλα εριξα λιγα χρηματα και ανακαινισα το πατρικο μου στο χωριο....

επειδη ημουν απο την αλλη πλευρα,αυτων που εδιναν δανεια καποια χρονια  ,αυτα που 

λες εσυ τα εχουν πει παρα πολυς κοσμος και μετα απο ενα 18 μηνο που τελειωνε η περιοδος χαριτος ηθελαν και συμπληρωμα.....παιρνεις ενα σπιτι το οποιο σιγουρα θα ριξεις και καποια χρηματα  αν ειναι παλιο και κει θα καταλαβεις οτι δεν ειναι μονο το ενοικιο

εγω δεν προσπαθω να αλλαξω γνωμη κανενος αλλα ρεαλιστικα πρεπει να τα βλεπεις και να τα βαζεις ολα κατω.

Πηγαινε στη τραπεζα σου και κανε ενα πλανο 25-20 35 αναλογα με την ηλικια σου  και θα δεις πολλες αληθειες...πηγαινε σε καποιον υπαλληλο που εμπιστευεσε

Εν ολογις ηρθες στα λογια μου...

Παιζει ρολο το τι εισοδημα εχει ο καθενας, τη σταθεροτητα της δουλειας του κ πολλα αλλα!

Αρα πριν αποτρεψουμε τον κοσμο να κανει κατι ας ειμαστε πιο προσεκτικοι.

Μετα σου λεω οτι η δοση θα ειναι 500 οσο κ το ενοικιο και μ λες δεν γινεται...

ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι ετσι θελω να το κανω κ στα 30 χρονια βγαινει ενα αρκετα μεγαλο ποσο που σε καποιες περιοχες(αυτες που θελω κ εγω) αγοραζεις μεχρι κ καινουργιο σπιτι (στα 80 τετραγωνικα).

Αρα αναλογα τα θελω που καθενος υπαρχουν επιλογες!
Καλο ειναι να επικεντρωνομαστε να λυνουμε τις αποριες που εχει καποιος(γτ εγω μπηκα να λυσω μια απορια κ οχι αν θα πρεπει να παρω δανειο) και οχι να λεμε κατι σκεφτομενοι την δικη μας κατασταση!

Επισης οι περισσοτεροι δεν ξερετε πολλες λεπτομερειες ενος δανειου( γτ ουδεποτε το επιχειρησατε κ καλα κανατε) και λετε πραγματα αναληθη επειδη καπου καποιος σας ειπε ή το διαβασατε οπως με την προκαταβολη που οπως εξηγησαμε πολλοι που ειμαστε μεσα σε αναζητγσγ σπιτιου κ εκταμιευσης δανειου δεν ισχυουν!

Αυτα κ συγγνωμη για τ μεγαλο ποστ κ ευχαριστω οσους με βοηθησαν με αυτα που ηθελα!Καλη συνεχεια σε ολους

Επεξ/σία από georgioskio
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου point ήταν ότι χάνεις την ελευθερία σου παίρνοντας ένα δάνειο που για να το ξεπληρώσεις είσαι δέσμιος της τράπεζας για τις επόμενες δεκαετίες.

Trapped in the hamster wheel.

SecondhandEasyAzurevase-size_restricted.

Επιλογή του καθενός προφανώς το τι θα κάνει, απόψεις ανταλλάζουμε. Για εμένα buy in cash only, αν δεν έχω δεν θα πάρω. Τόσο απλά. 

Anyway καλές αγορές!

Επεξ/σία από GRat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Πείτε μου και εμένα που πουλάνε σπίτια με αξία πολύ λιγότερης από την εκτίμηση της τράπεζας και χωρίς προκαταβολή να πάρω 5-6

Υπάρχει και το άλλο σενάριο: αγοράζεις σπίτι με δάνειο και δόση που αντέχεις. Το νοικιάζεις σε άλλον. Βάζεις κάτι παραπάνω και νοικιάζεις με τη σειρά σου εκεί που γουστάρεις και αντέχεις ανα περίοδο. 

Πρέπει να υπολογίσεις σε αυτό:

1. 15% φόρο

2. Ανακαίνιση

3. Ξανά ανακαίνιση όταν φύγει

4. ΕΝΦΙΑ

5. Κοινόχρηστα (η συντήρηση βαραίνει τον ιδιοκτήτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, georgioskio είπε

Εν ολογις ηρθες στα λογια μου...

Παιζει ρολο το τι εισοδημα εχει ο καθενας, τη σταθεροτητα της δουλειας του κ πολλα αλλα!

Αρα πριν αποτρεψουμε τον κοσμο να κανει κατι ας ειμαστε πιο προσεκτικοι.

Μετα σου λεω οτι η δοση θα ειναι 500 οσο κ το ενοικιο και μ λες δεν γινεται...

ΓΙΝΕΤΑΙ γιατι ετσι θελω να το κανω κ στα 30 χρονια βγαινει ενα αρκετα μεγαλο ποσο που σε καποιες περιοχες(αυτες που θελω κ εγω) αγοραζεις μεχρι κ καινουργιο σπιτι (στα 80 τετραγωνικα).

Αρα αναλογα τα θελω που καθενος υπαρχουν επιλογες!
Καλο ειναι να επικεντρωνομαστε να λυνουμε τις αποριες που εχει καποιος(γτ εγω μπηκα να λυσω μια απορια κ οχι αν θα πρεπει να παρω δανειο) και οχι να λεμε κατι σκεφτομενοι την δικη μας κατασταση!

Επισης οι περισσοτεροι δεν ξερετε πολλες λεπτομερειες ενος δανειου( γτ ουδεποτε το επιχειρησατε κ καλα κανατε) και λετε πραγματα αναληθη επειδη καπου καποιος σας ειπε ή το διαβασατε οπως με την προκαταβολη που οπως εξηγησαμε πολλοι που ειμαστε μεσα σε αναζητγσγ σπιτιου κ εκταμιευσης δανειου δεν ισχυουν!

Αυτα κ συγγνωμη για τ μεγαλο ποστ κ ευχαριστω οσους με βοηθησαν με αυτα που ηθελα!Καλη συνεχεια σε ολους

εσυ τι λες στα 37 χρονια που ημουν στο ιδρυμα δεν εχω δει λεπτομερειες ??

οταν λεμε κατι πρεπει να λαβουμε υπ οψιν οτι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δουλειες και ιδιες ηλικιες που ειναι τα πρωτα πραγματα που κοιτανε οι δανειστες

τωρα που εχει πεσει η αγορα εχει σιγουρα ευκαιριες αλλα εχουν αλλαξει και οι μισθοδοσιες και εχουν μπει επιπλεον φοροι αρα ειναι ευκαιρια γιαυτους που εχουν καποιες αποταμιευσεις

τουλαχιστον το 20% για να το κυνηγησουν.Μετα απο ολη αυτη την φουσκα με τις τιμες εχουν επανελθει σε αρκετες περιοχες οι τιμες στα λογικα επιπεδα που επρεπε να ειναι αλλα τωρα

εχουν αλλαξει και πολλα αλλα δεδομενα .

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Ενώ το ενοίκιο που θα το πληρώνεις εφ' όρου ζωής θα είναι πάντα χαμηλό, δεν θα πάει παραπάνω!

ναι το ενοικιο θα παει επανω αλλα και οι τιμες των ακινητων πανε επανω η πεφτουν ,αλλα δεν εχεις τις υποχρεωσεις του ιδιοκτητη,και οσο και να παει επανω δεν φτανεις τους τοκους που θα δωσεις,οι οποιοι φτανουν περιπου  για 150χιλ περιπου 90χιλ με κυμαινομενο επιτ. για 30χρ. και τα επιτ μπορει καποια στιγμη να ανεβουν ολα παιζουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, GRat είπε

Το δικό μου point ήταν ότι χάνεις την ελευθερία σου παίρνοντας ένα δάνειο που για να το ξεπληρώσεις είσαι δέσμιος της τράπεζας για τις επόμενες δεκαετίες.

Trapped in the hamster wheel.

SecondhandEasyAzurevase-size_restricted.

Επιλογή του καθενός προφανώς το τι θα κάνει, απόψεις ανταλλάζουμε. Για εμένα buy in cash only, αν δεν έχω δεν θα πάρω. Τόσο απλά. 

Anyway καλές αγορές!

Ειλικρινά παίζει να μην είσαι πάνω από 20 χρονών.

Δηλαδή οτιδήποτε σε δεσμεύει σε μετατρέπει σε "hamster in a hamster wheel";

Δηλαδή αν πας σε μια οποιαδήποτε σοβαρή εταιρεία και σου κάνουν συμβόλαιο 5ετιας θα πεις όχι γιατί σε δεσμεύουν και χάνεις την ελευεθερία σου γιατί γίνεσαι δέσμιος της εταιρείας;

Άνοιξε κανενα βιβλίο οικονομικών και μην βλέπεις πολύ το Fight Club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgioskio είπε

Φιλε οπως ειπε και αλλος εδω μεσα που το εχει κανει και δεν ειναι ο μονος η τραπεζα επειδη ειμαι σε φαση εκτιμησης δεν σου ζηταει προκαταβολη καο δεν την νοιαζει ποσο εσυ αγοραζεις το σπιτι....

Σου λεει σου δινω πχ 100.000 πεοεγκριση γτ μπορεις το υποστηριξεις...

Κατοπιν σου λεει για να σου δωσω τα 100.000 θελω να εκτιμησει ο εκτιμητης μου την εμπορικη αξια του σπιτιου στα 130.000!Αν γινει σου δινει τα 100 και υπογραφεις συμβολαιο στα 100!

Την τραπεζα την νοιαζει να εχει στην κατοχη της αξια σπιτιου συμφωνα με δικο της μηχανικο 20% μεγαλυτερη απο την αξια αγορας!

Και για να το καταλαβεις ακομα καλυτερα εαν το σπιτι αξιζει 150.000 € αλλα ο πωλητης το σκοτωνει στα 80.000 € την τραπεζα την ενδιαφερει οτι θα αξιζει το σπιτι αν γινει καμια στραβη 150.000 € και οχι ποσο εσυ το αγορασες....

Στα λεω γτ τα εψαξα και ρωτησα και την τραπεζα!

Διάβασα πολλά σε αυτό το θέμα. Ίσως η μοναδική σωστή απάντηση. Η ουσία είναι μία και δεν αλλάζει ότι και αν λένε διάφοροι και κυρίως άσχετοι με το θέμα αυτό. Η Τράπεζα θα σε χρηματοδοτήσει μέχρι το 80% (κάποιες φορές και λιγότερο αλλά είναι κάτι το οποίο θα γίνει γνωστό στον δανειολήπτη από την προέγκριση) της εμπορικής αξίας που αυτή θα εκτιμήσει το χρηματοδοτούμενο ακίνητο. Αν εσύ το παίρνεις χαμηλότερα από την εκτιμώμενη εμπορική αξία και στο συμβόλαιο αναγράφεται ως τίμημα μόνο το ποσό του δανείου, τότε κανένα πρόβλημα. Αν όμως το τίμημα είναι υψηλότερο, είτε αυτό αναγράφεται στο συμβόλαιο είτε όχι (δηλαδή μαύρα), η καταβολή θα πρέπει να γίνει στην υπογραφή των συμβολαίων. Το ποσό του δανείου θα καταβληθεί μετά την υπογραφή των συμβολαίου και την εγγραφή προσημείωσης άλλωστε με όρο που θα προβλέπεται στο συμβόλαιο. 

Το χρηματοδοτούμενο ακίνητο θα πρέπει να έχει αξία ίση ή μεγαλύτερη του 120% του ποσού του δανείου. Ή αν το δούμε ανάποδα το δάνειο δε δύναται να ξεπερνά το 80% της εκτιμώμενης εμπορικής αξίας. Το υπόλοιπο ποσό της αγοράς θα πρέπει να καλύπτεται από τον δανειολήπτη ή να προσφερθεί δεύτερο προς εξασφάλιση προκειμένου να ισχύσει ο παραπάνω κανόνας, προσοχή όμως σε τέτοια περίπτωση θα υπάρχουν επιπλέον έξοδα. Τέλος όσους εγγυητές και να βάλουμε δε μπορούν να αναιρέσουν τον κανόνα αυτό, ο ή οι εγγυητές υπάρχουν μόνο είτε για την κάλυψη των εισοδηματικών κριτηρίων, όπου εκεί υπάρχει και το κριτήριο της ηλικίας, είτε γιατί έχουν στη κατοχή τους και προσφέρουν δεύτερο ακίνητο προς εξασφάλιση. Σε όλες τις περιπτώσεις ο εγγυητής δεν μπορεί να είναι τρίτο πρόσωπο παρά μόνο α' βαθμού συγγενείας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ειλικρινά παίζει να μην είσαι πάνω από 20 χρονών.

Δηλαδή οτιδήποτε σε δεσμεύει σε μετατρέπει σε "hamster in a hamster wheel";

Δηλαδή αν πας σε μια οποιαδήποτε σοβαρή εταιρεία και σου κάνουν συμβόλαιο 5ετιας θα πεις όχι γιατί σε δεσμεύουν και χάνεις την ελευεθερία σου γιατί γίνεσαι δέσμιος της εταιρείας;

Άνοιξε κανενα βιβλίο οικονομικών και μην βλέπεις πολύ το Fight Club.

 

Το 5αετία να πληρώνομαι vs 20ετία να πληρώνω είναι άκρως αντίθετα.

Πες οτι είμαι 12 χρονών, φαίνεται η κριτική μου ικανότητα είναι υψηλότερου επιπέδου απο εσένα. Τί λέει αυτό για εσένα?

Again to each their own. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GRat είπε

Το 5αετία να πληρώνομαι vs 20ετία να πληρώνω είναι άκρως αντίθετα.

Πες οτι είμαι 12 χρονών, φαίνεται η κριτική μου ικανότητα είναι υψηλότερου επιπέδου απο εσένα. Τί λέει αυτό για εσένα?

Again to each their own. 

Τσακώνεστε και χάνεται το νόημα. Το θέμα είναι ότι είτε σε πληρώνουν είτε πληρώνεις, όταν δεσμεύεσαι είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο, αναλαμβάνεις ένα ρίσκο. Για να μην ξεφευγουμε όμως από το θέμα, παίρνοντας ένα στεγαστικό δάνειο 5ετίας αναλαμβάνεις το ρίσκο τα επιτόκια μετά να ανέβουν, από την άλλη παίρνοντας ένα δάνειο 20ετίας αναλαμβάνεις το ρίσκο τα επιτόκια στο διάστημα αυτό να πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος τι ποσό δανείου μπορεί να δώσει κάποια τράπεζα με εισόδημα 9.000€ καθαρά τον χρόνο;

Επίσης αν μπορώ να διαθέσω 15.000€ πως αυτό το ποσό αξιοποιείται ως προκαταβολή;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AntiCambeR είπε

Γνωρίζει κάποιος τι ποσό δανείου μπορεί να δώσει κάποια τράπεζα με εισόδημα 9.000€ καθαρά τον χρόνο;

Επίσης αν μπορώ να διαθέσω 15.000€ πως αυτό το ποσό αξιοποιείται ως προκαταβολή;

Άγαμος, έγγαμος, τέκνα, χρόνια εργασίας στην ίδια δουλειά, εταιρεία που εργάζεσαι, μισθωτός, ελεύθερος επαγγελματίας, ποσοστό δανειοδότησης έναντι ακινήτου?

Είναι πολλές οι παράμετροι αλλά όπως και να έχει, έχεις το ελάχιστο απαιτητό εισόδημα για την υποβολή αιτήματος, οπότε να ξέρεις θα είναι πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Γνωρίζει κάποιος τι ποσό δανείου μπορεί να δώσει κάποια τράπεζα με εισόδημα 9.000€ καθαρά τον χρόνο;

Επίσης αν μπορώ να διαθέσω 15.000€ πως αυτό το ποσό αξιοποιείται ως προκαταβολή;

Χωρις να θελω να σε απογοητεύσω ειναι πολυ λιγα τα 9000 καθαρα για να παρεις δανειο....Θα θελει εγγυητες αλλα και παλι δυσκολο...Δεν έχεις να χασεις κάτι, κανε μια βολτα στις τραπεζες....Αν μας ελεγες 15000-20000 θα ταν αλλιως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, unos είπε

Άγαμος, έγγαμος, τέκνα, χρόνια εργασίας στην ίδια δουλειά, εταιρεία που εργάζεσαι, μισθωτός, ελεύθερος επαγγελματίας, ποσοστό δανειοδότησης έναντι ακινήτου?

Είναι πολλές οι παράμετροι αλλά όπως και να έχει, έχεις το ελάχιστο απαιτητό εισόδημα για την υποβολή αιτήματος, οπότε να ξέρεις θα είναι πολύ δύσκολο.

Ελεύθερος είμαι χωρίς παιδιά, στον ίδιο κλάδο (security) απο το 2012.

Υπάλληλος σε μεγάλη γνωστή εταιρεία 2012-2017, τα τελευταία 2 χρόνια είμαι σε άλλη μεγάλη γνωστή εταιρία του ίδιου κλάδου.Ομως το διάστημα  Φεβρουάριο 2017 έως Απρίλιο 2018 ήμουν άνεργος.Απο Απρίλιο 2018 έως και Σεπτέμβριο 2018 ήμουν σε 2 διαφορετικές πολύ μικρότερες εταιρείες.Οπότε δύσκολο μάλλον λόγω αστάθειας του επαγγέλματος, αν ήμουν ακόμα στην ίδια εταιρία απο το 2012 ίσως να ήταν καλύτερα.

Πρίν απο αυτόν τον κλάδο (security) ήμουν στα Ελληνικά Ναυπηγεία απο το 1998 έως και το 2010 αλλά είχα ξεκινήσει ως μαθητευόμενος με χαμηλό μισθό, μετά απο χρόνια έφτασα να παίρνω καθαρά 900€ και με λίγες υπερωρίες 1000-1100€, τότε ήταν σαν 1300€ σημερινά, όλα ήταν πιο φθηνά.

Ουσιαστικά 2009 έως 2012 ήμουν άνεργος.2009-2010 πήγαινα στην δουλειά και δεν πήρα ποτέ τα χρήματα, ούτε τα ένσημα.Είχαν βγεί 2 πρόωρες αποφάσεις υπέρ μας και πιστεύαμε πως θα δικαιωθούμε.Τον Αυγούστο 2011 βγήκε η τελική απόφαση και χάσαμε.Μέχρι να βρώ δουλειά βγάζοντας άδεια security και να βρω την 1η εταιρεία, έφτασα τον Μάιο 2012.

Επειδή είχαμε μάθει ήδη τουλάχιστον 1 χρόνο πρίν το 2006 πως θα γίνει απόσχιση και πώληση το 2007 και πως θα είμαστε διαφορετική εταιρία (μετονομασία) δεν έκανα την κίνηση.Τελικά έτσι και έγινε με παύση πληρωμών και πτώχευση το 2010,έχασα αποζημίωση κάπου 7-8000€  και άλλα 5.5520€ επειδή δεν βγήκα ταμείο ΟΑΕΔ.Δεν πήρα χαρτί απόλυσης.Αλλοι έχασαν αποζημιώσεις 15-20-25.000€.

Ολα αυτά έγιναν πίσω απο την πλάτη μας χωρίς να υπογράψουμε στον νέο εργοδότη, ουσιαστικά έφτιαξαν 1 μαϊμού εταιρεία μέσα στην υπάρχουσα Α.Ε Ε.Ν και φαινόταν στο εκκαθαριστικό πως πληρωνόμασταν απο αυτήν 200 άτομα, οι υπόλοιποι 800 πληρώνονταν απο την μαμά εταιρεία.Εμείς οι 200 ως εργαζόμενοι δεν αναγνωρίζουμε τον εργοδότη-εκκαθαριστή που αγόρασε το τμήμα που εργαζόμασταν γιατί θα ήταν σαν να τον αναγνωρίζουμε χάνοντας τις λίγες ελπίδες.

Το σωματείο δεν μας βοήθησε , προστάτεψε μόνο τους 800 οι οποίοι εργάζονται έως και σήμερα στα υποβρύχια,.Οι μισοί περίπου (70 απο τους 150-Οι υπόλοιποι 50 κάπου, βγήκαν σε σύνταξη με το ζόρι) έχουμε βάλει δικηγόρους με χρήματα απο την τσέπη μας, ενώ αργότερα το σωματείο έβαλε τον δικηγόρο του για να υποστηρίξει τους υπόλοιπους 90.Ουσιαστικά οι 70 και οι 90 προσπαθούμε να δικαιωθούμε για τον ίδιο λόγο με διαφορετικά δικαστήρια.Το σωστό θα ήταν να πάρει θέση το σωματείο για όλους, οπότε χωριστήκαμε και υπήρχαν αντιπαραθέσεις μεταξύ μας.Οι 90 που αποφάσισαν να μην αντιδράσουν, δεν ήθελαν να χαλάσουν την σχέση τους με το σωματείο.

Είχα μαζέψει 20.000€ , σκεφτόμουν να πάρω δάνειο για αγορά σπιτιού, τότε θυμάμαι πως τα σπίτια είχαν πιο ακριβά.

Υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει συγγενής με 15-20.000€ , επειδή έμαθα πως πουλήθηκαν στην περιοχή μου 2 σπίτια το καθένα 15.000€ είμαι στο ψάξιμο.

Τα χρήματα 20.000 τελικά τα ξόδεψα σε αγορά  καινούριου αυτοκινήτου 12.000€+2.000 σε παπί τα οποία συντήρησα ως άνεργος αυτά τα 3 χρόνια και τα έχω ακόμα.Με τα υπόλοιπα 6.000€ πέρασα ως άνεργος 3 χρόνια, 2009-2012.Υπάρχει κάποια ελπίδα να δικαιωθούμε με επιστροφή στην εργασία η αποζημίωση, μακάρι να γίνει το 2ο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostasbm είπε

εσυ τι λες στα 37 χρονια που ημουν στο ιδρυμα δεν εχω δει λεπτομερειες ??

οταν λεμε κατι πρεπει να λαβουμε υπ οψιν οτι δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δουλειες και ιδιες ηλικιες που ειναι τα πρωτα πραγματα που κοιτανε οι δανειστες

τωρα που εχει πεσει η αγορα εχει σιγουρα ευκαιριες αλλα εχουν αλλαξει και οι μισθοδοσιες και εχουν μπει επιπλεον φοροι αρα ειναι ευκαιρια γιαυτους που εχουν καποιες αποταμιευσεις

τουλαχιστον το 20% για να το κυνηγησουν.Μετα απο ολη αυτη την φουσκα με τις τιμες εχουν επανελθει σε αρκετες περιοχες οι τιμες στα λογικα επιπεδα που επρεπε να ειναι αλλα τωρα

εχουν αλλαξει και πολλα αλλα δεδομενα .

ναι το ενοικιο θα παει επανω αλλα και οι τιμες των ακινητων πανε επανω η πεφτουν ,αλλα δεν εχεις τις υποχρεωσεις του ιδιοκτητη,και οσο και να παει επανω δεν φτανεις τους τοκους που θα δωσεις,οι οποιοι φτανουν περιπου  για 150χιλ περιπου 90χιλ με κυμαινομενο επιτ. για 30χρ. και τα επιτ μπορει καποια στιγμη να ανεβουν ολα παιζουν.

Μην κάνουμε το απλό πολύπλοκο.

Και με το δάνειο και με το ενοίκιο πληρώνεις. Η διαφορά είναι ότι το δάνειο κάποια στιγμή τελειώνει και έχεις ένα σπίτι να μείνεις ό,τι και αν συμβεί ενώ με το ενοίκιο πληρώνεις μέχρι να πεθάνεις και αν δεν έχεις μένεις στο δρόμο!

Κατανοητό ότι δεν μπορούν να πάρουν όλοι δάνειο και αναγκαστικά μένουν στο ενοίκιο.

Εμείς ρισκάραμε, πήραμε δάνειο, ζοριστήκαμε δύο χρόνια γιατί βάλαμε και γραμμάτια, ναι μεν πληρώσαμε τα διπλά από όσα πήραμε, αλλά τα πήραμε πίσω και με το παραπάνω όταν το νοικιάσαμε.

Μακάρι να το είχαμε ρισκάρει ξανά όταν φύγαμε σε άλλη πόλη και αντί να νοικιάζουμε να αγοράζαμε γιατί τα λεφτά που δώσαμε 18 χρόνια στα νοίκια άνετα έβγαζαν ένα ακόμη σπίτι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...